7 najobľúbenejších a najnáročnejších izbových rastlín

Ako si vybrať sami alebo ako darčeková izbová rastlina, ak nie ste špecialista blbecek?

V skutočnosti to nie je také ťažké. Ak sa rozhodnete pestovať rastliny doma, ale neviete, ako začať, náš článok vám pomôže vybrať zelený priateľ. Popísali sme najobľúbenejšie izbové rastliny, ktoré sa ľahko pestujú doma, dokonca aj pre začiatočníkov.

Ako si vybrať izbovú rastlinu pre seba?

Po prvé, určiť, kde v miestnosti môžete umiestniť rastliny. Máte parapet? Ako dobre svieti? Kde idú okná (na juh, na sever, na západ alebo na východ)? To znamená, premýšľať o podmienkach, v ktorých bude závod žiť.

Ak máte záujem o konkrétny druh, mali by ste byť schopní poskytnúť podmienky, v ktorých sa táto rastlina bude dobre vyvíjať.

Pozrite si tabuľku 1 a vyberte tie druhy rastlín, pre ktoré sú vaše podmienky vhodné. Páči sa vám ich vzhľad? Chcete kvitnúcu rastlinu alebo zelenú? Ak sa všetko zmestí, môžete začať pripravovať miesto pre kvetinu, vybrať si hrniec a ísť kúpiť. Porozprávajte sa s predajcom v kvetinárstve - povie vám, ako najlepšie sa vysporiadať so svojím zeleným miláčikom v prvých dňoch po nákupe.

Ako si vybrať izbovú rastlinu ako darček?

Hlavné pravidlo - nie je potrebné, aby závod jednoducho preto, že nie je nič viac dať! Po prvé, uistite sa, že osoba miluje rastliny a je pripravená sa o ne starať. Najlepšie zo všetkého je - opýtajte sa, aký druh izbovej rastliny váš priateľ by rád prijal. Koniec koncov, rastlina je živá bytosť a potrebuje lásku a starostlivosť.

Vybrali sme pre vás 7 najobľúbenejších izbových rastlín. Sú dobre známe a nie príliš náročné. Môžu byť ľahko nájdené v obchode a takmer bez problémov rastú v mestskom byte. Všetky rastliny v tomto článku sú vytrvalé. Väčšina kvetov krásne. Zvyšok sa vyznačuje nezvyčajnými listami a niektoré majú liečivé účinky.

Tabuľka 1: Najobľúbenejšie izbové rastliny

rastlina

Iné mená

Latinský názov

Zmes pôdy

Doba kvitnutia

rysy

begónie

Begonia vždy kvitne, kráľovská begónia, atď.

begónie

Záhrada zázrakov Begonia

Stále kvitnúce - celý rok. Zvyšok - v lete, ale môže kvitnúť na jeseň av zime.

Nepáči sa vám príliš vlhké pôdy, neznášajte mráz. Potrebujete vlhký vzduch a výživnú pôdu. Presádzané raz ročne na jar.

pelargónie

Pelargonium,

pelargónie (pelargónie) voňavé, zonálne pelargónie

Pelargonium

Záhrada divov Geranium, Rainbow Geranium

V lete

Miluje slnko a výživnú pôdu. Zaplavenie nie je povolené.

Dracaena

Drak strom

Dracaena

Záhrada divov Ficus, Palma, Rainbow Geranium

1 krát za 8-10 rokov

Netoleruje priame slnko, zamokrenie. Mladé rastliny sa transplantujú raz ročne, dospelí - podľa potreby. Krmte celý rok.

Kalanchoe

Strom Života, Vnútorný ženšen, Vnútorný Lekár

Kalanchoe

Záhrada divov Kaktus

Kvitne hojne, často v lete

Chráňte pred priamym slnečným svetlom. Miluje teplo. Ľahko toleruje suchý vzduch a umelé osvetlenie.

Saintpaulia

Uzambarsky fialová, Saintpaulia violet-color, Saintpaulia hybrid

Saintpaulia

Záhrada divov Saintpaulia

Celoročne

Je potrebná vlhká pôda, ale voda by sa nemala dostať do listov. V lete si nezabudnite chrániť pred priamym slnečným žiarením. Transplantácia každé 2-3 roky alebo menej.

Tučná žena

Peniaze strom, Crassula, Zhiryanka

Crassula

Záhrada divov Kaktus

Prakticky žiadne kvety

Potrebujete jasné osvetlenie a dobrú drenáž

begónie

Evergreen begonia


Royal Begonia


Begonias - jeden z najobľúbenejších a najkrajších izbových rastlín - ale pamätajte, medzi nimi sú aj nenáročné a ťažko rastúce druhy. Medzi begónie, tam sú dekoratívne kvitnúce odrody (ktoré sú cenené, predovšetkým pre svetlé kvety - napríklad, evergonaceous begonia) a dekoratívne listy (vyznačujú sa veľké listy svetlých farieb - napríklad kráľ begónia). Niektoré druhy begónie vyzerajú ako kríky do výšky 50 cm.

starostlivosť

Begonia musí byť pestovaná v teplých podmienkach (okolo 20 ° C a vyššie), netolerujú chlad. Neodporúča sa dať hrniec s begóniou v tieni - tieto kvety sa vyvíjajú lepšie na slnečnom okne alebo v čiastočnom tieni. Vzduch okolo by mal byť vlhký. Ale nemôžete sprej rastliny. Ak je miestnosť suchá, môžete položiť ďalšiu, napríklad šálku vody. Zalievanie musí byť vykonané opatrne - a až po vyschnutí zeme, aby nedošlo k pretečeniu.

Krmte begónie raz za 1-2 týždne komplexným hnojivom. Rôzne druhy hnojív sa používajú na dekoratívne a listnaté begónie.

pelargónie


Voňavé pelargónie


Zóna Geranium


Názov pelargónie (pelargonium) kombinuje niekoľko druhov izbových rastlín. Najobľúbenejšie je zonálne pelargónie (na listoch ktorého je viditeľný hnedý kruhový prúžok). Pelargónia je tiež rozšírená a voňavá s malými ružovými alebo fialovými kvetmi (vôňa tohto pelargónie odpudzuje muchy a komáre, upokojuje nervy). Avšak silný zápach muškátov môže spôsobiť alergie a bolesti hlavy u ľudí, ktorí sú citliví na pachy - tieto kvety sa neodporúčajú umiestniť do spální.

starostlivosť

Geranium rastie najlepšie na slnečnom okne. Dobre vyvinuté v lete na otvorenom balkóne. Pre pelargónie, je lepšie zvoliť si malý hrniec, inak len listy budú rásť hojne, a kvety nemusia objaviť vôbec.

Zalievanie je dobré, ale nenechajte vodu stagnovať. Miluje suchý vzduch. Muškáty potrebujú obdobie odpočinku, aby sa dobre rozkvitli aj v budúcom roku. V zime sa uchováva v chladnejších podmienkach (asi 15 ° C), nie je napájaný, je napájaný menej často.

Dracaena


Dracaena - rastlina, ktorá vyzerá ako malá dlaň, hoci vlastne patrí do rodiny Agaveovcov. Listy Dracaeny sú dlhé, úzke, tvrdé. U niektorých druhov - s pozdĺžnymi pruhmi, menej často - so škvrnami. Najbežnejšia a najnáročnejšia vnútorná rastlina tohto druhu - dracaena ohraničená - sa nachádza v apartmánoch, kanceláriách, obchodoch. V prírode dosahuje 5 m, v miestnosti môže rásť až 2 m.

starostlivosť

Dratsenu by mali byť pestované na jasnom mieste, ale svetlo musí byť rozptýlené - rastlina by mala byť chránená pred priamymi lúčmi slnka. Najvhodnejšie sú východné a západné okná. Polievanie mierne - v lete častejšie, v zime menej často a menej. Pôda by mala byť suchá - netoleruje zamokrenie. Nádoba by mala mať dobrú drenáž a voda, ktorá sa hromadí na panvici po zalievaní, musí byť vypustená. Naopak, vzduch musí byť vlhký. Rastlina má rada jemné striekanie teplou vodou (aby sa na listoch nezhromažďovala len vlhkosť). Teplota - nie menej ako 12 ° a nie vyššia ako 28 ° C. Top dressing - v lete raz týždenne, v zime raz mesačne.

Kalanchoe


Kalanchoe je častým hosťom v dome. To je spoločná nenáročná izbová rastlina krásne kvitne, a jej šťava má aj liečivé účinky.

starostlivosť

Kalanchoe by sa mal pestovať v teplých, dobre osvetlených izbách. Najlepší pri 20-25 ° C. Priame slnečné svetlo sa však nepáči.

Zalievanie bohaté, asi raz týždenne v lete, v zime - menej. V lete je rastlina kŕmená hnojivom pre kaktusy raz týždenne.

Saintpaulia (fialová izambarská)
Najobľúbenejšie vnútorné kvety sú nepochybne fialky. Saintpaulia (fialová) - rastlina s veľmi krátkym hustým stopkou. Nad zemou je viditeľná ružica listov a kvetov. Kvitne celý rok.

olistenie okrúhly, hustý, šťavnatý. Doska je krehká (ľahko sa zlomí). Povrch je pokrytý chmýří.

farba kvety veľmi rôznorodé. Najčastejšie môžete vidieť fialové kvety, ale tam sú tiež ružové, červené, modré, biele - mnoho odtieňov od čistej bielej až tmavo fialovej. V strede sú jasne viditeľné žlté tyčinky. Okraje okvetných lístkov môžu byť hladké alebo froté. Fialová - najobľúbenejšia kvetná izbová rastlina. Existuje viac ako 1500 odrôd tejto kvetiny.

starostlivosť

Fialky dávajú prednosť priemerná teplota vzduchu v miestnosti (18-20 ° C). Musíte ju pestovať na svetlom okne, Ale v lete, keď je horúci, je potrebné chrániť rastliny pred jasným slnečným svetlom, inak sa popáleniny objavia na listoch. Veľmi veľa Nemám rád fialky dáma.

Fialky sa pestujú v špeciálnej pôde (napríklad „Záhrada zázrakov. Je lepšie zvoliť si malý hrniec. Zamerajte sa na priemer ružice listov - priemer hrnca je lepšie mať rovnaký alebo 2-3 krát menší priemer ako ker z Saintpaulia.

Pôda by mala byť vždy mierne vlhká. S nedostatočným zalievaním listy stagnujú a klesajú. Zalievanie nie je lepšie zhora, ale cez paletutak, aby voda stúpala ku koreňom uvedeným nižšie. Keď sa voda dostane na listy, vytvoria sa škvrny a listy sa môžu začať hniť. Vzduch by mal byť tiež mierne vlhký. V zime nalievajú fialovú raz týždenne.

Nadýchané fialové listy dobre zachytávajú prach. Musia byť starostlivo vyčistené handričkou alebo kefou.

Tučná žena


Tučné mäso je ľahko rozpoznateľné podľa hustých, okrúhlych alebo oválnych, mäsitých listov, ktoré sedia na silnom stopke. V ľuďoch sa verí, že rastlina dresu na okne prináša peniaze do domu.

starostlivosť

Najlepšie zo všetkého je, že tučná žena rastie v južných oknách, potrebuje priame slnečné svetlo a teplo. V lete toleruje otvorený vzduch, možno ho vykonávať na balkóne. Zalievanie bohaté. V zime obsahujú tuku pri nižšej teplote (10-15 ° C) a menej často. Ak chcete dať batériu nemôže byť.

Listy spony sa pravidelne čistia vlhkou handričkou z prachu.

zhrnutie

Izbové rastliny potrebujú rôzne životné podmienky. Ale možno najdôležitejšou podmienkou je láska. Rastliny majú dobrý prístup hostiteľa. Preto má jedno z okien sviežu záhradu a druhé má tenké, omráčené vetvičky. Ak máte radi svoje rastliny, budete schopní im poskytnúť náležitú starostlivosť - a tento proces bude vaša jediná radosť.

Loading...