10 najlepších odrôd paradajok na otvorenom teréne

Popis najlepších odrôd paradajok na otvorenom teréne - podľa záhradkárov

Vo svojej domovine, v Južnej Amerike, paradajka je stálezelená trvalka. V Rusku je to teplomilná rastlina s dlhým vegetačným obdobím. Vzhľadom na dlhé vegetačné obdobie je možné zberať paradajky v podmienkach krátkeho leta v otvorenom poli len sadenicami alebo s využitím dočasného prístrešia. Ako si vybrať najlepšie semená paradajok pre otvorenú pôdu, a bude diskutovaná v našom preskúmaní.

Paradajky tolerujú transplantáty. Pick je povinným krokom v technológii pestovania sadeníc kvôli schopnosti stonky dávať náhodné korene pri prehlbovaní, čo prispieva k tvorbe silného koreňového systému. Aj keď amatérski záhradníci našli alternatívny spôsob: zasiať 2 semená v jednotlivom šálku, 2/3 naplnené pôdou, a ako sadenice rastú, vylejte pôdu, stimulujúc tvorbu ďalších koreňov. To eliminuje klasický výber s rozbitými koncami koreňov.

Plody paradajok pestované v otvorenej záhrade majú vynikajúcu chuť a veľkosť; ich výťažok je vyšší v dôsledku lepšieho opelenia, pretože zvýšená vlhkosť skleníka ovplyvňuje kvalitu peľu. V strednej zóne sa odporúča rásť poddimenzované odrody a hybridy rajčiakovktoré dozrievajú skôr a sú ľahšie skryť pod hrozbou mrazu alebo chladného úderu.

Pri výbere najlepších odrôd paradajok na otvorenom teréne Stredná skupina a Sibír hodnotia tieto kritériá:

 • predčasne - vhodné skoré a stredne skoré odrody paradajok;
 • stupeň determinizmu - v otvorenom teréne stredného pásma je racionálne pestovať shtambovy stupne, deti a poludety, na juhu Ruska pestujú indity na mreži;
 • odolnosť voči neskorej plesni - najčastejšie a škodlivé ochorenie v strednej zóne;
 • schopnosť dozrieť pri predčasnom zbere bez obetovania chuti V strednom pásme nemajú paradajky posledného zberu čas dozrieť pred nástupom mrazov.

Pri skúmaní opisu odrody sa musia zohľadniť opísané kritériá. Ak prejde „primárnym výberom“, potom v druhej etape sa bude hodnotiť veľkosť ovocia, tvar, farba, chuť. Chovatelia dosiahli túto rozmanitosť v týchto parametroch. Chuť paradajok silne závisí od typu pôdy, úrovne poľnohospodárstva (hnojivá, hnojenie, zavlažovanie) a prevládajúcich poveternostných podmienok. Paradajky sú citlivé na úroveň osvetlenia. S nedostatkom svetla sa počet vaječníkov znižuje, chuť sa zhoršuje a zrenie sa spomaľuje.

V našom rebríčku, paradajky, ktoré prešli "primárny výber" a sú dôveryhodné skúsených záhradníkov-pestovateľov paradajok. S nimi nebudete ponechaný bez úrody, dokonca aj v nepriaznivých rokoch. A pre tých, ktorí chcú exotické, nižšie budeme hovoriť o nezvyčajné, ale spoľahlivé v odrôd stredného pásu a hybridov paradajok.

Najlepšie najlepšie paradajky pre otvorené pole

kategóriemiestonázovhodnoteniecena
Najlepšie odrody červeného ovocia paradajok na otvorenom teréne1Boni MM (Rusko, 2001)9.9 / 1014
2Geranium Kiss, Geranium Kiss (USA, 2008)9.8 / 1050
3Siberian čoskoro (Rusko, 1959)9.8 / 1020
4Sanka (Rusko, 2003)9.8 / 1012
5Caspar 2 F1 (Rusko, 2015)9.7 / 1018
Najlepšie odrody ružových paradajok pre otvorené krajiny1Zahradník Petrusha (Rusko, 2013)9.9 / 1028
2Ružový med (Rusko, 2006)9.8 / 1030
3Torbay F1 (Holandsko, 2007)9.7 / 1025
4Ružový slon (Rusko, 1998)9.6 / 1012
Najlepšie odrody paradajok pre otvorené krajiny so žltými plodmi1Tomel (Rusko, 1999)9.7 / 1020

Najlepšie odrody červeného ovocia paradajok na otvorenom teréne

Boni MM (Rusko, 2001)
14 (v balení 20 semien)
Ultraľahká odroda paradajok na pestovanie vo všetkých regiónoch Ruska v otvorených lôžkach, pod dočasným útočiskom a doma. Rastlina je determinantná, štandardná, 40 - 50 cm vysoká, kompaktné kríky môžu byť zasadené podľa zhutnenej schémy, nepotrebujú podväzok a pasyonovke. Plody sú červené, ploché, zaoblené, stopka má v priemere 85 g, v priemere 2 - 3 komory, šťavnatá, sladkokyslá, s tenkou a elastickou pokožkou. Variety čoskoro a rýchlo dáva plodina, nie je čas spadať pod vypuknutie fytophthora. V strednej zóne môžu byť paradajky Boni MM zasiate priamo do zeme pod fóliovým krytom. Paradajka je životaschopná a nenáročná.
Hlavné výhody:
 • veľmi skoré dozrievanie
 • rýchly výnos plodiny
 • bohatý výťažok
 • kompaktná veľkosť puzdra
 • jednoduchá starostlivosť
nevýhody:
 • malé ovocie
9.9 / 10
hodnotenie
recenzia
Malé kríky pokryté rovnakými, dokonca aj paradajkami. Krásne a malé plody sú ideálne na konzerváciu: esteticky a chutne.
Geranium Kiss, Geranium Kiss (USA, 2008)
50 (10 semien)

Včasné zrelé determinanty rôznych paradajok pre otvorené postele, skleníky a balkóny. Rastlina je kompaktná, nie viac ako 50 cm vysoká, husto listnatá. Pestované bez osadenia. Vytvára komplexné kefy s niekoľkými desiatkami vaječníkov. Plody sú oválne, s zobákom, jasne červené, s hmotnosťou 30-40 g, mäsité a chutné. Majú univerzálny účel, obzvlášť dobré pre celé konzervovanie. Úroda môže byť celá klastrová, v miestnosti dozrievajú len hnedé plody. Odroda ešte neprekročila zberné oblasti amatérskych záhradkárov, ale semená sú už k dispozícii. Choroby sú zriedkavo postihnuté, ale na konci sezóny sa zvyšné plody rýchlo zhoršujú.

Hlavné výhody:
 • sadenice sú podsadité, nikdy nevyrastajú
 • prenosné a lezhky
 • hojný
nevýhody:
 • vyžaduje starostlivosť a obliekanie
9.8 / 10
hodnotenie
recenzia
Kríky paradajok sú dekoratívne počas kvitnutia a dozrievania. Raz týždenne zbieram v deku zrelosť priamo vo zväzkoch v drevených debnách, dosahujú rovnomerne. Väčšinou ide o ochranu.
Siberian čoskoro (Rusko, 1959)
20 (20 semien)
Pokračujeme v rebríčku najlepších superearly, neztrácame význam rôznych paradajok starého chovu pre amatérske postele a priemyselné plantáže. Kroviny sú determinantné, 40-50 cm vysoké, stredne dlhé, nemusia byť tvarované, vyžadujú podväzky na kolíky. Plody sú okrúhle, mierne sploštené, červené, bez zelených lúčov na stonke, s priemernou hmotnosťou 110 g (často 150 alebo viac), viackomorové, s tenkou a jemnou pokožkou. Dužina je šťavnatá, hustá, aromatická. Rovnako ako všetky skoré odrody v chuti cítil kyslé. Táto odroda paradajok sa odporúča na pestovanie na Ďalekom východe, na Sibíri, v Uralu, v regióne Volhy, v regióne strednej, severnej a severnej. Toleruje chladenie a iné rozruchy počasia. Odolnosť voči chorobám je vysoká, ale závisí od podmienok rastu.
Hlavné výhody:
 • rýchly výnos plodiny
 • vysoký a stabilný výťažok
 • nenápadnosť
 • silné a zdravé sadenice
nevýhody:
 • lámanie prestávky pri konzervovaní
 • zlá kvalita
 • vysoká návratnosť
9.8 / 10
hodnotenie
recenzia
Chutné paradajky s "skutočnou" chuťou, výťažok vždy poteší.
Sanka (Rusko, 2003)
12 (20 semien)

Ultra skoré, determinantné, univerzálne odrody paradajok pre zhutnené výsadby v otvorenom teréne. Kríky upravené, podsadené, výška od 30 do 60 cm (v závislosti na kvalite pôdy), s dobrým pobegoobrazovaniem. V priaznivých podmienkach dozrievajú všetky vaječníky aj na poslednej strane. Podväzok sa nevyžaduje, pasynkovanie - v závislosti od sezóny. Plody sú okrúhle, klasickej formy, mierne rebrované, červené, rovnomerne sfarbené, 3–4 hniezdne, s priemernou hmotnosťou 90 g. Dužina je stredne mäsitá, jemná, šťavnatá, veľmi voňavá. Koža je hustá a trvanlivá, čo je nevyhnutné pri celkovom konzervovaní. Nadmerne vyzreté plody dlhodobo zachovávajú spotrebiteľské vlastnosti, neprasknú ani nepretekajú. Dobrá schopnosť dozrieť pri odstraňovaní zrelosti polotovaru. Vhodné pre čerstvé použitie a všetky druhy spracovania. Táto odroda paradajok sa odporúča na pestovanie v regióne Strednej Čiernej Zeme, existujú dôkazy o úspešnej kultivácii bez prístrešia v moskovskej oblasti a Nižnom Novgorode. Odolnosť voči chorobám je vysoká.

Hlavné výhody:
 • veľmi skoré a dlhotrvajúce plodenie
 • jednoduché oddelenie od stonky
 • vitalita
 • poddimenzované a silné kríky
 • dobré zdravie
 • vysoký výťažok
 • ovocie neprasknú
 • dobre dozrievajú v interiéri
nevýhody:
 • jednoduchá priemerná chuť
 • pod priemernou veľkosťou
9.8 / 10
hodnotenie
recenzia
Mám túto možnosť voľby pre akékoľvek anomálne počasie: v horúčave av chlade, vždy so žatvou. Chuť ako všetky skoré paradajky - klasické, žiadne kudrlinky. Tesné paradajky sú dobré v ochrane.
Caspar 2 F1 (Rusko, 2015)
18 (v balení po 10 semien)

Včasný zrelý determinuje paradajkový hybrid. Je to vylepšená forma známeho Caspara. Krov do 80 cm, bočné vetvenie mierne. Plody sú valcové, mierne rebrované, červené, hladké, 2 - 3-hniezdiace, s priemernou hmotnosťou 85 g, s hustou a hrubou pokožkou, mäsitou, napnutou. Deklarovaný ako šalát, ale dokonale konzervovaný a spracovaný. Paradajka Caspar 2 sa odporúča na pestovanie v otvorených poľných a filmových skleníkoch vo všetkých regiónoch Ruska. Odolnosť voči chorobám je priemerná.

Hlavné výhody:
 • nenáročnosť a odolnosť
 • dobre dozrieť pri predčasnom odstránení
 • odolnosť proti praskaniu
 • dobrá prenosnosť a zachovanie kvality
nevýhody:
 • náchylnosť k fytofthore a apikálnej hnilobe
 • drsné, keď sa používa čerstvé
9.7 / 10
hodnotenie
recenzia
Máme tento hybrid na uchovanie a zmrazenie, veľmi plodný, voľne skladovaný a vydávaný. Má slušnú chuť, ale konzistencia je veľmi hustá.

Najlepšie odrody ružových paradajok pre otvorené krajiny

Zahradník Petrusha (Rusko, 2013)
28 (balenie na 20 semien)
Stredomorská šalátová odroda paradajok z Altaj pre otvorené a dočasné prístrešky. Bush je determinant, shtambovy, s krátkymi internódiami, 55 cm vysoký, podvazek k podkladu je žiaduci, nie je nutné odstraňovať stepsony. Plody sú ružové, podlhovasto-valcovité, so špičatým vrcholom vo forme čiapky petržlenu, s priemernou hmotnosťou 165 g, viackomorové, s tenkou kožou, mäsitou, sladkastou, hustou. Táto odroda paradajok sa môže pestovať na otvorených lôžkach vo všetkých regiónoch Ruska. Na získanie skoršej úrody pestovanej prostredníctvom sadeníc. Odroda je dobre prispôsobená nedostatku svetla a prehriatiu doma, odolná proti prerastaniu. Na konci vegetačného obdobia sa v miestnosti dobre meria ovocie. V nepriaznivých rokoch a pri nadmernom zavlažovaní sú rastliny ovplyvnené plesňou a vrcholmi hniloby.
Hlavné výhody:
 • veľké plody skvelej chuti
 • jednoduché tvarovanie
 • kompaktné a slabo rozvetvené kríky
 • nenápadnosť
 • tepelná odolnosť
 • sadenice podsadené, nie natiahnuté
 • dobrá kvalita a schopnosť dozrievania
nevýhody:
 • priemerná rezistencia voči fytophthora
 • prudká zmena pôdnej vlhkosti vedie k praskaniu ovocia
9.9 / 10
hodnotenie
recenzia
Jeden z mála odrôd paradajok, vhodný na skoré siatie na sadeníc. Sadenice sa nedajú natiahnuť a pokojne posúvať načasovanie pristátia v krajine kvôli zlému počasiu.
Ružový med (Rusko, 2006)
30 (20 semien)
Stredne zrelé dozrievanie paradajok. Rastlina je rozhodujúca, 65 cm vysoká, mierne zakorenená, dáva málo postranných výhonkov. Plody sú okrúhle, rebrované, ružové so svetlými škvrnami, niekedy so zelenými lúčmi na základni, s hmotnosťou od 200 do 550 g (v závislosti od starostlivosti), multi-hniezdo, veľmi mäsité a jemné. Koža je tenká. Keď prezreté alebo nadmerné zalievanie ovocia praskla. Táto odroda paradajok sa odporúča na pestovanie vo všetkých regiónoch Ruska v otvorených pozemkoch a filmových skleníkoch. Odolnosť voči chorobám na priemernej úrovni. Mierne zavlažovanie a kompetentná profylaxia biologickými prípravkami vylučujú výskyt ochorení.
Hlavné výhody:
 • skvelá chuť
 • vysoká obchodovateľnosť
 • veľké ovocie
nevýhody:
 • nemá rád slnko
 • priemerný výnos
 • zlá kvalita
9.8 / 10
hodnotenie
recenzia
Krásna a sladká paradajka jemná textúra. Nielen pre šaláty, ale aj pre marinádové plátky. Iba vy nemôžete preháňať to s polievaním.
Torbay F1 (Holandsko, 2007)
25 (5 kusov v balení)

Sredneranny hybrid paradajok pre záhradné a poľnohospodárske pestovanie v otvorenom teréne a nie vyhrievané skleníky. Krík je determinantný, silný, silne rozvetvený, vysoký až 80-100 cm, musí byť pravidelne pripnutý a zviazaný. Plody sú plocho zaoblené, mierne rebrované, hlboko ružové, husté, napnuté, s priemernou hmotnosťou 200 g, 4 - 5-komorové, mäsité, sladké, s hustou pokožkou. Vhodný pre čerstvé použitie a celozrnné konzervovanie, dať hustú pastu. Podľa štátneho registra, hybrid je dovolené rásť vo všetkých regiónoch Ruska. Toto paradajka je vysoko odolné voči suchu a teplu, choroba nie je ovplyvnená.

Hlavné výhody:
 • nenápadnosť
 • veľké ovocie
 • odolnosť proti praskaniu
 • dobrá trvanlivosť a prenosnosť
 • tepelná odolnosť
 • komplexnú odolnosť voči chorobám
 • zachováva chuť pri dozrievaní
nevýhody:
 • vyžaduje podporu a priviazanie
 • priemerný výnos
9.7 / 10
hodnotenie
recenzia
Pestovali sme rajčiaky Torbay niekoľko rokov v otvorenom poli na predaj, odroda je obľúbená svojou odolnosťou a komerčnými vlastnosťami. Výťažok je stabilný a chuť je slušná.
Ružový slon (Rusko, 1998)
12 (10)
Ďalej v rebríčku - stredná sezóna, determinant, veľkoplodá odroda paradajok pre filmové skleníky a otvorené priestranstvo. Bush je silný, 100 - 120 cm vysoký, s zemiakovým listom, dáva mnoho nevlastných synov. Plody sú okrúhle, mierne sploštené, rebrované na základni, bledoružové alebo koralové, rovnomerne farebné, 4-komorové, s priemernou hmotnosťou 250 g (jednotlivé plody do 300 g alebo viac), mäsité, sladké. Účel šalát, na šťavu a pastu chýba nasýtená červená farba a aróma. Koža je hustá, nepraská. V registri vo všetkých regiónoch Ruska. Vykazuje odolnosť voči neskorej plesni a Alternaria.
Hlavné výhody:
 • veľké ovocie
 • vysoká chuť
 • dobrá trvanlivosť a prenosnosť
nevýhody:
 • náročnej starostlivosti
 • je potrebné zviazať a nevlastné dieťa
 • priemerný výnos
9.6 / 10
hodnotenie
recenzia
Slušná trieda s dobrými poľnohospodárskymi technikami. Na chudobných pôdach bude chuť zastaraná.

Najlepšie odrody paradajok pre otvorené krajiny so žltými plodmi

Tomel (Rusko, 1999)
20 (v balení 20 semien)
Stredná sezóna, veľkoplodá, determinantná trieda paradajok. Bush rastie na 100 - 120 cm, dobre listnaté, voľne vetvené. Plody sú okrúhle alebo mierne sploštené, mierne rebrované, jantárovo žlté alebo zlaté, so širokým uchytením na stonku, 4-komorové, s priemernou hmotnosťou 225 g, mäsité, jemné, mierne tečúce, príjemne sladkej chuti, mierne napnuté. Koža je tenká, lesklá, trvanlivá, elastická. Odporúča sa na pestovanie v otvorenom teréne a pod filmovým prístreškom vo všetkých regiónoch Ruska. Výhonky pod váhu plodiny a plody sú na zemi, takže podväzok na podporu je potrebné okamžite po presadení.
Hlavné výhody:
 • skvelá chuť
 • veľké ovocie
 • toleruje zlé počasie
 • bezpečne merané v miestnosti
 • vysoká prenosnosť a zachovanie kvality
nevýhody:
 • v niektorých rokoch ovplyvnený plesňou
 • pri prevlhčení kožných prasklín na základni
9.7 / 10
hodnotenie
recenzia
Pestujem odrodu mnoho rokov a nebudem to vzdať. Veľké, sladké a plodné. S hrozbou phytophthora zbieram nezrelé plody, ktoré dosahujú vynikajúco na verande.

Pri pestovaní paradajok je ťažké obmedziť 1 - 3 odrody. Záhradníci radšej zasadiť niekoľko kríkov 10 - 15 odrôd a hybridov. Toto je správny strategický krok:

 1. Nie je možné uhádnuť, ako sa určitá odroda prejaví v nadchádzajúcej sezóne - čím viac osvedčených odrôd paradajok v zbierke je, tým vyššia je záruka vysokého výťažku;
 2. odrody paradajok so sladkým šalátom nie sú vhodné na konzerváciu a spracovanie ovocia - chovatelia vybrali niektoré odrody na morenie, valcovanie do pohárov, na cestoviny a paradajkovú šťavu;
 3. paleta farieb (červená, žltá, oranžová, zelená, tmavo fialová, tmavo hnedá, ružová, pruhovaná) a forma neobmedzuje na niekoľko odrôd paradajok.

Na záver uvádzame niekoľko zaujímavých odrôd paradajok netradičných foriem a farieb, ktoré získali veľa dobrých spätných väzieb od záhradkárov. Ak chcete niečo exotické - neváhajte zasadiť pár kríkov a vybrať si svoje obľúbené. V otvorenom poli, dobré výsledky ukazujú Banánové nohy, Amber, Golden Heart, Golden Bullet, Dulka, Lady Fingers, Dark Galaxy. Urobte si dobrú úrodu!

Loading...