Kompetentný výber sušičky na zeleninu a ovocie

Ako rýchlo získať sušené ovocie

Keď leto skončí, je načase skladovať zvyšky bohatej úrody dachy na zimu. Konzervovanie je klasický spôsob, ktorý má jednu hlavnú nevýhodu: počas konzervovania väčšina vitamínov umiera. Existuje spôsob, ako zachovať zdravé prvky obsiahnuté v ovocí a zelenine? Samozrejme, a to je sušenie. Ak nechcete, aby sa z bytu do veľkej sušičky darov z vlastnej záhrady, kúpte si špeciálne zariadenie na to. Pri nákupe sušičky na zeleninu a ovocie, spotrebiteľ často dúfa v šancu, pretože tieto zariadenia sa objavili na trhu pomerne nedávno. Pomôžeme vám vybrať si sušičku na zeleninu a ovocie tak, aby vyhovovala vašim potrebám.

Výhody elektrickej sušičky nad konvenčným sušením na čerstvom vzduchu

 • Nevyžaduje veľa miesta;
 • Lepšie a rýchlejšie spracovanie bez ohľadu na poveternostné podmienky na ulici;
 • Schopnosť používať doma, v krajine a všade tam, kde je elektrická zásuvka;
 • Funkcia výberu teploty pre rôzne výrobky;
 • Hygiena (nemusíte jesť prašné a hmyz napadnuté suché plody).

Aké sú sušičky na zeleninu a ovocie?

konvektívne

Odparovanie vlhkosti vo výrobkoch nastáva pri pôsobení prúdov horúceho vzduchu, ktorý je vytvorený vykurovacím telesom a násilne vstrekovaný špeciálnym ventilátorom. Takéto sušičky na zeleninu a ovocie sú najčastejšie a populárne vďaka ich efektívnosť, spoľahlivosť a nízka cena.

Ale sú cons, Výrobky počas spracovania strácajú svoju prirodzenú farbu (tmavnú) a vitamíny nie je možné úplne zachovať.

kúrenie

Využíva tiež efekt konvekcie, ale vďaka prirodzenému pohybu teplého vzduchu. Jednoducho povedané - TEN je a nie je fanúšik. Na trhu existuje len veľmi málo podobných modelov a ak je to možné, uprednostňujú sa konvektívne odrody.

infračervené

Spôsob sušenia je podobný prirodzenému slnečnému žiareniu, ako zdroj sa používa iba špeciálny ohrievač. Tepelná energia sa prenáša priamo na výrobky. Zároveň sa odstráni vlhkosť z ich štruktúry a zachová sa prirodzená farba. Sušičky na zeleninu a ovocie s infračerveným ohrevom vykazujú najlepšie výsledky, hospodárnosť a jednoduchú obsluhu. Pri sušení v infračervenej sušičke sa uchovávajú viac prospešné vitamíny ako v konvektívnom. Medzi nedostatky - vysoká cena, dlhý proces sušenia a malé zastúpenie na trhu.

Obrusy, sušičky

Kompaktná a mobilná verzia infračerveného vysielača. Takéto zariadenia spotrebúvajú veľmi málo energie, sú ľahko skrútené, môžu byť použité ako alternatívne zdroje tepla na rôzne účely. Hlavnou nevýhodou je malá pracovná plocha, resp. Nízka produktivita.


Hlavné kritériá pre výber sušičiek pre zeleninu a ovocie

Záleží na tom, ako dobre sa priblížite k výberu požadovaných parametrov elektrickej sušičky - či už bude plne vyhovovať vašim potrebám a stane sa nepostrádateľným pomocníkom v období zberu - alebo bude hodená do hĺbky skladu a nebude sa používať zber prachu.

kapacita

Tento parameter závisí hlavne od počtu a priemeru podnosov. Klasická verzia - sušičky s 3 až 5 úrovňami - je vhodná pre štandardnú rodinu a umožní vyschnúť niekoľko kilogramov výrobkov v jednom sedení. Pre tých, ktorí plánujú recyklovať ťažkú ​​úrodu, budú relevantné kópie 6-8 úrovní a ešte viac. Existujú modely, ktoré podporujú súčasné používanie 15-20 paliet, ktoré dokážu zvládnuť až 15 kg čerstvého ovocia.

Mnohí výrobcovia zámerne klasifikujú svoje sušičky podľa celkového objemu, ale je dôležité pochopiť, že uvedený údaj nie vždy zodpovedá realite. Zameranie sa na vysoké rozdiely medzi úrovňami má zmysel pri naložení celkových alebo celých výrobkov (napríklad húb). Ak sa plánuje použitie hlavne rezaných surovín, ktoré sú rozložené na povrchu v jednej vrstve, bude dôležitejšie - koľko paliet je zahrnutých a ich veľkosť (plocha)?

energie

Najviac "slabé" druhy sušičiek na ovocie a zeleninu konzumujú 150-250 wattov, Sú určené na výrobu veľmi malých porcií, sú vhodné pre malé rodiny a sú skôr „hračkou“, aby občas potešili deti rôznymi čipmi alebo zachovali to, čo nejedia, ale je škoda vyhodiť. Zvážili optimálne modely 350-600 wattov, Sú dosť priestranné, účinné a meradlo nie je zvlášť namáhavé. Najvýkonnejšie sušičky môžu spotrebovať až 1 kW, Takáto sušička na ovocie a zeleninu sa vyberie vtedy, keď je potrebné veľa sušiť av menšom počte cyklov.

Predajcovia v obchodoch a niektorí "odborníci" často uvádzajú, že čím vyššia je energia, tým rýchlejšie sušenie. V skutočnosti je vzťah moci a kapacity relevantnejší. Čas jednej relácie je vo väčšine prípadov prakticky rovnaký.

Teplotné podmienky

Pretože účelom sušenia je zachovanie jeho užitočných vlastností a zloženia vitamínov v hotovom produkte, proces sa uskutočňuje pri nízkych teplotách, blízkych prírodným. Pre režimy konvekčných zariadení: nízky (jemný) 30-40 ° C stredná (priemer) 45-55 ° C a vysoký (vysoké) 60-75 ° C Prvá možnosť je relevantná pre zelené a bylinky, druhá a tretia - pre zeleninu, ovocie, bobule, huby, mäso, ryby. V niektorých modeloch je voľba pevná (2-3 pozície), v iných je to s rozšíreným, plynulým nastavením. Infračervené sušičky s dostatočným teplotným rozsahom 40-60 ° C. Ak to rozpočet dovolí, je lepšie zvoliť si sušičku na zeleninu a ovocie s niekoľkými teplotnými režimami, aby ste mohli sušiť rôzne produkty.

Materiál tela

Existujú dve hlavné verzie, aj keď sú aj kombinované.

 • kov, Trvanlivosť, spoľahlivosť a trvanlivosť výrobkov vyrobených z tohto materiálu sú nepochybné. Ale zároveň majú značnú váhu, tepelnoizolačné vlastnosti zjavne nie sú ich hrebeňom (vyhrievaný) a skôr „prísny“ vzhľad je nepravdepodobné, že by inšpiroval majiteľov mestských bytov. Tu pre chalupu alebo súkromný dom - nie je zlé.
 • plastický, Viac obyčajná a praktická možnosť, ktorá môže vyhovovať všetkým. Hmotnosť takýchto sušičiek je malá, ľahko sa montujú / rozoberajú, ľahko sa čistia, počet paliet sa môže zvýšiť. Ak je tiež priehľadný, je možné riadiť proces sušenia bez toho, aby sa zariadenie otvorilo. Pri nákupe lacných modelov je dôležité venovať pozornosť kvalite a „zápachu“ plastov.

Typ kontroly

elektronika s dotykovými tlačidlami a displejom je pohodlné, menej náchylné na kontamináciu a umožňuje presnejšie nastavenie. mechanika tradične spoľahlivé.

Umiestnenie zásobníka

 • vertikálne, Charakteristika pre väčšinu konvekčných sušičiek. Palety sa inštalujú jeden na druhý a prikryjú sa vekom. Vykurovanie je možné vykonávať zospodu (najbežnejšia možnosť) alebo vyššie. V prvom prípade sú k dispozícii veľké objemy, v druhom prípade je konštrukcia odolnejšia a ľahko sa udržuje, pretože vlhkosť a častice produktov nespadajú na vykurovaciu jednotku.
 • horizontálne, Tento dizajn domácich elektrických sušičiek požičal od profesionálnych dehydratátorov. Podnosy sa dodávajú analogicky s plechmi na pečenie, pričom každý z nich sa dá odstrániť bez toho, aby sa dotkli ostatných. A ak ho úplne odstránite, je možné modelovať priestor pracovnej komory na umiestnenie rozmerových objektov (napríklad plechoviek na fermentáciu jogurtu). Ohrievač sa nachádza na zadnej stene.


Rozšírené možnosti

Pri výbere sušičky na zeleninu a ovocie dávajte pozor na ďalšie možnosti, ktoré zariadenie robí jeho prácu ešte príjemnejšou:

 • Možnosť varenia pastily, sušenie mäsa, rýb, Príjemné bonusy, najmä ak ich prítomnosť výrazne neovplyvňuje cenu a budú skutočne v dopyte;
 • Teplovzdušný systém na paletách, V štandardnej verzii sú podnosy vyrobené vo forme sita. V najbližšom okolí ohrievača je teplota vyššia, na vzdialených je nižšia. Preto musia byť čas od času zamenené. V najmodernejších modeloch sa vzduch dodáva nezávisle na každej úrovni. Výsledkom je rovnomerné schnutie a pachy sa nemiešajú;
 • Časovač automatického vypnutia, Proces dehydratácie je dlhý, takže je vhodnejšie automatizovať ho, aby sa nemuseli starať o výrobky, ktoré sú predávkované;
 • Paletový materiál, Kovová odolná a spoľahlivá, ale môže sa zahriať nerovnomerne. Plast je jednoduchší, praktickejší a lacnejší;
 • Ochrana proti prehriatiu, Bezpečnejšie fungovanie prístroja a predlžuje jeho životnosť;
 • Možnosť nastavenia výšky paliet, Skutočné na sušenie húb bez sekania.

Najlepší výrobcovia sušičiek na zeleninu a ovocie

 1. Elite a sušičky najvyššej kvality pre zeleninu a ovocie sú na domácom trhu zastúpené značkami. Ezidri, Rawmid, Rommelsbacher, Ich vynikajúci výkon, spoľahlivosť a funkčnosť vysoko oceňujú spotrebitelia. Ale platiť za potešenie bude mať veľa - 9-18 tisíc rubľov.
 2. Nepochybným favoritom priemernej cenovej relácie (4-8,5 tisíc rubľov) sú infračervené sušičky Dachnik. Medzi konvektívne modely, najlepšie a najobľúbenejšie sú cenovo dostupné analógy drahého Nového Zélandu Ezidri - domáce. walter a Bieloruska BelOMO.
 3. Ekonomická trieda (do 3 tisíc rubľov) je široko a primerane zastúpená ruskými sušičkami "Breeze", "Rotor", "Hot Wind", "Ryzhik", Tam sú niektoré dobré modely z čínskych ochranných známok. Supra, Scarlett, Smile.

A o najlepších modeloch sušičiek na zeleninu a ovocie si prečítajte viac v našom hodnotení.


Všeobecné odporúčania

Ako mnohí budú používať sušičku prvýkrát, dáme niekoľko tipov, ktoré pomôžu zvýšiť jej životnosť a zlepšiť kvalitu suchej zeleniny a ovocia.

 1. Ak sú palety v sušičke pevné (nie mriežka) - môžu byť pokryté papierom na pečenie. Chráňte zásobník pred škvrnami.
 2. Sušičku po každom použití umyte! Pamätajte na to, že pri čistení je lepšie nepoužívať chemické látky, pretože z dôvodu zložitosti dizajnu sa ich zvyšky pri splachovaní nesmú odstrániť.
 3. Na začiatku sušenia nastavte teplo a na konci ho postupne znižujte. Takže ovocie a zelenina budú lepšie zachované a ich chuť bude jednoducho úžasná!
 4. Nepreťažujte palety, snažte sa všetko rýchlo vysušiť - takže sú spracované nerovnomerne a zariadenie sa prehrieva. Medzi kusmi je potrebné ponechať malú vzdialenosť.
 5. V procese sušenia preskupiť palety, meniť ich miesta. Takže zelenina a ovocie sa budú variť rovnomernejšie.
 6. Nedávajte do sušičky inú zeleninu a ovocie so štandardnou zvislou distribúciou vzduchu v rovnakom čase, inak riskujete dostať kivi podobné mrkve.
 7. Pripravené sušené ovocie a sušená zelenina by sa mali skladovať na suchom mieste v tkaninových alebo papierových vreciach alebo v sklenených nádobách.
 8. Sušené ovocie a sušená zelenina môžu byť obnovené ich umiestnením do misky s teplou vodou po dobu 1-2 hodín.
 9. Pozorne si prečítajte návod a dodržiavajte odporúčania výrobcu. Často je problém alebo nedôsledný výsledok sušenia spojený s nedodržiavaním základných pravidiel prevádzky.

Prajeme Vám dobré nákupy a chutné zimovanie!

Loading...