Kompetentný výber základnej dosky

Základom celého PC by mala byť vysoká kvalita!

Základná doska PC je považovaná za základnú dosku. K nemu sú pripojené pevné disky, grafická karta a tiež periférne zariadenia. Ak si vyberiete nesprávnu "základnú dosku", potom v budúcnosti môžete zabudnúť na aktualizáciu počítača, pretože výkonnejšie komponenty to jednoducho nebudú fungovať. Ale nemali by ste preplácať - herná doska bude bezvýznamná, ak používate počítač iba na prácu s kancelárskymi programami.

Základná doska vedome dostala také meno. V skutočnosti ide o dosku s plošnými spojmi, ktorá je známa každému rádioamatérovi, ktorý má veľký počet slotov a vodivých kanálov. Prostredníctvom "základnej dosky" RAM komunikuje s procesorom a pevným diskom, ale tiež spája slúchadlá alebo USB disky. Preto sa pri výbere takéhoto zariadenia musíte zamerať na tie komponenty, ku ktorým sa chcete pripojiť. Dajte si pozor na nekompatibilitu!

chipset

Po prvé, dávajte pozor na zásuvku. Toto je názov konektora, ku ktorému je procesor pripojený. Má niekoľko druhov, v súvislosti s ktorými je nákup nekompatibilných základných dosiek a procesorov veľmi bežným javom. Hlavný rozdiel zásuvky spočíva vo výrobnej spoločnosti.

 • Procesory AMD sú podporované zásuvkami, ktorých názvy začínajú S, AM alebo FM.
 • Procesory Intel sa vkladajú do zásuviek s názvom začínajúcim na LGA.

Profesionál potrebuje len pozrieť sa na meno, pretože vám dá celú rodinu procesorov vhodných pre inštaláciu na zvolenú základnú dosku. Radšej by ste mali ísť na oficiálnu stránku výrobcu - určite budú uvedené procesory podporované radou. Ak máte záujem o herné možnosti počítača, potom hľadajte dosku s podporou pre inštaláciu najnovšieho procesora, ktorý bol nedávno vydaný.

pamäť s priamym prístupom

Pred niekoľkými rokmi by popis tohto slotu zabral niekoľko riadkov. Tie by mali jedinú možnosť - doska s konektormi pre RAM DDR3, Musel by som premýšľať len o počte týchto slotov. Začiatkom roka 2015 sa však pamäť štandardu začala rozširovať. DDR4 SDRAM, Vyznačuje sa zvýšenou rýchlosťou (frekvencia prevádzky) a spravidla veľkým objemom. Základnú dosku s podporou DDR4 potrebujú iba horúci hráči a profesionáli, ktorí sa aktívne zapájajú do 3D modelovania, strih videa alebo úprav fotografií. Bežný používateľ počítača bude spokojný so schopnosťami DDR3.

PCI sloty

Teoreticky môže základná doska robiť bez jediného PCI slotu. Ale potom musíte zabudnúť na pripojenie grafickej karty, zvukovej karty a ďalších prídavných zariadení. Nemali by ste kupovať "základnú dosku" s nadmerným počtom takýchto slotov - zariadenia v nich môžu vzájomne rušiť kvôli ich hrúbke. Mali by ste tiež vedieť, že v rozpočtových doskách rozpočtu je určený len jeden plnohodnotný slot určený pre grafickú kartu (zvyčajne je to označený symbolom PCI-Express 3.0 x16). Ak budete používať technológiu SLI alebo CrossFire, budete musieť minúť peniaze na hernú dosku, ktorá môže mať dva alebo dokonca tri takéto sloty.

Konektory pevného disku

Veľmi lacné modely základných dosiek používajú rozhranie pre získanie informácií z pevných diskov. SATA2, Zabudnite na takýto nákup! Nezabudnite vybrať zariadenie s aspoň niekoľkými konektormi SATA3, Poskytnú výmenu informácií rýchlosťou 6 GB / s. Stručne povedané, toto plne využíva potenciál tradičných pevných diskov. V prípade inštalácie SSD-diskov však bude výraznejší nárast. Zdá sa, že sú teraz príliš drahé? Ale na jeden rok nekupujete základnú dosku? A po niekoľkých rokoch, SSDs bude určite pokles ceny. Mimochodom, ak chcete kúpiť SSD práve teraz, odporúčame vám, aby ste si najprv prečítali náš článok o najlepších modeloch.


Pri výbere "základnej dosky" by mala venovať pozornosť iným vlastnostiam, ktoré sa na prvý pohľad zdajú byť nedôležité.

 • Najprv oceníte, koľko portov USB 3.0 má. Koľko z nich je na zadnom paneli a koľko ich možno priviesť na prednú stenu systémovej jednotky. Ak je váš prípad má štyri vysokorýchlostné štandardné USB konektory naraz, potom je potrebná základná doska, ktorá môže poskytnúť všetky z nich.
 • Po druhé, mali by ste mať záujem o porty USB 2.0. Z hľadiska rýchlostných charakteristík sú nehanebne zastarané, ale vždy môžu byť pripojené k čítačke kariet, myši, klávesnice a periférií. Preto je lepšie zvážiť základnú dosku s veľkým počtom takýchto konektorov.
 • Venujte pozornosť počtu audio konektorov. Ak je základná doska schopná reprodukovať zvuk vo formáte 5.1 alebo 7.1, potom s najväčšou pravdepodobnosťou v budúcnosti nezačne premýšľať o kúpe zvukovej karty.

Rozmery základnej dosky, použitého napájacieho konektora a niektorých ďalších parametrov závisia od formovacieho faktora základnej dosky. Existujú tieto spoločné faktory: ATX, MicroATX, EATX, FlexATX, BTX, mini-ITX, mBTX a DTX, Pri výbere form factor by sa mal zamerať na napájanie a existujúci orgán. V skromnom kancelárskom PC sa karta ATX jednoducho nezmestí - jej veľkosť a miesto montáže bude rušiť. Pre budovanie serverov sa používajú základné dosky SSI EEB a SSI CEB.


Môžete ľahko nájsť v základnej doske obchody, ktorých cena je porovnateľná s cenou veľmi výkonných procesorov. Ako sa tieto zariadenia líšia od bežných základných dosiek?

 • Dostupnosť bezdrôtových modulov, Najčastejšie, herné modely dostávajú Bluetooth a Wi-Fi čipy. To vám umožní opustiť kábel, ktorý sa tiahne k smerovaču.
 • Dva alebo tri sloty PCI-Express 3.0, To vám umožní používať veľa video kariet. Spotrebuje však obrovské množstvo elektrickej energie - to by sa malo pamätať.
 • Chladiaci systém, Zvyčajne sa vyrába pasívnou technológiou - RAM a ďalšie moduly sú pokryté medeným alebo hliníkovým chladičom. Existujú však možnosti chladenia vzduchom alebo vodou.
 • Kontrola všetkého a všetkého. Herné modely vám umožňujú nastaviť rýchlosť ventilátora, frekvenciu procesora a mnoho ďalších parametrov na diaľku. Nemusíte ukončiť BIOS - stačí použiť priložený diaľkový ovládač alebo nainštalovať príslušnú aplikáciu na smartfóne. Ideálne pre pretekárov priamo počas hry!
 • Podpora výšok, Bežné základné dosky neumožňujú používať ultra vysoké frekvencie RAM alebo procesora. To dokážu len herné modely. Toto je opäť potrebné len pre pretekárov, ktorí túžia po experimentoch.
 • Veľké množstvo konektorov, To pomôže pripojiť nepredstaviteľné množstvo zariadení k základnej doske. Niektoré modely majú dokonca port Thunderbolt používaný v technológii Apple. Popularitu získava aj konektor USB-C.

Kupodivu, medzi výrobcami procesorov, vydanie základných dosiek je zaneprázdnené intel, Táto spoločnosť dodáva neštandardné form factor do obchodov. Najmä modely určené pre stavebné servery získali značnú popularitu. Bežní používatelia si vyberajú produkty GIGABYTE, ASUS, ASRock, MSI a Supermicro, Nie je možné povedať, že základné dosky sú lepšie ako iné, takže sa určite riadte recenziami a recenziami.

 • Predajní konzultanti sa snažia zaviesť nákup základnej dosky vybavenej iba dvoma slotmi pre RAM. A niekedy kupujúci súhlasia, nákup a pár lamiel po 2 GB. Potom sú prekvapení, že takýto objem v modernej realite je veľmi nedostatočný.
 • Niektorí spotrebitelia sa tiež domnievajú, že vôbec nepotrebujú vysokorýchlostné porty USB 3.0. V praxi sa ukazuje, že takéto konektory sú potrebné - mnoho externých pevných diskov, flash diskov a dokonca aj smartfónov má podporu pre tento štandard. Neopakujte chybu týchto ľudí - pozrite sa na "základnú dosku" s portami USB 3.0.
 • Nákup herného modelu môže tiež spôsobiť veľa problémov. Ak ste si kúpili najdrahšiu základnú dosku - pripravte sa na využitie svojho potenciálu. Budete musieť prideliť čas na rozptýlenie a nákup komponentov príslušnej triedy. Inak to budú peniaze hodené do vetra.

Loading...