Kompetentný výber DVR

Nestranný svedok - integrálny spoločník ruského vodiča

Mnoho automobilových stránok medzi návštevníkmi zorganizovalo prieskum užitočnosti DVR v aute. Výsledky ukazujú, že väčšina vodičov sa k týmto zariadeniam nakláňa a snaží sa ich inštalovať do svojho auta. Možno práve preto mnohí výrobcovia automobilov, najmä japonskí a nemeckí, čoskoro plánujú zahrnúť toto zariadenie do základného balíka. V súčasnosti sú už bežné DVR vyvinuté pre mnohé modely BMW a Audi. Sú inštalované nad spätným zrkadlom a perfektne zapadajú do celkového štýlu kabíny. Majitelia iných automobilov však musia byť spokojní s univerzálnymi zariadeniami.

K dnešnému dňu motoristi prezentovali viac ako 270 modelov, ktoré sa líšia veľkosťou a tvarom vzhľadu. Mená mnohých značiek nepovedia drvivej väčšine vodičov nič a technické vlastnosti a funkčnosť na prvý pohľad sú takmer rovnaké. Cenové rozpätie je však veľmi široké. Zariadenia sú charakterizované viac ako 20 parametrami, ale len časť z nich je nevyhnutná a polovica je marketingová. Ako si vybrať optimálny produkt a nie preplatiť peniaze navyše? Budeme rozumieť na prijateľnej úrovni s hlavnými charakteristikami tak, aby aj nepripravený motorista mohol urobiť správnu voľbu.

Hlavnou úlohou takéhoto zariadenia je upevnenie obrazu s dostatočnou jasnosťou, kde sa môžete dobre pozrieť na dopravné značky a čísla áut, ako aj na ďalšie drobnosti, inak sa nástroj zníži na nulu. Kvalita videa závisí od procesora. Čím vyšší je jeho výkon, tým viac video toku bude spracovaných. Napriek veľkému počtu modelov DVR rôznych značiek sú všetky postavené na typických platformách.

Najviac rozpočtu sú procesory Syntek, Zoran, iCATCH a tiež technológia SQ. Vyznačujú sa jednoduchosťou, spoľahlivosťou a maximom, ktoré dokážu - prejsť video prúd s HD rozlíšením bez schopnosti spracovať ďalšie signály z iných senzorov. Procesory Novatek, ktoré reprezentujú modely NT96220 (nízke náklady), NT96632 a NT96650 (stredná a najvyššia cenová kategória), sú považované za najlepšie z hľadiska ceny a kvality. Ambarella piata a siedma séria - najlepšie procesory, ktoré poskytujú dobrú čistotu nahrávania až po Full HD.

Pri rozlíšení VGA videa (640x480) bude obraz rozmazaný a rozmazaný, najmä pri slabom osvetlení. Vysokorýchlostné rozlíšenie procesora HD (1280x720) a Full HD (1920x1080) postačuje pre jasný obraz, najmä ak existuje niekoľko režimov: slnečný deň, oblačné počasie, nočné snímanie, šport a iné. Má zmysel preplácať za Full HD. Je potrebné pripomenúť, že nízkorýchlostný rozpočet procesor neposkytne jasný obraz, aj keď výrobca ukazuje vysoké rozlíšenie v charakteristikách. Často sa používa marketingový trik - interpolovaný Full HD. V skutočnosti je to obvyklé HD rozlíšenie, len programovo sa zvýši na Full HD. Video má zároveň rovnakú kvalitu, ale vyžaduje oveľa viac pamäte.


Kvalita a spôsob zobrazenia obrazu závisí aj od objektívu. Šošovky z plastu neposkytujú dostatočnú priehľadnosť a po krátkom čase sú pokryté škrabkou. Optika by mala byť vyrobená z tvrdeného skla, ktoré sa vyznačuje vysokou priehľadnosťou a odolnosťou proti poškriabaniu, takže video bude mať minimálne skreslenie.

Dôležitou vlastnosťou šošovky je uhol pohľadu uhlopriečne. V rôznych modeloch môže byť v rozsahu 90 ° - 178 °. Objektívy s uhlom 90 ° - 100 ° opticky redukujú skutočnú vzdialenosť a optika 100 ° - 120 ° prenáša obraz s minimálnym skreslením, ako to vidí ľudské oko. Okrem toho, ako sa šírka pozorovania zvyšuje, situácia bude skreslená v smere zväčšujúcej sa vzdialenosti. Skutočná vzdialenosť bude o 180 ° takmer dvojnásobne skreslená, najmä na okrajoch.

Ako nebezpečné je silné skreslenie? Pri prezeraní takéhoto videa zo širokoúhlého objektívu môže inšpektor alebo sudca omylom vnímať situáciu a urobiť nesprávne rozhodnutie. Okrem toho, šošovka so širokým pozorovacím uhlom vidí viac ako vodič zo svojho sedadla, ktorý môže tiež hrať proti nemu v priebehu skúmania konkrétnej dopravnej situácie.

Dospeli sme k záveru, že pre normálne použitie DVR v neprítomnosti špeciálnych úloh, je optimálne použiť objektív s uhlom pohľadu 110 ° - 120 °, ktorý poskytne pomerne široký záber s minimálnym skreslením videa.


Takmer všetky modely zariadení zaznamenávajú dátum a čas na video, ale nie každý môže zobraziť skutočné súradnice a skutočnú rýchlosť vozidla. A tento ukazovateľ v mnohých situáciách plní kľúčový význam. Zobrazenie údajov vo forme pečiatky na displeji môže fungovať GPS. Okrem obrazovky sú všetky údaje zaznamenané v špeciálnom súbore a neskôr pomocou špeciálneho softvéru môžete ľahko prepojiť trasu vozidla s indikátormi rýchlosti v každej časti mapy.

Pomocou tejto funkcie je ľahké dokázať, kde bolo vozidlo v určitom čase a ako rýchlo sa pohybovalo. Skutočným prínosom bude, ak vodič neprekročí povolenú rýchlosť. Ďalším pozitívnym aspektom GPS je automatická synchronizácia so satelitom podľa dátumu a času. Keď je výkon DVR vypnutý, nemusíte tieto hodnoty ručne zadávať.

Vzhľadom na skutočnosť, že osoba je v určitých situáciách náchylná na zábudlivosť a zníženú pozornosť, je potrebné, aby DVR mala funkciu automatického zapnutia / vypnutia pri zapnutí a vypnutí vozidla. V opačnom prípade bude prístroj pripravený na prácu v správny čas. Snímače otrasov a pohybu sú užitočné a dôležité pre aktiváciu záznamu.

Faktom je, že video tok je skutočne zaznamenaný v malých samostatných videách, ktorých trvanie je nastavené cez menu. V tomto prípade, čím vyššia je rýchlosť procesora, tým kratšie sú prestávky medzi valcami a tým menej informácií. Moderné modely poskytujú "rozdrvenie" jednotlivým súborom prakticky bez prestávok. To je veľmi dôležité, pretože pri vysokých rýchlostiach, dokonca aj za zlomok sekundy, sa môže zmeniť dopravná situácia a najdôležitejší bod bude nefixovaný. Nahrávanie sa vykonáva cyklicky: keď je pamäť plná, prvé video sa vymaže a na jeho miesto sa zapíše nové video atď.

Často sú však časy, keď potrebujete určitý film uložiť. Na to slúži tlačidlo SOS. Keď naň kliknete, súbor dostane špeciálny štítok a pomocou kruhového záznamu sa nevymaže. Senzor otrasov je to isté tlačidlo, ale iba automatické. V prípade nehody, náhleho brzdenia alebo zrýchlenia, strmého manévrovania, pádu do jamy a v iných prípadoch, keď je vozidlo zasiahnuté, sa video, ktoré sa práve zaznamenáva, nevymaže počas všetkých nasledujúcich cyklov.

Snímač pohybu je užitočný pre majiteľov automobilov, ktorí majú záujem o podmienky fotografovania aj na parkovisku. DVR je v režime spánku a keď je pohyb v objektíve fixovaný, spustí sa nahrávanie. V neprítomnosti pohybu zariadenie prestane pracovať, čím sa ušetrí miesto na pamäťovej karte.


Prúd videa sa zaznamenáva na vymeniteľnú pamäťovú kartu. 32 GB stačí na nahrávanie niekoľkých hodín videa a zvuku vynikajúcej kvality. Pri akejkoľvek dopravnej nehode, ktorej udalosti zostanú zaznamenané na DVR, bude inšpektor vyžadovať, aby bola pamäťová karta pripojená k protokolu. V tomto prípade majiteľovi nezostáva nič. Preto je žiaduce, aby zariadenie malo zabudovanú pamäť. To vám umožní kopírovať potrebné videá pre seba alebo na inú kartu na prenos policajtom.

Infračervené osvetlenie hrá úlohu len pri streľbe v noci, aj keď moderná technologická matrica a bez toho, aby poskytovala prijateľnú kvalitu. V modeli je potrebné mať zabudovanú obrazovku, inak, aby ste si mohli prezerať obraz, musíte vyhľadať prehrávacie zariadenie, ktoré nie je vždy možné. Na displeji, od 2 palcov uhlopriečne, môžete už vidieť všetky podrobnosti o situácii na ceste.

Počet kamier si vyberá podľa vlastného uváženia. V ideálnom prípade, čím viac z nich, tým lepšie, pretože situácia bude stanovená nielen vpredu, ale aj v chrbte, rovnako ako v aute. Tento luxus však okamžite prináša dodatočné náklady. A ak dokonca zavesíte dve kamery na rozpočet, kvalita videa je oveľa horšia. Vo väčšine prípadov stačí natočiť na prednej strane a počas dialógu s inšpektorom otočiť objektív alebo celé zariadenie v smere. K tomu, pripojiť DVR by mala poskytnúť túto príležitosť, rovnako ako bezpečne držať na čelnom skle.

Väčšina prezentovaných modelov je vyrobená vo forme samostatných zariadení, ktoré sú namontované na čelnom skle pomocou prísavky. Testované na základe osobných skúseností, že silikón by mal byť mierne elastický, ale nie veľmi tvrdý, pretože mäkké prísavky spadnú do tepla, a tvrdé prísavky, naopak, duna v mínusových teplotách. Mnohí výrobcovia ponúkajú aj modely vyrobené vo forme salónu zrkadla. Z hľadiska nákladov sú zariadenia v takomto formáte drahšie, ale nezatvárajú výhľad vodiča. Najkompaktnejšie sú DVR so vzdialenou kamerou, ktorá zaberá minimum priestoru nad zrkadlom. Vzhľadom na dostatočnú dĺžku kábla môže byť jednotka umiestnená pod torpédom.


Všetky nákladové modely je možné rozdeliť na:

  • Rozpočet (až 70 USD);
  • Stredná kategória (až 150 USD);
  • Top (viac ako $ 150).

Rozpočtové zariadenia majú rozlíšenie maximálneho HD alebo interpolovaného Full HD, ako aj minimálny súbor funkcií: automatický štart / stop záznam, snímač otrasov a tlačidlo SOS. Najvýraznejší v kvalite a spoľahlivosti v nižšom cenovom segmente modelu Gazer H511, Gazer H515 a Falcon HD34-LCD na procesore Zoran. Produkty poskytujú dobré video s dostatočným osvetlením. V noci sa zhoršuje jasnosť streľby.

Zariadenia strednej kategórie už môžu poskytovať skutočný Full HD a vyznačujú sa širším rozsahom funkcií, vrátane GPS. Lídri v tomto segmente: Prestigio Roadrunner 515, Pago m2, Globex GU-DVF007 na procesore Novatek NT96650, Falcon HD36-LCD-GPS o Ambarella. Modely dokonale vyvážené v kvalite obrazu, vzhľade a mechanizmoch pripojenia. Niektoré zariadenia vám dokonca umožňujú zadať číslo vášho auta do pečiatky.

Špičkové modely poskytujú vysoké rozlíšenie Full HD, sú vybavené senzormi citlivými na svetlo, maticami so zväčšenou veľkosťou, vylepšenými objektívmi a vyznačujú sa širokou funkčnosťou, vrátane kontroly bezpečnosti premávky. Obraz má vynikajúcu kvalitu aj v noci. Zástupcovia tohto segmentu: Falcon HD41-LCD, Papago! P3, V neštandardnej forme je prezentovaný faktor (vo forme salónu zrkadla) Mio MiVue R25, niekoľko kamier je vybavených Globex GU-DVF004 a Falcon HD32-LCD-DUO.

Loading...