Čím lepšie robiť výzdobu stien v kúpeľni? Možno niečo iné ako dlaždice?

Náš projektový expert Natalya Kaplunova odpovedáKúpeľňa je špecifická miestnosť s vysokou vlhkosťou a teplotným rozdielom, takže materiály na výzdobu stien by sa nemali báť takých podmienok, je ľahké vydržať priamy kontakt s vodou, byť trvanlivé a zároveň štýlové a krásne. Okrem toho musia byť hygienické, ľahko sa čistia a odolné voči alkáliám a kyselinám.
Keramická dlažba zostáva klasickou kúpeľňou. Výhody sú rôzne farby, tvary a textúry, jednoduchá starostlivosť, ochrana stien pred vlhkosťou, šetrnosť k životnému prostrediu a hygiena. Jeho inštalácia je však zložitá, časovo náročná, trvá dlhú dobu a dlažba môže byť rozdelená neopatrnou manipuláciou.
Porcelánová dlažba je podobná keramickým obkladačkám, ale má vyššiu pevnosť a odolnosť voči opotrebeniu, imituje prírodný kameň. Môžete obložiť kúpeľňové zrkadlo dlaždice, ale tu je nižšia ako keramika v sile. Nie je to tak dávno, čo tam bola aj sklenená taška z tvrdeného skla, ktorá je hygienická a trvanlivá, krásna a trvanlivá, ale dosť drahá.
Mozaika vyzerá skvele v kúpeľni, ale táto práca je ešte ťažšia a drahšia ako položenie obyčajných dlaždíc. Mozaika môže byť keramická, sklenená, smalt (podobná sklu, ale trvanlivejšia a výraznejšia), kamenná a dokonca kovová, pričom časti môžu mať rôzny tvar.
Plastové panely patria k najlacnejším spôsobom dokončenia, a preto vyzerajú lacno, pretože pripomínajú verejné miesta. Ale môžete si vybrať možnosti pre kameň alebo drevo, dávať štýlu. Materiál je hygienický, odolný, toleruje teplotné zmeny, pričom sa ľahko inštaluje a udržiava. Mechanicky nie je príliš trvanlivý, bojí sa nárazu alebo silného tlaku.
Sadrokartón možno použiť, ak je odolný voči vode alebo na báze cementu. Pomerne lacná, s malou hmotnosťou, je pohodlne namontovaná, zvyšuje zvukovú izoláciu a šetrí energiu. Tento materiál však vyžaduje dodatočnú dekoráciu.
Farba sa vzťahuje aj na tradičné materiály, vyžaduje ideálny povrch. Iba odolné voči vlhkosti, odolné voči nečistotám, lepšia latexová farba. Lacná možnosť, ktorá ponúka bohatý výber farieb a odtieňov, rovnako ako umožňuje vytvárať vzory pre šablónu alebo umelecké maľovanie. Vyžaduje starostlivú údržbu.

Niekedy sú steny kúpeľne dyhované umývateľnou vodotesnou tapetou, najlepšie odolnou voči oderu (sklolaminát, vinyl alebo akryl). Na vrchole tapety, môžete tiež maľovať, zvýšenie životnosti. Ale sila tapety v kúpeľni stále necháva veľa byť požadovaný, trvanlivosť je mimo otázku tu.
Drevo vyzerá všade nádherne, ale pre kúpeľňu sa musí ošetrovať antiseptikami a vodou odpudzujúcimi látkami. Nie je najlacnejšia možnosť, okrem vyžaduje starostlivú špeciálnu starostlivosť. Môžete si tiež vybrať drevené laminované panely.
Vkladanie špeciálnej samolepiacej fólie dáva na výber veľký počet farieb a textúr, je lacná. Môžete si vyzdvihnúť originálne riešenia, ale nemôžete dosiahnuť luxusný vzhľad. Nie veľmi silný a trvanlivý materiál, môže pľuzgierovať a dokonca odlupovať.
Povrchová úprava kúpeľne môže byť vykonaná s dekoratívnou omietkou, ktorá je lacná a pomerne spoľahlivá, len tu je potrebné zvoliť a aplikovať omietkovú zmes s potrebnými aditívami a plastifikátormi. Práca nie je ľahká a „špinavá“, vyžaduje to veľa času.
Aglomerát sa vzťahuje na pomerne nové materiály, pripomína keramiku, je tenká dlažba s lesklým povrchom rôznych farieb, odolnejšia proti oderu a mechanickému nárazu, jednoduchšia ako dlažba pri pokládke. Tento umelý materiál, aj keď je dosť drahý, sa však môže deformovať, ak nie je riadne uskladnený.
Mramor je vynikajúci prírodný materiál pre kúpeľ, luxusný, ale drahý. Je trvanlivý, šetrný k životnému prostrediu, odolný voči vode, pri „dýchaní“. Kladie však osobitné požiadavky na starostlivosť a bojí sa kyslých látok.
Tam je druh linoleum pre steny. Nemá žiadny textilný podklad, je úplne syntetický a je podobný plastovému listu. Urobte to na objednávku. Trvanlivosť, plasticita a jednoduchosť starostlivosti však dávajú svoje výhody v smere výberu takéhoto neobvyklého materiálu.
Súčasne je možné navzájom kombinovať rôzne materiály, lokalizovať ich v „mokrých“ zónach, kde je kontakt s vodou s najväčšou pravdepodobnosťou napríklad keramický obklad a dokončovanie iných oblastí s náročnejšími materiálmi.

Loading...