Top 10 lyžiarskych stredísk na svete

Alebo kam ísť lyžiar

Keď prvý sneh padá, mnohí lyžiari jednoducho nemôžu sedieť - chcem rýchlo otvoriť lyžiarsku sezónu. Avšak nie každý sa môže pochváliť tým, že žije v tesnej blízkosti lyžiarskeho strediska - často v ich rodnom meste jednoducho nie sú žiadne miesta, kam by sa dalo ísť po horách. Tak, ako pred začiatočníkov tohto športu, tak pred skúsenými lyžiarov, ktorí chcú vyskúšať niečo nové, často vzniká otázka: kam ísť v tejto sezóne?

Hodnotenie obľúbených lyžiarskych stredísk - TOP 10

Toto hodnotenie zahŕňa najznámejšie a najobľúbenejšie lyžiarske strediská na svete, ktoré sú tiež zaradené do svetových zoznamov najlepších. Strediská prevažne európske služby sú nadpriemerné, svahy sú vybavené modernými technológiami.

V stĺpci „náklady“ sa uvádzajú priemerné náklady. týždenný výlet pre jednu osobu, vrátane ubytovania v dvojlôžkovej izbe hotela 3 *.

názov

rysy

Cena zájazdu

(Amerických dolárov)

Naše hodnotenie

Zermatt, Švajčiarsko

Zostupy pre profesionálov

2400

10

Lech, Rakúsko

Kvalitné trate

2500

10

Lake Louise, Kanada

Služba najvyššej úrovne

4000

10

Chamonix, Francúzsko

Úchvatné lyžiarske stredisko

3000

9

Ore, Švédsko

Trasy pre všetkých

1300

9

Cervinia, Taliansko

Pohodlné podmienky

1400

8

Bohinj, Slovinsko

Optimálna kombinácia ceny a kvality

1100

8

Palandoken, Turecko

Najlepšie lyžiarske stredisko pre začiatočníkov

1200

8

Aspen, Spojené štáty

Lyžiarske stredisko Elite

5000

7

Bansko, Bulharsko

Najlacnejšie lyžiarske stredisko

800

7

Zermatt - najlepšie lyžiarske stredisko vo Švajčiarsku


Jeden z najznámejších alpských lyžiarskych stredísk - Swiss Zermatt. Táto oblasť je známa najčistejším horským vzduchom a neporovnateľnou horskou scenériou. Jazda na luxusných svahoch so zvýšenou zložitosťou tu prichádzajú skutoční profesionáli. Z 300 chodníkov sú možnosti pre začiatočníkov veľmi málo, ale pre turistov je tu mnoho ďalších zaujímavých atrakcií. Môžete napríklad jazdiť po železnici postavenej v 19. storočí a vyliezť na slávny vrch Rothorn. Ľadovec Teodul je najväčší snowpark v Európe, kde jazdia aj v lete. Do Zermattu sa dostanete zo Ženevy a Zürichu, čas transferu je asi 5 hodín.

klady:

 • v stredisku viac ako 600 hotelov na vysokej úrovni;
 • rozvinutá zábavná infraštruktúra;
 • ideálne podmienky pre profesionálov.

nevýhody:

 • vysoké náklady na služby;
 • pomerne dlhá jazda.

Približná cena týždenného zájazdu pre jednu osobu: 2400$.

Hodnotenie strediska: 10 z 10.

Lech - najlepšie lyžiarske stredisko v Rakúsku


Najprestížnejším lyžiarskym strediskom Autstria je Lech. Nielen milovníci luxusných a vysoko postavených osobností tu však prichádzajú relaxovať, ale aj profesionálni športovci, ktorí oceňujú vysoko kvalitné trate. Celková dĺžka zjazdoviek je asi 260 km, medzi ktorými si môžete vybrať zjazdovky rôznych úrovní obtiažnosti, ako aj údolia pre zmerané lyžovanie. Predpokladá sa, že tu leží najlepšia snehová pokrývka v celom Rakúsku, čo zaručuje maximálny pôžitok pri prejazde svahom. Aj toto stredisko láka vynikajúce služby a špeciálne pohodlie, ktoré je schopné vytvoriť Rakúšanov.

klady:

 • dokonale naplánovaná infraštruktúra;
 • vysoko kvalitné stopy;
 • vynikajúce poveternostné podmienky;

nevýhody:

Vysoké ceny v niekoľkých reštauráciách a obchodoch.

Približné náklady na týždennú prehliadku jednej osoby: 2500$.

Hodnotenie strediska: 10 z 10.

Lake Louise - najlepšie lyžiarske stredisko v Kanade


Neprekonateľná krása krajiny sa stretne s milovníkmi lyžiarskej dovolenky na ľadovcovom jazere Louise, ktorá sa nachádza v "srdci" národného parku Banff v Kanade. Turisti z celého sveta sem prichádzajú, aby videli na vlastné oči tento „ôsmy zázrak sveta“, ako sa toto stredisko často nazýva. Okrem úžasnej prírody sú hostia privítaní komfortnými hotelmi a modernou zábavnou infraštruktúrou. Od novembra do mája čaká na amatérov i profesionálov alpského lyžovania asi 140 tratí rôznej náročnosti.

klady:

 • možnosť vidieť jedno z najkrajších miest na planéte;
 • rozmanitosť trás a zábavy;
 • vysokú úroveň služieb.

nevýhody:

Vysoké náklady na cestovanie, ubytovanie a služby v stredisku.

Približné náklady na prehliadku na osobu: 4000$.

Hodnotenie strediska: 10 z 10.

Chamonix - najlepšie lyžiarske stredisko vo Francúzsku


Historickým rodiskom alpského lyžovania a najznámejším lyžiarskym strediskom je francúzsky Chamonix. Hostia tu očakávajú bezchybné trasy pre každý vkus, vrátane mnohých komplexov - pre extrémne lyžovanie. Najdlhšia trať v Európe - Belaya Dolina, dlhá 22 km, sa nachádza aj v Chamonix. Vzhľadom k rozvinutej infraštruktúre, neprekonateľnej úrovni služieb a veľkému počtu vysokých (takmer všetky trasy sú v nadmorskej výške viac ako 2000 m) klesá, odpočinok v tomto stredisku sa považuje za elitu, slávni ľudia z celého sveta sem prichádzajú k odpočinku.

klady:

 • najvyššiu úroveň služieb;
 • obrovský výber tratí rôznej náročnosti;

nevýhody:

Vzhľadom na osobitné postavenie strediska sú ceny pomerne vysoké.

Približné náklady na prehliadku na osobu: 3000$.

Hodnotenie strediska: 9 z 10.

Åre - najlepšie lyžiarske stredisko vo Švédsku


Na úpätí lesnatých hôr je najväčšie a najmodernejšie lyžiarske stredisko vo Švédsku - Åre. Tu turisti čakajú na viac ako 100 km rôznych zjazdoviek - na kopci aj na rovinatom teréne. Stredisko sa skladá zo štyroch obcí a piatich lyžiarskych areálov, ktoré sú prepojené autobusovými linkami. Pre slušnú úroveň služieb sa toto stredisko nazýva „škandinávske Alpy“ av roku 2008 sa Åre umiestnilo na prvom mieste v rebríčku lyžiarskych stredísk na svete (podľa jedného zo známych časopisov). Najvyšším bodom zostupu je 1420 m, ale vo veternom počasí je možné vyliezť len do výšky 826 m. Optimálny čas na odpočinok je od marca do apríla.

klady:

 • výhodná kombinácia ceny a kvality odpočinku;
 • vleky sa nachádzajú v tesnej blízkosti takmer všetkých hotelov.

nevýhody:

 • niekedy teplota klesne na -30 ° C, za nepriaznivého počasia nasleduje silný vietor;
 • krátkeho dňa svetla a na osvetlených tratiach je niekoľko lyžiarskych vlekov.

Približné náklady na prehliadku na osobu: 1300$.

Hodnotenie strediska: 9 z 10.

Cervinia - najlepšie lyžiarske stredisko v Taliansku


Najvyššie a najmalebnejšie lyžiarske stredisko v Taliansku je Cervinia. Je obklopený vrcholmi alpských štyroch tisíc metrov: Matterhorn, Brighthorn, Castor a Monte Rosa. Vďaka tomuto usporiadaniu sú dráhy chránené pred vetrom a cesta k nim často prechádza mrakmi. Počasie v strediskách Cervinia je zvyčajne slnečná, lyžiarska sezóna trvá od októbra do mája. Viac ako 300 rôznych skladieb určených hlavne pre fanúšikov. Najdlhšia trasa je 20 km, najvyšší bod zostupu je 3489 m. Do strediska sa dostanete z letiska Turín (120 km) alebo z územia priľahlých stredísk vo Švajčiarsku. Možnosť využitia spoločného skipasu pre zjazdovky v Taliansku a vo Švajčiarsku.

klady:

 • široký výber miest na rekreáciu a lyžovanie;
 • možnosť pripojiť sa k najbohatšej talianskej kultúre;

nevýhody:

Niekoľko náročných chodníkov.

Približné náklady na prehliadku na osobu: 1400$.

Hodnotenie strediska: 8 z 10.

Bohinj - najlepšie lyžiarske stredisko v Slovinsku


Nebeským miestom pre začiatočníkov je slovinské stredisko Bohinj, ktoré sa nachádza na brehu rovnomenného jazera na úpätí Álp. Stredisko je rozdelené do dvoch oblastí pre lyžovanie: Vogel, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 1.800 metrov, a Kobla, s najvyšším bodom zostupu na 1480 m, medzi nimi premáva kyvadlový autobus. Trasy sú vybavené moderným vybavením, úroveň služieb v hoteloch je európska. Stredisko má lyžiarske školy, vrátane detí. Pre pokročilých lyžiarov je tu možnosť off-piste lyžovania.

klady:

 • nebudú sa nudiť ani začiatočníci, ale aj skúsení lyžiari;
 • odpočinok obklopený nedotknutou prírodou.

nevýhody:

Malý počet vlekov.

Približné náklady na prehliadku na osobu: 1100$.

Hodnotenie strediska: 8 z 10.

Palandoken, Turecko - najlepšie lyžiarske stredisko pre začiatočníkov


Pre väčšinu turistov je Turecko spojené iba s dostupnými plážovými dovolenkami, hlavne v letnej sezóne. Táto krajina však môže svojim hosťom ponúknuť veľmi kvalitnú lyžiarsku dovolenku pre začiatočníkov aj pre skúsenejších športovcov. Turisti z Ruska budú neuveriteľne pohodlní v lyžiarskych strediskách Turecka, najmä pre začiatočníkov, ako aj pre tých, ktorí si odpočinú so svojimi rodinami. Palandoken je najznámejšie letovisko v Turecku, ktoré sa nachádza 15 km od starobylého mesta Erzurum, kde si hostia môžu vychutnať mnoho zaujímavých výletov. Celkovo 17 tratí, ich celková dĺžka je 30 km.

klady:

 • známy a pohodlný all-inclusive systém;
 • nízka cenová úroveň;
 • ľahko sa dostať do strediska a bez problémov získať vízum.

nevýhody:

 • nie príliš veľký lyžiarsky región;
 • často sneží, optimálne podmienky pre lyžovanie len od januára do marca.

Približné náklady na týždennú prehliadku jednej osoby: 1200$.

Hodnotenie strediska: 8 z 10.

Aspen - najlepšie lyžiarske stredisko v USA


Tí, ktorí chcú vstúpiť do kruhu bohatých a slávnych ľudí sveta - vitajte v Aspene. Toto luxusné lyžiarske stredisko sa nachádza v americkom štáte Colorado. Jeho zvláštnosťou sú 4 zóny zostupov, ktoré sú od seba izolované, vrátane chodníkov rôznych úrovní obtiažnosti. Celková dĺžka 76 tratí - 200 km, najdlhšia z nich cca 5 km. Turisti si všimnú, že svahy sú tu skalnaté, takže sú dosť nebezpečné aj pre profesionálov. Infraštruktúra v tomto stredisku je však rajom pre fanúšikov spoločenských podujatí. Môžete navštíviť operu, galériu, obedovať v rafinovanej reštaurácii a potom ísť do elitného nočného klubu. Deti sa tu nebudú nudiť - vytvorili sme pre nich množstvo originálnej zábavy.

klady:

 • luxusný servis;
 • Dobrá poloha, poskytuje rôzne trasy a scénické krajiny.

nevýhody:

 • neuveriteľné vysoké ceny;
 • náročných tratí.

Približné náklady na prehliadku na osobu: 5000$.

Hodnotenie strediska: 7 z 10.

Bansko, Bulharsko - najlepšie lacné lyžiarske stredisko


Pre začiatočníkov v lyžovaní je jednou z najlepších možností lacná dovolenka v Bulharsku, v stredisku Bansko. Celková dĺžka zjazdoviek je malá - len 14 km, ale pre tých, ktorí „podniknú prvé kroky“ na lyžiach, je to dosť dosť. Trasy slušnej kvality, o ktoré sa dobre starajú. Mierne podnebie Bulharska a pohostinnosť miestnych obyvateľov, ktorí mimochodom hovoria dobre rusky, nepochybne potešia hostí z Ruska. V posledných rokoch sa tento rezort stal čoraz obľúbenejším medzi obyvateľmi SNŠ.

klady:

 • nízke ceny za ubytovanie a využívanie lyžiarskych tratí;
 • priaznivé poveternostné podmienky;
 • útulná atmosféra v strediskách.

nevýhody:

 • nie príliš vysoká úroveň služieb;
 • monotónne stopy.

Približné náklady na týždennú prehliadku jednej osoby: 800$.

Hodnotenie strediska: 7 z 10.

Kde je lepšie ísť?

Neexistuje jednoznačná odpoveď na túto otázku, výber závisí od preferencií a materiálnych schopností každého z nich. Opäť platí, že stojí za zmienku: drahé lyžiarske stredisko neznamená to najlepšie a cenovo dostupný odpočinok má mnoho výhod.

Loading...