Najlepšie monitory pre oči

Postarajte sa o svoje oči v každom veku

Predtým, ako začnete prezerať to najlepšie pre oči populárnych monitorov, zvážte technické špecifikácie, na ktoré sa môžete spoľahnúť pri výbere zariadenia, ktoré je bezpečné pre zobrazenie.

matrice

Na dnešnom trhu s tekutými kryštálmi (LCD) sú zariadenia s tromi rodinami panelov matíc: TN, IPS a * VA. Sama typ použitej matrice nemá žiadny vplyv na únavu očí, Môžu spôsobiť nepríjemné pocity nesprávne rozloženie obrazovky vo vzťahu k oku, napríklad jeho nadmerný sklon alebo príliš veľká odchýlka od kolmice vo vertikálnej rovine. Prvý má výraznejší vplyv na videnie monitorov s TN panelmi a druhý je typický pre IPS zariadenia (efekt žiara). Pre druhý typ zobrazenia je tiež dôležitá hodnota kryštalizácie, vzhľadom na vlastnosti ochranného povlaku.

podsvietenie

LCD monitory, ktoré využívali osvetlenie fluorescenčných žiariviek so studenou katódou (CCFL), konečne ustúpili zariadeniam, ktoré používajú LED diódy (LED) a takmer nikdy sa nenachádzali v predaji. Tvrdil, že LED podsvietenie monitory spôsobiť veľkú únavu očí. Toto je čiastočne pravda, ale táto závislosť je typická pre monitory s W-LED s nedostatočnou konverziou vlnovej dĺžky. Pretože v prírode nie sú žiadne „biele“ LED - používajú sa „modré“ a požadované farby sa získajú vďaka fosforu špeciálnych kompozitných a filmových filtrov. Očná únava spôsobuje vysokú nekompenzovanú intenzitu luminiscencie v oblasti dlhej vlny spektra. Najlepšie pre oči, ale aj drahšie riešenie je podsvietenie založené na dvoch (GB-LED) alebo tri (RGB-LED) kvety.

kmitočet

Zvýšenie obnovovacej frekvencie obrazovky na 120 alebo dokonca 144 Hz je spojené s nástupom 3D technológie av normálnom režime zobrazovania má malý vplyv na únavu očí. Značne väčší príspevok tu prispieva čas odozvynajmä v dynamických hrách. Pixely, ktoré nie sú schopné prepnúť dostatočne rýchlo, spôsobia, že sa za objektmi pohybujúcimi sa na obrazovke objaví oblak, ktorý rozmazáva obraz. Ako herný monitor je lepšie zvoliť modely založené naTNmatice.

jas

Z hľadiska fyziologickej bezpečnosti t optimálny jas pre svetelné monitory je 100 nits, Pod prirodzeným alebo intenzívnym umelým svetlom, normálna hodnota je 150-200 nitov a táto úroveň je schopná poskytnúť akýkoľvek moderný monitor. Čím vyšší je jas - tým viac sú oči unavené. Na druhej strane má pokles jasu tiež zlý vplyv na videnie. Podobný efekt je spojený s princípom regulácie jasu, ktorý je implementovaný v monitore: jednosmerný prúd alebo modulácia šírky impulzu (PWM). Druhá možnosť je jednoduchšia, ale keď príslušný uzol pracuje s nízkou frekvenciou, vyžaduje vysokokvalitné vyhladenie pulzácií riadiacich signálov. Inak úroveň jasu monitora tiež kolíše a dráždi oči.

povolenie

Bez ohľadu na veľkosť monitora je pre zobrazenie optimálne pracovať s natívnym rozlíšením., Zobrazenie obrázkov s menším počtom pixelov sa redukuje na interpoláciu obrazu a nevyhnutnú stratu jasnosti. Treba to mať na pamäti Monitory s vysokým rozlíšením potrebujú výkonnejšiu grafickú kartu, Okrem toho všetky prvky obrazu budú na nich vyzerať menšie ako na obrazovke s nižšou hustotou pixlov.

Vzdialenosť k monitoru

Vzhľadom na štrukturálne vlastnosti ľudského oka je obraz pohodlne vnímaný s maximálnou odchýlkou ​​oka od kolmice okolo 18-20 stupňov. Inými slovami okraje obrazovky by mali byť viditeľné v uhle do 36 - 40 stupňov, Na druhej strane normálne oko už nerozlišuje objekty s rozmermi menšími ako jedna uhlová minúta. Preto je odporúčaná bezpečná vzdialenosť oka od monitora z jednej a pol na dve zo svojich uhlopriečok.

kategóriemiestonázovhodnoteniecena
Najlepšie pre monitory očí s uhlopriečkou až 22 palcov1Viewsonic VX2263Smhl9.5 / 109 472
2AOC I2281FWH9.4 / 108 020
Monitory s ochranou očí s uhlopriečkou 23-24 palcov1Eizo FlexScan EV24569.7 / 1038 480
2DELL U24159.6 / 1021 490
3Samsung C24F396FHI9.5 / 108 633
4ASUS VX239H9.4 / 1010 260
Najlepšie pre oči 27-palcové monitory1BenQ EW2775ZH9.5 / 1011 420
2BenQ SW2700PT9.4 / 1043 950
3Samsung S27F358FWI9.3 / 1012 490
Najlepšie pre oči monitory s uhlopriečkou 32 palcov.1BenQ EW3270ZL9.5 / 1022 940
Najlepší ultra širokouhlý monitor, pohodlný pre oči1LG 29UM69G9.6 / 1016 690

Najlepšie pre monitory očí s uhlopriečkou až 22 palcov

Viewsonic VX2263Smhl
9 472

Podľa inteligentného výrazu Flicker-Free je niekoľko konceptov ovládania podsvietenia skrytých naraz a výrobcovia monitorov sa vôbec nesnažia zverejniť technické detaily „svojich“ spôsobov implementácie tejto technológie. V tomto ohľade je Viewsonic najotvorenejší, priamo deklarujúci nastavenie úrovne jasu LED diód zmenou sily prúdiaceho cez ne (DC modulácia). Oscilogramy získané autoritatívnym nemeckým PRAD zdrojom v procese ich testovania potvrdzujú takmer úplnú absenciu blikania monitorov menovanej značky. Okrem iných vlastností odporúčaného modelu stojí za zmienku možnosť pretaktovania matice, špeciálny režim na zlepšenie viditeľnosti v tmavých scénach, ako aj schopnosť pracovať s mobilnými zariadeniami (štandard MHL).

Hlavné výhody:
 • žiadne blikanie pri všetkých úrovniach jasu;
 • stabilný obraz pri zmene uhla pohľadu vo veľmi širokom rozsahu;
 • niekoľko režimov, užitočných pre hráčov;
 • jednoduché pripojenie mobilného zariadenia.
nevýhody:
 • žiadny rozbočovač USB;
 • priemerné vstavané reproduktory;
 • výška nie je nastaviteľná;
 • lesklý stojan.
9.5 / 10
hodnotenie
recenzia
Dobrý monitor - oči nie sú unavené, hlava nebolí, ako od niektorých iných. Obrazovka je matná, bez oslnenia, ak svetlo nespadá priamo na obrazovku, inak sa farby stávajú matnými.
AOC I2281FWH
8 020

Po prvé, tento monitor priťahuje pozornosť originálneho stojana, ktorý je napriek svojmu asymetrickému tvaru pomerne stabilný a spoľahlivý.

Pokiaľ ide o bezpečnosť očí, tento lacný monitor. Neexistuje žiadna špeciálna funkcia na potlačenie špičkových hodnôt modrého komponentu, ale existuje niekoľko nastavení na zlepšenie kvality zobrazeného obrazu. Najmä jeho ostrosť alebo jasnosť. So všetkou zjavnou podobnosťou týchto pojmov sa ostrosť zvyšuje čisto technickými prostriedkami a zvýšenie jasnosti sa dosahuje programovými metódami. Všeobecne platí, že tento rozpočet monitor je schopný prekvapiť nielen zaujímavý dizajn, ale aj kvalitné práce.

Hlavné výhody:
 • nízke náklady;
 • vysoko kvalitná matrica IPS;
 • rozsiahle možnosti prispôsobenia;
 • zaujímavý dizajn.
nevýhody:
 • žiadny filter na zoslabenie jednotlivých zložiek modrej časti spektra;
 • nepohodlné menu;
 • nerovnomerné podsvietenie;
 • nie je výškovo nastaviteľný.
9.4 / 10
hodnotenie
recenzia
Zo starého monitora sa mi začali oči zraňovať a keďže som fanúšikom zabíjania času na počítači, toto sa už stalo naliehavým problémom. Tu necítim žiadne nepríjemné pocity a tiež sa mi páči dizajn tohto modelu a kvalita jeho montáže.

Monitory s ochranou očí s uhlopriečkou 23-24 palcov

Eizo FlexScan EV2456
38 480

Ak monitor používate predovšetkým na prácu s dokumentmi, pomer strán 16:10 je často praktickejší ako „filmový“. V skutočnosti je obchodná orientácia monitora EV2456 zrejmá a je potvrdená možnosťou nastavenia nastavenia softvéru, vrátane rozsahu kancelárskej lokálnej siete.

Za potlačenie nadbytočných zložiek modrej časti spektra je zodpovedná spoločnosť Paper Mode. Okrem toho môže monitor automaticky nastaviť úroveň okolitého osvetlenia (technológia EcoView Optimizer 2), pričom rozsah zmien jasu podsvietenia je nastaviteľný a limit je 1% maximálnej hodnoty. Nakoniec, odporúčané zariadenie je úsporné z hľadiska spotreby elektrickej energie (trieda A ++).

Vysoká cena zariadenia vďaka jeho vynikajúcemu výkonu a päťročnej záruke.

Hlavné výhody:
 • najširší rozsah zmien jasu;
 • stabilné farebné charakteristiky pri každom nastavení;
 • automatické ovládanie podsvietenia;
 • dlhá záruka na výrobok (5 rokov);
 • vysoká energetická účinnosť.
nevýhody:
 • cenovka.
9.7 / 10
hodnotenie
recenzia
Najlepší monitor, bezpečný pre oči. Vďaka širokému (manuálnemu a dobrému automatickému) stupňu jasu a nastavenia teploty farieb sa očné oči neunavujú ani po mnohých hodinách práce.
DELL U2415
21 490

High-end monitor s pomerom strán 16:10. Ideálne pre sledovanie filmov, vhodné pre surfovanie po internete a praktické pre každodenné kancelárske použitie. Dobrá kvalita farieb nám umožňuje odporučiť zariadenie pre neprofesionálne spracovanie grafiky. Pre hry je tento monitor vhodný s obmedzeniami - v dynamických epizódach je možný značný vlak. Charakteristiky implementácie matného povlaku jej neposkytujú žiadny výrazný kryštalický efekt. Zariadenie je vybavené USB rozbočovačom verzie 3.0, ktorý má vysoko výkonný port pre rýchle nabíjanie mobilných zariadení. Čo je obzvlášť výhodné - rozbočovač môže zostať aktívny, aj keď sa monitor prepne do pohotovostného režimu.

Hlavné výhody:
 • pekný dizajn;
 • továrenská kalibrácia farieb;
 • dobrý kontrast pre tento typ matrice;
 • žiadne blikanie podsvietenia;
 • zabudovaný USB rozbočovač s rýchlym nabíjacím portom.
nevýhody:
 • nízka citlivosť dotykových tlačidiel;
 • nepohodlné umiestnenie konektorov USB.
9.6 / 10
hodnotenie
recenzia
Dobrý monitor, z ktorého oči nie sú unavené. Nie sú potrebné takmer žiadne ďalšie nastavenia, môžete znížiť iba nastavený jas. V streľbe hry, režim pretaktovanie pomáha veľa.
Samsung C24F396FHI
8 633

Je pozoruhodné, že obchodníci spoločnosti Samsung prezentovali zakrivené obrazovky tohto monitora ako významný faktor pre menej únavy očí. Podobne o rovnakých polomeroch zakrivenia prvého a druhého polomeru sa uľahčí proces zaostrovania. Možno je to tak, ale vývojári modelu C24F396FHI tiež nezanedbávali klasické spôsoby zlepšovania bezpečnosti orgánov videnia. Niekoľko úrovní znižovania intenzity modrého svetla (režim šetrenia očí) a dobre premyslená implementácia technológie Flicker-Free umožní užívateľovi s citlivými očami zostať za obrazovkou tohto monitora na dlhú dobu bez nepríjemných pocitov. Zariadenie je tiež zaujímavé, pretože podporuje dynamickú synchronizáciu video kariet na čipoch AMD cez rozhranie HDMI (technológia FreeSync Over HDMI). Majte to na pamäti a nezabudnite nainštalovať príslušné ovládače.

Hlavné výhody:
 • silnejší účinok prítomnosti;
 • hlboká čierna farba;
 • vysoký statický kontrast;
 • pohodlné ovládanie pomocou joysticku.
nevýhody:
 • možné svetlo v rohoch;
 • žiadne rozhranie Display Port.
9.5 / 10
hodnotenie
recenzia
Dobrý monitor - obraz nie je namáhanie očí, farby sú príjemné a tam je bezpečnostný režim, ktorý robí obraz tak, ako sa mi páči.
ASUS VX239H
10 260

Rozmerný monitor s výborným dizajnom a vysokokvalitnou maticou, v ktorej sa regulácia jasu vykonáva bez použitia PWM. Okrem iných pozoruhodných vlastností zariadenia stojí za zmienku aj nízka hmotnosť a bezrámový dizajn. Vzhľadom na externé napájanie a úzky prípad nie je prekvapujúce, že chýba montáž VESA. Malý zmätok spôsobuje množinu rozhraní. Okrem zriedkavého D-Sub monitora je vybavený iba dvoma HDMI portami. Ten určite poteší majiteľov herných konzol, ale DisplayPort alebo DVI tu nebudú zbytočné. Najvýraznejší negatívny model - vstavaný systém reproduktorov. Má dostatok objemu a so všetkým ostatným je dosť smutná.

Hlavné výhody:
 • pomerne malé oneskorenie displeja (vstup-oneskorenie);
 • stojan je vhodný na uloženie rôznych drobností;
 • kvalitné materiály a výkon;
 • dva HDMI porty.
nevýhody:
 • žiadne uchytenie VESA;
 • zabudovaný zvuk je lepšie nepoužívať;
 • žiadne rozhrania DVI a DisplayPort.
9.4 / 10
hodnotenie
recenzia
Ľahké, veľmi mäkké na oči, oči nie sú unavené ani po dlhej práci. Naozaj veľmi tenký monitor s dobrou reprodukciou farieb.

Najlepšie pre oči 27-palcové monitory

BenQ EW2775ZH
11 420

Modely radu EW sú obzvlášť zaujímavé z množstva línií dostupných v katalógu monitorov BenQ pre užívateľov s citlivým zrakom. Vyznačujú sa najrozumnejším súborom ochranných technológií používaných v kontexte Eye-Care. Blikanie na všetkých úrovniach jasu nie je pevné, vďaka aktuálnemu ovládaniu podsvietenia (Flicker-Free). Potlačenie škodlivých zložiek modrej časti spektra oka nevedie k výraznému posunu farieb vďaka pokročilejšej verzii technológie Low Blue Light Plus (4 režimy). Zníženie zaťaženia orgánov videnia poskytuje automatické ovládanie jasu s pohodlným spôsobom prepínania (Intelligence Intelligence). Obrázky s nízkou počiatočnou hustotou pixlov možno optimalizovať jednoduchým zapnutím funkcie „Super Resolution“ (analóg ostrosti). Pokiaľ ide o model EW2775ZH konkrétne, to je tiež zvýraznený s rozlíšením Full HD na 27-palcový panel.

Hlavné výhody:
 • veľké množstvo používaných technológií na ochranu zraku;
 • dobré podanie farieb a vysoký statický kontrast;
 • automatické ovládanie jasu podsvietenia;
 • mnoho prednastavení;
 • zaujímavý dizajn.
nevýhody:
 • pomerne veľké pixely;
 • žiadne výškové nastavenie;
 • lesklý stojan na nohy;
 • nezahŕňa použitie konzol VESA.
9.5 / 10
hodnotenie
recenzia
Monitor na oči, ideálny pre prácu a dosť dobrý pre filmy alebo hry.
BenQ SW2700PT
43 950

Výrobca umiestňuje tento model ako vizualizačné zariadenie pre profesionálnych fotografov s najpresnejšou reprodukciou farieb a 99% pokrytím farebného priestoru Adobe RGB. Okrem toho má panel použitý v monitore 10-bitové rozhranie a rozšírenú internú tabuľku korekcie farieb. Vďaka týmto funkciám sú obrázky na obrazovke zobrazené s absolútnou istotou. Stav monitora tiež zdôrazňuje špeciálny odnímateľný zorník, ktorý je určený na ochranu obrazu pred svetlým okolitým svetlom a zabraňuje oslneniu na povrchu obrazovky. Pre hráčov nie je zariadenie veľmi zaujímavé, pretože má indikátor oneskorenia zobrazenia nad priemerom panelov IPS.

Hlavné výhody:
 • presné podanie farieb;
 • veľká sada prepojovacích konektorov;
 • USB rozbočovač a vstavaná čítačka kariet;
 • neovplyvňuje oči.
nevýhody:
 • relatívne nerovnomerné osvetlenie;
 • pomerne vysoká cena.
9.4 / 10
hodnotenie
recenzia
Vynikajúci model pre amatérskych fotografov bez zbytočných ozdôb. Je možné si zapamätať nastavenia pre niekoľko úloh a je vhodné medzi nimi prepínať.
Samsung S27F358FWI
12 490

Fanúšikovia hier s citlivými očami sú si dobre vedomí problému výberu univerzálneho monitora. Nemá ideálne riešenie, ale ako prijateľnú možnosť ich vyzývame, aby tento model zvážili na matici typu PLS. Pokiaľ ide o rýchlosť, takéto zariadenie je najbližšie k TN monitorom a vo farebných, kontrastných alebo zobrazovacích uhloch nie je horšie ako konkurenti na základe panelov IPS. Majitelia grafických kariet na čipoch AMD určite ocenia podporu dynamickej synchronizačnej technológie (FreeSync), ktorá je k dispozícii tu. Pokiaľ ide o ochranu zrakových orgánov, upozornime na možnosť zníženia jasu modrej farby a skutočnej absencie blikania na všetkých úrovniach osvetlenia. Štýlový dizajn s nízkym profilom tiež dodáva výzvu k odporúčanému zariadeniu.

Hlavné výhody:
 • zníženie namáhania očí v režime Eye Saver;
 • pomerne dobrá doba odozvy zariadenia s takouto cenou;
 • podpora technológie FreeSync;
 • pohodlné ovládanie pomocou joysticku;
 • zaujímavý dizajn.
nevýhody:
 • nízka maximálna rýchlosť aktualizácie;
 • žiadne výškové nastavenie;
 • prakticky neexistuje možnosť naklonenia.
9.3 / 10
hodnotenie
recenzia
Displej má rád čistý obraz. Sedím vo vzdialenosti 1-1,2 m, text je čitateľný (moja vízia je +1). K dispozícii je režim šetrenia očí - rýchle prepínanie na nižší jas a teplé farby. Ideálne pre večernú prácu.

Najlepšie pre oči monitory s uhlopriečkou 32 palcov.

BenQ EW3270ZL
22 940

Ďalším zástupcom série EW BenQ, teraz jej vlajkovou loďou. V užívateľskom režime sa minimálny jas modelu 3270ZL zníži na takmer 42 nits a celkové prednastavenia pre odporúčaný monitor 9, vrátane Rec.709 a M-book. Ten určite poteší priaznivcov sledovania filmov v kvalite HDTV a majiteľov notebookov „apple“. Kombinácia 32 palcov a rozlíšenia WQHD poskytuje hustotu pixelov približne 92 jednotiek - optimálna hodnota je približne rovnaká ako pri páre 24 "/ Full HD. Model je založený na matrici typu VA, t.j. má hlboký statický kontrast, ktorý bude celkom Mimochodom, keď sa uplatňujú zmeny gama, technológie Flicker-Free, Low Blue Light a Bright Intelligence, pre rýchly prístup k nastaveniam pre automatické nastavenie jasu podsvietenia (v závislosti od úrovne osvetlenia) je k dispozícii samostatné tlačidlo na prednom paneli a Snímač je nastaviteľný.

Hlavné výhody:
 • veľký počet predvolieb;
 • vysoko kvalitný a kontrastný obraz;
 • parazitické odtiene a kryštálový efekt sú veľmi slabé;
 • podpora úplného balíka technológií na ochranu zraku;
 • aktivácia režimu LBL + nevedie k posunu farieb;
 • Funkcia Smart Focus.
nevýhody:
 • žiadny rozbočovač USB;
 • lesklé prvky tela;
 • funkcie * VA-panely (napr. Black Crush).
9.5 / 10
hodnotenie
recenzia
Pre skúsených hráčov, monitor nie je vhodný, ale ako doma-univerzálny a pre prácu s grafikou - je to hodná možnosť.

Najlepší ultra širokouhlý monitor, pohodlný pre oči

LG 29UM69G
16 690

S veľmi pohodlnou hustotou pixelov (o niečo viac ako 0,26 mm) tento monitor zníži únavu očí pri práci s objemovými textovými údajmi. Napríklad tabuľky s veľkým počtom stĺpcov. Režim čítania optimálne upravuje parametre zobrazenia tak, aby sa minimalizoval efekt modrých odtieňov. Model je umiestnený ako hra a táto skutočnosť by sa tiež mala považovať za jeho výhodu. Faktom je, že v takmer všetkých moderných monitoroch tejto triedy je implementovaná kombinovaná metóda ovládania podsvietenia, navyše je vo svojom jadre podmienečne beshimny. Ak reagujete bolestne aj na slabé blikanie obrazovky, jednoducho nepoužívajte špeciálne „vylepšovače“, ako napríklad MBR alebo DAS. Na druhej strane, bolestivé pocity môžu byť spôsobené len rozmazaním obrazu alebo slučkami v dynamických scénach, takže pomenované režimy budú „v téme“.

Hlavné výhody:
 • zvýšený pracovný priestor;
 • špeciálnych režimov na zlepšenie kvality obrazu;
 • podpora technológie FreeSync;
 • rozumnú cenu.
nevýhody:
 • nie výškovo nastaviteľné;
 • zlý dizajn stojana;
 • lesklý späť.
9.6 / 10
hodnotenie
recenzia
Monitor je ideálny pre hry a filmy, ako aj pre úlohy, ktoré vyžadujú veľa miesta alebo dve aktívne okná.

Na záver je potrebné zdôrazniť, že rôzne vplyvy ovplyvňujú víziu výlučne individuálne. Z množstva bezpečných modelov sa v prehľade uvádzajú dostupné aj drahšie zariadenia s rôznymi uhlopriečkami na obrazovke, ktoré nemajú jedinú negatívnu spätnú väzbu týkajúcu sa únavy očí.

napriek tomu, ak sa problém so zrakom prejavil už pri práci za monitorom, aj odporúčané monitory by sa mali pred nákupom v rôznych režimoch a na dlhú dobu skontrolovať.

Loading...