Ošetrenie stromov na jar: čo, prečo a kedy

Spracovanie záhrady na jar z škodcov a chorôb: termíny, prípravy, pravidlá

Jarné aktivity na ochranu záhrady pred škodcami a chorobami - prevencia hromadného šírenia škodlivých predmetov a prísľub vysokej a zdravej úrody. Keď stromy na jar idú von z pokojovej fázy, môžu byť bezpečne ošetrené prípravkami s vysokou koncentráciou vo všeobecnosti. Ešte pred zberom ovocia je ešte viac ako 2 mesiace, takže čakanie bude určite zachované.

Všeobecné pravidlá a znaky ochranných opatrení na jar

Práca v záhrade začína pred roztopením snehu. Pred začiatkom toku miazgy hygienické prerezávanie, odstránenie poškodených a omrznutých čiernych výhonkov. Rezy sú spracované so záhradným ihriskom a natreté farbou. Rezané suché vetvy spolu so zvyškami padlých listov (ktoré nemali čas na stiahnutie na jeseň) okamžite spálili.

Keď pôda trochu vyschne, podržte uvoľnenie alebo plytké kopanie pristvolnyh kruhy, Zničíme tak časť prezimujúcich škodcov a zlepšíme podmienky pre prospešné pôdne mikroorganizmy. Po opísanej práci vyzerá záhrada dobre upravená: je pripravená na ďalšie fytosanitárne postupy.

Dodržiavanie termínov záhradné ošetrenie pesticídmi vždy dôležité, ale najmä na jar. Je potrebné zamerať sa nie na kalendár, ale na fázy vývoja stromu. Ak nemáte čas na spracovanie predtým, ako obličky napučia - môžete preniesť prácu, ale len úpravou koncentrácie pracovného roztoku. Inak sa poskytuje popáleniny mladých listov a dokonca aj výtok. Na začiatku jari, keď je priemerná denná teplota nižšia ako 10 ° C, biologické látky nie sú účinné. Začíname so síranom meďnatým, močovinou, zmesou Bordeaux a koloidnou sírou. Tieto zlúčeniny sú veľmi agresívne, preto pracujeme v osobných ochranných prostriedkoch a používame iba plastové a sklenené riady. Striekať stromy v suchom počasí, pretože vysoká vlhkosť zvyšuje riziko popálenín. Pri príprave roztoku prísne dodržiavame odporúčané koncentrácie. Ďalším dôležitým parametrom je denná teplota. Prípravky na jarné pôsobenie pri teplotách nad + 5 ° C. Informácie o teplotnom rozsahu pôsobenia sú uvedené v návode na používanie pesticídov.

Schéma jarných ochranných opatrení pre ovocné stromy

Plánované záhradné procedúry od „predtým, než sa púčiky zväčšia“ až po „segregáciu bud“ sú prezentované v tabuľke, ktorá slúži ako pripomienka pre začínajúcich záhradkárov. Možnosť opätovného použitia jedného lieku v rôznych fázach sa tiež odráža v tabuľke, ale opakované liečby stromov sú potrebné len s vysokým počtom škodcov alebo vysokým stupňom poškodenia choroby v predchádzajúcich rokoch. Najlepší účinok sa dosahuje striedaním niekoľkých liekov.

Fáza vývoja rastlín

Udalosť / liek

Škodlivý predmet

poznámka

pred začiatkom toku miazgy

sanitárne rezanie a odstraňovanie kôry

komplexných škodcov a chorôb

Dezinfekcia pruners a hacksaws po každom strome. Rezy sú ošetrené záhradným barom a zafarbené.

na jar, na základe poveternostných podmienok

bielenie kmeňov a základov kostrových vetiev

ochrana pred teplotnými zmenami a spálením slnkom

Pripravená vo vode dispergovaná farba alebo zmes hydratovaného vápna (2 kg), ílu (1 kg) a síranu meďnatého (300 g) na 10 litrov vody

predtým, než sa púčiky zväčšia

5% roztok síranu meďnatého

strup, múčnatka,

roztok síranu železitého

strup, múčnatka

300 - 500 g na 10 litrov

"Zelený kužeľ", pred puknutím, pri teplote nad + 5 ° C

močovina 5% (karbamid)

zimoviská vošiek, roztoč, jabloň, tsvetoeda, listnaté rastliny

Je doplnkovým obväzom na začiatku vegetačného obdobia, povolený v tankovej zmesi so vitriolom

Zmes Bordeaux, 3%

komplex patogénov

Pracovný roztok sa pripraví zo šťavy a vápna v pomere 1: 1 (300 g každej látky na 10 litrov vody). Roztok sa mieša, nechá sa usadiť a zrazenina sa vypustí. Pred naplnením postrekovača to nebude filtrovať

po pauze

Zmes Bordeaux, 1%

komplex patogénov

Pracovný roztok sa pripraví zo šťavy a vápna v pomere 1: 1 (100 g každej látky na 10 litrov vody).

Bitoxibacilín, P

Lepidocide

spider mite, hárok jedlých listov

Plán 2 - 3 liečby v intervaloch 7 - 10 dní, denné teploty nad + 20

HOM

chrastavosť, múčnatka, klyasterosporióza, kokokomykóza, monilióza

je prostriedok na báze síry na báze medi

Akhtar

B-58

vošky, weevils, tsvetoed

Odporúča sa striedať lieky s inou účinnou látkou, aby sa zabránilo vzniku rezistencie u škodcov.

Horus

topás

Je rýchly

monilioz, špinenie, strup, múčnatka, kokokomykóza

Systémové fungicídy poskytujú dlhodobý ochranný účinok.

izolácia pukov

Nádržová zmes fungicídu a insekticídu zo zoznamu vyššie

kvet, chrobák, vošky, monilióza, kokokomykóza

Ošetrenie sa uskutočňuje len pri vysokých množstvách škodcov alebo pri predpovedaných epifytikách

ružový bud

Alirin-B

Lepidocide

bitoksibatsillin

fitoverm

závažná múčnatka, masová kolonizácia vošiek alebo jabloňového moru

V tejto fáze je používanie chemikálií veľmi nežiaduce, pretože začiatok leta opeľujúceho hmyzu.

So začiatkom kvitnutia spracovanie v záhrade je dočasne zastavené, aby nedošlo k zničeniu prospešných opeľovačov a entomofágov. Ak je to nevyhnutné, môžete použiť biologické látky. Objem a početnosť ošetrení závisí od celkového zdravia záhrady a najvýznamnejšieho škodlivého faktora v danom regióne. Ak sú pre šírenie múčnatky priaznivé poveternostné podmienky, nie je možné ignorovať preventívne postrekovanie prípravkov obsahujúcich meď.

Medzi skúsenými záhradkármi je málo priaznivcov. ľudových prostriedkov ochrana stromov. Je to spôsobené zložitosťou procesu a nízkou účinnosťou. V každom prípade, pre stromy, použitie tinktúry ťažké. Najväčšia odozva od záhradkárov dostala cesnakovú tinktúru a tabakový prach z vošiek na bobule a okrasné rastliny. Aby sa „vyplienili“ škodcovia, pôda pod stromčekmi a ovocnými stromami môže byť zasiata nechtami a cesnakom.

Nuance jarné spracovanie bobúľ kríky

Berry plodiny začínajú skôr vegetačné obdobie a dávajú zrelý zber rýchlejšie, preto pri výbere liekov na spracovanie dávame prednosť biologickým látkam a drogám s krátkym čakacím obdobím.

bobule zber s jemnými listami ošetrujeme zmes Bordeaux, ktorá má v porovnaní so síranom meďnatým mäkší účinok. Pred rastom listov jahôd a kvitnúcich púčikov na kríkoch pripravíme 3% pracovný roztok a na plech poskytneme 1% roztok.

egreše Liečivo obsahujúce med nerozstrekujeme, pretože má vysoký toxický účinok na rastlinu.

Zastaralá, ale pracovná metóda vyhladzovania obličiek sa zapína ríbezle - oparenie vriacou vodou, kým púčiky nezačnú napučiavať. Na boj proti sklenému puzdru je dôležité včas skrátiť suché vetvy na základňu. Larvy zimy v dolnej časti výhonku vo výške 5 - 10 cm od pôdy. Ak budete rezať obývané výhonky s oneskorením - škodca bezpečne opustí zimovisko a dá novú generáciu.

So správnym prístupom a pozornou starostlivosťou o záhradu jarné spracovanie minimalizuje alebo úplne odstraňuje potrebu postrekovania stromov počas vegetačného obdobia. Nanešťastie, prísne termíny (prudké otepľovanie a aktívny rast stromov), zlé počasie (dážď a vietor) a nedostatok voľného času často zamieňajú naše plány.

Urobte si dobrú úrodu!

Pozrite si video: Strihanie ovocnych stromov a krikov na jar (Február 2020).

Loading...