8 najlepších rádií

Vždy v kontakte

Rádio nestratí svoju popularitu veľmi dlho. Samozrejme, že môžu ľahko nahradiť mobilné telefóny a smartfóny. Ale hovoriť s ich pomocou vyžaduje peniaze a, čo je dôležité, sa nachádza v blízkosti veže mobilnej komunikácie. A rádio všetky tieto konvencie jednoducho nepotrebujú! Rádio preto využívajú skúsení poľovníci a rybári, nehovoriac o polícii a armáde.

V tomto článku sme sa snažili vybrať tucet najlepších rádií, populárnych v roku 2018 na trhu. Každý z nami zvažovaných modelov je schopný vyrovnať sa s úlohami, pre ktoré je určený.

Najlepšie prenosné rádiá 2018

kategóriemiestonázovhodnoteniecena
Najlepšie vysielačka na lov a rybolov1Yaesu VX-6R9.8 / 1018 265
2ICOM IC-F169.5 / 1012 078
3Vertex VX-2619.4 / 1011 990
4VECTOR VT-80 ST9.0 / 106 700
Najlepšie profesionálne rádio1Motorola DP480110 / 1057 352
Najlepšie rádio (lacné) rádio1Baofeng UV-829.7 / 101 890
Najlepšie vysielačka s extrémnou ochranou1Motorola TLKR-T80 Extreme9.8 / 106 990
2MIDLAND GXT-10509.1 / 105 852

Najlepšie vysielačka na lov a rybolov

Yaesu VX-6R
18 265

Otvára naše hodnotenie najlepších rádií pre lov a rybolov Yaesu VX-6R. Robustné puzdro z horčíkovej zliatiny je doplnené dobrou ochranou proti vlhkosti: rádio vyhovuje požiadavkám normy JIS-7 a odoláva ponoreniu do hĺbky metra pol hodiny. Nežiadame vás, aby ste ju utopili na love alebo porazili stromy, ale s týmito „mučeniami“ sa Yaesu VX-6R vyrovná s dôstojnosťou. Okrem toho je jej telo kompaktné a nezaberá veľa miesta, čo je dôležité aj pri love.

Prenos sa vykonáva s maximálnym výkonom 5 wattov, je možné ho znížiť na 2,5, 1 alebo 0,3 wattu. Takže, ak je to potrebné, je možné ho „uškrtiť“, čím sa zabezpečí úspora poplatku, a ak je to potrebné, „kričať na všetky peniaze“, hoci súčasná spotreba bude už značná - až 1,8 A. Batéria tu, našťastie, je moderná - lítium-iónová pri 1400 miliampérhodinách a toto „dieťa“ je schopné dohadovať sa s „tehlami“, ktoré používajú zastarané nikel-metal-hydridové a nikel-kadmiové batérie, pokiaľ ide o prevádzkový čas, a rýchlosť nabíjania je určite niekoľkokrát rýchlejšia.

Lov v našich zemepisných šírkach je predovšetkým les, čo znamená, že vo vysielači sa zaujímame o najdlhšie vlny (LPD a PMR v lacných rádiách nie sú najlepším riešením z dôvodu silného zoslabenia signálu medzi stromami). No, Yaesu môže pracovať na frekvenciách 140-174 MHz "z krabice", a po jemnom doladení vylepšení na amatérskych rádiových stránkach (to znamená jednoducho výmene jumperov na doske), to môže byť prenášané aj v iných kapelách. Samozrejme, že v Rusku je to nelegálne o niečo menej ako úplne, ale ...

A najviac "chutné" tu je prijímač, ktorý je použiteľný v pásme od 500 kHz do 998,99 MHz. Cesta je „čestný“ superheterodyn, pracujúci s dvojfrekvenčnou konverziou na AM (amplitúdová modulácia) a NFM (úzkopásmová frekvenčná modulácia), pri výbere modulácie je povolená trojitá konverzia WFM (širokopásmová frekvenčná modulácia). A opäť sú vlastnosti úplne vhodné pre les - maximálna citlivosť (0,16 µV!) Prijímač má frekvencie 140-150 MHz.

Hlavné výhody:
 • Dobrý príjem signálu s vysokou selektivitou
 • Výkonný vysielač s jednoduchým otváraním ďalších rozsahov
 • Kompaktný a spoľahlivý
 • Veľké množstvo ďalších funkcií, ktoré by formát článku jednoducho neuviedol
nevýhody:
 • Príliš zamotané rozhranie pre správu
9.8 / 10
hodnotenie
recenzia
Najlepšie z hľadiska kvality poľovníckeho rádia je ľahký, kompaktný, dlhý dosah.
ICOM IC-F16
12 078

Multifunkčnosť je dobrá, ale nie všetci lovci a rybári sú „chorí“ rádiovou komunikáciou aspoň na amatérskej úrovni. Ak potrebujete iba kvalitnú komunikáciu pre seba a slová „modulácia“, „pomer stojatých vĺn“ alebo „selektivita“ sa zdajú byť čínskou gramotnosťou, potom toto rádio od spoločnosti Icom, ktoré živo stelesňuje princíp „nič extra“, bude určite dobrou voľbou.

Frekvenčný rozsah je tu len jeden - VHF, 136-174 MHz. To je presne to, čo je potrebné pre les. Výstupný výkon je 5 W, môže byť znížený na 1 W bez potreby "dlhého dosahu". Počet programovateľných kanálov podľa štandardov šikovného „hodiboltaek“ je malý - len 16, ale úprimne mi povedzte: budete používať aj toľko, kým budete loviť? To je ten bod. V jeho jednoduchosti použitia je však ťažké argumentovať s „Icom“.

Štandardná batéria v ruskej verzii má kapacitu 1150 mAh a výrobca tiež ponúka voliteľné rozšírené batérie pre 2000 mAh. Neprítomnosť ďalších „ozdôb“ je tiež plus - rádiová autonómia je slušná.

Treba však mať na pamäti, že v tomto prípade, aj keď s kovovým podvozkom, je plast a stupeň ochrany vody je len IPX4. Preto v súťaži „nezničiteľnosti“ Icom nemôže žiadať o podstavec, a bude vyžadovať určitú opatrnosť pri love v močiaroch (autor si spomenul, ako vytiahol bahno zo zadnej strany počas jarného lovu a smutne si povzdychol).

Hlavné výhody:
 • Jednoduchosť a jednoduchosť použitia
 • Dobrá autonómia s dostatočným výkonom
nevýhody:
 • Obmedzená ochrana proti vlhkosti
 • Konektor antény značky bude vyžadovať adaptér pod „nepôvodným“ konektorom
9.5 / 10
hodnotenie
recenzia
Rádio je správne: nie jeden gram, ale všetko, čo je potrebné, funguje ako hodiny. V lese, s istotou behajú niekoľko kilometrov.
Vertex VX-261
11 990

Ďalším zástupcom triedy "hodiboltaek", tento vysielač môže byť bezpečne zverený do doby lovu pre súdruha, ktorý kombinuje lásku k torzii rukovätí a stlačením tlačidiel s úplným nepochopením výsledku ich činov. Tam je jednoducho žiadne ďalšie kontroly tu, prepínanie 16 kanálov je jednoduchý gombík.

Prevádzkový rozsah VHF je 136-174 MHz, UHF je 403-470 MHz. Už sme sa však zmienili, že pre lovca nie je druhý rad obzvlášť dôležitý, ale ak sa tím zišiel na honbe za "ťažkým" rádiom, potom môže byť UHF užitočný. Zároveň vysielač „fúka“ do antény do 5 W a štandardná batéria má celkom dobrú kapacitu (1380 mA * h): môžete s dôverou hovoriť na slušnú vzdialenosť bez strachu o rýchle nabitie. Ak si kúpite vysielačku s voliteľnou 2300 mAh batériou, potom to bude o to viac odvážnejšie.

Napriek zdanlivej jednoduchosti poskytuje veľmi pohodlné funkcie, ktoré nie sú nápadné. Napríklad, dostanete varovania, ktoré idú mimo dosah s dôverčivými druhmi. Nemusia nosiť rovnaký "Vortex", bude robiť akékoľvek rádio s transpondérom ARTS. Skener bol tiež vylepšený, hoci ešte stále nie je veľmi vhodný vzhľadom na minimalizmus kontrolných a riadiacich orgánov.

Je tu však rádio a malý nesprávny výpočet. V snahe spojiť kompaktnosť so slušnou kapacitou batérie vývojári jednoducho nenechali priestor za klipom na puzdre - je pripojený k samotnej batérii.

Hlavné výhody:
 • Jednoduchosť používania a kvalita komunikácie
 • Vynikajúca životnosť batérie
nevýhody:
 • Nepohodlie pri výmene batérií, ak sa rádio nosí na opasku - budete musieť neustále meniť usporiadanie klipu alebo kúpiť za každú batériu.
9.4 / 10
hodnotenie
recenzia
Vážne profesionálne rádio, batéria vydrží dlho, kvalita pripojenia. Strelil som frekvenciu kanálov a problémy neviem.
VECTOR VT-80 ST
6 700

Hlavnou výhodou tohto rádia je určite „dlhý dosah“: výkon nie je nižší ako 10 wattov! Bohužiaľ, len v pásme UHF (400-470 MHz) tu nie je VHF. A je to škoda - potom, pokiaľ ide o prenosovú vzdialenosť v lese, určite by mala málo konkurentov. S takýmto výkonom je spotreba energie značná a zodpovedajúca batéria je tu 4200 mAh. Doba chodu na jedno nabitie nie je zlá av režime obmedzovania výstupného výkonu sa vysielačka stáva držiteľom záznamu pre autonómiu.

Musíme však mať na pamäti, že tento vysielač je výrazne nižší v triede ako vodcovia nášho hodnotenia - hoci je puzdro vyrobené z polykarbonátu, rád by som dodal odolnosť voči vlhkosti. Vysielač aj prijímač nie sú tak „olíznutí“, ako v prípade špičkových prenosných rozhlasových staníc, citlivosť a selektivita sú stredné. Preto sa zdá, že moc je vysoká, ale kde vás majitelia Motorolu alebo Yaesu stále počujú, nebudete rozumieť ich hlasom.

Hlavné výhody:
 • energie
 • Kapacita batérie
nevýhody:
 • Stredne kvalitná montáž a schéma nie je dokonalá
9.0 / 10
hodnotenie
recenzia
Berieme najčastejšie na dlhé off-road pokatushki, komunikačný rozsah a autonómiu, ktorá je nevyhnutná!

Najlepšie profesionálne rádio

Motorola DP4801
57 352

Linka DP4XXX od spoločnosti Motorola vždy vyzerala brutálne, potešila oko milencov vojenského štýlu, ale dizajn bol mierne „oživený“ LCD displejom a funkčnou klávesnicou, pričom sa zároveň pridala použiteľnosť. Skriňa spĺňa požiadavky normy MIL-STD-810: „vojenský“ nie je len vzhľad, stupeň ochrany proti vlhkosti - IPX7.

Výstupný výkon v pásmach VHF / UHF je až 5 W, počet programovateľných kanálov je 1000. Štandardná batéria má lepšiu kapacitu ako mnohé „zosilnené“: 2250 mAh, takže autonómia DP4801 je vecou rešpektu.

Okrem štandardu pre profesionálne funkčné vysielačky podporuje DP4801 aj prenos zvuku a dát cez Bluetooth kanál a je schopný prijímať signál zo satelitov GPS a GLONASS. To nie je zbytočné vzhľadom na to, že na základe množiny takýchto rádií môžete vybudovať kompletnú sieť, kde manažér môže sledovať súradnice jednotlivých skupín a má prioritu v komunikácii, keď kedykoľvek môžete distribuovať dôležité informácie aj v rušných kanáloch. Certifikovaný ATEX, čo znamená, že môže bezpečne pracovať v potenciálne výbušnom prostredí. Takže tam, kde vidíte takéto vysielačky určite, je to z odvetvia plynárenstva a ropného priemyslu - nemajú ani peniaze na nákup takýchto zariadení a funkčnosť vysielačky je len „v téme“.

Možno to stojí za to zastaviť s vymenovaním funkcií, inak buď obyčajní čitatelia budú unavení z čítania, alebo odborníci nás budú obviňovať z úmyselného skreslenia parametrov a terminológie v prospech „čitateľnosti“ textu. Povedzme - z hľadiska funkčnosti, spoľahlivosti a kvality komunikácie s DP4801 je to naozaj ťažké argumentovať.

Hlavné výhody:
 • Skvelá funkčnosť
 • Informatívne zobrazenie
nevýhody:
 • cena
10 / 10
hodnotenie
recenzia
Najlepšie profesionálne rádio od tých, ktoré som použil: kde je to o interakcii desiatok ľudí "v teréne", funguje to dobre.

Najlepšie rádio (lacné) rádio

Baofeng UV-82
1 890

Naraz sa Baofeng UV-5R stal vysielačkou „ľudí“, ktorá stála pri nízkych nákladoch av skutočnosti bola klonom staromódneho, ale slušného Kenwooda. Avšak, čas nestojí v pokoji, a UV-82 môže argumentovať s "starca" v popularite.

V skutočnosti je to ten istý UV-5R, ale bol modifikovaný ako obvodovo, tak aj ergonomicky. Jedno tlačidlo PTT je nahradené tlačidlom „rocker“, ktoré vám umožňuje pracovať ľubovoľne s dvoma preddefinovanými kanálmi bez toho, aby ste ich museli prepínať tam a späť, ako to bolo v prípade UV-5R. Duálny režim PTT je implementovaný na štandardnej náhlavnej súprave. Tlačidlo 0 na numerickej klávesnici sa nakoniec „presunulo“ na svoje obvyklé miesto. Namiesto plastového puzdra, plastu s kovovým podvozkom. Konektor náhlavnej súpravy (stále "Kenwood") lepšie fixuje zástrčky. Je pravda, že prepínanie medzi frekvenčnými a kanálovými režimami prevádzky nie je teraz také rýchle, ale sotva sa dá nazvať veľkým mínusom - je to často potrebné?

Samozrejme, bez tradičnej „čínštiny“ to neurobilo - údajne 2800 mA * h kapacita bežnej batérie je v skutočnosti skromnejšia a 8 W výkon modelu UV-82 plus je pochybný. V porovnaní s UV-5R je však rad dôveryhodnej komunikácie za rovnakých podmienok určite väčší - vďaka vylepšenej rádiovej dráhe.

Hlavné výhody:
 • Nízka cena
 • Popularita v rádiovej amatérskej komunite - všetky "vredy" a vylepšenia žuvali opakovane
nevýhody:
 • Ochrana proti vlhkosti
 • Nie najlepšia selektivita prijímača (stále nie je superheterodyn)
9.7 / 10
hodnotenie
recenzia
Rádio je rozhodne pohodlnejšie ako staré UV-5R, a za cenu je rovnaká. Takže zmeniť na plný úväzok anténu na Nagoya a ísť!

Najlepšie vysielačka s extrémnou ochranou

Motorola TLKR-T80 Extreme
6 990
Sada dvoch rádiových prístrojov Motorola TLKR-T80 Extreme sa predáva za najnižšiu cenu. Ale tvorcovia nie sú márne žiadajú o takéto peniaze. So štandardnými špecifikáciami, prenosné rozhlasové stanice sú zarážajúce v ich "vitalite". Môžete ich položiť na tvrdý povrch, utopiť sa v malej rieke - takéto činnosti by nemali spôsobiť poruchy. Rádiá sa tiež môžu pochváliť žiarivo žltou farbou, vďaka ktorej sa dajú ľahko nájsť na zemi alebo v závoji. Výkon vysielača je 0,5 W - to je maximálna rýchlosť pre rozhlasové stanice PMR, pri ktorých nemusia byť zaregistrované u príslušných orgánov našej krajiny. Preto nie sú viniť tvorcovia, že rozsah týchto rádií nie je príliš veľký.
Hlavné výhody:
 • Svetlé farby tela
 • Veľmi vysoká spoľahlivosť
 • prítomnosť baterkou
 • Dlhá životnosť batérie
 • Bohaté vybavenie
nevýhody:
 • Nie príliš dlhý dosah
 • Vysoká cena
9.8 / 10
hodnotenie
MIDLAND GXT-1050
5 852
Rad rádioprijímačov MIDLAND GXT-1050 bol údajne vyrobený na zimný lov - to je to, čo hovorí trup sfarbenia. V skutočnosti však takéto rozhlasové stanice používajú stavitelia a iní pracovníci. Za podmienok lovu nemusí byť výkon vysielača dostatočný, čo je len 0,01 wattov. Aj keď toto je jediný vážny nárok na túto súpravu. Zvyšok rádia prosím. Pracujú stabilne v rozsahu LPD, majú monochromatický oranžový podsvietený displej a pripojenie slúchadiel vám pomôže uvoľniť ruky. Nemali by sme zabúdať na možnosť kódovania prostredníctvom štandardov CTCSS a DCS.
Hlavné výhody:
 • Vrátane dvoch rádií
 • Vrátane náhlavnej súpravy
 • Schopnosť kódovania
 • Ochrana proti vlhkosti
 • Dobrá funkčnosť
nevýhody:
 • Nie je to najdlhší dosah
 • Pevná anténa
 • Nie je to najdlhšia autonómna práca
9.1 / 10
hodnotenie

Ako si vybrať vysielačku?

Začnime s právnym vzdelávacím programom - v našej krajine nie sú možnosti legálnej práce bez registrácie a licencií také veľké Povolené sú len LPD (69 kanálov od 433,075 MHz do 434,775 MHz v krokoch 25 kHz) a pásma PMR (446-446,1 MHz), takže aj pri vážnych obmedzeniach výkonu: nie viac ako 0,01 a 0,5 W resp. V porovnaní s krátkovlnnými rádiovými vysielačmi radu CB, ktoré nevyžadujú záznam až 4 W výkonu, sa zdá, že je to biedny. Avšak, bohužiaľ, nebudete brať sibish do lesa: anténa pre 27 MHz bude mať viac alebo menej efektívne rozmery pre prenosné rádiostanice (dokonca štvrtina-vlny radiátor - pod tri metre). Zapamätajte si "tyče" na vozidlách taxikárov - pôjdete s takou anténou na výlet? Takže pre vysielačky zostávajú len veľmi krátke vlny.

Polomer komunikácie v „legitímnych“ rádiách nestačí, takže nie je prekvapujúce, že nominálny prevádzkový výkon populárnych modelov je niekoľkokrát vyšší a frekvenčné rozsahy s povolenými modelmi sa nezhodujú. Časy, keď bolo rádiové ovládanie skutočne účinné, už našťastie prešli spolu so stanicami zaseknutými na Voice of America, takže jediný spôsob, ako skutočne získať problémy s použitím silného rádia, je dostať sa do rezervovaných frekvenčných pásiem letísk, orgánov činných v trestnom konaní a tak ďalej. ďalej.

Komunikačný dosah však neurčuje predovšetkým výkon, ale kvalitu rádiovej cesty ako celku: presnosť nosnej frekvencie, selektivitu prijímača a tak ďalej. Nebudeme sa ponoriť do teórie, len radíme dôverovať relevantným fóram, kde sa hackerom už podarilo zozbierať zoznamy modelov, ktoré si zaslúžia pozornosť.

Zamýšľané použitie rádia určí požiadavky na jeho dizajn. Napríklad, ak máte v úmysle používať rádio na krátke vzdialenosti (budova, stráženie objektu a tak ďalej), potom obvyklé rádio LPD / PMR je dosť, lacné a jednoduché.Pri love, v trofej-nájazde, komunikácia medzi turistickými skupinami bude vyžadovať aspoň ochranu proti striekajúcej vode, lepšiu ochranu vody, zvýšený výkon a tým aj priestrannú batériu. Pre rozsiahle airsoftové hry to bude nielen ublížiť schopnosti rýchlo prepínať kanály, ale aj tónové kódovanie (niektoré tímy dokonca používajú kódovače - je tu viac vojenských doprovodov a súperi nepočúvajú plány).

A trochu viac fyziky: pre každý frekvenčný rozsah existuje minimálna veľkosť objektov okolo vysielačky, ktoré začínajú znateľne ovplyvňovať chod rádiových vĺn. V prípade rádií LPD a PMR sa už aj stromy stávajú hmatateľným obmedzujúcim faktorom, preto hoci frekvencie s dlhšou vlnovou dĺžkou (VHF) nemôžu pracovať bez licencie, sme veľmi žiaduci v zozname vlastností rádia.

Loading...