Správny výber regulátora napätia

Stabilné napätie technológie nebolí

Každý rok, počas zimy a leta, začína naša elektrická sieť prerušovane pracovať, aj keď nie je cítiť. V zime - počas aktívneho používania elektrických spotrebičov a náradia na dodatočné vykurovanie. V lete - počas dažďov a búrky. Počas týchto období dochádza pravidelne k prepätiu. Napriek tomu, že napätie v našich zásuvkách by malo byť 220 voltov a frekvencia 50 Hz, skutočná situácia nie vždy zodpovedá norme. Od stabilného napätia priamo závisí od toho, ako dlho budú vaše elektrické zariadenia vydržať. To je dôvod, prečo sú stabilizátory napätia veľmi populárne. Sú to elektronicko-mechanické zariadenia, ktoré konvertujú elektrickú energiu tak, aby výstup spĺňal všetky normy. Nestačí však len ísť a kúpiť si stabilizátor, musíte sa najprv rozhodnúť pre výber vhodného zariadenia. V tomto článku budeme hovoriť o tom, ktoré parametre venovať pozornosť.

Určenie, či je napätie v miestnosti stabilné, je veľmi jednoduché. Stačí si všimnúť, ako často svieti lampa vo vašej lampe. Ak je blikanie takmer nemožné všimnúť si, je všetko v poriadku. Ak je prítomný, je čas premýšľať o stabilizátore. Môžete tiež skontrolovať napätie v zásuvke pomocou multimetra. S nadmerne prudkým nárastom napätia 70-80% technológie môže zlyhať. Napriek tomu, že mnohé moderné zariadenia sú vstavané poistky, nemôžu sa s takýmto zaťažením vyrovnať.


Hodnota napätia

Najprv sa musíte rozhodnúť, koľko zariadení bude regulátor napätia pracovať. Napríklad bude tu jeden plynový kotol alebo celý dom. Je dôležité vedieť, aké hodnoty napätia vašej siete, jej hodnotenie a maximum.

Najobľúbenejší je jednofázový stabilizátor (220 V) - zvyčajne sa používa v mestských bytoch. Existujú tiež trojfázové (380 V) zariadenia - používajú sa vo výrobných prevádzkach a sú určené pre veľké zaťaženie. Ale ak sa plánuje, že stabilizátor bude inštalovaný v vidieckom dome, potom sieť môže byť buď jednofázová alebo trojfázová. To sa dá určiť niekoľkými spôsobmi.

 • Ak by žil v drôte, ísť do bytu dva alebo tri; ak na glukomeri bliká jedna LED; ak je automatický prepínač v rozvádzači jedno- alebo dvojkľúčový, použijete jednofázovú sieť.
 • Ak ste žili v drôte najmenej štyroch; ak sú na počítadle tri blikajúce LED diódy; Ak je automatický spínač na prístrojovej doske troj- alebo štvor-klávesnicový, je vám k dispozícii dvojfázová sieť.

Typy regulátorov napätia

Existuje niekoľko typov stabilizátorov. Záleží na type výrobnej zložitosti zariadenia a jeho konečných nákladoch.

 • Stabilizátor relé, K dnešnému dňu, najobľúbenejší typ na území Ruskej federácie, napriek svojej nízkej cene. To možno pripísať triede automatických stabilizátorov transformátorov. Vďaka elektromechanickému výkonovému relé, postupnou reguláciou siete, prepína vinutie autotransformátora. zvýšenie alebo zníženie napätia na výstupe v takomto zariadení nastane synchrónne na vstupnom napätí. Jedným z hlavných úspechov takéhoto zariadenia je vysoká stabilizácia napätia (asi 20 ms).
 • Regulátor napäťového napätia takmer analogické relé. V ňom prebieha prechod transformátora pomocou tyristorov a triakov. Práve preto sa na zariadenie tohto typu vzťahuje veľká záruka od výrobcov - až 10 rokov. To tiež prispieva k neprítomnosti mechanických delení a teda k opotrebeniu.
 • Elektromechanický stabilizátor je pomocný transformátor. Nastavenie sa uskutočňuje otáčaním kontaktu s kefou. Parametre zostavy kefy určujú technické charakteristiky zariadenia, ako je rýchlosť spracovania, poklesy a napäťové špičky. Jednofázové elektromechanické stabilizátory pre domácnosť sú spravidla jedno-kefové uzly s kapacitou tri tisíce voltampérov. Stabilizátory dvoch kefiek nie sú veľmi populárne kvôli vysokým nákladom. Kefy sa budú musieť pravidelne meniť a zároveň čistiť transformátor sám, ale doma to nie je veľmi ťažké. Pri relatívne nízkych nákladoch vykazujú elektromechanické prístroje vysokú presnosť stabilizácie a hladkú reguláciu napätia. Je prijateľné pre použitie v tých podmienkach, keď sa napätie mení periodicky a jednostranne. Ideálne na pripojenie k osobným počítačom, domácim spotrebičom, kancelárskym zariadeniam. Takéto stabilizátory nemôžu byť pripojené k zváracím strojom, pretože ich konštrukcia neumožňuje reagovať na extrémne rýchle skoky v rozvodnej sieti. Hodnota za peniaze - to najlepšie.
 • Zohľadňujú sa spoľahlivejšie elektrodynamické stabilizátory - jedna z odrôd elektromechanických. Namiesto kefiek sú do nich vložené valce, vďaka čomu je ich opotrebenie takmer vylúčené. Avšak, spolu so spoľahlivosťou sa zvýšila a cena.
 • Pomerne nedávno sa zaviedol ďalší typ stabilizátora - hybridný alebo, ako sa to nazýva, kombinovaný, Rozdiel je v tom, že okrem elektrotechniky bola pridaná aj reléová časť. Spustí svoju prácu, keď napätie v sieti klesne alebo sa zvýši na abnormálne hodnoty. Napríklad, ak napätie v sieti "pláva" v rozsahu od 144 do 256 V, potom hybridný stabilizátor pracuje podobne ako elektromechanické. Ale stojí za to, že napätie presahuje tieto hodnoty v rozsahu 105-280 V, pretože hybridné zariadenie ho vracia do svojho normálneho stavu s chybou ± 10%.
 • Duálne konverzné stabilizátory - pomerne drahé zariadenia, ale majú množstvo veľmi atraktívnych funkcií. Takéto stabilizátory by sa mali používať v spojení s vysoko citlivými zariadeniami, ktorých výkon sa pohybuje od 1 do 30 kW. Majú rýchle pripojenie, takmer žiadny hluk počas prevádzky. Majú široký rozsah napätia a minimálnu chybu. Prevádzka takéhoto zariadenia závisí od existujúceho zaťaženia elektrického zariadenia. Nižší rozsah napätia sa zvyšuje zo 118 V na 160 V, keď zaťaženie elektrických zariadení stúpne o 50% resp. 70%.
 • Nový riadok v zozname stabilizátorov sú zariadenia s pulznou šírkovou moduláciou. Princípom ich práce je regulovať napätie vyššie uvedenej modulácie. To znamená, že analógové filtre na vstupe a výstupe siete v zariadení konzistentne vyrovnajú všetok šum v sieti. Veľmi rýchla, presnosť nastavenia - nie menej ako 99%. Takýto stabilizátor pomáha pri silnom prepätí elektriny, napríklad pri zváraní. Takéto zariadenia majú spravidla malú veľkosť a minimálnu hmotnosť. To je vysvetlené tým, že v nich nie sú žiadne ťažké a veľké transformátory. Ale cena nie je malá. Nie bez nedostatkov - horný prah na vstupe stabilizátora nepresahuje 245 V.
 • Elektromagnetický regulátor napätia - Toto je ten, ktorého regulácia napätia na výstupe nastáva v dôsledku regulácie magnetických tokov. K vychýleniu dochádza prostredníctvom polovodičového regulátora. Tento typ má mnoho nevýhod - ako je búrka počas prevádzky, úzky rozsah napätia na vstupe, vysoká citlivosť pri prepínaní na sieťovú frekvenciu 50 Hz.


Možno prvá vec, ktorú musíte rozhodnúť o type stabilizátora pripojenia. Môžete ho pripojiť priamo do siete na elektrickom paneli, aby ste ochránili všetky zariadenia. Alebo možno aj stacionárne pripojenie domácich spotrebičov priamo k stabilizátoru - zariadenie je jednoducho pripojené k zásuvke.

Ak máte trojfázovú sieť, ale všetky zariadenia sú jednofázové, potom je potrebné zobrať tri jednofázové meniče. Ale ak je v takejto sieti aspoň jedno trojfázové zariadenie, potom by mal byť menič len trojfázový. Toto pravidlo je relevantné pre stabilizáciu všetkých elektrických spotrebičov v dome, a nie individuálne pre jedného.

Ak vyberiete stabilizátor, musíte z tohto parametra pochopiť, aký je celkový výkon vašich zariadení a výkon vášho zariadenia zhasne. Pridajte 20-30% k odchádzajúcej hodnote, aby ste zabránili preťaženiu na voľnej nohe.

Aby ste mohli ľahšie určiť, aký je celkový výkon vašich zariadení, môžete použiť našu tabuľku s približnými hodnotami.

Domáce spotrebiče

Watt

Žiarovky

40-250

Žiarivky

20-400

televízia

100-400

počítačový

300-1500

železo

800-3100

Vysávač

350-2500

ohrievač

500-2500

Chladnička

150-1000

mikrovlnná rúra

700-3200

Rýchlovarná kanvica

500-3000

Kávovar

300-2300

Práčka

1500-3000

Elektrické sporáky

1000-11000

Aby ste objasnili výkon, musíte sa obrátiť na pokyny vášho zariadenia.

Dnes existuje viac ako tucet ruských a zahraničných spoločností, ktoré úspešne vyrábajú stabilizátory napätia. Výrobky každého z nich sa líšia dizajnom, výkonom, typom potravín a metódou stabilizácie. Každá spoločnosť má podobné parametre. Ale to je len počas ich používania v podnikaní, že sa učíme o profíkoch a bohužiaľ aj o mínusoch. Niektoré spoločnosti už stratili dôveru kvóty, ale zvyšok, vďaka kvalitným produktom, sa snaží udržať značku.

Tu sú niektorí výrobcovia, ktorí sú v našej krajine obľúbení u spotrebiteľov:

Ruské značky - prízemný, Norma M, Stab volt, kaskáda;

Čínske značky: Solby, Fnex, Sassin, Voltron, voto;

Západné značky: Orte, Orion.

Zahraničné značky, aj keď lepšie, sú horšie z hľadiska dopytu po čínskych a ruských produktoch. Dôvodom odporu ruských spotrebiteľov je cena. Ak je domáci produkt je veľmi dobrá a oveľa lacnejšie, potom prečo preplatiť?


 • Ak vaše domáce napätie je dobré, potom nemá zmysel kupovať stabilizátor pre celý dom. Stačí si kúpiť malé zariadenie, ktoré k nemu pripája len veľmi citlivé zariadenia.
 • Aby nedošlo k chybe pri nákupe regulátora napätia, musíte poznať všetky kritériá pre výber zariadenia. Zodpovedne pristupujete k tejto otázke a nebudete ľutovať uskutočnenú voľbu.
 • Obráťte sa na elektrikára alebo elektrikára. Inštalácia určitých typov stabilizátorov napätia vyžaduje odborné monitorovanie.

Loading...