10 najlepších odrôd stĺpcovitých jabloní

Prehľad najlepších odrôd stĺpcovitého jablka - podľa záhradkárov

Len pred 10 rokmi bola myšlienka pestovania stĺpcovitého jablka v podmienkach centrálnej zóny označená za pochybnú. Teraz v záhradách sú dobre prispôsobené odrody stĺpcovitých jabloní. Záhradníci boli schopní nájsť špeciálny prístup k starostlivosti a tvarovaniu, ktorý je odlišný od zážitkov z juhu. Predstavujeme vám opis najlepších odrôd stĺpcovitých jabloní - podľa skúsených záhradkárov.

Stále najvyššia rastúce riziko Kolonoidné jablone sú spojené s nedostatočnou zimnou odolnosťou formy a zamrznutím pukov. V centrálnom regióne sa za normu považuje ročné zmrazenie apikálneho púčika, čo vedie k vzniku niekoľkých konkurenčných výhonkov. Formácia má tendenciu vždy opustiť len jeden hlavný kmeň.

Sila rastu stĺpcové odrody závisia od zásoby. Na juhu sa štepenie vykonáva na trpasličí zásoby, ale v severných oblastiach sa uprednostňujú postupy silného rastu, na ktorých kolóny rastú do výšky 3 m.

Čo to vysvetľuje popularita jablone? Stromy sa ukázali byť kompaktné, dekoratívne počas kvitnutia a rodenia (kvety husto pokrývajú len kmeň), nie tieňovaním úzko rozmiestnených výsadieb. Hustá výsadba schéma umožňuje rozšíriť rozsah na chuť, farbu a zrelosť. Sadenice na trpasličí zásoby ovocia v prvom roku po výsadbe, v energickom - na 3. - 4., čo je tiež považované za skoré plodenie.

Záporné strany jabĺčka hrubého čreva - krehkosť (po 10 - 15 rokoch, stromy sú lepšie nahradiť) a zložitosť opelenia (musíte zasadiť kolekciu niekoľkých odrôd). Koreňový systém stĺpcov je plytký, takže existuje vysoké riziko poškodenia hlodavcami. Vole útoky sú nebezpečné aj pre dospelý strom. Toto treba vziať do úvahy pri príprave výsadby na zimu.

Hodnotenie najlepších odrôd stĺpcovité jablko

kategóriemiestonázovhodnoteniecena
Najlepšie letné odrody stĺpcovitých jabloní1nektár9.8 / 10450
2Vasyugan9.8 / 10400
3Iksha9.8 / 10700
4dialóg9.8 / 10250
5prezident9.8 / 10400
Najlepšie jesenné odrody stĺpcovitých jabloní1Moskva náhrdelník9.8 / 10450
2Malukh9.7 / 10700
3Ostankino9.7 / 101 000
4dukát9.7 / 10400
Najlepšie zimné odrody stĺpcovitých jabloní1mena9.7 / 10700

Najlepšie letné odrody stĺpcovitých jabloní

nektár
450 (dvojročný, ACS)

Stupeň dezertu dozrieva v neskorom letnom období. Vytvára kompaktný stĺpec. Zisky sa aktívne a rýchlo obnovujú po náročných zimách. Strom je stredne hrubý, vysoký až 3 m. Plody sú čisté, zaoblené, niekedy rebrované, svetložlté, na slnku sa objavuje drobná ružovkastá, s hmotnosťou 100-200 g (často až 250 g). Dužina je biela, šťavnatá, drobivá, hrubozrnná, sladká a aromatická s medovou dochuťou. Na pozadí iných stĺpcov, upravených v strednej zóne, vykazuje vysokú zimnú odolnosť. Apical a puky sú zriedka poškodené. Po odstránení sa jablká môžu skladovať 3 až 4 týždne. Vykazuje miernu odolnosť voči chorobám a škodcom, ale preventívna liečba je v poľnohospodárskej technológii nevyhnutná.

Hlavné výhody:
 • Dezertná príchuť
 • veľké ovocie
 • vysoká odolnosť v zime
nevýhody:
 • nadmerné dozrievanie znižuje chuť
9.8 / 10
hodnotenie
recenzia
Jediná prezimovaná odroda stĺpcovitého jablka, ktorá tiež aktívne rozkvitla. Hardy a produktívne.
Vasyugan
400 (jeden rok s otvoreným koreňovým systémom)
Neskorá letná odroda s 30-ročnou históriou. Patrí do polořadoviek, dospelý strom neprekračuje výšku 3 m. Plody klasického kužeľovitého tvaru s hmotnosťou 100-150 g (jednotlivé exempláre do 200 g) sa stávajú plne ružovými s červenou krycou farbou. Koža je tenká, hustá. Dužina je snehovo biela, hustá, pichľavá, jemnozrnná, šťavnatá, sladká s jasnou kyslosťou a silnou vôňou. Zdravé jablká bez mechanického poškodenia a správneho skladovania môžu trvať až 1 mesiac, ale sú vhodnejšie na čerstvú spotrebu. Odroda má vysokú zimnú odolnosť, veľmi zriedka a je slabo ovplyvnená chrastavosťou. Odporúča sa pre centrálnu zónu, sľubnú na Ural.
Hlavné výhody:
 • vysoká odolnosť v zime
 • ročný kvet
 • odolnosť proti chrastavitosti
nevýhody:
 • výrazná kyslá chuť
9.8 / 10
hodnotenie
recenzia
Veľmi krásne jablká príjemnej chuti, musíte jesť hneď od stromu. Najviac nevzhľadné stĺpcov.
Iksha
700 (dvojročný stromček, ZKS)
Spoľahlivá letná odroda. Strom je stredný. Plody sú zelené so žltkastým nádychom, keď sú zrelé, objaví sa malé, slabé opálenie s hmotnosťou 80-150 g, okrúhle kužeľovité, mierne vyvýšené s mierne hlbším vrcholom. Dužina je šťavnatá, snehovo biela, pichľavá, veľmi chutná. Vykazuje dobrú zimnú odolnosť a pôsobí ako donor mrazuvzdornosti v chove. Úspešne sa pestuje v Moskovskej oblasti a v celom Strednom pásme.
Hlavné výhody:
 • dobrá zimná odolnosť
 • výborná chuť
nevýhody:
 • priemerná veľkosť jabĺk
 • v niektorých rokoch je ovplyvnený chrastavom
9.8 / 10
hodnotenie
recenzia
Zo stĺpcov mám najchutnejší jabloň. Ale rozmarný, vyžaduje starostlivosť a obavy.
dialóg
250 (jeden rok s ACS, pri vyzdvihnutí zo škôlky)
Pomerne nová letná odroda stĺpcovitého jablka patrí k veľmi skorým. Strom je až 2,5 m. Plody sú sploštené, s horným vrúbkovaním, zarovnané, s priemernou hmotnosťou 85 g, žiarivo žlté, s leskom. Koža je tenká, ale skôr hustá. Dužina je snehovo biela, šťavnatá, hustá, pichľavá, jemnozrnná, sladkokyslá, s jemnou jemnou vôňou. Jablká sú určené na konzumáciu čerstvé, ale môžu byť krátko uložené v chladničke. Záhradníci poznamenali, že v priebehu niekoľkých dní znášania ovocia strácajú kyselinu a stávajú sa chutnejšími. Vyznačuje sa dlhotrvajúcim dozrievaním, ktoré umožňuje dozrievanie ovocia zo stromu. Najlepšia raná paleta stĺpcových jabĺk v našom rebríčku. Má vysoký potenciál rastu výnosov. Relatívne rezistentní voči chorobám, škodcovia sú mierne ovplyvnení. Vyrastá v Moskovskej oblasti, odporúča sa pre priemerný pás.
Hlavné výhody:
 • vysoká obchodovateľnosť
 • dobrá zimná odolnosť
 • skoré zrenie
nevýhody:
 • jednoduchá chuť a ľahká hmotnosť jabĺk
9.8 / 10
hodnotenie
recenzia
Chuť jabĺk pripomína Antonovke, niekto ju opisuje ako sladkú Papirovku. Ale hlavnou výhodou odrody je mrazuvzdornosť.
prezident
400 (jednoročný stromček, ACS)
Dobre overená rozmanitosť stĺpcovitého jablka s neskorým letným dozrievaním, v niektorých regiónoch zaostáva za 2 týždne. Patrí k prírodným polo-trpaslíkom, preto málokedy presahuje výšku 2 m. Ročné prírastky ovocného stromu nepresahujú 10 cm Plody sú sploštené, pripomínajú korytnačku so slabým rebrovaním s hmotnosťou 100 - 200 g, zelenožltú s bledoružovým červenaním. Voskový náter so strednou hustotou. Dužina je jemná, šťavnatá, jemnozrnná, krémová alebo biela, sladkokyslá, aromatická. Koža je tenká, lesklá. Jablká po odstránení sa skladujú 4 - 6 týždňov. Majte dezert cieľ. To dokonca stanovuje ovocie v rokoch nepriaznivé pre opeľovanie. Prispôsobené pre strednú a strednú čiernu zem, ale distribučná oblasť je širšia. Dobré recenzie tohto stĺpcového jablka sú získané od záhradkárov z oblastí Moskvy, Orenburgu a Novgorodu. V Moskve, tip zamrzne, ale puky sú zachované.
Hlavné výhody:
 • dezert a veľké ovocie
 • dobré adaptívne vlastnosti
 • dobrá zimná odolnosť
 • ovocie vhodné na krátkodobé skladovanie
nevýhody:
 • chuťové vlastnosti závisia od pôdno-klimatických a poveternostných podmienok
9.8 / 10
hodnotenie
recenzia
V regióne Novgorod nezamrzne a nesie ovocie ročne. Jablká s jemnou pokožkou, roztavené v ústach a veľmi šťavnaté.

Najlepšie jesenné odrody stĺpcovitých jabloní

Moskva náhrdelník
450 (jeden rok s uzavretým koreňovým systémom)
Aklimatizovaný kultivar neskorého dozrievania jabloní na komerčné účely. Sadenice vykazujú vysokú rastovú silu, takže sadenice sa pestujú na zakrpatenom podnose M9. Plody sú okrúhle, zarovnané, s hmotnosťou 130 - 200 g, lesk na väčšine povrchov. Dužina je krémová, šťavnatá, veľmi hustá, jemnozrnná, sladká s miernou kyslosťou a príjemnou vôňou. Po odstránení sa jablká môžu skladovať 2 - 3 mesiace. V podmienkach moskovského regiónu táto odroda stĺpcovitého jablka vykazuje dostatočnú zimnú odolnosť, s mrazom v ťažkých zimách.
Hlavné výhody:
 • Dezertná príchuť
 • veľké ovocie
 • dobrá kvalita uchovania
nevýhody:
 • priemerná zimná odolnosť
9.8 / 10
hodnotenie
recenzia
Po odstránení by jablká mali ležať 1 - 2 týždne, čo bude mať pozitívny vplyv na chuť.
Malukh
700 (dvojročný, ZKS)
Dezert na jeseň alebo neskoré letné odrody stĺpcovitého jablka pre oblasť Moskvy. Považuje sa za prirodzeného trpaslíka, má mierny rast aj na osive. Líši sa vo vysokej precocity: stanovuje ovocie v roku pristátia alebo budúci rok. Ovocie v tvare zrezaného kužeľa s hmotnosťou 70 g, nasýtené žltooranžovej farby, s leskom. Dužina je žltkastá, jemnozrnná, voňavá, veľmi šťavnatá a sladká. Jablká dozrievajú v druhej dekáde septembra, vhodné na skladovanie na mesiac. Ukazuje priemernú zimnú odolnosť, ale menej ako iné je poškodené spálením slnkom.
Hlavné výhody:
 • vysoká chuť
 • dobrá kvalita uchovania
nevýhody:
 • malé ovocie
 • priemerná zimná odolnosť
9.7 / 10
hodnotenie
recenzia
Veľmi chutné jablká. Táto odroda jabĺk je dobre prispôsobená oblasti Moskvy.
Ostankino
1 000 (2 roky starý stromček v nádobe)
Ďalej v našom rebríčku je dobrá jesenná paleta stĺpcovitých jabĺk pre regióny strednej a strednej čiernej zeme. Týka sa prírodného polořadovky. Stromy s výškou 2 - 2,2 m. Ročný rast je slabý. Plody sú okrúhle, mierne sploštené, s hmotnosťou 150 - 200 g, vyrovnaný, hladký, s jasným červeným krytom na väčšine povrchu, s leskom. Dužina je snehovo biela, jemnozrnná, veľmi šťavnatá, chrumkavá, sladká s príjemnou kyslosťou. Jablká sú vhodné na dlhodobé skladovanie po dobu 2 až 3 mesiacov. Odroda dobre stanovuje ovocie aj za nepriaznivých poveternostných podmienok.
Hlavné výhody:
 • vysoká obchodovateľnosť
 • príjemná chuť
 • dlhé skladovanie
nevýhody:
 • po poleve zle obnovená
 • priemerná zimná odolnosť
9.7 / 10
hodnotenie
recenzia
Keď sú jablká plne zrelé, získajú príjemnú, osviežujúcu chuť a sú veľmi krásne. Pre chuť si môžete tiež ľahnúť 1 - 2 týždne.
dukát
400 (ročný stromček s ACS)
Pokračovanie v našom hodnotení najlepších jesenných odrôd stĺpcového jablkového dezertu. Výška stromu do 2 m. Plody sú okrúhle, mierne zúžené na vrchole, s hmotnosťou od 150 do 350 g, farba krytu je na všetkých povrchoch žiarivo červená, s lesklým leskom. Koža je hustá. Dužina je krémová, šťavnatá, jemná, mäkká, sladká s jemnou kyslosťou, vôňa je slabá. Jablká sa skladujú v chladničke 1 mesiac. Zimná odolnosť má priemer. V Ufa zamrzne na úroveň snehovej pokrývky. Ukazuje dobrú schopnosť rýchlo obnoviť. Vhodné na pestovanie v južných oblastiach Moskovskej oblasti. V poľnohospodárskom inžinierstve by sa nemala zanedbávať ochrana trupu a opatrenia na zlepšenie mrazuvzdornosti v zime.
Hlavné výhody:
 • odolnosť proti chrastavitosti
 • veľké, vysoko kvalitné ovocie
 • Dezertná príchuť
nevýhody:
 • nízka odolnosť voči mrazu
 • chladné a daždivé počasie počas obdobia kvitnutia dramaticky znižuje počet vaječníkov
9.7 / 10
hodnotenie
recenzia
Veľmi krásne a chutné jablká, ale rodenie závisí od podmienok zimy. V strednej zóne často zamrzne, ale dobre sa obnovuje.

Najlepšie zimné odrody stĺpcovitých jabloní

mena
700 (dva roky so ZKS)
Spoľahlivý zimný kultivar jabĺk. Je to prirodzený polořadovka. Rastie vo výške 2,3 - 2,5 m, tvorí úzky stĺpec. Plody sú okrúhle, hladké, s hmotnosťou od 100 do 250 g, lesklé, s červeným pruhovaným červenaním na tmavožltom pozadí. Dužina je snehovo biela, šťavnatá, hustá, jemnozrnná, sladká s nepatrne znateľnou kyslosťou a slabou vôňou. Zrelé plody nie sú sprchované, majú dlhú farbu. Pri skladovaní odstráňte mierne nezrelé plody bez známok poškodenia. Lezhkost nízka, takže je najlepšie dať do chladničky. Táto odroda jabĺk v tvare jabĺk sa pestuje v Rostov, Moskve, Novgorodskej oblasti, ale v ťažkých zimách vrch zamrzne, úplne vymrznú stromy. Územný región.
Hlavné výhody:
 • imunita proti chrastavitosti
 • Dezertná príchuť
 • vysoká produktivita
 • veľké ovocie
nevýhody:
 • nízka odolnosť voči mrazu
 • zle uložené
9.7 / 10
hodnotenie
recenzia
Jablká šťavnaté a sladké s výraznou kyslosťou. Chrasta nie je ovplyvnená a skutočne zdravá odroda.

Koloniálna záhrada vyžaduje intenzívnu technológiu: hnojenie, udržiavanie stromového kruhu v sódovitom stave, pravidelné zavlažovanie (ideálne odkvapkávanie), dodržiavanie systému ochrany proti škodcom a chorobám, správne tvarovanie a sanitárne prerezávanie, ochrana stonky z hlodavcov a mrazenie Iba vtedy môžete počítať s vysokými a pravidelnými výnosmi.

So špeciálnymi scruples je potrebné si vybrať výsadbového materiálu, Venujte pozornosť stupňu vetvenia koreňového systému a stavu vrcholu. Nákup na záhrade veľtrhu, nemali by ste spadnúť na triky predajcov, ktorí chcú neoprávnene nafúknuť náklady na sadenice. Coloniform odrody jabloní už nie je zázrak, a ich výroba sa nelíši od štandardnej technológie. Cena nad 500 rubľov. odôvodnené iba v prípade dvojročných sadeníc v kontajneri.

Urobte si dobrú úrodu!

Loading...