Kompetentný výber procesora počítača

CPU nie je konkurentom

Základom práce akéhokoľvek procesora je hardvérové ​​sčítanie a odčítanie čísel reprezentovaných v binárnej forme. Pre najbežnejšie pochopenie pozostáva z aritmetickej logickej jednotky, v ktorej sa vykonávajú uvedené operácie, ako aj z radu riadiacich obvodov a pamäťových prvkov. Vďaka úsiliu vývojárov zameraného na neustále zlepšovanie procesorov a zvyšovanie ich výkonnosti je reálna štruktúra CPU oveľa zložitejšia. Ak neberiete do úvahy architektúru RISC, výrobcovia sledujú cestu používania špecializovaných jednotiek na spracovanie informácií. Medzi príklady patria sady inštrukcií SSE na paralelizáciu výpočtového procesu alebo rozšírenie sady inštrukcií AVX na podporu kódovania videa s vysokým rozlíšením.

Z pohľadu bežného používateľa je procesor veľkým čipom určeným na ovládanie počítača. Bohužiaľ, ich rôzne generácie sú navzájom nezlučiteľné pre rôzne ukazovatele, takže pri výbere ďalšieho CPU, existuje niekoľko vecí, aby zvážila.

Hlavné kritériá výberu

Hlavným kritériom výberu je samozrejme plošina, V širšom zmysle je to hardvérová implementácia celého výpočtového systému av úzkom zmysle množina procesora so špecifickou vnútornou mikroarchitektúrou a zodpovedajúca sada systémovej logiky spájkovanej na základnej doske. Z aktuálne relevantných platforiem spoločnosti Intel si zaslúžia pozornosť dve:

 • LGA1150 pre aktualizovanú rodinu Haswell;
 • LGA2011 pre architektúru Ivy Bridge-E.

Životný cyklus predchádzajúcej generácie Ivy Bridge a založený na tejto platforme mikroarchitektúry LGA1155 sa blíži ku koncu, hoci v prípade modernizácie existujúceho systému sa stále môže uvažovať. Aktualizovaná verzia LGA2011-v3 na Haswell-E je sľubná, ale stále dosť drahá, v neposlednom rade kvôli prechodu na pamäť nového typu DDR4.

V spoločnosti AMD je situácia vo všeobecnosti rovnaká:

 • Opustenie scény Richland a Trinity rodiny pod socket FM2;
 • Vishera AM3 + lineup;
 • Procesory s mikroarchitektúrou Kaveri pre FM2 +.

Nový vývoj bol oznámený, ale nie skôr ako v roku 2016 očakávať, že bude široko dostupný.

Ďalšia vec, ktorú venujete pozornosť pri výbere procesora počet jadier, Kritérium je dosť nejednoznačné, pretože v rôznych podmienkach bude výkon CPU určený nielen ich počtom, ale aj prevádzkovou frekvenciou a charakterom vykonávaných aplikácií. Nehovoriac o skutočnosti, že osem jadier procesorov AMD je zvyčajne horšie ako štyri "kamene" od spoločnosti Intel, pretože vo väčšine prípadov rozdeľujú celkový priestor vnútornej pamäte v pároch. Treba tiež pamätať na to, že vlastnosťou režimu Turbo Boost, ktorý poskytuje automatické zvýšenie frekvencie hodín v rámci určitých limitov, je striedavé odpojenie jadier, keď rastie nad určité prahové hodnoty, preto ich „bežné“ číslo nie vždy funguje produktívne. Vyplýva to z úloh, ktoré budú v počítači prevládať:

 • Pre nízkoprofilové herné systémy a väčšinu kancelárskych počítačov postačujú 2-jadrové procesory Intel alebo 4-jadrové procesory AMD;
 • Výkonné pracovné stanice, ktoré sa nezaoberajú pravidelným spracovaním multimédií a množstvom hracích automatov, budú potrebovať 4-jadrové procesory z rodiny Core i5;
 • Je zmysluplné vybudovať high-end herné systémy na základe štyroch-šesťjadrových Core i7 procesorov;
 • Špecializované pracovné stanice pre profesionálne 3D modelovanie, strih videa s vysokým rozlíšením a ďalšie úlohy náročné na zdroje potrebujú najproduktívnejšie riešenia s viacerými vláknami. V tejto oblasti budú vhodné 8-jadrové procesory oboch spoločností.

Pri výbere CPU pre systémy s prevažne jednovláknovým zaťažením (ktoré je tiež generované väčšinou hier), ich frekvencia hodín, V neposlednom rade je oneskorenie AMD v segmente výkonných herných procesorov spôsobené miernejšími limitnými hodnotami tohto ukazovateľa a porovnateľné hodnoty sa dosahujú len vďaka výraznému zvýšeniu spotreby energie. Ak plánujete pretaktovanie v manuálnom režime, budete musieť hľadať recenzie rôznych modelov a analyzovať ich potenciál. V opačnom prípade môže byť referenciou maximálna prevádzková frekvencia, ktorú procesor dosiahne, keď je zapnutá funkcia Turbo Boost. Treba poznamenať, že dodatočné pretaktovanie nie je vždy možné, a dokonca aj tie najsľubnejšie čipy majú skôr skromný potenciál. Tiež nezabudnite, že pre pretaktovanie funkcie Turbo Boost by mala podporovať základnú dosku.


Ďalšie funkcie procesora

 • Integrovaná grafika vám umožní robiť bez diskrétnej grafickej karty pri montáži systému. Platí to najmä pre kancelárske stroje a zábavné centrá. Staršia séria integrovaných grafických akcelerátorov HD Graphics, GT * a Radeon HD môže byť považovaná za počiatočnú a nižšiu strednú úroveň kariet herného segmentu, ale náročný hráč nebude spokojný so svojimi možnosťami. Nie je možné ignorovať myšlienku hybridných procesorov (APU), ktorú aktívne podporuje AMD, ktorej grafický subsystém je schopný vykonávať časť negrafických výpočtov. Z tohto hľadiska sa postoj k integrovaným riešeniam trochu mení.
 • odomknutý faktor Teoreticky je hlavnou pákou na urýchlenie procesora. Zvýšením v BIOSe je možné pre jednotlivé modely výrazne zvýšiť hodinovú frekvenciu vzhľadom na nominálnu hodnotu. V každom prípade bola táto situácia v prvom kole pretaktovania. Potom Intel začal blokovať možnosť takéhoto pretaktovania na úrovni hardvéru. V súčasnosti je táto funkcionalita procesora prezentovaná ako bonus a znak stavu pretaktovania. V skutočnosti, berúc do úvahy veľkosť základnej frekvencie a nominálnu hodnotu multiplikátora, jej zmena v malom rozsahu neposkytuje zvláštne zvýšenie výkonu, ale stojí peniaze. AMD je lojálnejšia k pokusom o urýchlenie procesora, ale celkový efekt je porovnateľný.
 • V súčasnosti balenie je indikátor, ktorý jednoznačne rozdeľuje procesory na veľmi nenásytné (a to nie je Intel) a energeticky efektívne. TDP priamy konkurenti sa líšia takmer v čase a vyžaduje použitie výkonných chladiacich systémov a napájacích zdrojov pre produkty AMD. Niet divu, že mnohé modely tejto spoločnosti prichádzajú bez bežných chladičov.
 • použitie verzia regulátora PCI-expresné záleží na tom, či sa má táto zbernica intenzívne používať napríklad pri prevádzke dvojice grafických kariet v režime x16 alebo inej sady zariadení s takýmto rozhraním, ktoré vyžaduje veľký celkový počet komunikačných liniek. Pre domáce herné systémy s jedným urýchľovačom, ako aj pre drvivú väčšinu pracovných staníc a kancelárskych strojov nie je tento parameter rozhodujúci.
 • Vyrovnávacia pamäť úrovne 3 a technologickú podporu Hyper threading, Veľkosť vyrovnávacej pamäte L3 priamo ovplyvňuje celkový výkon procesora oboch spoločností (čím viac, tým lepšie). Hyperthreading technológia je exkluzívny čip Intel a umožňuje rozdeliť inštrukcie spracované v rámci jedného jadra do dvoch vlákien a vykonávať ich paralelne. Operačný systém takéhoto procesora je vnímaný ako majúci dvojnásobný počet jadier.

Obľúbení výrobcovia

V skutočnosti neexistuje konkrétna konfrontácia výrobcov. spoločnosť AMD úplne intel nielen vysoko výkonný procesorový segment, ale aj kategória strednej strednej kategórie so zameraním na hybridné riešenia APU a situácia sa v blízkej budúcnosti pravdepodobne nezmení. Konkurencia medzi dvoma spoločnosťami je zachovaná len v skupine viacjadrových procesorov zameraných na náročné aplikácie a viacvláknové výpočty.


Buďte pozorní!

Akékoľvek chyby sú frustrujúce. Zvlášť nepríjemné sa stane, keď sa spoliehate na významné úspory, a dostanete ďalšie náklady a ďalšie problémy. V takejto situácii je ľahké sa ocitnúť v dôsledku chyby na platforme, napríklad pri aktualizácii alebo pri výbere sady nezávisle od procesora a základnej dosky. Zastaraný systém vyžaduje najbližšiu pozornosť - čipová súprava pripájaná k matke nemusí podporovať vybraný procesor, aj keď existuje formálna kompatibilita so zásuvkou procesora.

Pri výbere procesora by ste sa nemali spoliehať len na čaro čísel v charakteristikách. Model so zdanlivo pôsobivým počtom jadier v moderných hrách bude horší ako dvojjadrový, ale s vyššou nominálnou frekvenciou a schopnosťou výrazne zrýchliť štandardnými prostriedkami alebo ručne. Naopak, pre kódovanie videa je výhodou schopnosť paralelizovať proces, nie rýchlosť procesora. Nezabudnite zvážiť povahu aplikácií, s ktorými plánujete väčšinu času pracovať na zostavenom systéme.

Nemali by ste počítať s výrazným zvýšením výkonu, zameraním sa na procesor s odomknutým multiplikátorom základnej frekvencie. V súčasnej dobe je to skôr marketingový ťah ako skutočný produkt pretaktovania. Minimálne bude potrebné systém vybaviť objemným chladiacim systémom a spoľahlivým napájaním s veľkou rezervou výkonu. V mnohých prípadoch sú dodatočné náklady spojené s poskytovaním pretaktovania vhodnejšie na usmernenie zvýšenia rozpočtu samotného procesora a výber rýchlejšího modelu z obvyklých sérií.

Loading...