Ako urobiť poter na drevenej podlahe?

Náš projektový expert Natalya Kaplunova odpovedá


Poter na drevenej podlahe sa líši od výplne na iný podklad. Drevená základňa má úplne iné vlastnosti ako kameň, ktorý je potrebné zohľadniť. Vzhľadom k tomu, drevená podlaha je náchylná k deformáciám, takže betónový poter by nemal držať tak pevne na strom, aby sa zabránilo jeho prirodzený pohyb, inak to nebude brániť vzniku trhlín. Áno, a strom sám "dýcha", môže ovplyvniť betón, preto je izolácia medzi týmito materiálmi nevyhnutná. Táto technológia sa nazýva neviazaný poter.
Prípravné práce zahŕňajú výmenu poškodených podlahových dosiek. Niektoré dosky je možné prevrátiť, aby ste získali hladší a čistejší povrch. Potom sa povrch dôkladne očistí, vrátane lúpacej farby. Hlavy klincov alebo samorezné skrutky sú zapustené hlbšie, aby nedošlo k poškodeniu izolácie. Medzery sú vyplnené epoxidovým tmelom, na problémových miestach je možné použiť montážnu penu. Spoje dosiek by mali byť prednostne ošetrené tesniacim prostriedkom, ktorý má silikónový alebo akrylový základ. Pripravený povrch by mal byť pokrytý vrstvou odolnou voči vlhkosti (voliteľne vodotesný náter).
Pred naliatím betónu na drevenú podlahu by ste mali plastový obal natiahnuť bez vrások tak, aby sa betón a podklad nedotýkali. Spoje a prípadné podozrivé miesta by mali byť spevnené lepiacou páskou tak, aby sa získalo skutočne hermetické tesnenie. Hrany fólie na pripevnenie zošívačky k stenám. Príspevok nad okrajom plánovanej kravaty je až 5 cm.
Ďalej sú umiestnené "majáky" (lamely z kovu alebo dreva), pozdĺž ktorých sa roztok naleje. Výška poteru musí byť najmenej 5 cm, je dobré, ak je dodatočne položená výstužná sieťovina. Do roztoku by sa mali pridať zmäkčovadlá, ktoré urýchlia získavanie maximálnej pevnosti a zvýšia odolnosť voči vode. Ak sa použije samonivelačná hmota, môžu namáhané nite slúžiť ako majáky, hoci táto metóda bude drahšia.

Miestnosť sa musí úplne naliať naraz, nie je dovolené zapĺňať časti. Pri pokládke by mal povrch prepichnúť kovovou tyčou alebo špeciálnym ihlovým valčekom tak, aby povlak nemal vzduchové bubliny, ktoré by zhoršovali pevnosť. Po naliatí pripraveného roztoku je povrch ideálne vyrovnaný alebo aspoň stierkou.
Trvanlivosť sa získava len s časom, preto je potrebné zabezpečiť správne sušenie. Kým roztok schne, pravidelne navlhčujte povrch vodou (prvých niekoľko dní). Až po vyschnutí roztoku môžete odobrať lamely a natrieť, utesniť a utrieť dutiny cementovou zmesou. Potom sa povrch opäť navlhčí a prekryje polyetylénom po dobu dvoch týždňov. Potom je možné rezať polyetylén.

Predtým, ako sa rozhodnete vložiť betónový poter, musíte zabezpečiť, aby základ mohol odolať výraznému zvýšeniu zaťaženia. Nemôžete vytvoriť novú drevenú podlahovú krytinu: nová drevená podlaha sa môže príliš deformovať, čo poškodí horný povrch.
A konečne ponúkame, aby sme videli videá o vyrovnaní drevenej podlahy.Pozrite si video: Betonaž podlahy svojpomocne (Február 2020).

Loading...