Najlepšie spôsoby, ako chrániť svoj majetok pred zlodejom automobilov

Efektívne metódy na ochranu vozidla pred krádežou

Ó, šťastie! Napokon, drahý sen, ktorý sa zrodil v priebehu rokov sa naplnil - človek sa stal vlastníkom nového, luxusného auta! Avšak tak, aby sa radosť z toho, čo sa stalo, nepremení v zármutok z toho, že príde o priateľa so štyrmi kolesami, mali by ste sa starať o jeho ochranu. Aj v prípade, že auto strávi noc na stráženom parkovisku alebo v garáži. Často platí, že platení strážni zamestnanci sami dávajú vodítko pre temperamentných malých ľudí a garážové zámky pre domácich remeselníkov sú maličkosťou! To vyvoláva logickú otázku, ktorá prostriedkov na ochranu pred krádežou vozidiel najúčinnejšie?

Rýchly rozvoj automobilového priemyslu, predovšetkým zahraničného, ​​spôsobil vznik mnohých systémov, ktorých účelom je chrániť auto. Tento celý produkt ľudského myslenia možno rozdeliť do nasledujúcich skupín:

 • Elektronický systém ochrany proti krádeži (EPS);
 • Mechanické (MPS);
 • Satelit (ATP);
 • Rádiové vyhľadávanie (RPS);
 • biometrie;
 • Transpondéra.

Uvažujme teda podrobnejšie o výhodách a, samozrejme, o nevýhodách týchto systémov, aby sme zistili, ktorá z nich je najspoľahlivejšia ochrana proti krádeži auta.

A my začneme našu exkurziu do sveta systémov proti krádežiam s dobrou starou mechanikou nespravodlivo zabudnutou väčšinou majiteľov áut. v skutočnosti, mechanická ochrana proti odcudzeniu, populárne 15 - 20 rokmi, nestratil svoju účinnosť v našich dňoch. Len moderné autá sú tak napchaté všetkými druhmi elektroniky, vrátane proti krádeži, že mnohí majitelia automobilov to považujú za dostatočné a zanedbávajú dodatočné bezpečnostné opatrenia. A ako prax ukazuje, je to veľmi vyrážka rozhodnutie!

Medzi tieto nástroje patria nasledujúce blokátory:

 1. Zámok riadenia. Moderná ochrana na volante nie je zahnutý, hrozivý, masívny blokátor používaný v nedávnej minulosti. Ich použitie dnes nezastaví profesionálneho únosca - jedenie „kolesa“ alebo ohýbanie je otázkou troch až piatich sekúnd! Súčasné mechanizmy sú relatívne malé a sú namontované tajne - pod konzolou automobilu. Práca takejto ochrany je elementárna, ale dostatočne účinná - spoľahlivo blokuje hriadeľ riadenia, znemožňuje ovládanie „kolesa“.
 2. Pedálové klipy. V skutočnosti, ochrana pred únosom pedálov ako okovy, samozrejme, nie je pasca pre veľké zviera, ako v známom komediálnom filme, ale pre únoscu to bude prekvapenie, pretože sú zvonku neviditeľné. Ale s vlastnými pedálmi, s určitým obratom, môžete riadiť auto pomocou odrezkov z nich! Je oveľa efektívnejšie používať techno-blok, ktorý je namontovaný v hydraulickom systéme bŕzd a / alebo spojok, čím blokuje štart motora. V prípade pokusu o prienik sa technický blok zatvorí a stlačený brzdový pedál zostane v tejto polohe, čím zablokuje celý brzdový systém. Zámok prístroja môžete otvoriť pomocou kľúča, ktorý má tiež vysokú úroveň ochrany - viac ako 15 miliónov kombinácií! Medzi výhody takéhoto bezpečnostného systému patrí spoľahlivosť v prevádzke, kompatibilita s absolútne všetkými modelmi a značkami automobilov, ako aj zľava pri poistení v škatuľke na poistenie trupu, ak je samozrejme počítač nainštalovaný v automobile. Nevýhodou je, možno, jedna - v prípade nezákonného uvedenia techno-bloku do prevádzky bude potrebné vozidlo do najbližšieho servisného strediska dopraviť pomocou odťahovacieho vozidla. Aj keď v niektorých moderných zariadeniach sa táto nevýhoda berie do úvahy a eliminuje.
 3. Rýchlosť západky (CAT). Prístroj je zámok, ktorý blokuje páku radiacej páky. Páka v polohe „P“ - parkovanie je upevnené oceľovou tyčou zariadenia, čo znemožňuje výmenu prevodových stupňov. Ochrana je zabezpečená ako na mechanických, tak aj na automatických prevodovkách. Výhody tohto bezpečnostného systému zahŕňajú jednoduchosť použitia, nízke náklady a dostatočne vysoký stupeň ochrany, ale len pri iných typoch systémov proti krádeži. Nevýhodou je účinnosť pre obmedzený počet vozidiel.
 4. Zachytenie kapoty. Veľmi potrebný bezpečnostný systém automobilu, pretože chráni "inteligenciu" auta, skrytú pod kapotou. Jeho účinnosť je určená mierou, do akej sa únosca nedostaví k svojmu cieľu. Zámok kapoty je namontovaný na rôznych miestach automobilu a jeho ovládanie sa vykonáva pomocou signálov z autoalarmu a / alebo imobilizéra. Výhody tohto ochranného systému sú zrejmé - blokátor kapoty nielen spoľahlivo chráni riadiacu jednotku motora priamo, ale tiež zabraňuje prístupu k siréne, senzorom, blokovacím relé a podobne. Neexistujú žiadne nedostatky. Inštalácia systému by však mala byť zverená profesionálom, pretože pri montáži vyžaduje maximálnu presnosť. V opačnom prípade sa všetky jeho výhody obrátia proti majiteľovi vozidla.

Varovanie! Použitie akéhokoľvek bezpečnostného systému je neúčinné. Preto je racionálne použitie niekoľkých systémov proti krádeži naraz šancou, že auto bude príliš ťažké pre únoscov výrazne zvýšiť!


Dnes je ťažké si predstaviť auto bez EPS (elektronický systém proti krádeži). Vysoká spoľahlivosť spojená s jednoduchosťou obsluhy a cenovo dostupnými cenami robia tieto zariadenia veľmi populárnymi medzi motoristami. Vďaka prítomnosti rôznych snímačov EPS okamžite rozpozná neoprávnený zásah a okamžite zabráni pokusu o krádež porušením zapaľovacieho okruhu alebo vypnutím dodávky paliva.

imobilizér

Systém ochrany proti odcudzeniu, ktorý v prípade nebezpečenstva blokuje všetky alebo všetky elektrické obvody vozidla v prípade nebezpečenstva. Samozrejme, ďalší pohyb je jednoducho nemožný! Nainštalujte zariadenie by malo byť správne, vopred myslieť na miesto, ktoré je pre neho nepozorovateľné. Existujú dva typy zariadení - bezdotykové imobilizéry, riadené „transpondérovou značkou“ a po požiadavke „priateľ-na-iných“ sa prostredníctvom modulu zariadenia posiela príkaz na spustenie motora. A kontaktné imobilizéry, ovládané priamo kontaktným panelom. Výhody sú zrejmé - napodobnením poruchy vozidla sa stane správne nainštalovaný imobilizér hlavnou a v mnohých prípadoch neprekonateľnou prekážkou pre temperamentných chlapcov! Nevýhodou sú bezdotykové imobilizéry, ktoré pracujú na batériách a ktoré sa často musia meniť. Okrem toho tento typ zariadenia používa rádiový kanál, ktorý možno naskenovať. Jeho rozsah však nie je postačujúci pre vonkajšie skenovanie.

Auto alarm

Tento bezpečnostný systém informuje majiteľa vozidla o všetkých nežiaducich účinkoch na jeho štvorkolky! Avšak, ako žiadny iný systém proti krádeži, je najlepšie použiť spolu s ostatnými, pretože je neefektívny a nebude chrániť pred krádežou. Ale bude vás včas varovať, ak chcú spáchať vandalizmus nad autom, a nie ukradnúť ho! Výhody je možné pripísať relatívne nedávnemu prírastku do systému - pomocou diaľkového ovládača môžete štartovať alebo vypínať motor na diaľku. Táto funkcia je veľmi dôležitá v prípadoch, keď auto začalo svoj pohyb bez majiteľa! Nevýhodou je možnosť skenovania všetkých typov autoalarmov!

Satelitné a rádiové vyhľadávacie systémy proti krádeži

Tieto systémy sa vzťahujú aj na elektronické bezpečnostné produkty. Môžu byť kombinované, pretože funkcie zariadení sú podobné a nie sú zamerané na ochranu pred krádežou auta, ale na jeho rýchlu detekciu a návrat k majiteľovi. Jednoducho povedané, vyzerá to takto - „bug“ inštalovaný na sedadle alebo v opierke hlavy a pracujúci samostatne prenáša signál do mobilného telefónu vlastníka, ak má nainštalovanú mapu Google. Služba je poskytovaná s mesačným predplatným, ako aj platba za SMS správy. Výhodou sú zľavy na poistenie vozidla v havarijnom poistení v prípade prítomnosti tohto bezpečnostného systému, ale existuje niekoľko nevýhod - anténa dáva riadiacej jednotke zariadenia, je ľahko detekovateľná a neutralizovaná. No, GSM signály sú ľahko zaseknuté!

Transpondér a biometrické systémy proti krádeži

Takéto systémy fungujú na princípe elektronickej ochrany. V prvom prípade bude senzor umiestnený priamo vo vozidle reagovať len na majiteľa čipu. V opačnom prípade systém zablokuje prístup k vozidlu. V druhom variante sa vstup uskutočňuje na základe identifikačného kódu - hlasu majiteľa vozidla, odtlačkov prstov alebo dlane, ako aj iných údajov naskenovaných vstavaným elektronickým systémom. Ale takýto systém je veľmi drahý, tak zriedka kúpili bežní motoristi.


Bohužiaľ, žiadna absolútna ochrana proti krádeži vozidla dnes jednoducho neexistuje! Hoci, ako je zrejmé z vyššie uvedeného materiálu, počet ochranných systémov je pôsobivý. Na záver by som rád uviedol niekoľko tipov týkajúcich sa bezpečnosti automobilov:

 1. Použite niekoľko možností ochrany naraz, po dôkladnom preštudovaní každého z nich - ako je táto metóda relevantná a vzťahuje sa na konkrétne vozidlo.
 2. Udržiavajte priateľa na štvorkolke na platenom a dobre stráženom parkovisku.
 3. Postarajte sa o trup. Mimochodom, prítomnosť v aute niektorých systémov proti krádeži poskytuje výraznú zľavu na jeho poistenie!

A samozrejme vždy v pohotovosti - to je ostražitosť! V tomto prípade sa riziko, že vozidlo bude vystavené krádeži, zníži na minimum!

Loading...