Kompetentný výber kompaktného fotoaparátu

Ako si vybrať dobrý kompaktný fotoaparát

Kompaktný fotoaparát môže byť skvelým doplnkom smartfónu. Takéto zariadenie má väčšiu maticu, ktorá mu umožňuje robiť lepšie obrázky. Táto technika teraz produkuje mnoho veľkých spoločností. V tomto ohľade je výber kompaktného fotoaparátu mierne náročný. Netrénovaná osoba nemusí pochopiť, ako sa jeden model líši od druhého.

Pri výbere fotoaparátu sa oboznámte s technickými špecifikáciami. Vzhľad nehrá žiadnu úlohu! V prvom rade sa riadi typom a veľkosťou matice. Venujte pozornosť aj objektívu. Čím lepšie je - tým viac clony poteší fotoaparát. Ak je optika nastavená tak, aby bola najjednoduchšia, potom v budúcnosti budete pravidelne dostávať rozmazaný obraz. Môžete sa tiež zamerať na video funkciu - kompakt by mal snímať aspoň pri rozlíšení 720p. Existuje mnoho ďalších užitočných funkcií, ktoré môžu byť vybavené dobrým kompaktným fotoaparátom. V tomto článku sa pokúsime povedať o všetkých.

Veľkosť a typ matice


Kvalita obrázkov je najviac závislá od veľkosti matice. Tento prvok zachytáva obraz, ktorý do neho prechádza cez objektív. Ak má senzor minimálnu veľkosť (1 / 2,3 palca), potom nemôžeme dúfať v vysoký detail. Vo väčšine prípadov bude obraz "zamylennoy". Zvlášť ak sa na to pozriete na dobrom monitore a na 100% stupnici. To je dôvod, prečo sú kompakty populárne nazývané "mydlové prípady".

Najlepšie snímky sa získajú pomocou fotoaparátu s maticou s plným záberom. Rozmery snímača sú v tomto prípade porovnateľné s veľkosťou rámu 35 mm filmu. Jedná sa o veľmi veľkú maticu, a preto sú kamery s ňou zriedka malé. Takéto kompakty získať minimálny optický zoom (nemôžete argumentovať so zákonmi optiky), slušnú váhu a veľmi vysokú cenu. Ale iba také fotoaparáty sú schopné konkurovať v kvalite obrazu so zrkadlovkami a systémovými kamerami.

Lacné zariadenia nie sú vybavené len malou maticou. Ich senzor je vytvorený pomocou zastaralej technológie CCD. To neumožňuje vykonávať príslušné video funkcie, a systém redukcie šumu v tomto prípade nefunguje najlepším spôsobom. Kameru s takou matricou by ste mali kupovať len ako poslednú možnosť, keď nie ste schopní pridať pár tisíc rubľov k lepšiemu fotoaparátu. Ak nemáte takéto problémy, potom si kúpte kompaktný disk s maticou CMOS. Ideálnou voľbou by bola kamera, ktorej senzor nie je vyrobený len touto technológiou, ale má aj veľkosť väčšiu ako 1 / 2,3 palca. Takéto zariadenie bude určite strieľať lepšie ako najdrahší smartphone.


Hore, uvidíte obrázok, ktorý porovnáva matice rôznych veľkostí. Tento príklad vám umožní pochopiť, ako najlacnejšie kompaktné fotoaparáty majú minimalistické senzory.

Optická jednotka


Niektoré kompaktné fotoaparáty v praxi vôbec nie sú. Vo veľkosti sú tieto modely porovnateľné so zrkadlovkami. Je to spôsobené prítomnosťou veľmi veľkej šošovky. Takáto optika je vybavená veľmi širokým rozsahom ohniskových vzdialeností, čo vám umožňuje výrazne zvýšiť obraz bez straty kvality. Niekedy tieto kompakty získajú 50-násobný optický zoom. Treba však chápať, že takéto zariadenia majú v zložení maticu minimálnej veľkosti - nemali by ste očakávať vysokú kvalitu fotografií.

Moderné technológie umožňujú, aby sa kamera zmestila do vrecka 20-násobného priblíženia. Okrem toho niektoré japonské spoločnosti začali zavádzať aj 30-násobný optický zoom. To je dosť dosť na cestách a pri streľbe z mesta. Nevýhodou takýchto zariadení je len vysoká cena - výroba takejto sofistikovanej optiky stojí hmatateľné peniaze.

Najlacnejšie kompakty sú vybavené veľmi skromným rozsahom ohniskových vzdialeností. Ale vo väčšine prípadov to stačí. Okrem toho, smartphony ešte nie sú schopní pochváliť to - drvivá väčšina z nich nemá žiadny zoom vôbec. Mimochodom, niektoré pokročilé kompaktné fotoaparáty majú tiež pevnú ohniskovú vzdialenosť. Je to spôsobené konštrukčnými prvkami. Tieto zariadenia sa najčastejšie používajú pre portréty.

LCD displej a hľadáčik


Každý moderný kompaktný fotoaparát je vybavený LCD displejom. Čím väčšia je jeho uhlopriečka, tým ľahšie sa vykonáva pozorovanie (na vytvorenie rámu). Tiež hrá veľkú úlohu technológie výroby obrazovky. Displej AMOLED spotrebováva minimálne množstvo energie a zobrazuje najbližšie k farbe reality. Dotykový panel značne zjednoduší cestu cez položky menu. Najväčšia pozornosť by sa však mala venovať rozlíšeniu displeja a prítomnosti rotačného alebo šikmého mechanizmu. Ak sa obrazovka skladá len z tristo tisíc pixelov, potom môžete konečný obraz zobraziť iba podrobne na počítači. Otočný mechanizmus umožňuje jednoduché snímanie z neštandardných uhlov. To môže tiež pomôcť pri prijímaní vlastné portréty.

Nie každý kompaktný fotoaparát má elektronický hľadáčik. A prax ukazuje, že jej prítomnosť nehrá významnú úlohu. Ak stále hľadáte zariadenie s týmto prvkom, venujte pozornosť jeho rozlíšeniu. Ideálne hľadáčiky sa skladajú z niekoľkých miliónov pixelov.

Ďalšie funkcie


Pri výbere kompaktného fotoaparátu by ste mali venovať pozornosť iným technológiám, ktoré podporuje. Ak chcete snímať video - kamera by mala byť schopná robiť to vo vysokom rozlíšení. Je tiež žiaduce mať optický stabilizátor obrazu, vďaka ktorému trasenie rúk neovplyvní streľbu.

Držitelia smartfónov a tabliet by mali hľadať kompaktný s bezdrôtovým modulom Wi-Fi. To vám umožní rýchlo preniesť hotový materiál na iné zariadenie cez vzduch, bez použitia kábla USB. Aj pomocou takéhoto modulu sa organizuje diaľkové ovládanie - smartfón bude fungovať ako vzdialený hľadáčik.

Po určitom čase budete chcieť rozvíjať svoje zručnosti ako fotograf. Bohužiaľ, nie všetky kompakty vám to umožňujú. Určite, aké režimy má kompaktný fotoaparát. Ak obsahuje poloautomatické a manuálne programy, v budúcnosti budete môcť nezávisle nastaviť hodnotu clony a rýchlosť uzávierky bez toho, aby ste sa spoliehali na činnosť elektroniky.

Najobľúbenejší výrobcovia

kanonik

Japonská spoločnosť Canon bola založená v roku 1937. Odvtedy produkovala obrovské množstvo filmových kamier, digitálnych fotoaparátov, videokamier a tlačiarní. Teraz je jednou z najväčších spoločností tohto druhu. Viac ako 190 tisíc ľudí pracuje vo svoj prospech.

nikon

Spoločnosť Nikon bola založená v roku 1917. Jeho sídlo sa nachádza v hlavnom meste Japonska. Počet zamestnancov je asi tri desiatky tisíc ľudí. Výrobca rôznych optických zariadení (okrem fotoaparátov ako sú mikroskopy, ďalekohľady a iné zariadenia) je súčasťou skupiny Mitsubishi Group.

Sony

Japonská spoločnosť Sony začala svoju činnosť s výrobou rozhlasových prijímačov. Bola založená v roku 1946. Vytvorenie kamier sa začalo až s nástupom digitálnej éry - spoločnosť nikdy nevyrobila filmové zariadenia. Počet zamestnancov presahuje 140 tisíc ľudí. Teraz Japonci aktívne rozvíjajú smer výroby matríc pre smartfóny - ostatné spoločnosti aktívne využívajú svoje produkty.

Samsung

Juhokórejská spoločnosť Samsung bola založená v roku 1938 a nikdy sa nepodieľala na výrobe filmových kamier. Namiesto toho vytvorila domáce spotrebiče, počítačové komponenty, mobilné telefóny a ďalšie zariadenia. Teraz však môžete ľahko kúpiť kompaktný alebo dokonca systémový fotoaparát Samsung. Juhokórejčania sa tiež snažia skombinovať podobné zariadenia a smartfóny a vytvoriť kamery s nainštalovaným operačným systémom Android.

Fujifilm

Fujifilm bola založená v roku 1934. Po dlhú dobu zarobila najväčšie peniaze nie tak moc na fotografické vybavenie, ako na video a fotografický film. Zabudnite na toto smerovanie len s príchodom digitálnej éry. Teraz na pultoch obchodov nájdete kompaktné a zrkadlové fotoaparáty Fujifilm, vyznačujúce sa nízkou hmotnosťou a rozumnými nákladmi.

Olympus

Japonská spoločnosť Olympus Corporation bola založená v roku 1919. Sídlo sa nachádza v Tokiu a počet zamestnancov na celom svete presahuje 40 tisíc ľudí. Okrem výroby fotografických zariadení sa spoločnosť zaoberá aj tvorbou zdravotníckych pomôcok a iných elektronických zariadení. Táto spoločnosť bola jednou z prvých, ktorá podporovala formát mikro 4/3 matice a kamier, ktoré sú s ňou vybavené.

Panasonic

Japonská spoločnosť Panasonic bola založená v roku 1918. Výroba rôznych vozidiel začala s rozhlasovými prijímačmi - najobľúbenejším produktom v prvej polovici 20. storočia. Sortiment produktov Panasonic dlhú dobu zahŕňa videokamery. Spočiatku to boli analógové zariadenia, ktoré zapisujú obraz na videokazetu. Teraz sú všetky videokamery digitálne. Po ceste Japonci začali vyrábať kompaktné fotoaparáty, pretože ich štruktúra je veľmi podobná.

Pentax

Výrobca fotografických zariadení Pentax je teraz vo vlastníctve mladšej spoločnosti. V tejto súvislosti sa zariadenia pod touto značkou stávajú čoraz vzácnejšie. Vo všeobecnosti sú Pentax SLR fotoaparáty, ktoré sa vyznačujú moderným dizajnom a ochranou proti vlhkosti, veľmi populárne.

Leica

Produkty spoločnosti Leica Camera AG dlhodobo získali rešpekt medzi fotografmi po celom svete. Výrobca optických zariadení bol založený v Nemecku v roku 1849. Teraz sú jeho fotoaparáty považované za elitu, kvôli ktorej majú extrémne vysokú cenu.

Ricoh

Pod značkou Ricoh pôvodne vyrábali kopírovacie stroje. Tvorba fotografickej techniky japonskej spoločnosti, ktorá bola založená v roku 1936, nastala až po nástupe digitálnej éry. Ale najviac aktívne tento smer začal rozvíjať po absorpcii Pentax Imaging Corporation, ktorá sa stala na jeseň roku 2011.

Polaroid

Značka Polaroid je oboznámená s instantnými kamerami, ktoré boli populárne v 90. rokoch minulého storočia. Americká spoločnosť, ktorá bola založená v roku 1937, však zďaleka nebola vždy zapojená do ich výroby. Najväčší zisk z predaja slnečných okuliarov. V roku 2009 sa výrobca rozhodol znovu vrátiť na trh s kamerami. Teraz vo svojom sortimente nájdete niekoľko digitálnych fotoaparátov vybavených vstavanou tlačiarňou.

fotoaparát značky kodak

Spoločnosť Eastman Kodak je považovaná za najstaršieho výrobcu fotografických zariadení. Založil ho Američan George Eastman v roku 1881. Bohužiaľ, na prelome storočí XX a XXI nemalo vedenie spoločnosti čas venovať pozornosť vývoju a popularizácii digitálnych zariadení. V tomto ohľade bol výrobca fotografického filmu a kamery pracujúce s jeho pomocou v ťažkých časoch. V niektorých obchodoch teraz nájdete kompaktné fotoaparáty Kodak, ale v skutočnosti ich vyrába spoločnosť JK Imaging. Tieto zariadenia sa vyznačujú nízkou funkčnosťou a minimálnymi nákladmi.

Odporúčania na výber

Kompaktný fotoaparát pre domáce fotografovanie


V prvom rade by ste mali venovať pozornosť:

 1. šošovka - Minimálna ohnisková vzdialenosť by mala byť najmenej 25 mm.
 2. Náklady na - ak nebudete kameru používať mimo domova, potom mať drahý model nedáva zmysel.
 3. Vstavaný blesk - je povinná byť prítomná v takejto komore.

Fotoaparát pre domáce fotografovanie by nemal mať bohatú funkcionalitu a neuveriteľný objektív. Takéto zariadenie budete používať len zriedka, takže nemá zmysel preplácať.

Dovolenka kompaktný fotoaparát


Venujte pozornosť:

 1. Bezdrôtový modul - Prítomnosť Wi-Fi okamžite pošle farebné fotografie do sociálnej siete, ktorá sa môže pochváliť priateľmi.
 2. šošovka - Musí mať široký rozsah ohniskových vzdialeností, 20x zoom je potrebný pre streľbu pamiatok a budov z diaľky.
 3. Rozmery a hmotnosť - Fotoaparát pre dovolenku musí byť kompaktný, nielen podľa definície.

Uistite sa, že nechcete lietať alebo ísť na dovolenku s veľkým fotoaparátom. Zariadenie by preto malo mať miniatúrnu veľkosť a zároveň poskytovať slušné optické priblíženie. Mali by ste si kúpiť aj ďalšiu batériu, pretože personál môžete nabíjať len večer. A nezabudnite na zabudovaný blesk - nechcete zaťažovať batožinu externým príslušenstvom?

Kompaktný podvodný fotoaparát


Mali by ste sa zamerať na:

 1. Ochrana vôd - kamera bez akýchkoľvek boxov musí odolať ponorom do hĺbky najmenej 10 m.
 2. Vstavaný blesk - musí byť dostatočne silný, pretože viditeľnosť pod vodou je oveľa horšia.
 3. Trvanie životnosti batérie - malo by byť veľmi dlhé, pretože blesk a LED diódy (ak sú k dispozícii) spotrebujú značné množstvo elektrickej energie.

Pre snímanie pod vodou potrebujete fotoaparát, ktorý je schopný. Je to jednoduché. Prítomnosť kruhu LED na prednom paneli nebolí - tento prvok osvetľuje priestor v blízkosti objektívu oveľa lepšie. Taktiež je žiaduca jasná farba prípadu - pomôže nájsť zariadenie v prípade jeho pádu do vody, snehu alebo na zem.

Kompaktný fotoaparát na snímanie videa


V tomto prípade by ste mali venovať pozornosť:

 1. Trvanie životnosti batérie - Pamätajte na to, že v režime video sa energia batérie spotrebuje oveľa viac.
 2. Rozlíšenie a frekvencia videa - je žiaduce zakúpiť si kompakt, ktorý je schopný zaznamenávať obraz v rozlíšení Full HD s frekvenciou 50 snímok / s.
 3. šošovka - Fotoaparát musí mať clonu.

Ak sa vážne chystáte uniesť s videom, potom sa pripravte na zvýšené náklady. Ideálny kompakt na tento účel je potrebný na vytvorenie krúžku, pomocou ktorého je možné nastaviť optický zoom, clonu alebo rýchlosť uzávierky. Šošovka by mala poskytovať nielen vysoký pomer clony, ale aj slušný rozsah ohniskových vzdialeností.

Kompaktný pre rozvoj zručností fotografa


Ak ste pripravení experimentovať, venujte pozornosť:

 1. Veľkosť matice - potrebujete aspoň palec senzora.
 2. Prítomnosť manuálnych nastavení - Fotoaparát musí poskytovať možnosť nastavenia clony a rýchlosti uzávierky.
 3. šošovka - musí mať vysoký pomer clony, čo výrazne zlepší kvalitu obrazu.

Pokročilý kompakt musí mať veľký počet ovládacích prvkov. Verte mi, že je oveľa jednoduchšie zmeniť membránu, aby sa disk otáčal, namiesto toho, aby ste prechádzali cez ponuku. A nemali by ste šetriť - takéto zariadenia môžu stáť viac ako SLR fotoaparáty. Ale takéto zariadenie je oveľa jednoduchšie nosiť.

Loading...