Ako môžete rezať hliník?

Náš projektový expert Natalya Kaplunova odpovedá


Spracovanie hliníka závisí od hrúbky plechu a veľkého množstva práce. Takže ak pracujete trochu, materiál nie je príliš hrubý, potom môžete robiť s ručnými nástrojmi. Ale ak aj s tenkým hliníkom je potrebné vykonávať veľké množstvo rezov alebo vykonávať podobnú prácu pravidelne, potom je zmysluplné kupovať závažnejšie zariadenia. To tiež hrá úlohu, či rez bude malý a rovný, alebo či je zaujímavé rezať veľké listy pozdĺž kriviek.
V závislosti od hrúbky kovu je možné hliník rezať nožnicami na kov, elektrickými nožnicami alebo pílou na kov, ako aj pílou alebo brúskou so špeciálnym krúžkom na hliník a meď, gilotínou alebo routerom. Vynikajúce orezávacie a ponorné píly. Tenký profil bude mať kruhový tvar, ale budete potrebovať diamantový kotúč určený pre kov, ako aj ochranu pred čipmi, pretože táto práca nie je poskytnutá pre tento typ píly (takže ani kapitán, ani pohon nebudú trpieť). Pre kotúčové píly sú spravidla špeciálne disky pre tento kov.

Ďalšou metódou je spracovanie kovania dláta, po ktorom by ste mali vziať kov pri zlomenine. Na vrtáku sú špeciálne trysky, ktoré sa vyrovnávajú s hliníkom do 2 mm. Je dobré pracovať s plazmovým rezačom alebo vykonávať laserové rezanie, ale toto zariadenie je drahé, preto je to hlavne profesionál, ktorý sa neustále zaoberá takouto prácou. Niekedy je však zmysluplné odvolávať sa na tie, ktoré sú určené na rezanie.
Pri rezaní hliníka brúskou by ste nemali rezať hlboko, pretože mäkkosť kovu vedie k tomu, že sa kruh v ňom len zasekne, na zuboch sa vytvrdí. Môžete dokonca urobiť rez nie je okamžite, ale najprv chodiť niekoľkokrát vonku, bez prerezávania.
Rezanie hliníka by sa malo vykonávať pomaly, aby sa zabránilo deformáciám. Používajte osobné ochranné pomôcky, aspoň okuliare a rukavice. Proces je dosť hlučný, samozrejme, ak nepoužívate plazmorez. Dlhé rezy sa vykonávajú pod pravítkom v priamke, ale hladké krivky sa robia najčastejšie podľa vzoru. Ručné náradie, aby sa ešte dlhý strih je pomerne ťažké.
Ak používate ručnú pílu, píly, rezačky a okružné píly, potom sa odporúča odkvapkávať motorový olej, petrolej, alkohol do miesta rezania, alebo ochladzovať kov na tomto mieste (dokonca môžete použiť stlačený vzduch), čo umožňuje, aby nástroj šiel voľneji ". Na ten istý účel sa niekedy odporúča trieť reznú líniu obyčajným mydlom, starou slaninou alebo parafínom.

Loading...