Ako zvoliť tágo pre biliard

Keďže zručnosti hráča v biliarde narastajú, potreba použitia kvalitného tága sa výrazne zvyšuje. Výsledok konkrétnej hry biliardu závisí od toho, ako dobre sa vyberie tágo a ako jeho vlastnosti zodpovedajú podmienkam. Z tohto dôvodu sa odporúča skúseným hráčom biliardu venovať osobitnú pozornosť kúpe tága.

Najlepší výrobcovia biliardových tág

Za najobľúbenejšie medzi skúsenými hráčmi v biliarde sa považujú výrobky vyrobené pod nasledujúcimi značkami:

 1. Longoni;

 2. Cuetec;

 3. Norditalia;

 4. víkend;

Mala by sa zohľadniť nielen technická charakteristika konkrétnych modelov, ale aj spätná väzba skúsených hráčov, ktorí zdôraznili svoje silné a slabé stránky. Najjednoduchšie sa s nimi zoznámite na špecializovaných fórach na internete.

Typy biliardových tág

Je potrebné zvoliť konkrétnu narážku podľa typu konkrétnej hry biliardu.

Tága určená pre ruskú pyramídu

Dlhé modely sú k dispozícii v jednodielnom aj dvojdielnom prevedení. Posledne menované sú vyrobené z rôznych druhov dreva: tuhá látka sa spravidla vyrába z ružového alebo ebenového dreva, na výrobu šachty sa používa buk alebo hrab. Dĺžka takýchto modelov je takmer vždy obmedzená značkou 160 centimetrov a hmotnosť v porovnaní s hmotnosťou gule by ju mala 1,5 až 2-krát prekročiť. Takéto narážky sú vyvážené okolo 43 - 45 centimetrov.

Snookerové narážky

Kompaktné modely s jednodielnym aj dvojdielnym dizajnom. Vyrábajú sa spravidla z popola. Dĺžka takýchto modelov sa môže meniť od 90 do 150 centimetrov, vyvažovací bod sa nachádza medzi 40 a 50 centimetrov od nárazníka a priemerná hmotnosť je na úrovni pol kilogramu. Ďalším významným rozdielom medzi snookerom v Kyjeve je minimálna veľkosť nálepky v rozmedzí od 7 do 12 milimetrov.

Tágo pool

Odolné a odolné modely s pevnou dĺžkou 150 centimetrov. Na ich výrobu sa môžu použiť rôzne materiály, od prírodného dreva až po sklenené vlákna a dokonca aj prírodné uhlíkové vlákna. Hmotnosť väčšiny modelov sa pohybuje od 500 do 510 až 640 - 650 gramov. Existujú pevné aj skladacie modely.

Hlavné kritériá pre výber tága

Stavebný tágo

 1. Jednodielne modely. Vyrábajú sa z jedného kusu dreva a líšia sa presným vyvážením a dobre definovanými vlastnosťami. Medzi nevýhody patrí dĺžka prepravy a náladové skladovanie a preprava;

 2. Zložené modely sú tri hlavné prvky - turniket (spodná časť), hriadeľ (horná časť), ako aj krútenie (závitové spojenie, pripevnenie oboch častí k sebe). Na dosiahnutie určitých vlastností môžu byť vyrobené z najrôznejších druhov dreva. Nevýhody zdôrazňujú potrebu presného vyváženia a centrovania.

Vyvažovacie tágo

Parameter, ktorý je priamo zodpovedný za pohodlie jeho činnosti a schopnosť vykonať presnú štrajk. Skúseným hráčom sa odporúča, aby venovali pozornosť tým modelom, ktorých vyváženie sa vykonáva vo vzdialenosti 40 až 55 centimetrov od nárazníka, v závislosti od typu konkrétneho tága.

Rovnosť a stupeň ohybu

Čím presnejšie bude konkrétna narážka, tým lepšia bude jej rovnováha, presnejšie dopad a menšie parazitné vibrácie. Priamo sa určuje pomerne jednoducho: všetko, čo sa vyžaduje, je natáčanie tága na rovnom povrchu biliardového stola. Ak hovoríme o zložených modeloch, na začiatok je potrebné valiť hriadeľ a turniket osobitne a až potom zbierať tágo a jazdiť na stole.

Priemer tága

Mal by mať rovnomerný pokles od nárazníka k okraju hriadeľa bez výrazných rozdielov a nepravidelností. Tradične sa predpokladá, že priemer turniketu by mal byť okolo 25 až 30 milimetrov, v oblasti krútenia by sa mal zmenšiť na 17 až 21 milimetrov a hladko prúdiť až 12 až 13 milimetrov k okraju hriadeľa. Čím väčšia je kužeľovitosť tága od okraja turniketu k hriadeľu - tým viac je tágo počas vykonávania tvrdých skrutkových zdvihov ohnuté. A naopak, čím menšie je zúženie, tým vyššia je tuhosť tága.

Materiál, z ktorého je tágo vyrobené

Modely tradične považované za najlepšie sú vyrobené z prírodného dreva - funkčne aj esteticky. Za najobľúbenejšie sa považujú tieto druhy dreva:

 1. Tvrdé odrody - ružové drevo, wenge, makassar;

 2. Mäkké odrody - paduca, amarant, mahagón;

V mnohých individuálnych prípadoch sa používajú aj narážky vyrobené zo všetkých druhov syntetických materiálov - plast, sklolaminát, uhlíkové vlákno. Takéto podnety sú veľmi špecializované zariadenia, ktoré sa ťažko dajú odporučiť pre začiatočníkov.

Twist dizajn a materiál

Krútenie je spojovací uzol prítomný v dvojdielnych narážkach. Je vyrobená z kovu a poskytuje nielen spoľahlivé pripojenie zariadenia, ale aj jeho správne zarovnanie, čím eliminuje zakrivenie zariadenia. Mali by ste tiež venovať pozornosť vyplaveniu - faktoru skrútenia nití. V súčasnosti sa rozšírila široká škála typov - tulipán, vlna, pavučina, ale najväčší počet profesionálnych hráčov preferuje klasický tvarový faktor.

Dostupnosť úložného priestoru

Puzdro je potrebné chrániť pred vlhkosťou, slnečným žiarením, mechanickým namáhaním a prachom. Sú vyrobené z polymérnych materiálov alebo pravej kože. Vysoko kvalitné puzdro má okrem ochranných funkcií veľmi dôležitú estetickú funkciu, a preto skúsení hráči radšej používajú vlastné ručné puzdrá vytvorené na základe individuálnej objednávky z pravej kože.

Výber tága pre ruské biliardy

Dobré narážky na hranie ruských biliardov by mali mať tieto charakteristické vlastnosti:

 1. Dvojdielny dizajn, turniket je vyrobený z ružového dreva alebo ebenového dreva, hriadeľ je vyrobený z hrabu;

 2. Krútenie - kov, tvarový faktor spojenia - klasický;

 3. Priemer tága sa pohybuje od 145 do 165 centimetrov v závislosti od preferencií hráča;

 4. Model je vyvážený vo vzdialenosti 40 - 46 centimetrov od okraja turniketu;

 5. Hmotnosť konkrétneho modelu sa vyberá na základe hmotnosti lopty v hre a presahuje ju 2 až 2,5 násobkom;

 6. Puzdro musí byť vyrobené z pravej kože a spoľahlivo chrániť tágo pred mechanickými vplyvmi, prachom, vlhkosťou a priamym slnečným žiarením.


Varovanie! Tento materiál je subjektívnym názorom autorov projektu a nie je sprievodcom po kúpe.

Loading...