7 najlepších nootropných liekov

Prehľad najobľúbenejších „vitamínov pre mozog“

Nootropný účinok lieku sa považuje za komplexný účinok na centrálny nervový systém, ktorý sa prejavuje zlepšeným zapamätaním, úplnejšou analýzou vnímaných informácií a zrýchlenými schopnosťami myslenia. Nootropiká sa používajú pri ochoreniach, ako je asténny syndróm, po traumatickom poranení mozgu, demencii, encefalopatii a mŕtvici. Tieto lieky sú tiež indikované na použitie u zdravých ľudí so zvýšeným duševným stresom.

Tento prehľad obsahuje najpopulárnejšie nootropné lieky, ktoré sú najlepšími „vitamínmi pre mozog“ a pomáhajú dospelým aj deťom. Niektoré nootropné liečivá majú tiež ďalší sedatívny alebo aktivačný účinok.

kategóriemiestonázovhodnoteniecena
Najlepšie nootropné lieky bez ďalších účinkov1Nootropil (piracetam)10 / 10250
2Cavinton (Vinpocetín)9.9 / 10260
3Pantogamum9.8 / 10500
4semaks9.7 / 10360
Najlepšie nootropics s aktiváciou akcie1fenotropil10 / 10900
Top upokojujúce nootropics1phenibut9.8 / 10350
2glycín9.7 / 1030

Najlepšie nootropné lieky bez ďalších účinkov

Nootropil (piracetam)
250 (tablety, 0,8 č. 30)

Piracetam je prvý otvorený nootropný liek a prvý liek sa zaviedol do všeobecnej klinickej praxe na zlepšenie pamäťových mechanizmov. Dostupné vo forme tabliet a v roztoku na intravenózne podanie. Účinné pri dlhodobom a priebežnom používaní u pacientov všetkých vekových kategórií.

Nootropil zlepšuje pamäť a ovplyvňuje proces učenia. Po ceste zvyšuje nutričné ​​procesy v nervových bunkách aj v gliálnych prvkoch. Je dôležité, aby zlepšenie mikrocirkulácie nebolo sprevádzané vazodilatáciou, to znamená, že Nootropil nemá vazodilatačný účinok.

Hlavné výhody:
  • Nootropil môže byť úspešne použitý so zvýšenou mentálnou záťažou, napríklad pri štúdiu, počas záverečných skúšok pre žiakov a študentov.
  • Chráni neuróny mozgu pred hypoxiou, zlepšuje odolnosť mozgu voči stresu.
  • Úspešne sa používa pri liečbe abstinenčných príznakov pri chronickom alkoholizme.
nevýhody:
  • Nepoužíva sa na krvácanie do mozgu (s hemoragickou mozgovou príhodou), ako aj na závažné zlyhanie obličiek.
10 / 10
hodnotenie
recenzia
Nemyslel som si, že moje deti boli schopné zvládnuť všetok materiál v takom krátkom čase, ktorý bol pripravený na prípravu na skúšky. Tento nootropný liek je zázrak, najlepšie vitamíny pre mozog. Mierne zlepšuje pamäť, bez akejkoľvek nervozity.
Cavinton (Vinpocetín)
260 (tablety 0,01 № 30)

Cavinton (Vinpocetine) je korektor krvného obehu mozgu, ktorý má silný nootropný účinok, v skutočnosti je liek Cavinton liekom na zlepšenie cirkulácie mozgu, no nootropný účinok, ktorý má, umožňuje tento liek napísať do skupiny „zlepšujúcej myseľ“. Získava sa z liečebných brčiek - kvitnúcich rastlín.

Rozsah lieku je široký: ide o mozgovú príhodu a encefalopatiu, syndróm vertebrálnej artérie, vaskulárne videnie a sluchové poškodenie, tinitus, diabetickú retinopatiu, glaukóm, Menierovu chorobu. Cavinton je schopný pomôcť mozgovému tkanivu tolerovať hypoxiu s minimálnymi následkami. Chráni nervové bunky pred oxidáciou voľných radikálov, interferuje s kapilárnou agregáciou krvných doštičiek a je schopný dilatovať mozgové cievy. Jedným z indikácií pre použitie Cavintonu, v ktorom má výrazný nootropný účinok, je komplexná terapia traumatických poranení mozgu a otrasov mozgu.

Cavinton je veľmi dobre tolerovaný, a to ako u starších ľudí, tak v mladom veku. Forma podávania sa môže líšiť: tablety 5 a 10 mg alebo formy na parenterálne podávanie.

nevýhody:

Snáď jediným negatívnym rysom tejto pozoruhodnej drogy je pomalé kvapkanie intravenózneho podávania Vinpocetinu. Zvlášť opatrne musíte tento liek predpisovať aj starším pacientom s poruchami srdcového rytmu.

9.9 / 10
hodnotenie
recenzia
Cavinton vyliečil následky otrasov dcéry dcéry potom, čo narazila na hlavu na klzisku. Spočiatku sa vyskytli bolesti hlavy, zhoršila sa výkonnosť školy. Po dvoch týždňoch liečby už neboli žiadne sťažnosti, docha začal študovať dobre a keď raz priniesla päť najlepších v geometrii, ktorá sa predtým nikdy nestala.
Pantogamum
500 (tablety 0,25 g číslo 50)

Pantogam - prírodný metabolit kyseliny gamaaminomaslovej, ktorý je jedným z najlepších nootropných liekov, ktorý sa prejavuje aj deťom.

Účinná látka lieku - kyselina hopanténová - je veľmi dobre študovaná v pediatrickej psychoneurológii, kde úspešne lieči mnohé funkčné a organické poruchy. Pantogam je k dispozícii, vrátane vo forme sirupu s čerešňovou príchuťou, čo je dôvod, prečo sa deťom toľko páči. Môžete ho aplikovať aj od prvých dní života.

Podobne ako iné nootropné lieky, aj Pantogam prispieva k vyrovnaniu účinku toxických látok na mozgovom tkanive a má tak zriedkavú kombináciu pomerne ľahkého stimulačného účinku s miernym sedatívnym účinkom. Preto sa vo všeobecnosti môže považovať za neutrálny liek. Vďaka tejto „selektivite“ sa „Pantogam“ používa na liečbu detskej mozgovej obrny, rôznych foriem mentálnej retardácie v detstve. Liek je jemne schopný opraviť mentálnu retardáciu u detí, zároveň eliminuje syndróm hyperaktivity a stavy podobné neuróze. Tento liek sa používa na liečbu neuro-reflexných porúch močenia (inkontinencia, enuréza).

nevýhody:

Liek sa neodporúča používať počas gravidity a laktácie, ako aj pri výraznom poškodení funkcie obličiek.

9.8 / 10
hodnotenie
recenzia
Nebolo to dieťa, ale diabol. Peklo. Úplne mimo ruky, divoké. Po týždni dali Pantogam, zmenili sa na normálneho chlapca - vyváženého, ​​mierne nezbedného, ​​samozrejme, ale bez prebytočných.
semaks
360 (0,1% nosových kvapiek)

"Semax" označuje unikátne liečivá, pretože medzi nootropnými činidlami sa doteraz nevyskytli regulačné peptidy (krátke reťazce proteínov) vytvorené v takej vhodnej forme na instiláciu do nosa. V skutočnosti je tento liek štruktúrnym analógom ACTH (adrenokokortikotropný hormón), ktorý bol špecificky bez tejto hormonálnej aktivity. Výsledkom je silné neuroregulačné činidlo s nootropnými, ochrannými a antioxidačnými účinkami.

Je dôležité, aby mechanizmus podávania liečiva do tela bol fyziologický. Intranazálne podanie umožňuje liečivu rýchlo preniknúť cez hematoencefalickú bariéru a jeho účinok trvá viac ako 24 hodín po jednej injekcii. Výrobca deklaroval len mierne podráždenie sliznice nosových priechodov pri dlhodobom používaní.

nevýhody:

Z kontraindikácií - neodporúča sa používať "Semax" na akútnu psychózu, počas tehotenstva a dojčenia.

9.7 / 10
hodnotenie
recenzia
Uvoľňovacia forma tohto lieku je taká pohodlná, že si nikto neuvedomuje, že tieto nosné kvapky sú najlepšími vitamínmi na zlepšenie mysle.

Najlepšie nootropics s aktiváciou akcie

fenotropil
900 (tablety 0,1 g číslo 30)

Tento liek patrí medzi najlepšie nootropné lieky s výrazným psychostimulačným účinkom. Preto sa s jeho pomocou veľmi dobre lieči astenický syndróm, ktorý sa vyvíja po závažných somatických ochoreniach a infekciách. Fenotropil má navyše antikonvulzívny a všeobecný neuromodulačný účinok.

Liečivo má priamy aktivačný účinok na kortikálne a subkortikálne štruktúry. Je schopná urýchliť výmenu informácií medzi hemisférami, ako aj vertikálne - z periférie do centra a je schopná výrazne zvýšiť náladu. Je dôležité, aby tento liek mohol byť použitý pri liečbe úbytku hmotnosti, pretože má mierne výrazný anorexigénny účinok, ktorý sa prejavuje len pri užívaní lieku v kurze.

Fenotropil je schopný zvýšiť prah vnímania bolesti, preto ho možno použiť aj ako anestetikum, napríklad pri liečbe neuropatickej bolesti.

Fenotropil môže zvýšiť nešpecifickú odolnosť organizmu voči ťažkým stavom, stresu a obdobiam zvýšeného fyzického a psychického stresu.

Je dôležité zlepšiť víziu, ktorá sa prejavuje zlepšením vnímania farieb a celkovým kontrastom obrazu, čím sa zvýšia zorné polia.

Jedným z „non-core“ indikácií je diagnóza chronickej ischémie dolných končatín (kŕčové žily, tromboflebitída).

nevýhody:

Liek nemá žiadne vedľajšie účinky. Je nízko toxický, neovplyvňuje vývoj plodu.

10 / 10
hodnotenie
recenzia
Fenotropil je koncentrácia radosti a aktívneho života doslova z jednej kapsuly ... toto je skutočný zázrak, jas dojmov a vynikajúca pamäť! Najlepšie vitamíny pre myseľ.

Top upokojujúce nootropics

phenibut
350 (tablety 0,25 № 20)

Phenibut je schopný zmierniť napätie, strach, v komplexnej terapii zlepšuje spánok, zvyšuje účinok sedatív a hypnotík. Má mierny sedatívny účinok.

Liek je schopný uľahčiť prenos nervových impulzov v centrálnom nervovom systéme, má protidoštičkový účinok, zabraňuje "lepeniu" červených krviniek. Schopný zlepšiť niektoré psychologické indikátory, napríklad rýchlosť reakcie, čas zapamätania.

Používa sa pri liečbe encefalopatie, v časnom období obnovy ischemickej cievnej mozgovej príhody, môže sa úspešne aplikovať aj v starobe, pretože nespôsobuje depresívny účinok. Dobre bojuje s obavami z rôznych príčin, používa sa na predchádzanie chorobe v leteckej doprave, ako aj pri pohybe inými dopravnými prostriedkami. Rozlišujúcim účinkom lieku je nedostatok účinku na cholinergné receptory a receptory histamínu. Preto nespôsobuje sucho v ústach a iné príznaky typické napríklad pre prvú generáciu antihistaminík.

nevýhody:

V prípade dlhodobého užívania je potrebné sledovať pečeňové enzýmy, zvýšiť účinok alkoholu. Predávkovanie môže spôsobiť ospalosť, hypotenziu.

9.8 / 10
hodnotenie
recenzia
Phenibut mal takmer magický efekt: môj tchán skoro prestal piť. Nie, že absolútne, len znížiť potrebu alkoholu. A droga trvala len dva týždne.
glycín
30 (tablety 0,1 až 50)

Glycín je najdostupnejším a najbezpečnejším nootropom, je skutočne "ľudovou" drogou, ktorá vďaka svojej nízkej cene a dostupnosti dokáže úspešne konkurovať najdrahším liekom. Tento liek sa líši od všetkých ostatných tým, že ide o čistenú aminokyselinu, z ktorej sa okrem iného skladajú naše proteíny. Je to glycín, ktorý je súčasťou GABA - ergických receptorov - jedného z mediátorov inhibície v centrálnom nervovom systéme.

Tento liek sa používa na encefalopatiu, pri liečení porúch pamäti, mŕtvice u starších ľudí a ako profylaktický u školákov a študentov.

Glycín je dobre tolerovaný a používa sa vo všetkých situáciách, v ktorých došlo k „mentálnemu vyhoreniu“. Pomáha v stresových situáciách, ako u dospelých, tak u detí. Glycín potláča stavy podobné ľahkej neuróze a je schopný zmierniť prejavy vegetatívno-vaskulárnej dystónie, a to pri hypertenzných aj hypotonických variantoch.

nevýhody:

V niektorých podmienkach nemusí byť glycín dostatočne silný liek. Ale táto nevýhoda má svoje pokračovanie vo forme dôstojnosti - glycín nemá prakticky žiadne vedľajšie účinky a je veľmi ťažké spôsobiť predávkovanie. Tento liek je schopný aktivovať procesy inhibície v mozgovej kôre.

9.7 / 10
hodnotenie
recenzia
S glycínom som vyštudoval školu, šiel s ním na vysokú školu. A teraz, počas rummaging v práci, počas obdobia stresu, nepotrebujem ďalšie drogy, ako viem - glycín nielen zlepší pamäť, ale aj môj spánok. Najlepšie vitamíny pre duševný stres.

Nootropné lieky umožňujú človeku v podmienkach mestského života s jeho „šialeným“ rytmom adekvátne odolávať rôznym záťažiam, zlepšovať metabolické procesy v centrálnom nervovom systéme a preukázať ich príjem aj u zdravého človeka, napríklad v období jarnej avitaminózy.

Pozor, sú kontraindikácie, je nutná konzultácia s odborníkom.

Loading...