Aký je postoj hasičov k natiahnutiu stropov (pri inštalácii v podniku, v administratívnych priestoroch)?

Expert nášho projektu, Alexey JurijevNajmä v podnikoch stojí za to venovať pozornosť nebezpečenstvu požiaru. Hasiči môžu pri testovaní nájsť chybu v tom, že dokončovací materiál je vysoko horľavý. Pozrime sa na materiály, z ktorých prúdi napätie, ako aj ich odolnosť voči vysokým teplotám. Tieto informácie môžu byť užitočným argumentom v spore s požiarnym inšpektorátom.
Hlavným materiálom pre podhľady je PVC fólia alebo polyesterová tkanina. Podstatou prvého materiálu je, že ťah a konečná pevnosť materiálu silne závisia od rozdielu teplôt. Stretch stropy nie sú odolné voči mrazu. Keď teplota klesne pod nulu, PVC fólia sa stane krehkou a tvrdou a pri mínus 40 stupňoch sa zrúti. Z tohto dôvodu nestojí za to inštalovanie strešných stropov v nevykurovaných priemyselných priestoroch, pretože to je prvá vec, na ktorú budú potrebné otázky od požiarneho inšpektorátu. Okrem toho, PVC fólia, aj pri izbovej teplote, je elastická a pri teplote 65 stupňov sa môže natiahnuť ako tenká vrstva gumy. Z tohto dôvodu by sa nemala zvyšovať teplota v miestnosti, kde sú inštalované napínacie stropy, a používanie vysokovýkonných svietidiel, ktoré sú zabudované do stropu je zakázané. Ak sú splnené všetky tieto požiadavky, použitie napínacích stropov z PVC fólie nebude dôvodom na zapečatenie administratívnych priestorov alebo podnikov požiarom.
Stretch stropy z polyesterovej tkaniny sú mrazuvzdorné. Sú stabilnejšie a menej elastické. Máme však záujem o požiarnu odolnosť týchto strešných stropov. Existujú špeciálne modely strečových stropov z tkaniny s refraktérnou žiaruvzdornou hmotou. Zvyčajne hasiči nemajú otázky na natiahnutie stropov "Renolit B1". Za zmienku stojí aj triedy požiarnej odolnosti zavesených podhľadov. Podľa európskej klasifikácie môže byť materiál triedy M3, M2 a M1. Najviac ohňovzdorné sú strešné stropy triedy M1. Mali by byť vybrané pre podniky a administratívne priestory, aby hasiči nemali zbytočné otázky alebo sťažnosti týkajúce sa strešných stropov. Stretch stropy, ktoré sú označené M1, sú jedným z najviac ohňovzdorných materiálov. Maľovanie, korok a stropná doska - to všetko je horšie v žiaruvzdornosti k týmto strešným stropom.

Aby si hasiči mohli byť istí požiarnou odolnosťou strešných stropov, stojí za to mať všetku potrebnú dokumentáciu, kde je jasne predpísaná trieda požiarneho materiálu. Hasiči môžu byť tiež upozornení na nesprávnu inštaláciu napínacích stropov. Aby sa tomu zabránilo, pre inštaláciu stojí za to kontaktovať špecializované spoločnosti, ktoré majú certifikáciu na vykonávanie týchto typov práce. Okrem toho budú špecialisti týchto spoločností schopní vyriešiť všetky otázky týkajúce sa požiarnej bezpečnosti, ako aj poskytnúť potrebné rady pre prevádzku strečových stropov tak, aby bola miestnosť minimálne vystavená náhodnému zapáleniu materiálu. Ako výsledok, hasič nebude mať nič sťažovať pri kontrole.

Loading...