6 znamenie, že budete čoskoro vyhodený

Všimli ste si varovania, že by vás mohli vyhodiť?

Strata zamestnania je traumatická skúsenosť, ale ešte horšia, keď sa to stane neočakávane. Ak nevidíte blížiace sa prepustenie, nebudete mať čas sa naň pripraviť.

Ako však Tonya Lain, regionálny viceprezident najväčšej americkej personálnej agentúry, Adecco Staffing, v skutočnosti hovorí, že sú často sotva znateľné (a niekedy veľmi nápadné) známky toho, že nie všetko je v poriadku. Ak viete, na čo sa treba zamerať a nechcete stratiť svoju prácu, budete mať čas podniknúť určité kroky. Hoci tieto znaky nemusia nevyhnutne znamenať, že vaša práca je ohrozená, často sú to ukazovatele, že veci nie sú také dobré, ako by mali byť.

Váš vzťah s manažérom sa zmenil.

Hovoríte stále menej so svojím nadriadeným? Stal sa s tebou trochu chladnejší na stretnutiach v bufete, alebo sa na teba nepozerá do očí, keď prechádza v hale? Je to slabý ukazovateľ, ale môže hovoriť o mnohých veciach, hovorí Stephanie Daniel, senior viceprezident spoločnosti Boston Keystone Associates so sídlom v Bostone.

„Ľudia, bez ohľadu na ich výchovu a skúsenosti, sa ocitnú v situácii, ktorá vyvoláva nepohodlie, majú tendenciu sa tomu vyhnúť,“ hovorí. Preto, ak si váš vodca myslí alebo plánuje prepustiť vás, potom je spravidla nepravdepodobné, že bude tak spoločenský ako obvykle. Niektorí jej klienti jej povedali, že pri pohľade do minulosti sotva môžu presne povedať, čo sa zmenilo v ich vzťahu s nimi, ale cítili, že tam boli určité zmeny.

S úlohami sa nezaoberáte?

Tento príznak sa zdá byť zrejmý, ale ak výkon vašej práce pomaly skĺzne, nemusíte si všimnúť. Avšak, ak nemáte čas na termín, nespĺňate svoje povinnosti, nezískavate predaj, alebo nespĺňate iné ukazovatele, potom, ako hovorí Lane, sa môžete stať postrádateľným materiálom, aj keď váš nadriadený hovorí, že všetko je v poriadku. Vie, že ak si ľudia nezodpovedajú svojej zodpovednosti, môžu za to viniť ostatných, ale nepreberajú zodpovednosť za seba. Ak neustále vyvíjate všetku svoju silu v práci, potom musíte pochopiť, prečo je to tak.

Zvýšili vaši kolegovia svoju pracovnú záťaž?

Zrazu všetci vaši kolegovia začali zotrvávať v práci a zúčastňovať sa na nových projektoch, ale neurobili ste to. Zvyčajne to nie je znamenie, že je všetko v poriadku, hovorí Lane. Rovnako ako situácia, keď ste zapojení do kľúčových projektov alebo stretnutí.

„Ak sa zúčastňujete na rôznych aktivitách, či už na stretnutiach, projektoch, nových cieľových skupinách, alebo ak máte záujem o svoj názor, potom je to dobré znamenie, že zostávate v tíme,“ hovorí Daniel. projekt, ktorý spĺňa vaše kvalifikácie, alebo ovplyvňuje to, čo robíte vy a vaša skupina, je to jasný signál.

Naučíte niekoho

Pre mnohé spoločnosti je bežnou praxou školiť zamestnanca s osobou, ktorú potrebuje nahradiť, hovorí Bob Hadick, prezident pracovnej agentúry Russ Hadick a Associates, Inc. Ak sa vám neočakávane pridelí nováčik alebo protégé, ktorí pracujú vedľa vás, potom s najväčšou pravdepodobnosťou pripravujete náhradu za seba, hovorí.

Boli ste požiadaní, aby ste nahlásili, ako trávite svoj čas.

Hadík hovorí, že manažéri, ktorí majú v pláne prepustiť zamestnanca, sa zvyčajne zaujímajú o to, ako trávi svoj pracovný čas. Vedúci môže tiež chcieť mať podrobné správy o vykonanej práci.

„Ak sa rozhodnem zbaviť zamestnanca, začnem sa podrobnejšie zaoberať tým, čo robí, a akými procesmi sa zaoberá,“ hovorí Hadik.

Došlo k zmene vedenia

Ak je vaša spoločnosť absorbovaná inou spoločnosťou, alebo ak máte nového šéfa, nie je to nevyhnutne signál o blížiacom sa prepustení. Ale v tejto situácii, riziko straty zamestnania, hovorí Daniel. Niekedy spoločnosť, ktorá prehltla, drží svojich ľudí a nový šéf mu môže priniesť známe tváre. Monitorovanie dynamiky kancelárie a komunikácia s manažérom môže dávať dôležité signály.


Čo ak máte podozrenie, že stratíte prácu?

Porozprávajte sa so svojím nadriadeným

Stretnite sa so svojím nadriadeným a prediskutujte s ním, čo musíte urobiť, aby ste splnili svoje povinnosti. Otvorená diskusia s šéfom vám môže poskytnúť dôležitý pohľad a tiež mu ukázať, že sa obávate o udržanie svojej práce, hovorí Daniel.

Buďte jasne informovaní o svojej úlohe a úspechoch.

Hvastunov nemá rád nikoho, ale musíte byť pripravení diskutovať o tom, čo ste urobili pre spoločnosť a pracovnú skupinu. Uistite sa, že nové vedenie vie o vašom výkone v úspešnej spoločnosti v minulom roku, alebo že ste boli ideológom nového produktu.

Začnite hľadať novú prácu

Niekedy sú správy také zlé, že je na čase hľadať si novú prácu. Získanie informácií v predstihu, vďaka vyššie uvedeným charakteristikám a komunikácia s vedúcim, vás môžu tlačiť k hľadaniu nového zamestnania a pomôcť vám nájsť spoľahlivejšie a dobre platené miesto, hovorí Hadik.

Loading...