Kompetentný výber monitora

Ako si vybrať dobrý monitor

Bez monitora je ťažké si predstaviť stolný počítač. Niektorí ho používajú aj pri spárovaní s prenosným počítačom. Monitor poskytuje široký prehľad a vysoké rozlíšenie, čo uľahčuje správu systému a zložitých programov. Tieto slová sa však nevzťahujú na každý monitor. Skladové regály sú doslova posiate produktmi nízkej kvality, ktoré menia prácu počítača na skutočné mučenie. Snažte sa vyhnúť nákupu takéhoto monitora!

V tomto článku sa budeme snažiť hovoriť o tom, ktoré čiary v technických špecifikáciách by ste mali venovať pozornosť pri výbere monitora. Môžete tiež presne pochopiť, ako sa správať v obchode, aby sa odstránili produkty nízkej kvality. Hlavné rady - snažte sa nebrať rady obchodného asistenta. Jeho úlohou je predávať presne ten produkt, za ktorý dostane najväčšie zrážky. A nie vždy taký dobrý produkt sú dobré monitory! Tak sa snažte spoliehať len na svoje vedomosti.

Ak sa chystáte kúpiť monitor, potom sa pripravte čeliť mnohým ťažkostiam. Nežijeme v 20. storočí, kedy boli všetky tieto zariadenia vytvorené pomocou technológie CRT. Moderné monitory majú inú maticu a niekedy doplnenú špecifickou funkčnosťou. Snažte sa dodržiavať jednoduché pravidlá - takže môžete aspoň pochopiť, aký typ monitora potrebujete.

Rozhodnite sa o veľkosti

Ešte predtým, ako prídete do obchodu alebo navštívite internetového predajcu, musíte sa rozhodnúť na uhlopriečke obrazovky. A na to si predstavte, na aké úlohy sa počítač používa. Ak si kúpite monitor pre jeho inštaláciu v kancelárii, potom najmä veľké veľkosti budú zasahovať. Ale nemali by ste si vybrať veľmi malý model - zamestnanci musia zabezpečiť pohodlnú prácu. Pomer strán obrazovky v tomto prípade nehrá veľkú úlohu - vhodné možnosti 4: 3 a 16: 9. Na konci, filmy v kancelárii, s vysokou pravdepodobnosťou, nikto nebude pozerať. Ak je monitor zakúpený na domáce použitie, potrebujete model s pomerom strán 16: 9. Uhlopriečka je na vás. Naša rada - vyberte väčší monitor, je pohodlnejšie hrať a sledovať filmy na ňom.

Zamyslite sa znova o cieli.

Potom budete musieť druhýkrát premýšľať o budúcom používaní monitora. Teraz sa musíte rozhodnúť, koľko zariadení sa k nej pripojíte. Nie vždy sa podobný výrobok používa len spolu s PC. Niektorí ľudia k nemu pripoja hernú konzolu a dokonca aj videokameru alebo fotoaparát. Ak chcete mať aj túto možnosť, potom vyberte monitor s veľkým počtom konektorov (potrebujete aspoň pár HDMI). Ale o prístavoch sa porozprávame o niečo neskôr.

Zabudnite na ukladanie

Monitor je jedna vec, ktorá bola nadobudnutá po mnoho rokov používania. Bolo by ideálne, keby takéto zariadenie trvalo oveľa dlhšie ako samotný počítač. Tak sa snažte nútiť sa, aby ste neuložili. Lacné modely sú zostavené z nekvalitného plastu, čo sa odráža v ich vzhľade. Tento monitor vás po roku používania unaví. Nízkoprofilové modely môžu mať aj chyby v dizajne. Napríklad fakty o používaní nízkej kvality spájky sú všeobecne známe. Pri pôsobení vysokých teplôt sa doslova roztopí, potom sa kontakty otvoria. To vedie k zhoršeniu obrazu alebo jeho úplnému zmiznutiu. Oprava takéhoto zlyhania nie je samozrejme zložitá. Chcete však navštíviť servisné centrum a utrácať peniaze (takéto problémy zvyčajne nastávajú po uplynutí záručnej doby)?


Môže sa vám zdať, že všetky LCD obrazovky moderných monitorov sú vytvorené pomocou jedinej technológie. Ale to je ďaleko od prípadu. Existujú tri najobľúbenejšie typy matíc. Všetky z nich sa navzájom výrazne odlišujú, čo sa prejavuje na obraze zobrazenom na takýchto displejoch.

TN + film

Vybavené takými obrazovkami zariadenia sú lacnejšie. Od takéhoto monitora by sme však nemali očakávať veľa. Takáto matrica má množstvo nevýhod, zatiaľ čo v rade výhod existuje len krátka doba odozvy a nízka cenovka. Obrazovka, vytvorená technológiou TN + film, má úzky uhol pohľadu. Je potrebné sa trochu pohnúť alebo sa pozrieť na monitor zhora, pretože obraz je takmer obrátený. To značne komplikuje život majiteľa počítača. Aj keď si na to môžete zvyknúť, čo ukazuje vysoký dopyt po takýchto monitoroch.

klady: minimálna doba odozvy, nízke náklady.

nevýhody: úzky zorný uhol, nízky jas, nepravdepodobné farby.

IPS

Vytvorené IPS-technológiou obrazovky boli pôvodne použité v tabletových počítačoch a smartfónoch. Ale teraz môžete ľahko nájsť monitory vybavené takýmto displejom na pultoch obchodov. Uhol zobrazenia tejto obrazovky bude blízko maxima. Farby možno nazvať veľmi hodnoverné - ale najprv budete musieť pracovať s nastaveniami zariadenia. Je škoda, že takáto matica je drahšia, a preto si niektorí ľudia myslia, že náklady na monitor sú príliš vysoké.

klady: verné farby, vysoký jas, široké pozorovacie uhly.

nevýhody: pomerne vysoká cena, dlhá doba odozvy.

VA

Táto technológia výroby bola vynájdená relatívne nedávno. Monitory vybavené VA-obrazovkou sú veľmi drahé. Bežný majiteľ počítača sa málokedy rozhodne ho kúpiť. Áno, nepotrebuje podobný monitor, pretože je primárne určený pre fotografov a video editorov. Displej vytvorený technológiou VA má najväčšiu farebnú hĺbku. To umožňuje zobraziť takmer akýkoľvek odtieň. Výsledkom je, že farby sa získajú čo najprirodzenejšie. Fotograf si môže byť istý, že obraz bude vytlačený presne vo forme, v ktorej ho na obrazovke monitora pozoruje.

klady: prirodzené farby, vysoký jas.

nevýhody: Dlhá doba odozvy, cenovo neprimeraná.

Pri výbere monitora dbajte na jeho rozlíšenie. Toto je jeden z najdôležitejších parametrov! Nie je žiadnym tajomstvom, že aj tablety a malé smartfóny majú teraz rozlíšenie Full HD. Bude to hlúpe, ak oveľa väčší monitor zobrazí menej jasný obraz. Pokúste sa vyradiť všetky modely, ktoré nemajú rozlíšenie Full HD, pretože ich možno nazvať zastaranými.

Samozrejme, že rozlíšenie 1920 x 1080 pixelov bude stáť viac, ale stojí za to! Opäť platí, že monitor nekupujete jeden rok. Ak ste teraz spokojní s menším parametrom, potom sa v blízkej budúcnosti všetko môže zmeniť. V konečnom dôsledku teraz videokamery a smartfóny natáčajú video v rozlíšení Full HD. Radi sledujete, že hotový materiál nie je v najlepšej kvalite?

Teraz sú monitory s vyšším rozlíšením. Nákup takéhoto zariadenia by sa však mal zvážiť len vtedy, ak chcete byť na vrchole pokroku. Ak v budúcnosti neuvažujete o kúpe 4K videokamery alebo veľmi výkonnej grafickej karty, nepotrebujete príslušný monitor.


Na zadnej strane monitora nájdete v každom prípade jeden alebo iný počet konektorov. Všetky sú potrebné na pripojenie systémovej jednotky a iných zdrojov obrazu. Kancelária má zvyčajne len jeden konektor - môže to byť DisplayPort, D-Sub alebo HDMI. Doma môžete k monitoru pripojiť niečo iné ako počítač. V tomto prípade je lepšie zvoliť model s pármi portov HDMI. Takže môžete striedavo pracovať na počítači s hrou na konzole.

Na monitore môžu byť niektoré špecifické konektory, ale ich prítomnosť už nie je dôležitá. Väčšina technológie prenáša obraz cez HDMI - to sú porty, ktoré sa používajú najčastejšie.


Tento parameter závisí predovšetkým od typu matice. Je to veľmi dôležité pre každého hráča. Čím je táto doba kratšia, tým rýchlejšie bude obrazovka reagovať na akcie používateľa. Odhad doby odozvy je najjednoduchší na príklade športových simulátorov. Ak je tento parameter rovný päť až sedem sekúnd, hráčom alebo hokejistom zostane biela čiara. Ak je doba odozvy iba dve sekundy, potom si nevšimnete žiadne artefakty.

Ak sa nepovažujete za inveterných hráčov, potom by vás tento parameter mal zaujímať najmenej. Pri sledovaní filmov spravidla nie sú zaznamenané artefakty, nehovoriac o zvyčajnej práci s operačným systémom.

Nie všetci kupujúci majú dostatok kvalitného obrazu. Niektorí ľudia by chceli dostať ruky do zariadenia s pokročilými funkciami. Ak ste z tejto skupiny spotrebiteľov, odporúčame vám venovať pozornosť nasledujúcim parametrom:

3D podpora - ak ste si mysleli, že to majú len televízory, potom vás urýchlime, aby sme vás odradili. Existujú herné monitory schopné zobrazovať trojrozmerné obrazy pomocou jednej alebo inej techniky. Najmä produkty s podporou technológie NVIDIA 3D Vision sú veľmi populárne - prichádzajú kompletne (aj keď nie vždy) s okuliarmi typu uzávierky. Je oveľa ťažšie nájsť monitor s podporou 3D založenou na technológii polarizácie.

Vstavaný TV tuner - môžu mať monitory s pomerne veľkou obrazovkou. V skutočnosti môže byť takéto zariadenie považované za televízor, niekedy ho majitelia obchodov majú v príslušnom oddelení. Takýto monitor umožňuje z času na čas rozptyľovať prácu, prejsť na sledovanie televízie. Môže mať aj funkciu Picture-in-Picture.

vzhľad - To je tiež dôležitý faktor ovplyvňujúci záujem kupujúceho o konkrétny model. Ak má monitor tenký rám a štýlový stojan, spotrebiteľ si túto kópiu určite bude chcieť kúpiť. Neodporúčame vám, aby ste tak urobili, ale všetky ostatné veci sú si rovné, mali by ste si tento dizajn stále všimnúť.

Možnosť montáže monitora na stenu - nie každý model to má. Ak nebudete monitor umiestňovať na stôl, uistite sa, že máte príslušnú montáž.

acer

Počítačové monitory, ktoré vyrába spoločnosť Acer, taiwanská spoločnosť, sú veľmi populárne po celom svete. To je vysvetlené veľmi rozumnou cenovkou. Sortiment tohto výrobcu možno nájsť ako najjednoduchšie modely, vybavené obrazovkou s nízkym rozlíšením a pomerne pokročilým, s veľkým počtom konektorov a skvelým dizajnom.

ASUS

ASUSTeK je lepšie známy pre tabletové počítače a počítačové komponenty. Ale z dopravníka svojich závodov a monitorov idú. Dostatočne veľký sortiment umožňuje spotrebiteľom vybrať si zariadenie pre špecifické finančné príležitosti. Ak low-end modely majú nízke rozlíšenie a malé uhlopriečky, potom drahšie výrobky nemožno povedať. Vlajkové monitory ASUS žiadajú počítačový stôl - tak impozantný je ich vzhľad.

LG

Monitory od spoločnosti LG Electronics sa nedajú nazvať obzvlášť lacné, ale maximálna cenovka na nich zvyčajne nie je visieť. To možno povedať o funkčnosti, ktorá je zjednodušená len pre rozpočtové produkty. Ak nechcete uložiť, potom si môžete kúpiť verziu s dobrým dizajnom a slušnú sadu portov na zadnom paneli. Juhokórejčania sa spoliehali na 3D a pracujú s pomocou polarizačnej technológie. Monitory s pomerne veľkou obrazovkou uhlopriečkou ho podporujú.

AOC

Sídlo AOC International (Europe) B.V. nachádza na území Amsterdamu. Produkty sú distribuované takmer po celom svete. Je zaujímavé, že výrobca spotrebnej elektroniky so sídlom na Taiwane bol založený v roku 1967. Teraz sú jeho monitory v slušnom dopyte - to prispieva k nízkej cene a primeranému výkonu. Hoci rozpočtové produkty len zriedka, kupujúci, čo je na vine za zastarané matice.

BenQ

O taiwanskej spoločnosti BenQ, mnohí z nás najprv počuli po zakúpení mobilnej jednotky spoločnosti Siemens. Výrobca spotrebnej elektroniky bol založený v roku 1984. Notebooky, periférie a LCD monitory prichádzajú z dopravníka. Najlepšie produkty sa môžu pochváliť 3D podporou, pomocou technológie uzávierky, ako aj pekným dizajnom. Rozpočtové produkty sú oveľa menej zaujímavé - sú vybavené maticou s nízkym rozlíšením a minimálnym počtom portov.

Samsung

Spoločnosť Samsung Electronics bola založená v roku 1969. Po celú dobu svojej existencie vytvorila obrovské množstvo DVD prehrávačov, hudobných prehrávačov, laserových tlačiarní, klimatizačných zariadení a samozrejme počítačových monitorov. V sortimente spoločnosti nájdete nízkoprofilové zariadenia a pokročilé modely s podporou typu 3D uzávierky.

Philips

Holandská spoločnosť Philips sa už dlho nezaoberá nezávislým vydávaním televízorov a monitorov. Avšak výrobky pod touto značkou stále prichádzajú z montážnej linky tovární TP Vision. Treba poznamenať, že táto spoločnosť získala všetky technológie, ktoré predtým vlastnila holandská spoločnosť. V tomto ohľade kupujúci málokedy majú sťažnosti na svoje monitory.

ViewSonic

ViewSonic sa pokúsil vstúpiť na ruský trh čoskoro po páde ZSSR. Jeho monitory (potom boli vytvorené na základe CRT) boli v neustálom dopyte. Teraz pod touto značkou k dispozícii LCD monitory, ktorých matica je vytvorená technológiou TN + film alebo IPS.

Dell

Americká spoločnosť Dell bola založená v roku 1984. Zaoberá sa výrobou počítačových zariadení vrátane periférnych zariadení. Monitory Dell sa dajú ľahko nájsť v kanceláriách a vzdelávacích inštitúciách v Spojených štátoch a Kanade. Spoločnosť vstúpila na európsky trh pomerne neskoro, nehovoriac o prenikaní ruského maloobchodného predaja do pultov. To je dôvod, prečo produkty Dell nie sú v našej krajine veľmi aktívne.


Ak sa rozhodnete kúpiť monitor náhodne, potom sa pripravte na vážne následky! Lacný model môže spôsobiť takmer znechutenie. Tento pocit vznikne kvôli minimálnym pozorovacím uhlom - nedovolí sedieť pri počítači veľkej spoločnosti. Tiež nezabudnite skontrolovať monitor v obchode pre prítomnosť mŕtvych pixelov. Aj jeden takýto bod môže spôsobiť podráždenie.

Niektorí kupujúci čelia nedostatku konektorov. Monitor si zakúpili v čase, keď bolo potrebné pripojiť sa k nemu len počítačom. Nerozmýšľali o blízkej budúcnosti. V dôsledku toho musela byť konzola alebo akékoľvek iné zariadenie pripojené k TV prijímaču alebo k nemu bolo potrebné zmeniť kábel.

Ďalším bežným problémom je nákup monitora s podporou 3D, keď jednoducho nie je potrebný. Preto je potrebné pochopiť, či budete v budúcnosti sledovať 3D filmy. Ak odpoveď znie nie, potom vás bude primeraná podpora stáť príliš veľa - je lepšie neprekročiť.

Loading...