Čo je to v chladničke v klimatickej triede lepšie?

Čo sa stane, ak zvolíte nesprávne písmená?

Pri výbere chladničky ľudia zvyčajne venujú pozornosť dizajnu, cene, spotrebe energie, počtu kompresorov, objemu a umiestneniu mrazničky. A tu klimatická trieda chladnička zostane nejako mimo obrazovky.

Ale pre správnu prevádzku zariadenia je veľmi dôležité, za akých podmienok, pri akej teplote miestnosti bude fungovať. V opačnom prípade čakajte na problémy - niekedy veľmi vážne.


Čo znamená klimatická trieda chladničky?

Podľa všeobecne uznávaných noriem existujú štyri klimatické triedy chladničiek. Zahraniční výrobcovia ich označujú latinskými písmenami, zodpovedajú klimatickým podmienkam a teplotným režimom, ktoré sú možné v priestoroch (teploty sú samozrejme plus):

 • N - 16 - 32 stupňov (normálne);
 • SN - 10-32 stupňov (subnormálne);
 • ST - 18-38 stupňov, podmienky vysokej vlhkosti (subtropické);
 • T - 18-43 stupňov, so suchou klímou (tropické).

Chladničky klimatických tried SN a N sú zvyčajne ponúkané pre ruských kupujúcich (UHL je chladné a mierne chladné podnebie). Verzie ST a T sú v domácich modeloch označené písmenom O (všeobecná klíma).

Okrem iných charakteristík tieto údaje udávajú výrobcovia na technickom štítku, ktorý je prilepený v chladničke.


Modely triedy SN a N môžu zabezpečiť stabilitu teploty vo vnútri komôr (mrazenie a chladenie) v našich klimatických podmienkach.

Ak sa výrobok vyberie nesprávne, chladnička sa nebude vyrovnávať, napríklad so silným teplom, bude pracovať neefektívne, na hranici svojich možností, môže sa rýchlo rozbiť.

Výber zariadenia príslušnej triedy nie je dôležitý len na zabezpečenie jeho prevádzky v normálnom prostredí. Musíte sa chrániť v prípade neočakávaného zlyhania chladničky počas záručnej doby. Ak sa zariadenie používa v nevhodných klimatických podmienkach, ktoré nie sú uvedené v pokynoch, zákaznícky servis môže odmietnuť opravu záruky.

V súvislosti s rastúcim počtom prírodných anomálií, keď letná teplota v našich zemepisných šírkach častejšie stúpa nad 32 stupňov, výrobcovia rozšírili produktovú radu. Teraz si môžete kúpiť modely s dvojitým označením s rozsahom pracovných teplôt okolia v stupňoch:

 • SN-ST (16-38);
 • SN-T (10-43).

Ktorá chladiaca trieda je vhodnejšia?

Niekto si bude myslieť, že je lepšie kúpiť si univerzálny model, napríklad SN-T. Bude fungovať rovnako stabilne za akýchkoľvek podmienok, a to ako v teple, tak aj v chlade. Musíte však zvážiť, že takýto výrobok bude oveľa drahší vzhľadom na konštrukčné prvky, a to v dôsledku použitia odolnejších voči zmenám v životnom prostredí a drahších častiach:

 • kompresor so zvýšeným chladiacim výkonom;
 • kondenzátor so zvýšeným chladiacim povrchom;
 • prídavný chladiaci ventilátor kondenzátora;
 • zvýšená izolačná vrstva v chladiacej komore;
 • materiály so zvýšenou odolnosťou voči plesniam a plesniam.

Zariadenie určené na prácu v extrémnych podmienkach môže mať aj zvýšenú spotrebu energie.

Preto by mal domáci spotrebiteľ zvážiť, či je potrebné preplatiť možnosť, ktorá bude mať účinok len niekoľkokrát ročne. Je rozumnejšie vybrať chladničku klimatickej triedy, ktorá najlepšie vyhovuje podmienkam oblasti, v ktorej spotrebiteľ žije. Takáto voľba má priaznivý vplyv na trvanie nepretržitej životnosti zariadenia a peňaženky kupujúceho.

Pozrite si video: Designové chladničky Miele (Október 2019).

Loading...