10 najlepších odrôd jahôd (jahoda)

Top 10 najlepších odrôd záhradných jahôd - podľa záhradkárov.

Záhradné jahody sa pestujú všade, ale technológia má výrazné rozdiely. Pre celoročnú spotrebu sladkých jahôd sa skleníková produkcia aktívne rozvíja podľa izraelskej alebo holandskej technológie. Pri pestovaní v otvorenom teréne v rôznych pôdnych a klimatických podmienkach sa používajú vysoké hrebene, prístrešok na zimu, mulčovanie slamy, výsadba na tmavom agrofibre, zavlažovanie kvapkaním. V našom rebríčku sú zastúpené tie najlepšie jahodové odrody podľa záhradkárov z rôznych regiónov.

Pre pestovanie v skleníkoch sú veľmi populárne sklonená (neutrálne denné svetlo) odrody záhradných jahôd holandského, talianskeho, anglického a poľského chovu, ktoré nereagujú na dĺžku denného svetla a môžu niesť ovocie až do jesene. Niektoré z nich sa môžu pestovať v otvorenom teréne.

tradičné odrody jahody sú rozdelené podľa zrelosti na skoré, stredné a neskoré. Vyzdvihnúť dobrú paletu jahôd z každej skupiny môže poskytnúť rodine s obľúbeným berry po celú sezónu.

Top Jahodové odrody

kategóriemiestonázovhodnoteniecena
Najlepšie jahodové odrody krátkych denných hodín (tradičné)1Eliane9.9 / 10350
2kráľovná9.9 / 10150
3med9.8 / 1080
4Alba9.8 / 10200
5slávik9.8 / 1030
Najlepší spôsob opravy jahodových odrôd1Kráľovná Alžbeta II9.8 / 10100
2San andreas9.8 / 1010
3Albion9.8 / 10110
4diamant9.7 / 1060
5Molling Opal9.7 / 1080

Najlepšie jahodové odrody krátkych denných hodín (tradičné)

Eliane
350 (balenie 10, otvorený koreňový systém)
Holandská odroda záhradných jahôd s dezertom a krásnymi plodmi skorého dozrievania. Kríky sú veľké, rýchlo rastúce. Stopky vysoké, silné, nevädnú dlho pod hmotnosťou bobúľ. Knír dáva veľa. Berry v tvare kužeľa so širokým základom, plochým a jednorozmerným, je tu malý krk, kvalitný, oranžovo-červený alebo šarlátový, s hmotnosťou od 20 do 90 g. Knedle nie sú vtlačené, takže bobule sa počas prepravy netierajú. Dužina je hustá, jemná, dezertná chuť s kvetinovými a ovocnými tónmi, s jahodovou príchuťou. Vhodné na skladovanie v chlade. Charakteristickým znakom odrody je predĺžená doba kvitnutia a dozrievania. Je skôr odolná voči chorobám a škodcom, je mierne ovplyvnená šedou plesňou. V horúcom a suchom počasí, keď zrelé, ovocie sa stáva plytké, a nadmerné zrážky zvyšuje obsah kyselín. Preto sa odroda v extrémnych klimatických podmienkach prejavuje slabo. V oblasti Moskvy a strednej zóny zimy len s prístreškom. V Ural a Kamčatka často zamrzne.
Hlavné výhody:
 • skvelá chuť
 • veľké percento v zbierke bobúľ 1 trieda
 • atraktívny a chutný vzhľad
nevýhody:
 • zvýšených požiadaviek na starostlivosť
 • nízka odolnosť v zime
 • priemerný výnos
9.9 / 10
hodnotenie
recenzia
Bobule sú veľmi chutné, fúzy dávajú mierne, bez toho, aby ich chránili v zime. Pre chuť a arómu sissy môžete zaplatiť o niečo viac pozornosti ako iné odrody.
kráľovná
150 (mletie v šálke s objemom 200 ml).
Dobrá domáca odroda jahodníku stredného zrenia, zónovaná v centrálnej oblasti. Krík je kompaktný, listy sú stredné, kvety stonky sú horšie na dĺžku listov a zle držať bobule. Knír silne dospievajúci, tvorený v dostatočnom množstve. Berry je kužeľovitý, bez krku, tmavo červená, lesklá, s hmotnosťou od 12 do 60 g, pri prvom zbere bobule sú vždy výrazne väčšie. Dužina je hustá, sladká s príjemnou kyslosťou a slabou vôňou, odhaduje sa na 4,8 bodu. Berry prepravovateľné zo sepals zle oddelené. Vykazuje dobrú odolnosť voči teplu a suchu, dostatočnú zimnú odolnosť (generatívne zmrazenie púčikov v zime bez snehu) a odolnosť voči špineniu a chorobám koreňov. Poškodenie škodcov na úrovni stredne odolných odrôd. Táto jahodová odroda získala dobré recenzie od záhradkárov Moskvy, Ryazanu, Voronezh, regiónov Tula a Perm Krai.
Hlavné výhody:
 • kompaktná veľkosť puzdra
 • dobré učenie
 • prepraviteľnosť
nevýhody:
 • nízky výťažok
9.9 / 10
hodnotenie
recenzia
Jeden z najlepších domácich jahodových odrôd s veľkou bobuľou a stabilnou chuťou.
med
80 (stromček so ZKS)
Časom overená americká odroda záhradných jahôd zo skupiny, ktorá dozrela. Vytvára vysoké, rozľahlé kríky so silnými stopkami. Listovosť je slabá, ale list je veľký. Tvorba vousov je mierna, čo nevedie k rýchlemu prerastaniu medzier, ale pri pokládke nových lôžok nebudú žiadne problémy. Bobule je krátko-kužeľovitá, s krkom, lemovaná, tmavo červená, lesklá, dlhá si zachováva biely hrot, s hmotnosťou 30 - 40 g. Pri prvej úrode môžu mať plody atypický tvar kvôli zlému opeleniu počas takéhoto skorého kvitnutia. Dužina je hustá, vodnatá, voňavá, mierne sfarbená, s čírou kyslosťou, ktorá začína prevládať počas nepriaznivého počasia (zrážky, chladenie). Na to, aby sa bobuľa „chopila“ chuti, musíte čakať na plné intenzívne sfarbenie. Bobule tolerujú prepravu a chladenie niekoľko dní. Variety odpúšťa chyby začínajúcich záhradkárov a dáva dobré výnosy bez zvýšenej pozornosti. Odolný voči škvrnám a sivej hnilobe, ale koreňový systém je zraniteľnejší. Vyznačuje sa dobrou mrazuvzdornosťou a zimnou odolnosťou: v strednom jazdnom pruhu bezpečne zima bez prístrešia. V štátnom registri regiónov strednej, strednej čiernej Zeme a severného Kaukazu.
Hlavné výhody:
 • skoré dozrievanie
 • obchodovateľnosť a prenosnosť
 • nenápadnosť
 • stabilný výťažok
nevýhody:
 • priemerná veľkosť bobúľ
 • výrazná kyslá chuť
9.8 / 10
hodnotenie
recenzia
Med nikdy nepokrývajú zimu, kríky sú zdravé a zelené až do pádu, nikdy neochoria, sadenice sa dobre zakorenia. Najspoľahlivejšia odroda v mojej zbierke.
Alba
200 (sadenice, zakorenené v šálke 200 ml).
Populárna ultra skorá odroda jahodového talianskeho výberu. Krík je veľký, pologuľovitý. Konzultačná kapacita je priemerná. Stopky nevystupujú nad listy, ale skrývajú sa pod nimi. Kužeľové bobule so špicatým vrcholom sú rovnomerné, príťažlivé, s krkom, červené, priemerná hmotnosť je 30 - 35 g. Dužina je mäkká, hustá, šťavnatá, sladkokyslá, voňavá, odhadovaná na 4 - 4,5 bodu. Líši sa v dobrej prenosnosti a zachovaní kvality. Ukazovatele odolnosti v zime a odolnosti voči suchu na priemernej úrovni. Zriedkavo a slabo postihnuté chorobami a škodcami. Odroda sa pestuje v Bashkirii, Kamčatke, v Primorsky Territory, v Moskovskej oblasti av celom Strednom pásme.
Hlavné výhody:
 • vysoká obchodovateľnosť plodov
 • uspokojivej absorpcie
 • dobré obchodné výsledky
nevýhody:
 • dlhé dozrievanie „nosa“ bobule
 • priemerný výnos
9.8 / 10
hodnotenie
recenzia
Veľmi spoľahlivá odroda záhradných jahôd, ale chýba mu sladkosť, musíme čakať až do úplného zrenia.
slávik
30 (stromček s otvoreným koreňovým systémom)
Domáca stredná sezóna odrôd jahôd pre amatérske a priemyselné pestovanie. Bush je rozľahlý, silný, ale zároveň si zachováva kompaktný okrúhly tvar. Tvar kríkov je silný, takže niektorí záhradníci odporúčajú odstrániť niektoré periférne listy na konci kvitnutia, aby sa zlepšila ventilácia. Stopky dlhé a tenké, visiace. Ročné kríky vykazujú dobrú schopnosť učiť sa, ale u dvojročných detí prudko klesá v prospech rodenia. Berry je zaoblený kužeľ, so širokým základom, s hmotnosťou od 15 do 50 g, rovnomerne fialová. Vláknina priemernej hustoty, jemná, s prázdnotou, voňavou, dezertnou sladkokyslou chuťou. Prenosnosť s častým zalievaním je priemerná. V horúcom a suchom počasí sú bobule hustšie a prenosné. Táto odroda záhradných jahôd ukazuje dobrú odolnosť voči suchu a zimnú odolnosť, toleruje jarné mrazy. Relatívne odolný voči špineniu a jahodovým roztočom, ale v niektorých rokoch je ovplyvnený chorobami koreňového systému. Vhodné na pestovanie v centrálnom Rusku.
Hlavné výhody:
 • vysoký výťažok
 • priateľské zrenie (znížené poplatky)
 • zimná odolnosť
 • zvykne a dobre sa prispôsobí
nevýhody:
 • vo vlhkých rokoch je vážne ovplyvnená plesňou a sivou hnilobou
 • v daždivom počasí sú bobule vodnaté a pokrčené, keď sú odobraté
9.8 / 10
hodnotenie
recenzia
Na dvojročné deti, bobule sa plytké, 15 až 20 stopiek forme, takže je potrebné buď racionalizovať výnos alebo lepšie krmivo.

Najlepší spôsob opravy jahodových odrôd

Kráľovná Alžbeta II
100 (sadenice v 500 ml nádobe)
Veľkoplodá anglická odroda záhradných jahôd s skorým dozrievaním bobúľ prvej vlny plodenia. Krík je veľký, husto pokrytý listami. Usov dáva dostatok pre chov. Bobule je v tvare zrezaného kužeľa, jasne červená, hmotnosť často dosahuje 80 - 110 g. Dužina je hustá, voňavá, bez dutín, výborná chuť. Na záchranu prvej skorej úrody sú postele v zime pokryté netkaným materiálom, ktorý chráni generatívne púčiky pred mrazom a jarnými mrazmi. Pre lepšie opelenie sú vysadené viaceré odrodové jahodové odrody. Rastliny sú zdravé, zriedka trpia škodcami. Má vynikajúci výkon po zimnom období. Pre oblasť Moskvy a centrálneho pásu je to jedna z najlepších odrôd jahod.
Hlavné výhody:
 • rekordný výnos
 • veľké ovocie
 • Dezertná príchuť
 • odolnosť voči chorobám
nevýhody:
 • s nedostatočným opelením vytvára nepravidelné bobule
9.8 / 10
hodnotenie
recenzia
Pomerne nenáročná plodná odroda s veľkým a chutným berry pre seba a pre trh.
San andreas
10 (frigo sadenice veľkoobchod, trieda A)
Nová kalifornská odroda jahôd s dobrou povesťou. Bush srednerosly, s mocným koreňovým systémom. Stopky vztýčené, silné, držať bobule. Knír dáva malé množstvo. Bobule je podlhovasté s tupou špičkou, svetločervenou, priemerná hmotnosť je 30-35 g, sepal je pevne pripojený, semená sú pochované. Dužina je oranžová, veľmi hustá a šťavnatá, sladká a kyslá. Ukazuje dobrú odolnosť voči teplu a chorobám. Má priemernú zimnú odolnosť a možnosť rozšírenia v Strednom pásme.
Hlavné výhody:
 • vysoká produktivita
 • veľké ovocie
 • atraktívne bobule
nevýhody:
 • v zime sa zamrzne malý sneh
 • vysoké nároky na poľnohospodárske inžinierstvo
9.8 / 10
hodnotenie
recenzia
Dobré pre komerčné plantáže, rastúce na intenzívnej technológii s dvojročným cyklom: aktualizujem kríky každé dva roky.
Albion
110 (sadenice v rašeline)
Dobrá nenáročná kalifornská odroda jahôd pre komerčné pestovanie. Bush je kompaktný, rastová energia je slabá, vhodná pre zhutnené výsadby. Fúzy tvoria priemerné množstvo dostatočné na amatérske záhradníctvo. Stopky silné, dobre držané bobule. Bobule je kužeľovitá, mierne pretiahnutá, jasne červená, s hmotnosťou 30 - 40 g, s leskom. Dužina je tmavá, hustá, chrumkavá, šťavnatá, so silnou vôňou, dobrou chuťou s kyslosťou. Vykazuje dobrú odolnosť voči chorobám a miernu zimnú odolnosť (v strednom pásme zamŕza len v neprítomnosti snehu). Mierne ovplyvnená šedou hnilobou.
Hlavné výhody:
 • vysoký výťažok
 • odolnosť voči neskorej plesni, vädnutiu a antracnose
 • nenáročná starostlivosť
nevýhody:
 • pomaly násobí
9.8 / 10
hodnotenie
recenzia
Rozmanitosť pre intenzívne technológie, len s vysokou poľnohospodárskou technológiou, dá svoj potenciál.
diamant
60 (stromček v nádobe)
Americká odroda jahôd, dobre prispôsobená podmienkam našej klímy a zaslúžia si pozitívnu spätnú väzbu od záhradkárov. Krík je stredne veľký, silný, hustý, dobre listnatý. Stopky silné, prerastené listy. Priemerná schopnosť učenia. Bobule sú podlhovasto oválne, majú oranžový odtieň v dôsledku žltých semienok na šarlátovom povrchu s hmotnosťou 25 - 35 g. Dužina je hustá, mierne šťavnatá, ľahká, s vysokým obsahom cukrov. Líši sa v dobrej imunite, obzvlášť odolný voči škvrnám.
Hlavné výhody:
 • chutnosť
 • odolnosť voči chorobám
nevýhody:
 • rýchle starnutie kríkov (vyžaduje častú aktualizáciu výsadby)
9.7 / 10
hodnotenie
recenzia
V daždivom lete, bobule je úprimne kyslé alebo nevýrazné, ale pre mrazenie a dezerty sa odlišuje s ranou.
Molling Opal
80 (sadenice v šálke)
Reprezentant anglického výberu s chuťou najlepších tradičných jahodových odrôd. Kríky sú silné, vysoké, mierne rozľahlé, dobré listy. Stopky pod listami, hrubé, ale zvädnuté pod hmotnosťou bobúľ. Usov dáva mierne, ale aby sa zvýšili výnosy, musí sa odstrániť nadbytok. Berry správneho kužeľovitého tvaru, šarlátovej farby, s hmotnosťou od 25 g. Buničina je hustá, bez chrumkavosti, šťavnatá, bez prázdnoty, sladká s jemnou kyslosťou a jahodovou vôňou. Prenosnosť a zachovanie kvality, ako ostatné "Remov". Zimná odolnosť je priemerná, mladé rastliny si vyžadujú útočisko v strednej a moskovskej oblasti. Podľa záhradníkov, časté útoky tejto jahody z chorôb. Má zmysel pestovať odrodu v ročnej plodine alebo v nádobách.
Hlavné výhody:
 • skvelá chuť
 • vysoká obchodovateľnosť
 • vysoký výťažok
nevýhody:
 • náchylnosť na škvrny, ochorenia koreňov a fytofthora
 • náročných na pôdu a starostlivosť
9.7 / 10
hodnotenie
recenzia
V lete je chuť obyčajná, ale na konci sezóny sa stáva nasýtenou jahodou.

Pre rýchly návrat plodiny s intenzívnou technológiou sa podľa metódy používajú sadenice jahôd frigo, ktoré majú silne rozvinutý jednoročný vyzretý koreňový systém a množstvo rohov - budúce stonky kvetov. Frigo sa uchováva v chladničke pri nútenom odpočinku. Sadenice nie je vyčerpaná a v zime nie je vystavená extrémnym environmentálnym podmienkam. Zároveň je v prípade hromadných nákupov prijateľná jeho cena.

Podľa kvality sú sadenice frigo rozdelené do 4 tried:

 • A ++ (extra trieda) - najvyšší potenciálny výnos a 100% miera prežitia, plodenie v roku výsadby. Vzhľadom na vysoké náklady, ktoré vyžadujú farmy a skleníky;
 • A + - ovocie v prvom roku, môžu byť použité na jesenné položenie plantáže, k dispozícii pre niektoré letné obyvateľov a malých poľnohospodárov pre komerčné pestovanie plodov;
 • A - priemerná produktivita (stanovená 2 - 3 stopky) v roku výsadby s dobrou starostlivosťou, za cenu dostupnú pre amatérskych záhradkárov;
 • B - po výsadbe sú stonky kvetov odstránené, určené na zber v nasledujúcich rokoch po vybudovaní koreňového systému.

Nákupom frigo sadeníc akejkoľvek triedy, v závislosti na cieľoch, sa môžete spoľahnúť na dobrú mieru prežitia jahôd, vysoké výnosy a absenciu škodcov a infekcií. Ale pre to musíte vybrať zodpovedného výrobcu a skontrolovať certifikáty kvality. V každom prípade dodatočná dezinfekcia nebolí.

Urobte si dobrú úrodu!

Loading...