11 najlepších liekov na bronchitídu

* Recenzia najlepších podľa redaktorov ecdfburma.org. Informácie o kritériách výberu. Tento materiál je subjektívny, nejde o reklamu a neslúži ako vodítko pri nákupe. Pred nákupom sa musíte poradiť s odborníkom.

Ako ukazuje klinická prax, prípady primárnej akútnej bronchitídy u dospelých sú pomerne zriedkavé. Zvyčajne hovoríme o chronickom stave, ktorý moderná medicína nazýva nie chronickou bronchitídou, ale chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (COPD). Je to celá skupina chorôb, pri ktorých je narušená ventilácia pľúc. Okrem „bývalej“ bronchitídy táto skupina zahŕňa napríklad aj emfyzém. U dospelých je príčinou exacerbácie obštrukčného ochorenia najčastejšie hypotermia, fajčenie a ďalšie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je niekoľko desiatok miliónov pacientov na celom svete diagnostikovaných s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, CHOCHP je tretia najväčšia úmrtnosť na kardiovaskulárne choroby a rakovinu na svete.

O príznakoch

Typické príznaky exacerbácie bronchitídy (starším spôsobom nazývame stav zmenenej bronchiálnej reaktivity s prevahou zápalu bronchitídy, pre väčšie pohodlie). Najčastejšou sťažnosťou je suchý kašeľ, ku ktorému sa čoskoro pripojí spúta. V prípade dlhodobého suchého kašľa je to tvrdé a bolestivé, za hrudnou kosťou je pocit poškriabania. Potom sa v pľúcach objaví piskot, ktorý je niekedy počuť z diaľky. Takéto príznaky sa zvyčajne vyskytujú bez všeobecných príznakov všeobecnej intoxikácie na pozadí bežného zdravia. V prípade, že sa bakteriálna flóra spojí, zhorší sa celkový zdravotný stav, slabosť, zimnica, teplota stúpne, zvyčajne na subfebrilné hodnoty. Leukocytóza sa vyskytuje pri krvných testoch av závažných prípadoch je posun leukocytovej zmesi doľava.

Hodnotenie liekov zahŕňalo prostriedky patogenetickej liečby, tj zamerané na spätný vývoj patologického procesu. V prípade, že je zdravie pacienta normálne a nedochádza k mukopurulentnému spútu, hlavnou metódou liečby bude hojný vitamínový nápoj, zásaditá minerálna voda, normalizácia funkcie bronchiálneho stromu a boj proti zápalom. Antibakteriálne lieky nie sú indikované, ale môžu sa použiť imunomodulátory, a ak sú uvedené, antivírusové látky, najmä ak epidemiologická situácia a príznaky majú diagnózu chrípky. Zvážte najúčinnejšie a najobľúbenejšie lieky na liečbu bronchitídy, akútne aj exacerbácie chronického procesu, vrátane fenoménov rozvinutej bronchiálnej obštrukcie.

Najlepšie lieky na bronchitídu


nominant miesto názov produktu cena
Najlepšie expektoranty a mukolytiká 1Karbocysteín (Flutidec, Fluifort, Libexin Muco) 186 ₽
2Odber pŕs číslo 4 55 ₽
3Lazolvanový roztok (Ambroxol) 365 ₽
4Evkabal 254 ₽
5Prenoxidiazín (libexín) 474 ₽
Najlepšie bronchodilatátory 1Salbutamol (Ventolin) 165 ₽
2Ascoril 177 ₽
3Atrovent (ipratropiumbromid) 305 ₽
Najlepšie prostriedky na boj proti zápalom 1Erespal (fenspirid) 236 ₽
2Coldrex HotRem 304 ₽
3Paracetamol (Efferalgan, šumivé tablety) 98 ₽

Najlepšie expektoranty a mukolytiká

Jedným z najdôležitejších štádií liečby zápalových lézií priedušiek je prevencia zhrubnutia priedušiek, jeho riedenie a vylučovanie z priedušiek. V prípade, že sa tak nestane, proteín obsiahnutý v hliene začne pretrvávať v prieduškách a potom sa stane živnou pôdou pre patogénne mikroorganizmy. Preto je veľmi dôležité obnovenie drenážnej funkcie.

Karbocysteín (Flutidec, Fluifort, Libexin Muco)

Hodnotenie: 4.9

Fluditec je liek, ktorý je vynikajúci pri liečbe neproduktívneho kašľa. Liečivo je karbocysteín, ktorý je schopný aktivovať špeciálny enzým - sialic transferázu. Vyznačuje sa špeciálnymi pohárikovitými bunkami prieduškovej sliznice. V dôsledku expozície karbocysteínu sa normalizuje rovnováha medzi kyslou a neutrálnou časťou bronchiálnej sekrécie, znižuje sa viskozita hlienu, znižuje sa jeho elasticita, zvyšuje sa jeho tekutosť a zlepšuje sa jeho prietok. Je veľmi dôležité, aby karbocysteín zlepšoval sekréciu imunoglobulínu A, ktorý chráni povrch sliznice pred vírusovou a bakteriálnou agresiou. Flutidec je indikovaný v komplexnej liečbe akejkoľvek bronchitídy, akútnej aj chronickej. Vhodný na liečenie bronchiektatického ochorenia, bronchiálnej astmy, ako aj všetkých stavov, pri ktorých sa tvorí ťažko oddeliteľný hlien alebo tajomstvo. Sú to sinusitída, rinitída a podobné zápalové ochorenia orgánov ORL.

Droga sa používa vo forme sirupu. Dospelí Flutidec sa predpisuje 15 ml trikrát denne, medzi jedlom alebo hodinu pred jedlom. Liečba trvá 10 dní. Francúzska spoločnosť „Inoterra Laboratory“ uvoľňuje Fluditec vo forme sirupu a jedna fľaša s objemom 125 ml, ktorá postačuje na 3 dni podania, stojí asi 380 rubľov. Náklady na desaťdňový kurz preto budú približne 1140 rubľov.

Výhody a nevýhody

Výhodou je uvoľňovacia forma vo forme sirupu, ktorý rýchlo preniká do krvi a odtiaľ začína pracovať so sialickou transferázou. Liek sa líši od svojich predchodcov v aktivácii imunoglobulínov a v tomto zmysle je vynikajúci v porovnaní s ACC a mukolytikami obsahujúcimi acetylcysteín. Ale jeho cena je pomerne vysoká v porovnaní s rovesníkmi. Flutidec má predpisovať lekár, pretože je kontraindikovaný pri exacerbácii žalúdočných vredov, chronická glomerulonefritída je zakázaná pre tehotné ženy a deti do dvoch rokov. V prípade, že liek spôsobuje vedľajší účinok, je to najčastejšie nevoľnosť, plynatosť av zriedkavých prípadoch alergické reakcie.

Odber pŕs číslo 4

Hodnotenie: 4.8

Táto zbierka má výrazný protizápalový účinok, nemá však vedľajšie účinky syntetických liekov. Hovorí sa tomu: „Protizápalové zbierky č. 4“. Vyrábajú ho domáce spoločnosti „Fitofarm“ a „Krasnogorsksklezstva“. Vo forme bylinkových čajových filtračných vreciek vyrába Pharmgroup.

Zahŕňa vybrané liečivé suroviny: harmanček, ledum, sladké drievko, mätu, fialovú a nechtíčkovú. Jedno balenie 20 filtračných vakov stojí v priemere 65 rubľov, čo je dosť lacné. Kvety harmančeka, rozmarínové výhonky, lístky mäty a ďalšie aktívne zložky spolu spôsobujú bronchodilatačný, protizápalový, expektorančný a celkový tonický účinok v dôsledku fytopolysacharidov a bioflavonoidov. Esenciálny olej Ledum, kvercetín a saponíny obsiahnuté v bylinke posilňujú imunitu.

Indikácie na použitie Zbierka prsníkov - akútna bronchitída, chronická bronchitída, ďalšie zložky syndrómu chronickej obštrukčnej choroby pľúc, ako je bronchiálna astma, bronchiektatická choroba a ďalšie stavy sprevádzané neproduktívnym kašľom. Pre efektívne použitie musí byť filtračné vrecko naplnené jednou pohárom vriacej vody, trvať 15 minút a užívať ako obyčajný čaj, až po jedle. U dospelého pacienta je potrebné brať jeden pohár trikrát denne počas dvoch alebo troch týždňov. V priemere teda stačí jeden balík na jeden týždeň príjmu. Cena tohto obľúbeného bylinného čaju je nízka a trojtýždňový kurz bude stáť v priemere 180 rubľov.

Výhody a nevýhody

Zber pŕs je skutočne ľudový, lacný, mierne účinný a účinný prostriedok. Zriedkavo sa u neho vyskytnú príznaky individuálnej intolerancie alebo alergické reakcie. Pokiaľ ide o oficiálne kontraindikácie, pokyny naznačujú iba precitlivenosť. Táto kolekcia sa môže zdať naozaj chutná pre veľkých milovníkov rastlinných čajov: má mierne sladkú chuť vďaka prítomnosti sladkého drievka. Na druhej strane nie je vždy vhodné pre pacientov, ktorí si cenia čas varenia vody trikrát denne, najmä v podmienkach nedostatku pracovného času na pracovisku.

Lazolvanový roztok (Ambroxol)

Hodnotenie: 4,7

Lazolvan alebo ambroxol je pulmonológom dobre známy. Vyrába sa v tabletách, v roztoku na perorálne podanie a inhaláciu, ako aj v sirupe. Ambroxol patrí do skupiny expektorančných a mukolytických látok a pôsobí v štádiu syntézy pľúcneho surfaktantu. Je to špeciálna tukovitá látka, ktorá zabraňuje adhézii koncových častí dýchacích ciest, končí vzduchovými bublinami alebo alveolmi, v ktorých dochádza k výmene plynov. Ambroxol zlepšuje aktivitu ciliárneho epitelu a ako výsledok sa bronchiálny hlien začína pohybovať rýchlejšie, sputum sa lepšie odchádza a kašeľ sa zmierňuje. Na pozadí užívania Lazolvanu pacienti rýchlo „odchádzajú“ z užívania antibakteriálnych liekov a znižuje sa počet exacerbácií chronickej bronchitídy.

Okrem týchto chorôb je liek indikovaný v komplexnej terapii na liečbu pneumónie, bronchiálnej astmy a bronchiektázie. Droga sa používa perorálne, pre dospelých - 4 ml 3-krát denne. Toto množstvo zodpovedá 100 kvapkám. Ale je oveľa efektívnejšie používať inhaláciu Lazolvan, ak máte na mysli moderné „studené“ a nie parné ultrazvukové inhalátory. Požadované množstvo liečiva sa zmieša s rovnakým objemom izotonického roztoku chloridu sodného a uskutoční sa 2 až 3 inhalácie denne. Zvyčajný objem zmesi je 2 ml, t.j. 1 ml Mucosolvan na 1 ml fyziologického roztoku. Pri vdychovaní by ste mali normálne dýchať bez toho, aby ste vyvolali hlboký dych. Zvyčajne jeden alebo dva dni stačí na to, aby ste cítili výraznú úľavu, zvýšenú produktivitu kašľa a zlepšený výtok spúta.

Nemecká spoločnosť Beringer Ingelheim vyrába tento úžasný liek a cena jednej fľaše so 100 ml roztoku je 365 rubľov. Je prirodzené, že je oveľa výhodnejšie použiť ho ako prostriedok na inhaláciu, potom náklady sú polovičné a nástroj sa dodáva priamo do dýchacích ciest bez toho, aby prešiel cez pečeň.

Výhody a nevýhody

Je potrebné mať na pamäti, že napriek všetkej účinnosti je liečivo schopné preniknúť cez placentárnu bariéru a hoci rozsiahle klinické skúsenosti nepreukázali škodlivý účinok na plod po 28 týždňoch tehotenstva, nemožno ho použiť v prvom trimestri. V počiatočných fázach je lepšie úplne prestať s liečivami. Lazolvan môže spôsobovať vedľajšie účinky, ako je nauzea, hnačka, kožná vyrážka alebo žihľavka. Pomerne často, až do 10% všetkých prípadov, si pacienti všimnú narušenie chuti. Pri včasnom inhalačnom podaní Lazolvanu však pacienti s menšou pravdepodobnosťou potrebujú antibiotiká.

Evkabal

Hodnotenie: 4,7

Eucabalus je komplexný, mierne účinný rastlinný vykašliavateľ. Je dostupný vo forme sirupu a obsahuje tekutý extrakt z plantajnu, tymiánu a vo vnútri sa po jedle aplikuje v nezriedenej forme. Z indikácií je potrebné okrem akútnej a chronickej bronchitídy uviesť akútnu tracheitídu, laryngotracheitídu, parainfluenzu, ako aj ďalšie vírusové a bakteriálne infekcie horných dýchacích ciest. Eukalbal sa tiež používa na zlepšenie výtoku spúta u starších pacientov s chronickým srdcovým zlyhaním. Používa sa u dospelých na jednu alebo dve polievkové lyžice od 3 do 5-krát denne. Priemerná doba prijatia je 2 týždne. Nemecká spoločnosť Esparma vyrába eukalbal a priemerná cena jednej 100 ml fľaše je 250 rubľov. To znamená, že pri priemernom objeme 15 polievkových lyžíc je možné odobrať 45 až 70 ml za jeden deň a pri najúspornejších výdavkoch stačí jedna fľaša dva dni. Preto cena kurzu trvajúceho 2 týždne sa bude rovnať cene 7 fliaš alebo 1750 rubľov.

Výhody a nevýhody

Výhoda Eucabalus sa dá považovať za optimálne vybrané rastlinné zložky, ktoré jemne, ale zároveň aktívne zlepšujú výtok spúta. V tomto prípade je však sirup alkoholový roztok, a preto je nežiaduce podávať liek deťom, ako aj pacientom s rôznymi ochoreniami pečene a obličiek, ktorí pracujú s mobilnými a nebezpečnými mechanizmami, vodičom, osobám závislými od alkoholu a drog. Relatívna nevýhoda nástroja je jeho nepohodlná forma uvoľnenia (fľaša je úplne spotrebovaná do dvoch dní), ako aj pomerne vysoká cena.

Prenoxidiazín (libexín)

Hodnotenie: 4,7

Nakoniec v boji proti kašľu niekedy nie je potrebné stimulovať výtok spúta, ale potláčať kašeľ, ktorý je pre pacienta bolestivý, suchý, dráždi a oslabuje. Takýto kašeľ sa môže vyskytnúť v niektorých prípadoch chronickej bronchitídy, ale takéto lieky môže predpisovať iba lekár. Koniec koncov, ak urobíte nesprávnu voľbu, potom sa v hĺbkach priedušky priedušiek hromadí, a ak sa neodstráni včas, nakazí sa, čo spôsobí rýchle uchytenie sekundárnej infekcie s výrazným zhoršením pohody.

Ale v prvých 2 až 3 dňoch s chrípkou, keď je kašeľ úplne neplodný a vyčerpá pacienta, môžete použiť liek, ako je Libexin. Liečivo je prenoxdiazín, jeho úlohou je blokovať činnosť receptorov na napínanie stien priedušiek. Výsledkom je, že hladina reflexu kašľa klesá, liek má účinok podobný lokálnemu anestetiku na sliznicu. Libexín sa obvykle predpisuje raz denne trikrát denne, preto sa odporúča užívať ho v krátkych cykloch a iba podľa predpisu lekára.

Tento liek sa používa zriedka, jeho priemerná cena je 450 rubľov. pre jedno balenie 20 tabliet po 100 mg. Vydáva ju maďarská spoločnosť Hinoin.

Výhody a nevýhody

Je dôležité, aby libexín neinhiboval dýchacie centrum, podobne ako lieky obsahujúce kodeín, a nespôsoboval závislosť alebo závislosť od drog. Tento liek je nevyhnutný, ak potrebujete vykonať akúkoľvek štúdiu, napríklad bronchoskopiu u pacientov s chronickou bronchitídou. V dôsledku potláčania reflexu kašľa bude lekár schopný pokojne a sebavedome vykonať štúdiu. Ale tento liek je prísne zakázaný na použitie u tehotných a dojčiacich žien a môže spôsobiť miernu sedáciu, kožnú vyrážku alebo sucho v ústach. Je samozrejmé, že sa nepoužíva s expektorančnými liekmi, ani s riedidlami hlienu. Nakoniec si nezamieňajte Libexin a Libexin Muco, čo je karbocysteín a má opačný účinok.

Ak sa libexín používa vo vysokých dávkach, môže spôsobiť také vedľajšie účinky, ako je spomalenie reakčnej rýchlosti, preto sa neodporúča používať liek a viesť vozidlo spolu.

Najlepšie bronchodilatátory

Niekedy sa vyskytujú prejavy akútnej a chronickej bronchitídy so známkami bronchiálnej obštrukcie, av tomto prípade sa musia do liečebného režimu pridať bronchodilatanciá alebo bronchodilatačné lieky.Bronchiálna obštrukcia alebo kŕč priedušiek sa často vyskytuje pri akútnej bronchitíde u detí a prejavuje sa záchvatmi kašľa, ktoré vyčerpávajú pacienta, a vo výške záchvatu sa môže uvoľňovať ľahké a priehľadné hlienovité spútum. Výdychová dýchavičnosť nastáva, keď je výdych ťažké. V takýchto prípadoch je indikované použitie bronchodilatátorov. Ak hovoríme o rýchlo pôsobiacich drogách, ktoré sa používajú zriedkavo a občas - najčastejšie je to salbutamol. Vzťahuje sa na lieky s krátkodobým účinkom a je schopný v krátkom čase (5 minút) uvoľniť hladké svaly priedušiek.

Salbutamol (Ventolin)

Hodnotenie: 4.9

Pôsobenie salbutamolu je založené na relaxácii hladkých svalov priedušiek, používa sa pri inhaláciách a v tabletkách s predĺženým účinkom. Maximálna rýchlosť pôsobenia salbutamolu umožňuje jeho použitie v pohotovostnej starostlivosti, k úľave dochádza po 5 minútach, maximálne po jednej hodine. Trvanie účinku je 4-5 hodín.

Je určený na zmiernenie bronchiálnej obštrukcie v pozadí exacerbácie chronickej bronchitídy s bronchiálnou astmou, emfyzémom. Najefektívnejším spôsobom podania salbutamolu je inhalácia. Musíte byť schopný používať inhalátor, a preto sa odporúča urobiť to pod dohľadom zdravotníckeho personálu. Správnym používaním je triasť plechovku a súčasne stlačiť tlačidlo rozprašovania a zhlboka sa nadýchnuť. Keď salbutamol preniká do pľúc, zadržte dych 10 sekúnd. Správna synchronizácia postreku a hlboká inšpirácia je veľmi dôležitá, vyžaduje si to školenie.

Salbutamol vyrába niekoľko farmaceutických spoločností a priemerná cena aerosólovej plechovky na 200 dávok (100 mg na dávku) je 125 rubľov. Pri správnom použití tejto drogy stačí dosť dlho. Môže sa vziať so sebou ako núdzová pomoc pri bronchospazme u ľudí s chronickou bronchitídou a polyvalentnými alergiami, keď sa môže vyvinúť bronchospazmus na kvitnúcich bylinách so symptómami sennej nádchy.

Výhody a nevýhody

Odporúča sa užívať liek čo možno zriedka, pretože pri častom užívaní sa vyvíja tzv. „Rebound syndróm“. Pri bronchiálnej astme to znamená, že každý následný útok udusenia sa stáva intenzívnejším. Riziko vzniku takýchto komplikácií bude okrem toho vysoké pri prudkom zrušení salbutamolu, ktorý sa používa už dlhú dobu. Musíte tiež vedieť, že na systematické používanie neexistujú krátkodobo pôsobiace, ale dlhodobo pôsobiace lieky. Preto je salbutamol liekom „jednorazového účinku“, potom bude to najlepšia voľba. Ak ho používate viac ako 4-krát denne, môžu sa objaviť vedľajšie účinky, ako je tras, najmä u starších pacientov alebo tachykardia.

Ascoril

Hodnotenie: 4.8

V niektorých prípadoch je ukázané mierne pôsobiace komplexné liečivo, ktoré kombinuje expektorančný a bronchodilatačný účinok. Jeho zložkami sú okrem salbutamolu guaifenesín a brómhexín. Salbutamol sulfát v každej tablete Ascorilu je 2 mg a brómhexín a guaifenesín, v tomto poradí, 8 a 100 mg. Bromhexín má vykašliavacie a mukolytické účinky, guaifenesín znižuje viskozitu spúta, uľahčuje jeho vylučovanie, zlepšuje drenážnu funkciu bronchiálneho stromu a zvyšuje produktivitu kašľa.

Salbutamol, ako beta-2 agonista bronchiálnych adrenergných receptorov, odstraňuje bronchospazmus a znižuje odpor dýchacích ciest. Ascoril sa predpisuje ako súčasť komplexnej liečby, s obštrukčnými formami chronickej bronchitídy, ako aj pri závažnejších ochoreniach, ako sú emfyzém, astma, niektoré formy pľúcnej tuberkulózy, ako aj čierny kašeľ, keď hlavným klinickým príznakom je závažný záchvat udusenia.

Dospelí by mali užívať liek jednu tabletu trikrát denne, dĺžku kurzu určuje lekár. Spoločnosť Glenmark z Indie vyrába tento produkt a priemerné náklady na jedno balenie 20 tabliet určené na asi týždeň používania sú 310 rubľov.

Výhody a nevýhody

Guaifenesín a salbutamol sú látky, ktoré majú napriek vysokej kĺbovej aktivite určité kontraindikácie. Sú to srdcové ochorenia sprevádzané tachykardiou, zvýšená aktivita štítnej žľazy, glaukóm, arteriálna hypertenzia, ako aj peptický vred žalúdka a dvanástnika v akútnom štádiu. Prostriedky sú kontraindikované u tehotných a dojčiacich žien, ako aj u detí mladších ako 6 rokov. Ascoril sa nemá predpisovať pacientom s dekompenzáciou cukrovky. Spolu s liekom Ascoril nemôžete piť zásaditý nápoj, ktorý sa zvyčajne odporúča na vypúšťanie spúta. Ale v prípade, že je Ascoril predpísaný podľa indikácií a krátkeho priebehu, potom je schopný významne zlepšiť drenážnu funkciu priedušiek, aby sa zabránilo bronchospazmu.

Atrovent (ipratropiumbromid)

Hodnotenie: 4,7

Záverom, hodnotenie bronchodilatátorov zvažuje populárne liečivo Atrovent, ktoré rozširuje priedušky v dôsledku anticholinergického účinku. Znižuje vplyv vagového nervu, spôsobuje blokádu cholínergných receptorov v prieduškách, čím potlačuje reflex k ich zúženiu. Liek sa podáva inhaláciou a pôsobí lokálne. Tento nástroj je vhodný pre pacientov, ktorí ambulantne liečia exacerbáciu chronickej bronchitídy, pri ktorej sa v miestnosti naplnenej dymom v studenom vzduchu objaví reflexný bronchiálny spazmus a zadusenie.

Liek Atrovent je indikovaný u pacientov s dlhoročnými skúsenosťami s chronickou bronchitídou, inými formami obštrukčnej choroby pľúc, ktoré sú sprevádzané pravidelným pocitom zadusenia alebo ťažkostí s dýchaním, neznesiteľnými záchvaty kašľa a inými prejavmi bronchiálnej obštrukcie. Liek Atrovent sa používa ako inhalačný roztok, ako aerosól. Inhalačný roztok používajú dospelí trikrát denne, 40 kvapiek v rozprašovači, najskôr nariedených soľankou na objem 3 ml. Nemecká spoločnosť Beringer Ingelheim vyrába Atrovent a balenie roztoku v 20 ml stojí asi 240 rubľov.

Výhody a nevýhody

Atrovent je dobre tolerovaný. Prakticky sa neabsorbuje do krvi a takmer nikdy sa nenájdu také obvyklé anticholinergické účinky, ako je častý tlkot srdca, rozšírené zornice a retencia moču. V zriedkavých prípadoch sa môže vyvinúť alergická reakcia, ale najčastejšie je sucho v ústach a bolesť hlavy. Liek je kontraindikovaný iba vtedy, ak má pacient individuálnu precitlivenosť na atropín. Liek Atrovent sa nepoužíva u tehotných žien, najmä v prvom trimestri a u detí mladších ako 6 rokov. V prípade 2 - 3 trimestrov, ako aj počas laktácie, je potrebná odborná konzultácia: účinok Atroventu by mal byť vyšší ako možné riziko pre plod alebo dieťa. Ale medzi bronchodilatačnými liekmi sa široko používa Atrovent, účinok jeho podávania trvá až 6 hodín a spôsobuje systémové vedľajšie účinky.

Najlepšie prostriedky na boj proti zápalom

Jedným z najdôležitejších patogenetických štádií pri liečbe akútnej a chronickej bronchitídy je eliminácia zápalovej zložky. Napokon, bronchitída je predovšetkým zápalovou reakciou malých priedušiek, v dôsledku čoho je narušená sekrécia a transport bronchiálneho hlienu. Zápal, napriek tomu, že ide o ochranný mechanizmus, v niektorých prípadoch prispieva k výskytu vyššie uvedeného syndrómu bronchiálnej obštrukcie.

V tomto prípade pokračujúci edém a zmeny vo vlastnostiach hlienu spôsobujú bronchospazmus a kongesciu. Na zastavenie zápalového procesu sa bežne používajú rôzne lieky, ktoré patria do skupín NSAID, počínajúc kyselinou acetylsalicylovou. Najbežnejšou indikáciou akútnej a chronickej bronchitídy na zmiernenie zápalového syndrómu je výskyt všeobecnej nevoľnosti, výskyt príznakov intoxikácie a zvýšenie teploty. Zvážte najbežnejšie používané účinné lieky proti bronchitíde zo skupiny protizápalových liekov.

Erespal (fenspirid)

Hodnotenie: 4.9

Erespal alebo fenspirid sú špeciálne protizápalové lieky zo skupiny antihistamínov. Vytvára antit bronchokonstrikčný účinok, ktorý zabraňuje zúženiu malých prieduškových prvkov. Výrobok je dostupný vo forme tabliet alebo vo forme sirupu: je to hnedasto-žltá číra kvapalina. Liek znižuje kŕče hladkých svalov priedušiek, zabraňuje vzniku opuchov a zmierňuje príznaky exsudácie a zápalu.

Erespal je široko predpisovaný nielen pre rôzne formy akútnej a chronickej bronchitídy, ale aj pre choroby horných dýchacích ciest, pre tracheitídu a laryngitídu, pre rôzne formy bronchiálnej astmy, so zachrípnutím a bolesťami v krku a ďalšie nepríjemné respiračné príznaky. Erespal sa tiež zobrazuje vo všetkých prípadoch, keď je na liečbu infekcií dýchacích ciest predpísaná antibakteriálna terapia. Je potrebné ho používať pre dospelých od 3 do 5 polievkových lyžíc deň pred jedlom - značné množstvo. Dĺžku kurzu určuje ošetrujúci lekár. Domáca spoločnosť Pharmstandard vyrába Erespal a priemerné náklady na sirup v 250 ml fľaši sú 450 rubľov.

Výhody a nevýhody

Erespal je liek, ktorý patrí k antihistaminikám, preto sa neodporúča kombinovať s liekmi rovnakej triedy, alkoholom a sedatívami. Nepoužíva sa u detí mladších ako dva roky a so zvýšenou citlivosťou na fenspirid. U gravidných a dojčiacich matiek sa Erespal neodporúča, ale iba v súvislosti s nedostatkom potrebných štúdií. Pomerne často sa môžu počas užívania Erespalu (tj od 1% do 10% prípadov) objaviť rôzne gastrointestinálne poruchy, uvoľnené stolice. Vo všeobecnosti však tento liek účinne pracuje s rôznymi zápalovými zmenami v prieduškovom strome a v prípade včasného vymenovania Erespalu niekedy potreba antibiotickej liečby zanikne.

Coldrex HotRem

Hodnotenie: 4.8

Tento prášok s vitamínom C sa rozpúšťa v horúcej vode a najčastejšie sa používa na akútnu bronchitídu alebo na závažné všeobecné prejavy, s horúčkou, intoxikáciu s exacerbáciou chronickej bronchitídy. Produkt obsahuje paracetamol ako hlavné a bezpečné liečivo zo skupiny NSAID, fenylefrín a kyselinu askorbovú.

Coldrex s pravidelným používaním vyvoláva analgetický, antipyretický a dekongestívny účinok. Je preukázané, okrem akútnej a chronickej bronchitídy, s rôznymi formami horúčky, s akútnou tonzilitídou, s faryngitídou, s rôznymi formami sínusitídy, paracetamol má antipyretický účinok a anestetizuje a fenylefrínové excituje alfa receptory, ktoré znižujú opuch nosovej sliznice a ďalšie. oddelenia horných dýchacích ciest. Britská spoločnosť Glaxosmithkline vyrába Coldrex Hotrem a prášok v sáčkoch číslo 10 je možné kúpiť za cenu 309 rubľov.

Výhody a nevýhody

Výhodou Coldrexu bude rýchly účinok a schopnosť znižovať horúčku, príznaky intoxikácie, normalizovať pohodu. Malo by sa však pamätať na to, že nebude schopný liečiť bronchitídu sám, pretože nemá antimikrobiálny, ani antivírusový účinok. Ale ak ho použijete spolu s mukolytikami, expektorančnými liekmi a kombinujete s bohatým vitamínovým nápojom, potom s rýchlym začatím liečby sa môžete niekedy zbaviť antibiotickej liečby. Je potrebné pamätať na to, že tento liek sa nemá používať na závažné poruchy pečene a obličiek, a ak sa dávka prekročí štyrikrát denne, môže sa zvýšiť krvný tlak, môže sa vyskytnúť nevoľnosť, hnačka, palpitácie alebo nespavosť.

Paracetamol (Efferalgan, šumivé tablety)

Hodnotenie: 4,7

Efferalgan je „čistý“ paracetamol a mal by sa používať na bronchitídu, iba ak existujú závažné príznaky intoxikácie. Je to nevoľnosť, horúčka alebo horúčka, výskyt nepríjemných príznakov vírusovej infekcie, ako je bolesť pri pohybe s očami, bolesť kože pri česaní vlasov a ďalšie podobné príznaky. Používa sa na zimnicu s boľavými svalmi. Jedným z najúčinnejších typov paracetamolu je Efferalgan v šumivých tabletách. Rýchlo sa vstrebávajú. Paracetamol blokuje cyklooxygenázu, čím odstraňuje teplo a anestetizuje. Paracetamol nemá výrazný protizápalový účinok. Preto, ak neexistuje žiadna bolesť ani teplota pri bronchitíde, potom sa nemá používať. Zvyčajne mu predpíšu jednu alebo dve šumivé tablety 3-krát denne, ale nie viac ako 8 tabliet. Je zakázané prehltnúť šumivé tablety, rozpustiť sa v pohári teplej vody. Efferalgan vyrába výrobca "Upsa" a 16 šumivých tabliet s dávkou 500 mg je lacných: iba 155 rubľov.

Výhody a nevýhody

Je dôležité si uvedomiť, že Efferalgan, keďže iné lieky zo skupiny protizápalových liekov, nelieči bronchitídu. Neovplyvňujú mikróby ani sekréciu komunikácie ani zlepšenie vykašliavania. Ich úlohou je zmierniť príznaky, ako je pocit tepla a bolesti. Droga je obvykle dobre tolerovaná a vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť iba občas, len pri predávkovaní. Najčastejšie sa vyskytuje nevoľnosť, zvracanie, bolesť brucha, bledosť. Aby sa predišlo predávkovaniu, odporúča sa neprekročiť maximálnu dennú dávku 8 tabliet av žiadnom prípade by ste nemali používať Efferalgan a iné odrody paracetamolu dlhšie ako 3 dni ako antipyretikum. Paracetamol s príznakmi nachladnutia s horúčkou, bolesťami hlavy a svalovými bolesťami je však veľmi účinný, a preto by mal byť v ktorejkoľvek domácej lekárničke.

Na záver je potrebné uviesť, že pri liečbe akútnej a chronickej bronchitídy sa tiež používajú antivírusové a antimikrobiálne látky v závislosti od trvania ochorenia a od indikácie. Keďže v súčasnosti sa antibiotiká v Ruskej federácii predávajú výlučne na lekársky predpis, nemá zmysel ich opísať, pretože nie sú dostupné na voľnom trhu.


Varovanie! Toto hodnotenie je subjektívne, nejde o reklamu a neslúži ako vodítko pri nákupe. Pred nákupom sa musíte poradiť s odborníkom.

Loading...