Prvá pomoc pri otrave

Prosím, berte to vážne

V letnej sezóne je obzvlášť dôležitá téma otravy: tam sú huby a bobule, nie je vždy možné sledovať deti, ktoré dokážu vrhnúť trávu do úst alebo držať niekoľko produktov na slnku niekoľko hodín. Miera sanitácie v letných podmienkach tiež klesá, prípadne otrava stale produktmi.

Príznaky otravy jedlom sú zvyčajneletargia, nevoľnosť, zvracanie, bolesť brucha, hnačka, horúčka, v niektorých prípadoch vyrážka na koži, ak je otrava spôsobená nejakou chemickou látkou, dýchavičnosťou, závratmi, ťažkou slabosťou, neostrým videním.

Ale rovnaké príznaky môžu byť príznakmi nástupu vážnej choroby. Preto sa nemusíte sami liečiť - len lekár môže urobiť presnú diagnózu! V článku sa dozvieme, ako poskytnúť prvú pomoc v prípade otravy pred príchodom lekára - alebo sa vyrovnať s najľahšími otravami známeho pôvodu.

Krok 1: diagnostika otravy

Ak chcete správne poskytnúť prvú pomoc - musíte presne zistiť príčinu otravy. Symptómy podobné otrave sú obsiahnuté v mnohých infekčných ochoreniach a zápalových procesoch. Ak existuje bolesť, požiadajte obeť, aby ukázala, kde sa nachádzajú. Ak to ukazuje na pravej strane, je celkom možné, že je možný útok zápalu slepého čreva, a potom musíte okamžite poslať osobu do nemocnice. Ak je v stolici viditeľná krv, je to príznak závažného infekčného ochorenia, dokonca aj cholery. Takýto pacient môže dostať len harmančekový čaj alebo zelený čaj, aby nedošlo k dehydratácii, ale nemôže byť liečený doma. A tiež sa nelieči doma v prítomnosti kŕčov, zatemnenie alebo strata vedomia. V žiadnom prípade nedávajte na žalúdok vyhrievaciu podložku, kým presne neviete, čo je príčinou ochorenia.

Opýtajte sa pacienta: čo jedol, čo pil, akú trávu žuval, na čo bol zvyknutý, či sa zdalo, že jedlo chutí podivne, ak sa neobťažoval s postrekovačmi a inými chemikáliami. Spravidla pomáha identifikovať príčinu otravy. Zmerajte teplotu, pri otrave jedlom zvyčajne stúpne na 38 stupňov.

Jemne pociťujte brucho pacienta (poloha na chrbte, ohnuté kolená): v prípade otravy sa táto bolesť zvyčajne hromadí v žalúdku tesne nad pupkom.

Krok 2: pripravte všetko, čo potrebujete

Ak je otrava spôsobená jedlom, nápojom, náhodným použitím piluliek, atď., Pomáha pacientovi umývať črevá. Na vyvolanie zvracania pripravíme liter teplej prevarenej vody s prísadami (vyberte tú, ktorá je na ruke):

  • dva alebo tri vrecká harmančeka alebo mäty, varené v 100 g vriacej vody;
  • manganistan draselný (zriedený v samostatnom hrnci niekoľko desiatok zŕn, keď sa rozpustia, nalejte do spoločnej misky, farba roztoku je bledoružová);
  • 2-3% roztok sódy;
  • zelený čaj (0,5 čajovej lyžičky na 100 g vriacej vody, varíme, necháme stáť 10 minút, potom nalejeme do nádoby s vodou cez sito).

Pri príprave roztoku na klystír sa pozorujú približne rovnaké pomery, len prepočítané na požadovaný objem (0,5 l pre dieťa, 1 l pre tínedžera, 1,5-2 l pre dospelého).

Na gauči alebo na posteľ rozprestierame plátno, prikryjeme uterákom - tu bude klystír.

Krok 3: Odstránenie jedu spôsobom provokácie zvracania

Nie je potrebné presvedčiť dospelú osobu, on sám chápe potrebu odstrániť žalúdok nežiaducich látok. Dieťa by malo byť láskavo vysvetlené, ako mu tento postup pomôže, presvedčiť ho, aby pil vodu (potrebuje len pollitrový hrnček). Je žiaduce, aby pacient pil dezinfekčný prostriedok v blízkosti toalety alebo umývadla, pretože zvracanie môže začať náhle.

Ak sa všetka voda opije a nevyskytne sa zvracanie, odporúčajte pacientovi, aby na koreň jazyka položil dva prsty, index a stred. Dieťa počas vracania by sa malo držať tak, aby sa príliš neznižoval - častice potravy sa môžu dostať do dýchacích ciest, pacient môže stratiť rovnováhu. Spravidla do 3-5 minút, takmer všetky vody spolu s časticami jedol jedla, vyjde zvracanie. Potom by ste mali dať pacientovi trochu odpočinku a dať mu nejaký mäta alebo harmančekový čaj.

Krok 4: Čistenie čriev črevným nálezom

Pacient je na ľavej strane umiestnený na zakrytej vatovej tkanine s nohami ohnutými na kolenách. Špička klystír musí byť naolejovaná vazelínou alebo rastlinným olejom, aby nedošlo k poraneniu rektálnej sliznice. Musíte ho zadať približne ¾ dĺžky. Ak sa jedná o hrnček Esmarkh, mal by sa zvýšiť na maximálnu výšku a pacient by mal byť požiadaný, aby „dýchal v žalúdku“ (vdychovanie - výčnelok, výdych - vdychovanie), takže liečivý roztok prejde do čreva rýchlejšie. Ak klystír - netlačte príliš tvrdo, aj keď liečebný prostriedok vstupuje do hrubého čreva postupne. Ak je nutkanie na pohyb čreva, prestaňte vstupovať do roztoku a vezmite pacienta na toaletu, ak nie, zadajte celý obsah, počkajte niekoľko minút a odneste ho na záchod. Takmer všetka voda zmiešaná s výkalmi vyjde. Po klystýri, močenie stolice môže dôjsť niekoľkokrát, je to normálne.

Krok 5: Ďalšie čistenie čriev

Ak teplota neklesne a nie je možné dosiahnuť správne čistenie čriev, mali by sa použiť laxatíva. To znižuje absorpciu toxínov cez steny tenkého čreva.

Najviac dokázaným liekom je síran horečnatý. Deti - 1 lyžička. l, dospievajúci - polovica stola. l. dospelí - 1 stol.l. Liek má nepríjemnú chuť, preto sa rozpustí v 100 g vody, vypije sa v jednom dúšku a zapije sa veľkým množstvom tekutiny (voda, čaj bez cukru, minerálna voda bez plynu). Ak sa výsledok nedosiahne, po troch hodinách môžete pacientovi podať ďalšiu dávku.

Krok 6: Zabráňte dehydratácii

V prípade otravy, v procese zvracania a hnačky, telo pacienta je veľmi dehydratované, a to je škodlivé, najmä v lete. Ak chcete pomôcť, je potrebné čo najčastejšie ponúknuť obeti nápoj: čaj s citrónom, voda s citrónom, minerálna voda bez plynu, odvar z harmančeka alebo mäty. Počas prvých šiestich hodín po nástupe príznakov otravy by mal pacient vypiť až tri litre vody. Ak sa dehydratácia nedá zvládnuť včas, môžu sa vyskytnúť kŕče, ťažké závraty, fotofóbia a iné nepríjemné príznaky, ktorým sa dá ľahko predísť doma.

Niekedy nestačí len pitie a zníženie počtu sodíkových iónov v tele je nežiaduce. Potom aplikujte soľné roztoky: rehydron alebo humánny elektrolyt, ktoré vám umožnia udržiavať normálny vodný roztok v žalúdku. Ak v blízkosti nie je lekáreň, môžete do pitnej vody jednoducho pridať trochu hrubej soli (pol litra litra na 2 litre teplej prevarenej vody, dobre premiešať, namáhať).

Dobrou pomocou v prípade otravy bude aj Smecta. Neexistujú žiadne možnosti, tam je pomarančová príchuť, jeho dieťa bude piť s veľkým potešením.


Mimochodom, smectum nielenže zabraňuje dehydratácii, ale má aj vlastnosti sorbentu - absorbuje cudzie látky, ktoré im bránia v ovplyvnení tela.

Krok 7: odstránenie bolesti a opuchu čreva v prípade otravy

V prípade otravy nie je ťažká bolesť nezvyčajná. Ako pomôcť? Objednajte si jednoduchý liek s názvom Humana - pokojné bruško


alebo jeho analóg "Humana - fenikel čaj s kmínom"


Nenechajte sa čudovať, že sa jedná o zmesi detského čaju: lieky sú vo všeobecnosti určené na normalizáciu aktivity gastrointestinálneho traktu u detí, ale môžu tiež pomôcť dospelým, pretože majú antispazmodický účinok (inými slovami, zmierňujú kŕčové bolesti a uvoľňujú črevné svaly). majú antibakteriálny účinok.

Obe sú prírodného pôvodu, pozostávajú z liečivých bylín s ovocnými prísadami, chuť je príjemná, môžu byť opité ako čaj. V zložení - aníz (spazmolické a antibakteriálne činidlo), fenikel (normalizácia gastrointestinálneho traktu, antibakteriálny účinok), harmanček (antibakteriálny, antiseptický a mierny sedatívny účinok), kumín (antispasmodický účinok a tvorba sekrécie žalúdka), maltodextrín (dodávateľ biofidobaktérií). aktívne bojovať proti cudzej mikroflóre). Začína pôsobiť desať až pätnásť minút.

Krok 8: použitie sorbentov

V prvom štádiu sa nám podarilo odstrániť významnú časť škodlivých látok z tela pacienta umývaním žalúdkov a čistením čriev. Ale tie, ktoré zostávajú v tele, musia byť tiež neutralizované. Na tento účel slúži skupina liekov - sorbentov.

Spravidla sa v domácej lekárni nachádza aktívne uhlie. Má priemernú účinnosť, ale je po ruke. Môžete si objednať univerzálny a veľmi účinný sorbent "Enterosgel".


Pomáha včasnému viazaniu škodlivých a nebezpečných látok a odstraňuje ich z tela. Liek "rozpoznáva" toxické prvky, viaže a odstraňuje len ich.

Existujú aj iné prostriedky, ale vyššie uvedené dva majú minimálne vedľajšie účinky, nemali by sa používať len so žalúdočným vredom a dvanástnikovým vredom, aby nedošlo k poraneniu črevnej sliznice.

Krok 9: Normalizácia črevných funkcií

Ak je otrava sprevádzaná častými stolicami, hnačkou, nevoľnosťou, ktoré neprechádzajú v prvých hodinách - ako môžete pomôcť?

Po prvé, NEPOUŽÍVAJTE zastaviť hnačku Uchovávajte mimo dosahu sodíka a iných liekov podobného účinku. Hnačka je ochranná reakcia organizmu na prenikanie cudzích jedovatých látok do neho. Sledujte, že telo pacienta nie je dehydrované. Odporúča sa umývať oblasť análneho otvoru raz za dve hodiny, namočiť ho, namazať detským krémom alebo rastlinným olejom aplikovaným na vatu, aby sa zabránilo podráždeniu a bolestivým pocitom. Počas prvých dvoch dní sa nemá hnačka zastaviť.

Ak teplota klesne, nie je vo výkaloch žiadna krv a hnis, antibiotiká sa nemusia aplikovať, destabilizujú črevnú mikroflóru ešte viac. Pečeň môže byť udržiavaná pomocou mezim, Kars, Essentiale. Ak nie je v pečeni žiadna bolesť, nie je potrebné podávať tieto lieky.

Krok 10: Diéta pre otravu

Otrava je vážne poškodenie gastrointestinálneho traktu. Prvých dvanásť hodín sa odporúča zdržať sa jedla. Ak je pacient hladný, môže dostať ľahké produkty kyseliny mliečnej (bioyogurty bez prísad, ryazhenka, aktimel vo fľašiach). O niečo neskôr - varené vajce a zemiaková kaša bez masla, krupice, sušienky, čaj s citrónom, želé. Po otrave by mal byť pacient na diéte najmenej tri až štyri dni.

Ďalšie tipy:

  • vykonávať preventívne konverzácie s deťmi o tom, že nemôžete vyskúšať neznáme bobule, byliny, huby - niektoré z nich môžu byť jedovaté;
  • ak do šiestich hodín nedôjde k zlepšeniu stavu pacienta, Neriskujte zdravie milovaných - určite si vezmite pacienta k lekárovipretože symptómy mnohých chorôb sú podobné;
  • ak sa pacientovi nepodali antibiotiká, odporúča sa odovzdať výkaly bacposevu - to zabezpečí, že otrava nebude mať infekčnú povahu a pacient nepotrebuje karanténu;
  • aby nedošlo k zápalovému procesu v črevách, do dvoch týždňov Do stravy pacienta nepridávajte ťažké potraviny: vyprážané mäso, údené ryby, liehoviny alebo pivo, šunka, kyslá kapusta, nakladaná zelenina;
  • prísne dodržiavať pravidlá hygieny pri varení, skontrolujte označenie, ak trvanlivosť niektorých konzervovaných výrobkov neskončila, bezohľadne odhodili opuchnuté banky, uistite sa, že všetci v rodine umyli ruky mydlom a vodou pred jedlom.

A nenechajte všetky vyššie uvedené problémy ovplyvniť vás!

Pozor, sú kontraindikácie, je nutná konzultácia s odborníkom.

Loading...