Kompetentný výber počítačovej skrinky

Kde vybaviť všetky počítačové príslušenstvo?

Počítačová skriňa je útočiskom pre základnú dosku, procesor, grafickú kartu, optickú jednotku a mnoho ďalších komponentov. Osoba, ktorá zhromažďuje počítač, môže mať na začiatku dojem, že sa tieto prípady navzájom líšia len počtom konektorov a vnútorných priestorov. Ale to nie je úplne pravda! Tento článok vám ukáže, že podvozok môže byť vyrobený v určitej forme, môže mať jeden alebo iný počet fanúšikov, a dokonca aj priestory sú tak tajomné, že nie každý skúsený majiteľ počítača to pochopí.

Na pultoch obchodov ste museli vidieť niekoľko prípadov viackrát (nazývajú sa aj prípady). V tomto prípade ste si mali všimnúť, že sa líšia veľkosťou. Formový faktor určuje, ktorá základná doska sa v tomto prípade hodí. Preto sa pri montáži počítača odporúča začať s nákupom puzdra. Aj keď sa nikto neobťažuje vyzdvihnúť nový prípad existujúcej základnej dosky, jednoducho to nebude také pohodlné.

Najbežnejšie sú nasledujúce faktory formulára (v poradí zvyšujúcich sa rozmerov):

 • Mini-ITX
 • Micro-ATX
 • ATX
 • EATX
 • XL-ATX


Nižšie vidíte tabuľku, ktorá udáva, ktoré základné dosky sú týmto alebo týmto formátom podporované.

Typ tela

Celkové rozmery dosky, mm

Mini-ITX

170x170

Micro-ATX

244x225

ATX

305x244

EATX

305x330

XL-ATX

345x262

Večerné hry sú populárne medzi hráčmi. Sú o niečo vyššie, ale hĺbka je približne rovnaká. Tento typ obsahuje nasledujúce faktory formulára:

 • SFF
 • Mini veža
 • Stredná veža
 • Veľká veža

Najbežnejšie sú tie, ktoré majú veľkosť ATX. Zvyčajne sa dodávajú bez zabudovaného napájania, čo užívateľovi ponúka úplnú slobodu konania.


Veľmi dôležitý parameter, ktorý ovplyvňuje, či ruší hluk produkovaný chladičom, napájanie a chladiaci systém grafickej karty. Nízkorozpočtové modely sú vyrobené z tenkej ocele, čo môže byť jasne viditeľná vôľa a trhliny. To všetko prispieva k vzniku vibrácií a hluku. Hrúbka stien v takýchto prípadoch zvyčajne nepresahuje 0,5 mm, čo nemožno považovať za optimálny parameter.

Mierne drahšie prípady sú vyrobené z hrubšieho kovu. Ak sa hrúbka steny pohybuje od 0,5 do 1 mm, potom sa nemôžete obávať, že sa hluk z tela vo veľkých objemoch vytratí. Ale buďte pripravení na to, že telo bude ťažké. Najmä krehké dievča ho nebude môcť odtiahnuť do domu, bude musieť použiť taxík.

Špičkové modely sú vyrobené zo špeciálnej ocele SECC, ktorá sa líši od zvyčajnej prítomnosti povlaku z galvanického zinku. Hrúbka stien v takýchto prípadoch môže byť ešte väčšia. Takýto prípad môže ľahko vážiť viac ako 12 kg, čo značne komplikuje jeho prepravu. Ale taký model, ak to umožňuje šum, aby sa roztrhol, potom len v minimálnom objeme. A na všetky vibrácie by sa malo zabudnúť.

Treba si uvedomiť, že nie celé telo je vyrobené z kovu. Akýkoľvek model je vybavený jedným alebo iným množstvom plastových prvkov. Zvyčajne sú v nich vytvorené otvory pre rôzne konektory. Vyrobené z plastu a zámok vo vnútorných priehradkách, s ktorými sú pevné pohony.

Niektorí počítačoví stavitelia hľadajú kryt s vstavaným napájaním. Ale v skutočnosti to stojí za to len pri výbere neštandardného prípadu, ktorý má minimálne rozmery. V iných prípadoch je lepšie sa pokúsiť kúpiť si samostatný napájací zdroj - určite bude silnejší a odolnejší. Koniec koncov, výrobca prípadu nevie, ktoré komponenty budete používať. A nezabudnite, že sme napísali samostatný článok o výbere napájania.


V mnohých prípadoch je počítačová skrinka dodávaná bez akýchkoľvek ventilátorov. Jedinou výnimkou je zadná stena, kde musí byť prítomný "spinner". Ale každý prípad má určitý počet miest pre fanúšikov. A to je dôležité, pretože pri inštalácii výkonných komponentov budú potrebovať adekvátny prívod čerstvého vzduchu, ktorý ešte nie je zahrievaný procesorom alebo napájaním. Ak budete pokračovať v aktualizácii počítača, potom by sedadlá pre fanúšikov mali byť aspoň tri.

 • Umiestnenie zdroja napájania by malo byť nižšie. To je ideálna voľba. Ale staré napájacie zdroje pre toto nie sú vypočítané - niekedy dĺžka ich káblov nestačí na pripojenie k príslušnému konektoru na základnej doske.
 • Počet oddelení je rovnako dôležitým parametrom, ak máte veľký počet komponentov. Priestory môžu byť navrhnuté pre 2,5-, 3,5- a 5,25-palcové zariadenia. Môžu to byť pohony, optické mechaniky a ďalšie komponenty.
 • Konektory na prednej stene by mali obsahovať výstup pre slúchadlá, vstup pre mikrofón a aspoň niekoľko portov USB. Je žiaduce, aby tieto zariadenia spĺňali vysokorýchlostné špecifikácie USB 3.0.
 • Upevnenie pevných diskov môže byť skrutkové a bezskrutkové. V druhom prípade sa používajú plastové západky. A samozrejme, tento spôsob pripútania je oveľa pohodlnejší.
 • Kabeláž sa zvyčajne vykonáva v celom vnútornom priestore skrine. Ale niektoré modely ponúkajú tesnenie pod zadnou stenou. To platí pre budovy so skleneným oknom na jednej z bočných stien.
 • A niektoré prípady majú výrez v oblasti chladiča CPU. To vám neumožňuje premýšľať o veľkosti chladiaceho systému.

V obchodoch DNS Môžete nájsť rovnaké počítačové prípady. Stojí za to zvážiť ich nákup len ako poslednú možnosť - to sú typické čínske výrobky. Môžete si byť istý, že prípad DEXP, AEROCOOL, CaseCom, CoolerMaster, korzár, Deepcool, GIGABYTE, GMC, InWin alebo Zalman bude trvať oveľa dlhšie. Skutočným hitom medzi hráčmi sú produkty Thermaltake, Najaktívnejšie sa vyrábajú prípady neštandardných veľkostí. Fraktálny dizajn, Ich produkty sú ideálne pre vytvorenie kancelárskeho PC alebo mini servera s mediálnym obsahom na palube.

Loading...