Najlepšie laky na jachte

Plachty na jachte: na súši a na mori

Yacht laky: stručný vzdelávací program

Rozsah lakov na jachte je veľmi široký: od lakovania vidieckeho nábytku až po povrchovú úpravu vonkajších stien drevených domov a dokonca aj na pokrytie povrchu hudobných nástrojov.

Pri zaschnutí jachtacieho laku vzniká film s vysokými ochrannými a pevnostnými vlastnosťami: lakovaný povrch nevybledne na slnku, nebojí sa oderu a mechanických účinkov, dokonale zachováva vzhľad aj v agresívnych atmosférických podmienkach (morská hmla, vysoká vlhkosť atď.).

Keďže sa riadi názvom tejto triedy farieb a lakov, nie je potrebné, aby ste boli pod ilúziou a dúfame, že laky na jachty poskytnú kvalitnú a dlhodobú ochranu akéhokoľvek povrchu. Áno, spoľahlivosť limit lakhtnye lakov je oveľa vyššia ako u bežných lakov, ale je potrebné vziať do úvahy niekoľko niektorých nuansy. Bez ohľadu na to, ako vysoko kvalitný lak na jachte je, ak sa s nimi zaobchádza so stenami novo vybudovaného kúpeľa, nedá sa vyhnúť rýchlemu praskaniu laku.

Nepodmienečne veria a tvrdia o vysokej trvanlivosti laku na jachte: v prvom rade je určený na ochranu pred vlhkosťou a vlastnosti mechanickej pevnosti sú výrazne nižšie ako bežné SUV. Jednou z hlavných výhod lakov na jachte je elasticita a nevýhodou je krehkosť pri nízkych teplotách. Výber najlepšieho laku na jachty pre akúkoľvek prácu, musíte "vyvážiť", starostlivo zvážiť všetky výhody a nevýhody po dôkladnom štúdiu zloženia, odporúčania a návod na použitie.

Niektorí maliari sa domnievajú, že originálne názvy ako „jachta“, „lodná doska“ alebo „paluba“ nie sú nič viac ako marketingové triky, ktoré priťahujú pozornosť zákazníkov a presvedčia ich o jedinečných vlastnostiach lakov. V všeobecne uznávanej klasifikácii lakov takéto kategórie chýbajú.

Klasifikácia lakov

Klasifikácia lakov podľa stupňa lesku skôr svojvoľné. Lesklé laky dodávajú povrchu jasný lesk, majú dobrú odrazivosť. Povrch ošetrený matným lakom nesvieti; prakticky neexistuje prach a menšie znečistenie. Medziproduktom je pololesklý alebo pololesklý lak. Bolo by však veľmi obozretné vybrať lak len vo vzhľade ním ošetreného povrchu: dôležitejšie je chemické zloženie, ktoré určuje prevádzkové vlastnosti laku na jachte.

Hlavné typy lakov na jachty:

  • alkyd;
  • uretán-alkyd alebo alkyduretán (v závislosti od pomeru zložiek);
  • akrylát.

Ako ukazuje štatistika predaja, najobľúbenejšie sú laky z alkydových jácht, S najväčšou pravdepodobnosťou sa kupujúci riadia pomerne nízkou cenou a relatívne vysokou mierou trvanlivosti. Alkydové laky však vzhľadom na svoju vysokú toxicitu nemôžu byť použité v interiéri: najprv sa pri sušení uvoľňujú výpary toxických rozpúšťadiel a neskôr menej prchavé nebezpečné zlúčeniny. S priemernou intenzitou mechanických efektov si alkydové jachtové laky zachovávajú vzhľad povrchu po dobu 4-5 rokov.


V zložení uretánové alkydové laky sú tiež prítomné toxické rozpúšťadlá, ale ich množstvo je oveľa nižšie ako v alkydových rozpúšťadlách. Takéto laky sa môžu používať v interiéri. Uretánové plastifikátory zabraňujú odparovaniu nebezpečných chemikálií. Vďaka nim má film vytvorený po úplnom vysušení laku vysokú pružnosť a odolnosť voči významným teplotným zmenám. Mimochodom, uretán-alkydový lak je jedinou možnou možnosťou pre domy vybavené systémom „teplej podlahy“: iné plachty na jachte pravdepodobne nevydržia časté zmeny teploty a budú pokryté trhlinami.

V zložení alkyd-uretánové laky na jachty prevládajú alkydy, čo zabezpečuje vysokú rýchlosť sušenia a tepelnú stabilitu. Pre vysoký výkon musíte zaplatiť vysokú toxicitu.

Najbezpečnejšie z hľadiska expozície ľudí laky na akrylové jachtyktoré sú založené na vode. Obsah toxických látok v nich je minimalizovaný. Pre svoj účel - konečnú úpravu povrchov lodí, lodí a jácht - neodporúča sa používať akrylátový lak; povolené je len spracovanie dreva, ktoré nie je v kontakte s vodou. Avšak, niektorí výrobcovia akrylových lakov na ne kladie označenie "jachta", s dôrazom na vynikajúce výkonové vlastnosti výrobku.

Špičkové laky na jachty

Výber najlepší jachtu lak je docela výzvou. Je potrebné vziať do úvahy mnoho parametrov: účel, spotreba, náklady, šetrnosť k životnému prostrediu, špeciálne požiadavky, životnosť atď. Tabuľka zobrazuje najobľúbenejšie značky lakových jácht znížením popularity medzi spotrebiteľmi.

Značka

značka

nadácie

vymenovanie

poznámky

spotreba

Cena / liter, trieť.

Tikkurila (Fínsko)

Tikkurila Supi Saunasuoja

lesklý

akrylát

Steny a stropy v miestnostiach s vysokou vlhkosťou

Neobsahuje látky, ktoré chránia pred UV žiarením

1 liter na 11-12 metrov2

Od 570

Tikkurila UNIKA SUPER pololesklý

Uretán alkyd

Spracovanie vnútorných a vonkajších plôch

Odolné voči UV žiareniu a extrémnym teplotám

1 liter na 10-11 m2

Od 550

Tikkurila UNIKA SUPER

fádne

Uretán alkyd

Všetky vnútorné a vonkajšie drevené povrchy

Supersteady na klimatické vplyvy

1 liter na 11-12 metrov2

Od 570

Marshall (Turecko)

Marshall protex

lesklý

Alkyduretán

Odporúča sa pre externé použitie.

Plastové, mäkké

13-14 m2

Od 300

Marshall Protex Yat Vernik

fádne

Uretán alkyd

Odporúča sa pre externé použitie.

Odolné voči vysokej vlhkosti, opotrebeniu

11-12 m2

Od 440

PARADE (Rusko)

PARADE L20

lesklý

Alkyduretán

Odporúča sa pre externé použitie.

Nezmení sa, zvýrazní textúru dreva

10 m2

Od 270

Poli-R (Turecko)

Poli-R

brúsil

Alkyduretán

Odporúča sa pre externé použitie.

Optimálna kombinácia tvrdosti a pružnosti

13-14 m2

Od 290

Prestige (Rusko)

prestíž

lesklý

alkyd

Len na vonkajšie použitie

Rýchle schnutie, stabilné v slanej vode

7-9 m2

Od 160

NEOMID (Rusko)

NEOMID YACHT

Lesklý, matný, polomatný

Alkyduretán

Na vonkajšie a vnútorné použitie

Zvýšená odolnosť voči poveternostným vplyvom a opotrebeniu

10-13 m2

Od 190

Eurotex

Eurotex Rogneda

Lesklý, pololesklý

Alkyduretán

Na vonkajšie a vnútorné použitie

Vysoká elasticita, odolná voči slanej vode

6-7 m2

Od 320

Ktorý jachtový lak je lepšie kúpiť?

Podľa štatistík sa nakupuje len jeden zo stoviek balíčkov lakov na spracovanie lodí a lodí. To nie je prekvapujúce: počet jácht v Rusku na obyvateľa zostáva veľmi žiaduci. Predaj lakov na jachte sa však neustále zvyšuje, čo je z veľkej časti spôsobené rýchlym rastom popularity jednotlivých drevených domov. Drevo je veľmi rozmarný materiál a bez spoľahlivej ochrany sa rýchlo stáva k ničomu. Lak na jachty pomáha spoľahlivo chrániť strom pred akoukoľvek atmosférickou expozíciou: ultrafialovým žiarením, zmenami vlhkosti a teploty av pobrežných oblastiach - od agresívnej morskej hmly. Sortiment dobrých lakov na jachte je pomerne široký a neexistujú žiadne výrobky s univerzálnymi vlastnosťami a vhodné na riešenie akejkoľvek úlohy. Nižšie je tabuľka najlepších značiek jácht laky, v závislosti na funkčnom účele.

úloha

Najlepšia značka laku na jachte

Povrchová úprava lodí, lodí a jácht (morská voda, nad čiarou ponoru) t

Prestige, Rogneda Eurotex

Povrchová úprava lodí, lodí a jácht (sladká voda, nad čiarou ponoru) t

Tikkurila UNIKA SUPER, NEOMID YACHT

Spracovanie drevených povrchov v miestnostiach s vysokou vlhkosťou

Tikkurila Supi, Marshall Protex Yat Vernik

Povrchová úprava drevených povrchov, ktoré nie sú vystavené intenzívnemu mechanickému namáhaniu (steny, zábradlia, rámy, dvere)

Prestige, PARADE L20

Povrchová úprava drevených podláh, exteriérový nábytok

Marshall Protex Yat Vernik, Poli-R

Použitie lakov na jachte: jednoduché pravidlá

Bez ohľadu na to, aký typ si vyberiete, spôsob aplikácie je identický pre všetky značky.

  • Po prvé, pred nanesením dreva treba dôkladne vysušiť a mať obsah zvyškovej vlhkosti maximálne 20%.
  • Po druhé, pred dokončením laku sa odporúča ošetriť drevený podklad základným náterom s antiseptickými prísadami.
  • Po tretie, aby sa dosiahol optimálny výsledok, je potrebné aplikovať 2-3 vrstvy laku. Ak chcete, môžete s farbou experimentovať pridaním kompatibilnej farebnej schémy.
  • Po štvrté, každá nasledujúca vrstva by sa mala aplikovať až po úplnom vysušení predchádzajúcej vrstvy.

Ak sa lak na jachtu použije na spracovanie povrchového prepracovania, musí sa predchádzajúca vrstva starostlivo odstrániť, inak je možné napučanie a popraskanie.

Je dosť ťažké predvídať všetky nuansy používania lakov na jachte, preto pri kúpe je vhodné získať odporúčania od poradcu, ktorý je kompetentný vo veciach výroby a nanášania náterových hmôt a lakov.

Pozrite si video: Our Miss Brooks: English Test First Aid Course Tries to Forget Wins a Man's Suit (Február 2020).

Loading...