Top 5 procesorov Intel

Čo je zaujímavé na "modrej"? Prehľad výhod a nevýhod procesorov Intel.

Dejiny tejto spoločnosti sa už môžu uvádzať ako klasika v prednáškach o poškodení monopolov. Skutočne, v mnohých ohľadoch v posledných rokoch, motto spoločnosti Intel, ktoré malo lví podiel na trhu, by sa mohlo považovať za „kúpiť ho tak ako tak“ - z generácie na generáciu (v skutočnosti sú korene moderných sérií v tom istom Sandy Bridge 2011), výkon procesora zaznamenal mierny nárast (vtip o „Kardinálny nárast rýchlosti o 5%“ sa zdal byť zbytočný, ale spoločnosť vyrábala nekompatibilné zásuvky a robila veľmi nejednoznačné technické rozhodnutia. Kúpte si nový procesor a okamžite ho rozoberte, stratíte záruku, ale vyriešite problém s prehriatím? Áno, skalpovanie procesorov bolo vynájdené práve vďaka neslávnemu „tepelnému káblu“ od spoločnosti Intel, ktorý bol v roku 2012 nahradený spájkou pod viečkom na distribúciu tepla. Ale napriek tomu si ho stále kupovali, prečo by sa niekto v Santa Clare rozprával? A nakoniec, ceny „modrých“ spracovateľov naďalej rástli a dosiahli už neslušné ceny (rast cien predstihol rast reálnych výkonov) av roku 2018 sa dokonca aj správy o nových zraniteľnostiach hardvéru objavené v procesoroch Intel začali vylievať z hojnosti takmer všetky modely sú vystavené za posledných 25 rokov).

Len nedávno sa spoločnosť nejako presťahovala a to je opäť klasický príklad zo série prednášok o konkurencii na trhu. Po oznámení línií Ryzen a Threadripper AMD prepočítajte, čo sa spoločnosti Intel podarilo urobiť v spoločnosti Intel: tu máte viacjadrový rad HEDT „kachle“ a nakoniec staré procesory „4 ... v poriadku, 6 jadier stačí pre všetkých“ masových procesorov a hľa, hľa - návrat do spájky 9. generácie. História sa opakuje: pamätajte, ako naraz predstavila spoločnosť AMD prvé procesory so 64-bitovou architektúrou na osobnom trhu a spoločnosť Intel sa nielen musela ponáhľať, aby dohonila tie červené, ale aj aby si od nich kúpila licenciu na x86-64. A to napriek opakovaným opakovaniam vtedajších „expertov“, 64-bitový osobný počítač nie je vôbec potrebný.

A čo máme teraz? To je pravda, 32-bitové procesory už prešli do histórie. A teraz „rasa jadier“, ktorá sa začala, sprevádzaná zubatými výrokmi „nie je potrebné viacvlákno“ od domácich „expertov“, by mala jednoznačne zatlačiť vývojárov softvéru.

Najlepšie procesory Intel 2018

kategóriemiestonázovhodnoteniecena
Najlepšie procesory Intel Top1Intel Core i7-9700K9.7 / 1033 784
2Intel Core i9-9900K9.7 / 1041 990
Špičkové procesory strednej triedy spoločnosti Intel1Intel Core i5-9600K9.7 / 1022 118
2Intel Core i3-8350K9.0 / 1014 218
Špičkové procesory Intel na základnej úrovni1Intel Pentium Gold G55009.0 / 107 590

Najlepšie procesory Intel Top

Intel Core i7-9700K
33 784

Ak by sme si vybrali najlepší procesor Intel pre „tu a teraz“, potom by sme určite vybrali Intel Core i7-9700K. Presvedčte sa sami: rozdiel v cene od 9900K je viac ako tretina a rozdiel vo výkonnosti je oveľa menší ako v pracovných aplikáciách, ktoré (ešte viac) v hrách. Niet divu, že je tu toľko fyzických jadier (osem namiesto predtým maximálne pre i7 šesť), čo umožňuje spracovanie dostatočného množstva vlákien aj s ohľadom na to, že Hyper-Threading tu nie je k dispozícii. Je však už dlho známe, že niekedy vypnutie Hyper-Threadingu dokonca zvyšuje rýchlosť niektorých aplikácií a „diera“ v tejto technológii, ktorá sa nedávno otvorila, tiež zohráva svoju úlohu - nemožno povedať, že vypnutie HT sa stalo takou stratou.

Frekvencia základných hodín je dokonca o niečo vyššia ako frekvencia 9900K: 3,6 GHz, ale pod stropom pre zvýšenie - 4,7 GHz. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou i7 sa objem prvej a druhej úrovne vyrovnávacej pamäte zvýšil a L3 sa zrýchlilo (12 cyklov oproti 16 pre Coffee Lake). Výsledkom je, že 9700K v „syntetických materiáloch“ sa stalo rýchlejšie ako 8700K. V žiadnom prípade sa však zrýchľuje s nižšou úrovňou „tanca s tamburínou“, pokiaľ ide o chladenie: ak termálne rozhranie pod krytom zaviedlo vopred pochopiteľné obmedzenia, potom sa teraz musí zaoberať spájkou s vážnym ohrevom. Na 5 GHz, aj bez použitia AVX inštrukcií, ktoré zvyšujú spotrebu energie na limit, dobrý kryštál jej takmer 200 wattov.

Je pravda, že v hrách rozdiel s i7-8700K nebudete vidieť dnes bez lupy, takže by ste nemali ponáhľať a upgrade už zmontovaný počítač. Ale pri budovaní nového má zmysel dávať prednosť „deviatke“: priemerné ceny na trhu nie sú veľmi odlišné. Na druhej strane, 9700K má zraniteľnosť Meltdown aj L1TF (Foreshadow) pod kapotou a na úrovni hardvéru, zatiaľ čo predchádzajúce generácie potrebujú softvérové ​​opravy, ktoré znižujú výkon.

Hlavné výhody:
 • Zvýšenie produktivity práce
 • Dobrá schopnosť pretaktovania
nevýhody:
 • Nenápadné zvýšenie výkonu v súčasných aplikáciách, v hrách a často vôbec nie.
9.7 / 10
hodnotenie
recenzia
Podľa môjho názoru, v 9. generácii, optimálne - i9, ak „otvára tanec“, nie teraz. A rozdiel v cene, som lepšie v pamäti alebo grafickú kartu vkinu.
Intel Core i9-9900K
41 990

Procesor získal takmer dvojnásobnú slávu takmer okamžite po oznámení, a to nielen kvôli tomu, že sa podarilo rásť ešte pred začiatkom predajných cien. Samozrejme, 8 fyzických jadier s podporou Hyper-Threading, a dokonca aj pravidelné zvyšovanie z 3,6 GHz až na 5, poskytuje vynikajúci výkon v jednojadrovom, viacvláknovom, a dokonca aj spájkovanom pod vekom umožnilo spoľahnúť sa na absenciu problémov s prehriatím, bohužiaľ si spomína z doby i7-7700K, ktorá by sa mohla prehriať aj bez pretaktovania. Ale, bohužiaľ, 5 gigahertz radostne vyhlásil obchodníci je k dispozícii len na krátku dobu, a to nie je prekvapujúce: ak opravíte frekvenciu na túto hodnotu (multiplikátor je odomknutý), procesor zmení z pravidelných 95 wattov do "sporák" s výkonom ďaleko nad 200 W a ... čo? Áno, je tiež jasne prehriaty. Ak sme už zvyknutí na skalpovanie predošlých generácií a nahradenie tepelného rozhrania „tekutým kovom“, potom brúsenie samotného procesora, ako to dokázal notoricky známy Der8auer, aby sa zmenšila jeho hrúbka (tepelná vodivosť „mŕtvej“ silikónovej vrstvy nie je tak vysoká - takmer trikrát). menej ako meď, a dokonca s rastúcou teplotou klesá) aj pre nadšencov pretaktovania sa zdalo, že je to zbytočné. Keďže si vyberiete špičkový procesor Intel Core i9, nezabudnite na základnú dosku s výkonným subsystémom napájania a dobré chladenie.

Napriek tomu, v segmente spotrebiteľov je súčasná vlajková loď Coffee Lake Refresh stále na čele výkonnosti. Ale je tu jeden “ale”: v pracovných úlohách (napríklad pri kompilácii komplexného kódu alebo pri renderovaní) je to horšie ako HEDT procesory až 7 generácií a často “red” Threadripper. Pokiaľ ide o hry, rozdiel od oveľa dostupnejšie i7 8 generácie je malý percentuálny podiel - a to aj napriek tomu, že 9900K má dve jadrá viac. Pri použití rozlíšenia 4K nemusí byť rozdiel vôbec. Čo má robiť? Čakať na vzhľad viac optimalizovaných hier pre multithreading, ale teraz nákup i9 pre herné zhromaždenie bude s najväčšou pravdepodobnosťou preplatok.

Hlavné výhody:
 • Dobrá schopnosť pretaktovania
 • Vysoko výkonné jadrá kombinované s rýchlym pamäťovým podsystémom
nevýhody:
 • Veľmi vysoká spotreba energie pri pretaktovaní, potreba vysoko účinného chladenia
 • Neexistencia zásadného oddelenia od procesorov Coffee Lake
9.7 / 10
hodnotenie
recenzia
Kúpil som ho s rezervou na budúcnosť - teraz bude softvér zrejme optimalizovaný na 8/16, takže ho budem mať v blízkej budúcnosti dosť.

Špičkové procesory strednej triedy spoločnosti Intel

Intel Core i5-9600K
22 118

V skutočnosti nemáme ôsmu generáciu, vylepšený procesor i5, ale novo vyradený i7: tu sú dve z ôsmich jadier so zodpovedajúcou časťou vyrovnávacej pamäte, ktoré boli odmietnuté počas testovania v továrni, vypnuté. Úroveň cestovného pasu TDP je však rovnaká ako „zdrojový kód“ (95 W), čo by nám malo sľubovať dlhšiu prácu pravidelného zvyšovania frekvencií a lepšiu schopnosť pretaktovania. A dokonca aj záťažové testy s AVX, keď zapnete viacjadrové vylepšenia, ktoré odstraňujú niektoré obmedzenia, kvôli ktorým je turbodúchadlo „prerezané“ pri prekročení spotreby energie, vedú k zvýšeniu chuti procesora na iba 120 wattov. A to je úroveň, ktorá je celkom prijateľná pre stredne veľké základné dosky VRM. Preto si kúpte „čalúnenie“ i7, vďaka čomu môžete dosiahnuť rýchle zvýšenie rýchlosti bez špeciálnych chladiacich a čarovných systémov. Navzdory zvýšeniu spotreby energie v porovnaní s i5-8600K (napríklad pri 4,5 GHz pri napätí 1,3 V, stará „piata“ spotrebovala o 23 W menej), teplota jadra sa takmer nezmenila - to je bonus pre spájku namiesto tepelná pasta

Ale poďme sa porozprávať o tých "chutných" - o výkonnosti. V aplikáciách, ktoré sú náročné na zdroje, procesor vo všeobecnosti zodpovedá svojej cene na úrovni iných „kameňov“ spoločnosti Intel - medzera, napríklad od 9900 K zodpovedá cenovému rozdielu, ktorý je takmer dvakrát drahší a dvakrát rýchlejší. Ale nie vždy: pri spracovaní fotografií v Lightroom, "piaty" je už dohnať medzeru, zníženie na 1,15 krát (takže milovníci fotografií by mali premýšľať o dobré úspory - dosť pre nový objektív), v kódovaní videa - až jeden a pol. A vo všetkých takýchto prípadoch je procesor horší ako Ryzen 7 2700X, ktorý možno nájsť v obchodoch za rovnakú cenu.

Čo je to "päť deväť"? Očakávané - v hrách. Tu, na frekvenciách odtoku, je to už porovnateľné s „i-sedmi“ predchádzajúcej generácie, ako aj s pretaktovaním, dokonca aj s aktuálnym. Takže, s rozumným rozpočtovým limitom, môžeme tento procesor odporučiť hráčom, ospravedlní svoje peniaze.

Hlavné výhody:
 • Dobré pretaktovanie bez potreby napájania a chladenia
 • Výkony jednej generácie v 9. generácii i7, ktorá vo všeobecnosti nie je prekvapujúca
nevýhody:
 • Ak chcete pracovať v náročných aplikáciách, má zmysel pozrieť sa na „červenú“
9.7 / 10
hodnotenie
recenzia
Viac ako hrateľný procesor s rozumnou cenou, rovnaký i7 už spadá z môjho rozpočtu.
Intel Core i3-8350K
14 218

Ale i-tretina je stále mimo Coffee Lake Refresh: uvoľní sa len ôsma generácia i3 a procesor Core i3-9350K, ktorý je uvedený v počítačovom liste, zostáva v diskusiách, oficiálne stránky spoločnosti Intel sú úplne tiché. No, ak máme obmedzený rozpočet, alebo kapacita procesora so vzorcom "4 jadrá / 4 vlákna" je dosť, potom sa môžete pozrieť na 8350K.

Áno, procesor nie je čerstvý - jeho architektúra, aj keď česaná, ale siaha až do roku 2011 i5. Ak sa video jadro odvtedy radikálne nezmenilo, ale podľa dnešných štandardov je stále úprimne slabé. Relatívne vysoká štandardná hodinová frekvencia (4 GHz) však umožňuje procesoru, aby sa v náročných aplikáciách a hrách, ktoré nie sú špecifické pre procesor, tolerantne prejavil. Tu často ide od hlavy k hlave od ôsmej generácie i5. Preto si teraz aj v blízkej budúcnosti zachová svoju príťažlivosť pre stredne veľké herné zostavy, pričom zohľadní cenu. Aj keď "červená" v tomto cenovom segmente už majú čo odpovedať, a to tiež nemôže byť diskontované.

Hlavné výhody:
 • Dobrý pomer cena / výkon
 • Primeraný výkon pre väčšinu aplikácií.
nevýhody:
 • Vo vážnom viacvláknovom zaťažení 4 jadier bez HT, je už viditeľne malý, za rovnaké peniaze má zmysel pozerať sa smerom k Ryzenovi.
9.0 / 10
hodnotenie
recenzia
Ukazuje sa celkom dobre, prevalil sa z i7-2600 s rovnakými 4 jadrami - nový, aj keď len tri, ale výrazne rýchlejší, a to najmä v nových hrách.

Špičkové procesory Intel na základnej úrovni

Intel Pentium Gold G5500
7 590

Áno, dve fyzické jadrá, nech vás a "zlato", teraz vyzerajú nudné. Hoci tu je Hyper-Threading, ale s quad-core procesory rovnakej generácie, "pahýľ" vo výkone nemožno porovnať. Skutočnosť, že je uvoľnená na sokete LGA1151-v2, však ďalej umožní prinajmenšom upgrade na účinnejšie procesory ôsmeho až deviateho generácie, ak okamžite presuniete zostatok rozpočtu na základnú dosku. To znamená, "hyperpension", ako predtým, pre mnoho, zaujíma pozíciu druhu "roubík" pre obdobie hromadenia peňazí na upgrade.

V porovnaní s predchádzajúcimi "pne", nový dostal rýchlejší cache s mierne zvýšeným objemom, formálne dokonca predbiehajú siedmu generáciu i3, potom tiež tiež len dve fyzické jadrá. Avšak, Intel stále neposkytuje sériu Pentium s podporou pre AVX a AVX2 pokyny - samozrejme, procesor sa stáva lacnejšie a chladnejšie z tohto, ale v aplikáciách pomocou vektorových výpočtov, aj staré a dvakrát lacnejšie AMD FX-8320e sa bude smiať na pahýľ. s viacvláknovým výpočtom je situácia lepšia. V hrách to nie je dôležité, takže tu je "pahýľ" stále viac alebo menej životaschopný, aj keď pri aktívnom používaní viacvláknového spracovania (napríklad mnoho hier s otvoreným svetom, kde je NPC nastavený kód paralelizovaný) stráca mladší Ryzen a "dedko" FX ,

Hlavné výhody:
 • Veľmi nízka cena
 • Aktuálna zásuvka
 • Nízke teplo
nevýhody:
 • Nízka vyrovnávacia pamäť, redukovaná inštrukčná sada
 • 2 fyzické jadrá sú 2, aj keď s Hyper-Threading
9.0 / 10
hodnotenie
recenzia
Pre normálne lacný počítač. Potom, ak niečo, a môžem upgrade bez problémov.

A nakoniec

Pravdepodobne ste si všimli, že všetky nami zvolené procesory pre hodnotenie používajú tú istú zásuvku - LGA 1151 v2. Teraz môže byť považovaná za najlepšiu voľbu pre montáž - všetky procesory súčasných generácií na nej pracujú, od „seleron“ po „ah-deviaty“, je to preto, že sú vyvinuté nové čipové sady. Hoci oficiálne procesory Kaby Lake (siedma generácia, LGA 1151) na doskách v2 nie sú podporované, obmedzením nie je hardvér, ale softvér: už bolo dokázané, že môžete spúšťať Kaby Lake na novších doskách s upraveným kódom BIOS.

Inovácia na nové generácie má zmysel aj kvôli odhaleným zraniteľnostiam starej série: skutočnosť, že mechanizmy pracovného útoku, ktoré používajú rovnaké zrútenie, neboli teraz špecificky ukázané, neznamená, že nikdy nebudú žiadne. To znamená, že budete musieť vyrovnať s bezpečnostnými záplatami, ktoré znižujú výkon, alebo si vybrať procesor, kde aspoň niektoré z “diery” sú odstránené hardvérom.

Rozhodli sme sa, že procesory série HEDT nezaradíme zámerne: sú „ostré“ práve pre vážne viacvláknové zaťaženie, to znamená, že pre priemerného užívateľa PC ich vysoká cena a nie nižšia spotreba elektrickej energie v žiadnom prípade nebudú platiť.

Loading...