Príslušný výber zrkadlovej kamery

Ako si vybrať dobrú zrkadlovku

Trh so zrkadlovkami je nasýtený. Hoci ich prepustenie vykonáva len päť veľkých spoločností, každá z nich považuje za svoju povinnosť uvoľniť aspoň dva alebo tri nové modely v rôznych cenových segmentoch za daný rok. V dôsledku toho si spotrebiteľ musí vybrať medzi desiatkami modelov zrkadloviek. Pre začínajúcich amatérskych fotografov to nie je také jednoduché, pretože technické parametre digitálnych zrkadloviek sa neustále vylepšujú a funkčnosť sa rozširuje čoraz viac. Pre výber sú však dôležité rovnaké kritériá ako predtým. Aký druh? Učte sa z nášho článku.


Toto je kľúčový parameter pre určenie ceny kamery a kvality budúcich fotografií (štandardne predpokladáme, že ruky fotografa rastú od miesta, kde by mali byť). Matica (senzor), aby to jednoducho, je špeciálny čip s foto senzory alebo pixely. V skutočnosti ide o analógiu filmu, na ktorom je obraz nakreslený. Je jasné, že iné veci sú si rovné, čím väčšia je matica, tým lepší bude obraz. Rozmer referencie (plný rám) je 36 * 24 mm.

V moderných zrkadlách sa používajú prevažne dva typy snímačov.

Sypaná matrica

V lacných SLR kamerách sa používajú senzory, ktoré sú redukované v rôznych pomeroch vzhľadom na celoobrazovkový. Môžu byť porovnávané s televízormi s rôznou uhlopriečkou obrazovky. Pomer, ktorým sa redukuje matica s plným rámcom, sa nazýva faktor plodiny. Kvalita snímok na orezanom snímači bude samozrejme nižšia ako celková snímka, ale nie je kritická, pretože maximálny faktor plodín ani na tých lacnejších modeloch nepresahuje hodnotu 1,6, a to je oveľa lepšie ako väčšina digitálnych fotoaparátov. Hluky sú viditeľné pri nižšej citlivosti ISO ako pri snímkach s plným záberom, ale pre tlač amatérskych fotografií nie je táto nevýhoda významná. Súčasne je ohýbaná matica oveľa jednoduchšia a oveľa lacnejšia ako plnohodnotná, čo robí fotoaparát vhodnejším pre začiatočníkov.

klady: Nízka cena fotoaparátu a optiky, nízka hmotnosť a veľkosť fotoaparátu, lacná oprava.

nevýhody: nie je najvyššia kvalita obrazu.

Celý rám

Celoobrazová matica je vybavená drahými poloautomatickými a profesionálnymi kamerami. Dokonca aj s relatívne malým rozlíšením vám umožní získať realistické farby a vysoký detail. Takýto senzor umožňuje zvýšiť citlivosť ISO bez obáv z možného hluku. V porovnaní s orezanou maticou sa ohnisková vzdialenosť výrazne zvyšuje a hĺbka ostrosti klesá, rovnaký efekt Bokeh je pôsobivejší. Mínus full-frame kamery - zhoršenie ostrosti a detailov na okrajoch rámu, kvôli zvláštnostiam optiky a fotosenzitívnych buniek. Svetlo na obvode rámu spadá pod uhlom - preto dochádza k aberáciám svetla.

Kamery s plným rámom používajú hlavne profesionálni fotografi, a to jednak kvôli nákladom na fotoaparáty a optiku, ale aj kvôli značnej veľkosti modelov. Nosenie dvoj kilogramovej jednotky je radosť pod priemerom a dáva zmysel len vtedy, ak sa oplatí s tvrdou hotovosťou.

klady: vysoko kvalitné obrázky.

nevýhody: vysoké náklady na fotoaparát, vysoké náklady na optiku, veľké rozmery, drahé opravy.

Teraz uprostred "prenasledovania pixelov". Výrobcovia dokonca vybavia malé smartfóny s rozlíšením 20 alebo viac megapixelov. Medzitým nie je v takýchto vlastnostiach žiadny zvláštny zmysel: kvalita fotografie závisí viac od veľkosti matice. Ak je senzor malý, potom je možné naň umiestniť veľký počet fotodiód len zmenšením ich veľkosti alebo kompresiou v priestore. Obe tieto metódy, ako chápete, neprispievajú k zlepšeniu kvality obrazu. Z toho vyplýva, že mnohí používatelia majú zmätok z toho, že moderné 16-megapixelové zariadenie poskytuje horšie fotografie ako stará 5-megapixelová „mydlová skrinka“.

Súčasne sa nedá povedať, že rozlíšenie vôbec nie je dôležité pre digitálne zrkadlovky. Pri tlači obrázkov vo veľkom formáte alebo pri prezeraní na „pokročilej“ obrazovke (napríklad 4K televízor) nemusí stačiť 12-14 megapixelov na slušný výsledok. Preto je lepšie zvoliť zrkadlovú kameru so zreteľom na všetky možné možnosti jej použitia.


Každý výrobca používa vo svojich fotoaparátoch vlastný držiak objektívu. Preto pri výbere SLR kamery, musíte okamžite zistiť náklady a rozsah možných upgrade optiky. Canon a Nikon ponúkajú najširší výber, vrátane lacných autentických objektívov. Mierne drahšie objektívy sú od Sony a Pentax. Leica ponúka špičkovú optiku. Môžete si však vybrať výrobcu tretej strany, ktorý podporuje veľké množstvo bajonetov rôznych spoločností. Vedúcim hráčom na tomto trhu je japonská spoločnosť Sigma, ktorá vyrába optiku pre všetky vyššie uvedené značky.

Prítomnosť vodotesného krytu - nie najdôležitejší parameter. Ale niektorí amatérski fotografi milujú strieľať v ťažkých podmienkach - niekde v lese, v daždi, s ťažkou hmlou ... Ak ste jedným z týchto ľudí, uistite sa, že si fotoaparát s ochranou proti vlhkosti. Typicky sú tieto modely vybavené telesom z horčíkovej zliatiny. Produkty Pentax sú doplnené peknou farbou.

Je potrebné pripomenúť, že takéto SLR fotoaparáty sú chránené iba pred postriekaním. Môžu pracovať v daždi, ale nič viac. Nemali by ste znižovať podobné zariadenia pod vodou - to povedie k smrteľnému rozbitiu. Niektorí používatelia tiež zabudnú, že objektív pripojený k fotoaparátu nemusí mať ochranu proti vlhkosti. V tomto prípade je voda, ktorá kvapká z oblohy, schopná dostať sa do optiky. Nebude sa dostať do kamery, ale potom bude musieť byť opravená optika. Preto dbajte na to, aby ste zakúpili vodotesný objektív, ak chcete snímať v náročných poveternostných podmienkach bez následkov.


Táto funkcia má dva dôležité parametre, ktoré určujú vhodnosť fotoaparátu pre dobré snímanie videa: rozlíšenie a obnovovací kmitočet.

Normálny HD je dostatočný na snímanie videí určených na rozloženie v sociálnej sieti. Ale ak chcete ukázať svoju kreativitu aspoň na 24-palcovom televízore, potom premýšľajte o fotoaparátoch s rozlíšením aspoň Full HD. Na fotoaparátoch v hodnote menej ako pol milióna rubľov je k dispozícii 4K video režim s rozlíšením 4096 * 2160.

Z frekvencie snímok závisí od hladkosti obrazu. Minimálny parameter vhodný pre viac alebo menej slušné klipy je 30 snímok / s. Ale toto je včera. Dobrá úroveň je 50-60 snímok za sekundu. Existujú kamery, ktoré podporujú až 124 snímok / s, cena je primeraná.

Nezabúdajme však, že zrkadlovka je určená predovšetkým na fotografovanie, takže jej režim videa nie je možné porovnať s profesionálnym fotoaparátom.


Výrobcovia sa snažia čo najviac priblížiť SLR fotoaparáty k obvyklému digitálu s najširšou funkčnosťou. Samozrejme, vzhľadom na vysokú spotrebu energie "bočných" funkcií, nie všetko môže byť implementované v takých veľkých zariadeniach, ako sú digitálne zrkadlovky, ale mnohé "čipy" sú úplne zvyknutí. Napríklad, dotykové a otočné obrazovky, wi-fi, vodotesné puzdro. Režim HDR sa stal populárnym, keď sa do jedného kombinujú dva alebo viac snímok s rôznymi expozičnými parametrami - to je vhodné pri snímaní pri slabom osvetlení alebo jasnom podsvietení.

kanonik

Japonská spoločnosť Canon vyrába fotoaparáty od roku 1937. Teraz v Rusku sa predáva viac ako 20 modelov zrkadloviek tejto spoločnosti. Zhromaždenie je prevažne čínske, taiwanské a malajzijské, hoci väčšina komponentov sa vyrába v Japonsku. Rozloženie cien: od 20 000 do 500 000 rubľov.

nikon

Nikon je považovaný za hlavného konkurenta spoločnosti Canon v segmente zrkadloviek (vrátane ceny). Táto spoločnosť bola založená v roku 1917. Najväčšie peniaze pre neho dlhú dobu priniesli výrobu objektívov. Teraz je jedným z lídrov vo výrobe zrkadloviek. V súčasnosti sa do Ruskej federácie dováža približne 15 modelov (montáž - Japonsko, Thajsko, Čína).

Sony

Japonská spoločnosť Sony začala vyrábať fotoaparáty s príchodom digitálnej éry po absorpcii vtedy známeho Konica Minolta. Zároveň sme hovorili o výrobe digitálnych zrkadloviek. Spočiatku boli považovaní za „chudobných príbuzných“ na svetovom trhu takýchto kamier. Najnovšie modely (na ruskom trhu sú len štyri) sa však pevne dostali na špičku najlepších - z hľadiska kvality výroby, ako aj z hľadiska inovácie a funkčnosti.

Pentax

História kamier Pentax začala v roku 1952. Teraz výrobca patrí do spoločnosti Ricoh. Pokiaľ ide o rozsah a trhový podiel zrkadloviek Pentax, je to horšie ako „veľké tri“, 7 modelov je v súčasnosti zastúpených v Rusku. Sú to skôr prémiové technológie.

Loading...