Výber vhodnej videokamery

Ako si vybrať naozaj dobrý kamkordér

V poslednej dobe používame smartphone, tablet alebo fotoaparát na video. Kamkordér však túto úlohu zvládne najlepšie zo všetkých. Ak uvažujete o natáčaní dovolenky alebo nejakej inej významnej udalosti, skúste zabudnúť na mobilné zariadenie. Vaša voľba by mala byť presne videokamera!

To je presne to, ako určiť model? Stojí to za preplatenie určitých špecifikácií? Toto všetko sa pokúsi tento článok povedať. Ak budete počúvať naše rady, určite nestratíte! Určite si kúpite túto videokameru (amatérske videokamery sa často nazývajú len), ktorá splní všetky vaše požiadavky.

Rozhodnite sa o cieľoch

K dispozícii sú tri hlavné typy kamkordérov. Prvým z nich sú akčné kamery - nebudeme ich podrobne diskutovať v tomto článku. Takéto zariadenia sú primárne potrebné pre tých, pre ktorých je najdôležitejšia kompaktná veľkosť. Druhý typ obsahuje amatérske videokamery. Toto sú štandardné zariadenia, ktoré sú pripevnené k dlani užívateľa pomocou popruhu. Nemajú ani najväčšiu veľkosť. Od seba sa líšia v mnohých charakteristikách, ktoré budú opísané nižšie. Je to táto videokamera by mala byť použitá na natáčanie slávnostnej udalosti. Tieto zariadenia často nakupujú a video blogeri. Ak hľadáte zariadenie pre profesionálne video, budete sa musieť pozrieť na tretí typ. Profesionálne videokamery sú najdrahšie, niekedy nie sú vybavené niektorými bežnými funkciami, ale na oplátku ponúkajú obraz najvyššej kvality. Môže byť porovnaný s videom získaným použitím SLR kamery. Nevýhodou takýchto zariadení sú veľké veľkosti, pretože ich nikdy nepoužívajú amatéri.

Ohodnoťte svoje finančné možnosti

Najjednoduchší spôsob, ako vybrať videokameru, je začať s definíciou cenového segmentu. Musíte pochopiť, koľko ste ochotní minúť na takéto zariadenie. Potom sa snažte nepozerať na modely z vyššieho cenového segmentu. Takže výrazne znížite počet ponúkaných videokamier. Zostáva len pozrieť sa na špecifikácie, a ak je to možné, prečítať si recenzie a recenzie. Nebolo by zbytočné sledovať testovacie videá, ktoré sú hojné v službe YouTube.

Kamkordér musí mať optický stabilizátor.

Na začiatku 2000-tych rokov mala vzácna videokamera k dispozícii optický alebo aspoň elektronický stabilizátor obrazu. Teraz sa situácia zmenila. Optický stabilizačný systém nie je len najlacnejšou videokamerou. Nemali by sa v žiadnom prípade brať do úvahy! Koniec koncov, prítomnosť optického stabilizátora je hlavnou výhodou videokamery na väčšine smartfónov a dokonca aj na niektorých fotoaparátoch! Verte mi, že pri používaní priblíženia to výrazne zjednoduší váš život. Niektoré videokamery ponúkajú 5-osový stabilizačný systém - to je ten, ktorý najlepšie zvládne ruky a chvenie pri streľbe na cestách. Ale takéto zariadenia sú o niečo drahšie.


Hlavnou dilemou, ktorá vzniká pred moderným kupujúcim videokamery, je voľba medzi optickým zoomom a počtom polí. Faktom je, že súčasné zariadenia môžu mať tri senzory naraz. Každý z nich pracuje vo vlastnej farebnej škále, čo výrazne zlepšuje kvalitu výsledného obrazu. Tieto tri matice však zaberajú príliš veľa miesta, takže objektív nie je vo videokamere, s ktorou sú priradené, tak veľký. Výsledkom je, že tieto zariadenia ponúkajú len 10 alebo 15-násobný optický zoom. Silnejší obraz sa nezvýši.

Ako si teda vyberiete túto možnosť? Je to jednoduché. Skúste si predstaviť, ako často budete mať situácie, keď potrebujete vizuálne priblížiť obrázok 20-30 krát. Ak sa chystáte strieľať iba domáce zhromaždenia, potom navigovať v smere väčšieho počtu matíc. Ak chcete kamkordér používať na dlhých cestách, je lepšie získať zariadenie s viacnásobným priblížením.

Pamätajte, že senzory je možné vytvoriť pomocou rôznych technológií. Tri CCD polia budú v kvalite obrazu nižšie ako jeden snímač CMOS. Takmer dokonalý obraz je daný tromi maticami CMOS, ale takéto kamery sú veľmi drahé a je dosť ťažké ich nájsť na policiach.

Teoreticky je pre natáčanie videa vo vysokom rozlíšení 4 megapixelová matica. A to je to, čo sú lacné videokamery obdarené. Nemôžeme povedať, že je potrebné sa báť takýchto zariadení. Ale ak nebudete ľutovať prostriedky na drahšiu videokameru s maticou alebo maticami s vyšším rozlíšením, potom to určite nebudete ľutovať!

Mali by ste tiež pamätať na to, že v ruských obchodoch môžete stále nájsť kamkordéry s rozlíšením 720p (HD, 1280 x 720 pixelov). Treba sa im vyhnúť, napriek lacnosti takýchto zariadení. Tiež sa musíte uistiť, že zariadenie zapíše obraz v progresívnom skenovaní (1080p). Ak používate prekladané (1080i), potom budete pravidelne znižovať rozlíšenie, aby ste sa zbavili nepríjemných horizontálnych pruhov. Nakoniec si pozrite frekvenciu nahrávania videa. Ideálna možnosť je 50 alebo 60 snímok / s (v našom regióne sa zvyčajne používa menší parameter). Verte mi, budete určite cítiť rozdiel v porovnaní so štandardom 25 a 30 snímok / s!

Pred nejakým časom sa začali vyrábať videokamery schopné videozáznamu 4K. Ale stoja veľa peňazí. Zvážte, že takýto nákup je len v prípade, ak plánujete kúpu 4K TV a výkonného počítača, ktorý je potrebný na inštaláciu takéhoto obsahu v budúcnosti.


Ak sa chcete vyskúšať v podnikaní s fotoaparátom, budete musieť vyklopiť video kameru so zaostrovacím krúžkom. Zvyčajne majú profesionálne zariadenia, ale môžete nájsť amatérske videokamery, ktoré nie sú zbavené. Iba ich hodnota nebude amatérska.

Ak ste video blogger, budete potrebovať konektor pre mikrofón. Kvalita zvuku sa nedá zanedbať. Lacné videokamery nemajú taký konektor a vstavané mikrofóny umožňujú písať len stereofónny zvuk. Ak zabudnete na uloženie, môžete si kúpiť videokameru, ktorá dokáže nahrávať zvuk vo formáte 5.1. Ak máte podobné stĺpce, budete s výsledkom spokojní!

Zostávajúce funkcie by nemali vážne ovplyvniť váš výber. Projektor budete používať len zriedka. Časové oneskorenie (zrýchlené video) je vhodné snímať iba s akčnou kamerou. Pokiaľ ide o životnosť batérie, takmer všetky amatérske videokamery sú rovnaké - v každom prípade budete musieť zakúpiť ďalšiu batériu.

Výroba slušných kamkordérov je v súčasnosti obsadená iba štyrmi spoločnosťami. Je to Panasonic, Sony, kanonik a JVC, Všetky zariadenia majú určité výhody a nevýhody. Produkty spoločnosti Sony môžu mať najmä piko-projektor, ktorý dokáže zobraziť obraz na akomkoľvek plochom povrchu. Videokamery Panasonic majú lepší optický stabilizátor. Spoločnosť Canon sa tiež spolieha na segment rozpočtu. To možno povedať o JVC, ktorých zariadenia sú tiež úžasné s jasnými farbami. Pokiaľ ide o akčné kamery, do ich výroby sa zapájajú aj iné spoločnosti vrátane Číny. Vedenie je však v rukách americkej firmy. GoPro, Nejako sa s ňou snažte držať krok Sony, SJ, Garmin a niektorí iní výrobcovia.


Ak sa rozhodnete náhodne vybrať videokameru bez toho, aby ste špecifikovali jej technické vlastnosti, môžete naraziť na určité problémy. Niektorí kupujúci boli napríklad nepríjemne prekvapení, že obraz v pohybe bol rozmazaný pozdĺž dobre rozoznateľných vodorovných čiar. To naznačuje, že zariadenie zapíše obraz do predného. Ďalšia častá sťažnosť sa týka zvuku. Osoba nachádzajúca sa vo vzdialenosti 4 alebo 5 metrov môže byť jednoducho nepočutá! Preto si musíte prečítať recenzie a sledovať testovacie videá - umožňujú vám posúdiť kvalitu zvukovej stopy.

Našťastie sa s takýmito problémami nestretnete, pretože teraz viete, ako si vybrať videokameru. Odteraz viete, aké vlastnosti je potrebné venovať pozornosť. Zostáva vám prajeme, aby ste si úspešne zakúpili!

Loading...