Ako dobrá je polystyrénová pena ako ohrievač?

Náš projektový expert Natalya Kaplunova odpovedá


Polystyrénové dosky sú účinné ako izolácia, pretože majú nízky koeficient tepelnej vodivosti. Nízka hmotnosť dosiek zjednodušuje inštaláciu a nevytvára samotnú stenu. Tento materiál sa ľahko spracováva, zatiaľ čo extrudovaný je pružnejší, takže je vhodnejšie s ním pracovať. Expandovaný polystyrén má dobré pevnostné charakteristiky pri stlačení a roztrhnutí. Extrudovaná mechanická pevnosť je oveľa väčšia ako u konvenčnej peny, hoci je trochu obmedzená. Trvanlivosť sa meria v desiatkach rokov (záruka sa poskytuje na obdobie rádovo 50 rokov), vyžaduje sa však dodatočná povrchová úprava.
Materiál nie je hygroskopický, takže tepelná izolácia sa nezhorší ani vtedy, keď sa vlhkosť dostane na platňu. Odolnosť voči vode dáva hydroizolačným vlastnostiam bez potreby dodatočnej hydroizolácie. Konce by však mali byť chránené pred vlhkosťou v blízkosti otvorov, pretože izolačná vrstva preniká dovnútra, nadmerná vlhkosť môže napučať alebo odlupovať materiál. Materiál je odolný voči svetlu, nebojí sa mrazu a tepla, nepodlieha vplyvu denných teplotných rozdielov. Kvalitný materiál je samozhášavý a nespôsobuje horenie, ale oheň ho stále ničí.
Existujú penové polystyrény a nevýhody. Takže nemá dobrú zvukovú izoláciu. Koeficient priepustnosti pary je tiež nízky. Hoci je prítomný určitý stupeň priepustnosti pary, miestnosť sa môže stať príliš vlhkou, môže dôjsť k zahmleniu okien, a preto sa vyžaduje častejšie vetranie. Zahrievanie nad 80 ° C môže spôsobiť čiastočné zničenie. Materiál nie je odolný voči mnohým organickým rozpúšťadlám. V porovnaní s minerálnou vlnou má polystyrénová pena lepší tepelný výkon a odolnosť voči vlhkosti. Pre izoláciu fasády potrebujeme dosky z minerálnej vlny, ktoré sú drahšie ako expandovaný polystyrén, hoci jednoduchá minerálna vlna je cenovo dostupnejšia. Ale minerálna vlna sa nebojí myší, čo nie je prípad expandovaného polystyrénu.

Ak si vyberiete materiál tohto typu, mali by ste uprednostniť extrudovanú polystyrénovú penu, ktorá má lepší výkon v porovnaní s konvenčným penovým polystyrénom (konvenčná pena) a inými penovými polymérmi. Tieto materiály nie sú drahé, zatiaľ čo extrudovaný polystyrén je drahší ako penový, ale tiež účinnejší a bezpečnejší. Z hľadiska aplikácie je polystyrénová pena vhodná pre vonkajšie izolácie domov, najmä obytných budov do výšky 25 m a súkromných domov. Pre verejné budovy sa neprijíma. Použitie tohto materiálu vo vetraných fasádach s povrchovou úpravou priemyselných prvkov, ako aj priesvitných povrchov je porušením bezpečnostných požiadaviek. Vonkajšia úprava omietkou alebo tehlou je nevyhnutná nielen na estetické účely, ale aj na dodatočnú ochranu a predĺženie životnosti.
Tento typ izolácie je veľmi účinný pri výbere vysokokvalitných materiálov a dodržiavaní montážnej technológie. Dôležité je nielen kvalitná polystyrénová pena, ale aj dobré lepidlá, spojovacie prvky a výstužné prvky.

Loading...