Ktorá myš je lepšia - laserová alebo optická?

Manipulátory virtuálneho života

Počítačová myš je možno najobľúbenejším a najrozšírenejším počítačovým zariadením. Od svojho vzniku v roku 1963 prešla konštrukcia ramena hlbokými technologickými zmenami. Už zabudnuté sú myši s priamym pohonom z dvoch kolmých kovových kolies. Teraz relevantné optické a laserové zariadenia. Ktorá počítačová myš je lepšia - laserová alebo optická? Pokúsme sa pochopiť rozdiely medzi týmito dvoma typmi myší.

dizajn

Moderný manipulátor-myš má vstavanú videokameru, ktorá pri neuveriteľnej rýchlosti (viac ako tisíckrát za sekundu) sníma povrchy a prenáša informácie do procesora, ktorý pri porovnaní obrázkov určuje súradnice a hodnotu posunu manipulátora. Aby boli obrázky kvalitnejšie, povrch by mal byť zvýraznený. Na tento účel sa používajú rôzne technológie:

Optická myš

Využíva diódu LED, ktorej práca umožňuje lepšie prijímať senzor a procesor číta informácie rýchlejšie a podľa toho určuje polohu zariadenia.

Laserová myš

Pre kontrastné osvetlenie povrchu sa nepoužíva polovodičový laser, ale polovodičový laser, senzor je nastavený na zachytenie zodpovedajúcej vlnovej dĺžky tohto svetla.


rezolúcia

Skratka dpi, ktorú často vidíme na cenovkách v obchodoch, kde sa predávajú myši, znamená počet bodov na palec, t.j. Rozlíšenie. Čím vyššia je, tým vyššia je citlivosť zariadenia. 800 dpi je dosť dosť pre typickú počítačovú prácu - optická myš bude robiť, ale pre virtuálnych hráčov a profesionálnych grafikov je potrebné väčšie rozlíšenie manipulátora - preto je pre nich lepšie kúpiť laserovú počítačovú myš.

Optická myš

Pre väčšinu z nich je toto číslo 800 dpi, maximum je 1200 dpi.

Laserová myš

Majú priemerné rozlíšenie 2000 dpi, maximálna hodnota je viac ako 4000 dpi a na trhu sa objavili aj laserové myši s rozlíšením 5700 dpi, čo tiež umožňuje kontrolovať hodnotu tohto indikátora, aby sa šetrila energia.

cena

Optická myš

Lacnejšie - cena od 200 rubľov.

Laserová myš

Dosť drahé: od 600 do 5000 rubľov a viac (špičkové herné modely)

Rýchlosť a presnosť

Polovodičový laser, ktorý vyžaruje svetlo v infračervenej oblasti, ktorá je pre oko neviditeľná, je presnejší, informácie sú lepšie čitateľné, a preto je myš presnejšie umiestnená. Zlepšujú sa kritériá ako rýchlosť a presnosť. To platí najmä pre hráčov, ako aj pre grafikov - je pre nich lepšie vybrať si laserovú myš.


Spotreba energie

Laserová myš v porovnaní s optickou LED spotrebuje oveľa menej energie. To je dôležité najmä pri použití bezdrôtovej myši, kde je naliehavá otázka šetrenia energie batérií alebo batérií. Pre manipulátory v drôtovej verzii je tento faktor zanedbateľný.

Pracovný povrch

Dokonca aj najjednoduchší zástupca triedy LED myší nevyžaduje rohož, pretože pracuje na takmer všetkých povrchoch. Výnimkami sú transparentné sklo, lesklé a zrkadlové. Tu bude LED myš konať s takými prerušeniami, že sa vám jednoducho položiť rohož pod ním. Laserové osvetlenie je však takmer ľahostajné voči materiálu pohybovej roviny myši, takéto zariadenia sa môžu ľahko vyrovnať s akýmikoľvek povrchmi vrátane zrkadlových. Ale je tu jedna nuancia. Pre laserovú myš je veľmi dôležitý tesný kontakt s pracovnou rovinou odrazu. Vzhľad medzery dokonca 1 mm značne komplikuje prevádzku takéhoto zariadenia a LED môže pracovať aj na kolene.


podsvietenie

Ďalšou nevýhodou LED myši, ktorá je známa mnohými používateľmi, je žiara (často červená, menej často modrá alebo zelená), aj keď je počítač vypnutý, čo nie je vždy pohodlné a príjemné pre oko - napríklad v noci, keď sa pokúšate zaspať a z počítačového stola svieti celkom jasný lúč. V lasere nie je žiadny žiara, pretože, ako je uvedené vyššie, vyžaruje infračervené svetlo, ktoré je pre naše oči neviditeľné.


Takéto vlastnosti manipulátora-myši ako ergonómia, krása, farba, materiál výroby, hmatové pocity, počet ďalších tlačidiel sú veľmi osobné a závisia od ľudských preferencií.

Zhrnutie: výhody a nevýhody

Optická LED myš

výhody:

 • nízka cena;
 • medzera medzi myšou a pracovným povrchom je nekritická.

nevýhody:

 • nefunguje na zrkadlových, sklenených a lesklých povrchoch;
 • nízka presnosť a rýchlosť kurzora;
 • nízka citlivosť;
 • rušivé svetlá;
 • vysoká spotreba energie pri bezdrôtovom výkone.

Optická laserová myš

výhody:

 • práca na všetkých pracovných plochách;
 • vysoká presnosť a rýchlosť kurzora;
 • vysoká citlivosť a kontrola rozlíšenia;
 • žiadna viditeľná žiara;
 • nízka spotreba energie v bezdrôtovej sieti;
 • možnosť použitia rôznych prídavných funkčných tlačidiel.

nevýhody:

 • vysoká cena;
 • Kritickosť k medzere medzi myšou a pracovným povrchom.

Ktorá myš je lepšie kúpiť - laserová alebo optická?

Ak budeme postupovať výhradne z technických vlastností, potom je laserová myš takmer vo všetkých indikátoroch lepšia ako optické LED zariadenia. Znamená to však, že sa musíme opticky zbaviť optickej myši? Koniec koncov, doteraz dokonale zvládala svoje úlohy.

Voľba je vždy tvoja. Pre laserovú myš bude musieť zaplatiť pomerne veľké množstvo. No, ak ste hráč alebo dizajnér - potom sa investícia rýchlo vyplatí (či už materiálne alebo morálne). Ak ste pravidelným používateľom kancelárskych programov a internetu, s najväčšou pravdepodobnosťou si ani nevšimnete žiadny kvalitatívny skok v úrovni presnosti odozvy manipulátora. Ďalšia vec, ak potrebujete bezdrôtovú myš - potom je lepšie kúpiť laserovú myš namiesto optickej. Nákupom lasera ušetríte veľa energie na batériách - nabíjanie je niekoľkokrát dlhšie ako optické.

Loading...