6 najlepších príklepových vrtákov

Pomocný majster, nočná mora susedov

Pri vŕtaní tehál, betónu, nárazového mechanizmu je jednoducho potrebné - bez predbežného nárazu, ostrie vrtáka jednoducho nemôže zachytiť materiál. Medzičasom, keď máme doma plnohodnotnú vŕtačku s kladivom, je ťažko odôvodniteľné - tento ťažký nástroj je príliš úzko špecializovaný, takže nie je prekvapujúce, že mechanizmus na vŕtanie nárazov je na trhu široko distribuovaný. V našom rebríčku sú prezentované najlepšie príklepové vrtáky (podľa prehľadov majstrov a expertov).

Aký je zásadný rozdiel medzi vŕtačkou na perkusie a perforátorom?

Ak má perforátor nástrojový mechanizmus, primárne kladivo (kľukový mechanizmus založený na poeticky nazývanom „opitom“ ložisku s vysokou frekvenciou poháňa masívne kladivo tam a späť), potom pre príklepové vŕtačky mechanizmus používa jednoduchý koncový rohatok, ktorý tlačí vreteno náboja dopredu s malou amplitúdou. Preto rozdiel v manipulácii s nástrojom (perforátor bije s zotrvačnosťou, vŕtacie kladivo musí byť utiahnuté) a v zdroji - zuby rohatky sú olízané pri zaťažení, amplitúda kmitania klesá a v dôsledku toho sa vŕtací kladivo zmení na normálny. Navyše, v súlade s Newtonovým zákonom, vibrácie z račne sa prenášajú na ruky rovnakým spôsobom ako vŕtačka.

Takže by ste nemali byť vážne tento nástroj - vŕtacie kladivo je predovšetkým vŕtačka. Niekedy môže pomôcť vŕtať betón, ale bude stále pracovať v perkusnom režime o rádovo menej ako perforátor, a nemôže sa s ním porovnávať vo výkone (energia nárazu profesionálneho perforátora je porovnateľná so záberom z traumatickej pištole IL-79-9T proti jej zastaveniu, vydrží podobné nárazové zaťaženie) vysoká frekvencia obsluhy vŕtačky by nebola schopná).

kategóriemiestonázovhodnoteniecena
Špičkové príklepové vŕtačky1Metabo SBE 900 Impuls9.9 / 1020 432
2Makita HP1640K9.4 / 104 678
3ZUBR ZDU-850 ERMM29.3 / 103 490
Špičkové akumulátorové rázové vŕtačky1Metabo BS 18 LTX Impuls 2013 09.8 / 1013 189
2Bosch GSB 18-2-LI Plus 09.5 / 107 150
3DeWALT DCD937P29.3 / 1026 520

Špičkové príklepové vŕtačky

Metabo SBE 900 Impuls
20 432
Elektrické náradie Metabo agresívne stúpa na miesto predtým nekvalifikovaných lídrov - poradie spoločností Bosch a Makita. A hoci cena nárazovej vŕtačky SBE 900 sa nedá nazvať rozpočtom, v našom hodnotení to nemohlo chýbať. Čo dostaneme za tieto peniaze?

Vrták nie je malý - koniec koncov, motor má výkon 900 wattov. Je možné ho použiť s vrtákmi s malým priemerom, avšak bez akýchkoľvek ťažkostí vďaka dobre premyslenej ergonómii, za predpokladu, že máte prirodzené silné ruky. Ale v šokovom režime sa hmotnosť takmer 3 kilogramov stáva obrovským plusom: úroveň vibrácií prenášaných do rúk je menšia ako úroveň ľahkých konkurentov. Vzhľadom k tomu, že Metabo dokáže vydať takmer 60 tisíc vibrácií za minútu ... Predstavte si, že na vás pôsobia vibrácie pri frekvencii pod kilohertzom na rukách, tu „extra“ kilogramy sú len dobré.

Najväčšia časť vŕtačky sa mi páčila regulátor otáčok - nielenže neuvoľňuje krútiaci moment pri nízkych otáčkach, ale tiež umožňuje zvoliť maximálnu hodnotu krútiaceho momentu - dve nastavenia ručného kolieska sú umiestnené na hornej časti karosérie. Nastavenie režimu bez zdvíhania ľavej ruky, samozrejme, nebude fungovať, ale táto nevýhoda nie je ani zďaleka kritická.

Prevodovka v hliníkovom puzdre používa prepínač režimu perkusií, podobný tomu v prípade rotačných kladív. Vo vnútri je bezpečnostná spojka skrytá, ktorá sa rýchlo zablokuje v okamihu zablokovania vŕtačky. Metabo rozhodne stojí za to peniaze.

Z minusov si všimneme kazetu - je to rýchle upínanie, že pre výkonný vrták, ktorý je jasne navrhnutý pre tvrdú prácu, vyzerá to zvláštne - vŕtačky s veľkým priemerom v ňom budú nevyhnutne skĺznuť, štandardná kľúčová kazeta by bola vhodnejšia. Po vybratí kazety môžete potom nájsť ďalší pekný „bonus“ - hniezdo pre bity vretena.

Hlavné výhody:
 • Výkonná a spoľahlivá prevodovka.
 • Mierna úroveň vibrácií v režime otrasov.
 • Funkčné riadenie rýchlosti.
nevýhody:
 • Nie je to najvhodnejšie usporiadanie držadiel regulátora otáčok.
 • Samosvorné skľučovadlo.
9.9 / 10
hodnotenie
recenzia
Tento profesionálny nástroj, ktorý môže pracovať každý deň bez prehriatia a porúch. Dobrá príklepová vŕtačka, zaplatená za svoju cenu už dávno.
Makita HP1640K
4 678
Ak sa vo večnej bitke medzi škrečkom a ropuchou myšlienka nákupu Metabo SBE900 uškrtila tým druhým, mali by ste sa pozrieť na HP1640K - nástroj je, samozrejme, amatérsky, ale cenový rozdiel je trojnásobný!

Všetko, čo potrebujete, je amatérsky vŕtač, tam je - ergonomická rukoväť, dobrá rovnováha, celkom slušný výkon 680 wattov. Ovládanie rýchlosti by však bolo vhodnejšie pre viac-ozbrojeného majiteľa - osobne sa mi jazdec na bočnej stene zdal pohodlný, ale s menšou veľkosťou kefy v najvyššej polohe by bolo ťažké ho chytiť krátkym palcom. To isté sa dá povedať o hmotnosti - 1,8 kg môže použiť niekto s jednou rukou, niekto nebude zasahovať do prídavnej rukoväte.

Stručne povedané, v úlohe vŕtačky Makita vypracuje svoje peniaze na sto percent a rozhodne si zaslúži odporúčania. Ale v úlohe vŕtacieho kladiva môže byť, podobne ako väčšina zástupcov tejto triedy, použitá len málo a len zriedka - avšak vibrácie, ktoré sa vyskytujú počas prevádzky, sú oveľa vyššie ako vibrácie v Metabo.

Hlavné výhody:
 • Pohodlný, pomerne silný a mierne stojaci amatérsky vrták.
nevýhody:
 • Nadmerne vysoké vibrácie.
 • Nedostatočne presné centrovanie pravidelnej kazety na mnohých kópiách (na vreteno nie sú žiadne sťažnosti).
9.4 / 10
hodnotenie
recenzia
Dva roky práce - skvelý let! Samozrejme, v prípade tvrdej práce sa vrták výrazne prehrieva - ale priateľským spôsobom nie je určený na miešanie roztoku.
ZUBR ZDU-850 ERMM2
3 490
Kovová skriňa prevodovky spočiatku priťahovala pozornosť - aj keď je to skôr krehká trieda silumínu, ale zrejmá aplikácia pre dobrý zdroj pri vysokom zaťažení. Z hľadiska výkonu (850 W), nárazová vŕtačka Zubr prakticky dostihla lídra najlepšieho ratingu a je úplne podobná hmotnosti. Takže pre amatérske modely, ktoré vám boli prezentované, bola súťaž o druhé miesto tvrdá - „Makita“, aj keď bola menej úspešná ako vŕtačka s kladivom, vyhrala s malým rozpätím len pre ergonómiu s najčastejšími domácimi prácami. Ak sa má rázový režim používať častejšie - „Bison“ získa určitú výhodu.

Nepáčilo sa mi zavedenie regulátora otáčok - je plne ovládané len rukoväťou na rukoväti, toto riešenie je normálne pre malé ručné vŕtačky, ale pre ťažké šoky to nie je najoptimálnejšie: súčasne sa na ňom nepohybuje, je nepohodlné udržiavať potrebné otáčky na vibračnom spúšti. Takýto regulátor teoreticky umožňuje pohodlne ovládať začiatok vŕtania vrtáka, ale v praxi nie je možné vrták plynulo zrýchliť z nuly na požadované otáčky - najprv spúšť vyhorí bez účinku, v okamihu spustenia otáčok okamžite skočí a spúšť musí byť uvoľnená. V tomto ohľade je implementácia regulátora v spoločnosti Makit oveľa praktickejšia.

Hlavný nárok na „bizóna“ je sila západky mechanizmu bicie: nestačí na to, aby vyhovel žiadosti o profesionálne použitie.

Hlavné výhody:
 • Výkonný motor.
 • Veľká hmotnosť, efektívne tlmiace vibrácie.
nevýhody:
 • Nevhodné ovládanie rýchlosti.
 • Ratchet typický pre "rusko-čínske" značky kvality.
9.3 / 10
hodnotenie
recenzia
V čase opravy v byte, nárazová vŕtačka "Zubr" umožnila úspešne zabrániť nákupu alebo prenájmu perforátor, aj keď je teraz bije a výrazne slabší. Tu motor dokonale ťahá.

Špičkové akumulátorové vŕtačky

Metabo BS 18 LTX Impuls 2013 0
13 189
Fráza „drahý, ale stojí za to“, ktorá sa stala verdiktom pre Metabo SBE 900 Impuls, batéria „bubeník“ z tej istej spoločnosti sa nemení o nič menej. Ako skrutkovač sa môže pochváliť krútiacim momentom až do 110 newtonmetrov - o niečo menej ako motor „klasiky“ VAZ! V kombinácii s vlastným impulzným režimom (jeho prítomnosť sa odráža aj v názve) je možné použiť relatívne kompaktný skrutkovač, dokonca aj na uvoľnenie zakrivených skrutiek. Na napájanie výkonného motora sa používa lítium-iónová batéria s kapacitou 4 ampérhodiny - to je rozumný kompromis medzi hmotnosťou a frekvenciou nabíjania.

Skrutkovač môže pracovať v dvoch rýchlostiach - až do 500 a až 1700 otáčok za minútu. Takže môžu byť vŕtané celkom dobre. Pokiaľ ide o bicie režim, Metabo sa ukázalo byť celkom dobré v ňom - ​​úroveň vibrácií je prijateľná, najmä vzhľadom na hmotnosť v dvoch kilogramoch, betón môže byť skutočne vŕtaný, a hliníková prevodovka vyvoláva dôveru v spoľahlivosť zariadenia.

Pokiaľ ide o ergonómiu, tu opäť pevné päť - hmotnostné rozdelenie, vzhľadom k tomu, že skrutkovač bude najčastejšie pracovať s jednou rukou, takmer dokonalé. V ruke Metabo sedí ako rukavica, všetky ovládacie prvky sú pohodlné a logické. Dobrá povesť profesionálneho nástroja sa tak opäť potvrdila - máme pred sebou tú najlepšiu akumulátorovú vŕtačku.

Hlavné výhody:
 • Univerzálnosť.
 • Prepracovaná ergonómia.
 • Lítium-iónová batéria s rýchlym nabíjaním.
nevýhody:
 • Chcel by som vidieť gumené podložky na rukoväti, aby sa zlepšila ochrana proti vibráciám.
9.8 / 10
hodnotenie
recenzia
Nepostrádateľným nástrojom v dielni - vŕta a skrutky skrutky s maticami, bez namáhania, v prípade potreby, a vyrovná sa s tehál. Batéria sa nabíja rýchlo - aj obrovské plus s neustálym používaním.
Bosch GSB 18-2-LI Plus 0
7 150
Aktualizácia „modrej“ profesionálnej série Bosch v tomto roku ovplyvnila aj skrutkovače - nový GSB 18-2, ktorý je v podstate zdokonalením už známych skrutkovačov predchádzajúcej generácie, hoci sa nedá porovnať so špičkovými modelmi Bosch, ale láka úplne humánnym cenníkom.

Ergonómia je tu typická pre "Boshi" - pod ukazovákom spúšte, nad ním je reverzný prepínač, rovnako pohodlný pre ľavákov aj pravákov. Voľba prevádzkového režimu (skrutkovač / vŕtačka / príklepová vŕtačka) je umiestnená na krúžku, ktorý je pod obvyklým obmedzovačom sily utiahnutia.

Samozrejme, v porovnaní s vŕtacím kladivom Metabo Bosch stratil skoro - maximálny krútiaci moment 63 newtonmetrov je o niečo vyšší ako v „šetriacom“ režime BS 18 LTX Impuls, ale druhý má aj druhý režim maximálneho krútiaceho momentu, ktorý Bosch môže oponovať. už nič. V šokovom režime je okamžite ovplyvnená hmotnosť skrutkovača - polutorakilogrammovy Bosch pomerne svrbí v dlani vašej ruky, pretože gumené podložky na rukovätiach sú tenké a neznižujú veľa vibrácií. Batéria sa tiež rýchlejšie vybíja, pretože zaostáva v nádrži Bosch.

Najviac otravná vec je, že to v skutočnosti nemôže stáť - sedem a malý tisíc uvedený v cenách sú požiadaní o kompletnú sadu bez nabíjačky a batérie. Pochybujte o výbere Metabo vs. Bosch sme nemuseli.

Hlavné výhody:
 • Pohodlný ako skrutkovač - ľahký, dobre sedí v ruke.
nevýhody:
 • Pri úplnom stanovení ceny výrazne vzrastie od prisľúbenej cenovky.
 • Nadmerné vibrácie v režime šoku.
9.5 / 10
hodnotenie
recenzia
Schopnosť vŕtať betón a tehly nie je všeliekom, ale pekným príveskom na pohodlný skrutkovač, ktorý je tiež veľmi, veľmi vysoká kvalita.
DeWALT DCD937P2
26 520
Značkové žlto-čiernej farby DeWALT robí svoju prácu - a priťahuje oko v okne, a jedinečne identifikuje výrobcu (ak nie sú žiadne mimikry "štátni zamestnanci" Stanley). Potom však oko padne na cenovku a tu bude boj medzi škrečkom a ropuchou oveľa tvrdší ako v prípade Metabo.

Čo ponúkame? Všimli sme si nesporné plus vŕtačky v podobe bezkartáčového motora (nástrojov DeWALT zaradených do ratingu, to bol jediný s týmto typom motora) - to je tiež zvýšený zdroj (žiadne kefy, žiadne problémy) a znížená spotreba energie. Výsledkom je, že s rovnakou päť-amp batériou, ako Metabo, bude DeWALT vydržať dlhšie na jedno nabitie.

Trojpolohový regulátor rýchlosti sa zdal byť zaujímavým riešením. Po zvyčajnom dvojpolohovom mieste je najprv nezvyčajné ... ale potom si uvedomíte, že tento konkrétny „priemerný“ režim často nestačí. Ak by bol ešte stále pulzný režim uvoľňovania, ako Metabo, DCD937P2 by mohol tvrdiť vedenie v rebríčku najlepších príklepových vŕtačiek, ale bohužiaľ - vysoká cena, berúc do úvahy nižší krútiaci moment (75 newton metrov), by z neho urobila outsidera.

A, samozrejme, neprejdú šokovým režimom. No ... Tu DeWALT nezaujíma vedenie, Metabo zvláda betón úspešne - as menšími vibráciami. Bohužiaľ, nástroj je dobrý, ale príliš drahý pre jeho vlastnosti.

Hlavné výhody:
 • Dobrá autonómia na jeden poplatok.
 • Bezkartáčový motor.
 • Trojpásmové nastavenie otáčok.
nevýhody:
 • Cena.
9.3 / 10
hodnotenie
recenzia
Používam to pri práci. Výkonná batéria vydrží dlho. Bohužiaľ, nebol by som si kúpil sám seba - je to drahé.

Ktoré vŕtacie kladivo je lepšie kúpiť?

Keďže teraz hovoríme o cvičeniach s perkusným mechanizmom, jeho práci sme venovali značnú pozornosť. Bohužiaľ, ako už bolo uvedené na začiatku článku, ani špičkový nástroj tejto triedy nie je vhodný na trvalú prácu v režime šoku - príliš veľké vibrácie sa prenášajú do rúk. Ale ako univerzálny nástroj pre domácnosť, takáto vŕtačka bude vynikajúcou voľbou, a preto by sme si mali vybrať rovnováhu medzi výberom, ako bude cvičenie v oboch jeho formách účinné. Požiadavky sú tu polárne - príklepová vŕtačka by mala byť aspoň ťažká, ale bude to nepohodlné pracovať s ňou po celý čas s bežnými vŕtačkami, ľahkým plastovým vrtákom a majiteľom a nosiť sa vibráciami. Okrem toho zvážte mechanizmus pohonu vretena, ktorý nie je ani zďaleka dokonalý: ráčna na rozpočtovom nástroji sa nevyhnutne opotrebuje a rýchlo.

Loading...