Kompetentný výber detskej autosedačky

Kreslo veľa, ale život detí šetrí len jeden

Štatistiky cestných správ sú v poslednej dobe veľmi sklamaním, až tisíce detí zomrie na cestách Ruska každý rok a desiatky tisíc trpia rôznymi zraneniami a zraneniami. Pravdepodobne ste videli viac ako jedenkrát, že v predaných autách nie sú deti jednoducho nenosené bezpečnostnými pásmi, len „skok“ okolo auta. A o prítomnosti špeciálnej detskej autosedačky a nemôže hovoriť. Ostáva len ľutovať týchto rodičov. A táto vec nie je ani v pokute za toto porušenie vo výške 3000 rubľov (článok 12.23 správneho poriadku Ruskej federácie a článok 22.9 Dopravného poriadku Ruskej federácie). V neprítomnosti stoličky na účte môže byť ľudský život!

Od 1. januára 2007 platia v Rusku zmeny dopravných pravidiel, ktoré zakazujú vodičom osobných vozidiel prepravu osôb mladších ako 12 rokov bez špeciálnych zadržiavacích zariadení (autosedačky). Novela nie je nič za nič - detské autosedačky pravidelne zachraňujú životy. Podľa štatistických správ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO - World Health Organization) sa pri nehodách v automobilovom priemysle miera úmrtnosti detí mladších ako jeden rok znížila o 75% a až o 4 roky na 56%.

V tomto článku vám povieme, ako si vybrať detskú autosedačku, na čo sa treba zamerať. Varujeme vás, voľba zostane ťažká, pretože existuje veľa autosedačiek reprezentovaných rôznymi vzormi a cenami.

Pri výbere kresla majte na pamäti, že musia dodržiavať normy medzinárodnej organizácie pre normalizáciu. V Európe sa už dlho stanovujú prísne pravidlá pre prepravu a bezpečnosť detí. Každé sedadlo by preto malo obsahovať informácie, ktoré vyhovujú európskej bezpečnostnej norme ECE R44 / 03 alebo ECE R44 / 04. V súlade s ním je klasifikácia stoličiek rozdelená do piatich skupín, líšiacich sa maximálnym vekom a hmotnosťou dieťaťa, ktoré v ňom môže sedieť. Ale pretože deti rovnakého veku môžu byť úplne odlišné v telesnej veľkosti, je potrebné vziať do úvahy predovšetkým hmotnosť, vek výrobcu je uvedený približne.

skupina

závažia

vek

Skupina 0

0 až 10 kg.

Od 0 do 6 mesiacov.

Skupina 0+

0 - 13 kg.

Od 0 do 12 mesiacov.

Skupina 1

9-18 kg.

Od 1 roka do 4 rokov.

Skupina 2

15 - 25 kg.

Od 3 do 7 rokov.

Skupina 3

22 - 36 kg.

Od 6 do 12 rokov. Výška do 150 cm.


Skupina 0

Nosič automobilov, kreslo skupiny 0. Je určený na prepravu novorodenca. Dieťa je v ňom upevnené širokým pásom, hlava má dodatočnú ochranu. Cestovanie v takejto kolíske je možné až do veku 3-4 mesiacov. Mnoho populárnych výrobcov odmietlo vyrábať autosedačky v tejto kategórii, preferujúc skupinu 0+. Dôvodom sú početné nárazové testy, ktoré ukazujú, že takéto autofóly sú nebezpečné a niekedy dokonca nebezpečné ich využívať. A spravidla dieťa rýchlo vyrastie z takejto stoličky.

Skupina 0+

Mnohé kombinované kočíky, bežne nazývané „3 v 1“, sú vybavené práve takou autosedačkou. Umožňujú prepravu dieťaťa s hmotnosťou do 13 kg a mladších ako 1 rok. Takéto kolísky sa používajú ako mobilné nosiče pre dieťa. V prípade potreby sa dajú položiť na kolesá podvozku kočíka. Tento dizajn stoličky je veľmi vhodný pre dieťa, bez toho, aby rušil jeho spánok počas prechádzok. Autosedačka je inštalovaná proti smeru vozidla (dozadu), aby sa zabezpečilo, že krčné stavce u dieťaťa pri náhlom brzdení. Dieťa je upevnené v polovičnom stave so širokými päťbodovými pásmi. Samotné sedadlo je upevnené systémom Isofix alebo štandardnými bezpečnostnými pásmi.

Skupina 1

Keď vaše dieťa sedí samostatne a jeho hmotnosť presahuje 9 kg - mali by ste sa presunúť na stoličky skupiny 1. Sú určené pre deti vo veku od jedného do štyroch rokov. Autosedačky tohto typu sú inštalované len v smere vozidla a sú upevnené v dvoch polohách sklopenia - pre spanie a prebudenie. Dieťa je upevnené vnútornými päťbodovými bezpečnostnými pásmi alebo špeciálnym stolíkom. Oblasť hlavy dieťaťa je vybavená dodatočnou ochranou proti bočnému nárazu. Upevnenie kresla sa vykonáva buď bežnými bezpečnostnými pásmi alebo systémom Isofix.

Skupina 2

Stoličky tohto typu sú inštalované výlučne na trase vozidla. Určené pre deti s hmotnosťou od 15 do 25 kg. Vybavené vodidlami, ktoré umožňujú dieťaťu upevniť bežný trojbodový bezpečnostný pás. V takejto skupine nie sú žiadne vnútorné pásy. V stoličkách tohto typu je možné nastaviť opierku chrbta na výšku, čo vám umožní prispôsobiť ju výške dieťaťa. Veľmi výhodná vlastnosť, keď môžete oddeliť zadnú časť a sedadlo, aby ste ho mohli použiť ako sedačku do auta 3.

Skupina 3

Posilňovače - najčastejšie tzv. Stoličky skupiny 3. Sú zbavené chrbta, ale sú vybavené opierkami rúk a vodidlami pre bezpečnostný pás. Takéto sedadlo sa predáva samostatne alebo zostáva z predchádzajúcej skupiny. Vhodné pre deti s hmotnosťou od 22 do 36 kg, s výškou dieťaťa od 120 do 150 cm.


  • Pri kúpe stoličky, uistite sa, že dať dieťa v ňom. Je veľmi dôležité, aby to zodpovedalo jeho váhe a bol v ňom pohodlný.
  • Pre praktické použitie si kúpiť stoličky, ktoré kombinujú tri skupiny (1, 2, 3). Tým sa zabráni zbytočným finančným nákladom. Tým vám bude oveľa dlhšie slúžiť jedna autosedačka.
  • Pri preprave detí mladších ako 3 roky ich používajte s bezpečnostnými pásmi v tvare Y (päťbodové), pretože len oni môžu zabrániť poškodeniu hrudníka a poraneniam chrbtice.

Podľa výsledkov nárazových testov najlepšie stoličky vyrábajú európske firmy. Najmä môžete dôverovať produktom Cybex, ROMER, MAXI-COSI, Jane, Chicco, Kiddy, Recaro, Takéto autosedačky v prípade dopravnej nehody poskytnú dieťaťu maximálnu bezpečnosť.

  • Urobíte chybu, ak si kúpite detskú autosedačku skupiny 2 so systémom Isofix, pretože maximálna hmotnosť je 18 kg. V stoličkách tohto typu bude hrať iba formálny charakter.
  • Premýšľajte pred zakúpením autosedačky. Napriek vizuálnej príťažlivosti môže byť predmetom konštruktívneho manželstva, ktoré nie je viditeľné vizuálne. Aby sme neriskovali najcennejšieho cestujúceho, kupujte si nové miesta v obchodoch.
  • Nemali by ste šetriť na bezpečnosti detí a kúpiť si stoličku na rozpočet. Lacné čínske plastové a nespoľahlivé spojovacie materiály môžu zlyhať v najnepriaznivejšom momente.

Loading...