5 najlepších spôsobov, ako zabrániť rozvoju srdcových ochorení

Choroba lepšie varovať, než prežiť

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú kardiovaskulárne ochorenia hlavnou príčinou úmrtia vo všetkých vekových skupinách na celom svete. V Európe polovica tých, ktorí zomreli v posledných rokoch, trpí koronárnym srdcovým svalom a dolnými končatinami, anginou pectoris a infarktom myokardu.

Aké je nebezpečenstvo aterosklerózy?

Ateroskleróza je nebezpečná ukladaním aterosklerotických plakov na steny krvných ciev, ktoré vznikajú v dôsledku nadbytku cholesterolu. V dôsledku toho je narušená normálna cirkulácia tela a vyvíja sa ischémia niektorých orgánov. Ak nebudete konať, potom časom dôjde k úplnému upchatiu cievy, zastaví sa prívod krvi do časti tela a okolité bunky zomrú.

Ako je vaskulárna ateroskleróza?

V závislosti od umiestnenia lézie krvných ciev sa môže diagnostikovať ochorenie koronárnych artérií, pričom v takom prípade dochádza k srdcovým infarktom. S nadbytkom cholesterolu sú postihnuté aj cievy mozgu, končatín, obličiek atď. Najčastejšie však trpí koronárna artéria, ktorá dodáva krv do srdcového svalu.

Ako sa vyhnúť kardiovaskulárnym ochoreniam?

Dlhodobé klinické štúdie preukázali vysokú účinnosť preventívnych opatrení. Vedci tvrdia, že rozvoj aterosklerózy prispieva k niekoľkým rizikovým faktorom. Niektoré z nich sú nekontrolovateľné, napríklad vek, pohlavie, genetické príčiny (zaťažená dedičnosť).

Existujú však kontrolované faktory, ktoré sa môžu meniť pod vplyvom kompetentných preventívnych opatrení.

Rizikové faktory

Najznámejšie je zvýšenie množstva cholesterolu v krvi. Cholesterol (tukovitá substancia) potrebuje telo v určitých množstvách na tvorbu bunkových membrán, steroidných hormónov a vitamínu D. Ale keď je hojný, vyskytujú sa rôzne patológie.

Ďalším rizikovým faktorom, ktorý sa podieľa na rozvoji aterosklerózy, je zvýšené množstvo triglyceridov (tukov) v krvi. vľudia s vysokou telesnou hmotnosťou počas laboratórnych testov majú vysoké množstvo cholesterolu a triglyceridov.

Vývoj aterosklerózy je podporovaný endokrinnými ochoreniami (diabetes mellitus) a tendenciou k nim, zlými návykmi, vysokým krvným tlakom (arteriálna hypertenzia rôznych stupňov), neaktívnym životným štýlom. To všetko vedie k postupnému poškodzovaniu stien krvných ciev.

Ako identifikovať príznaky choroby?

Na to musíte pravidelne absolvovať laboratórne a diagnostické činnosti predpísané lekárom.

Absolútne nevyhnutné je denné sledovanie krvného tlaku a laboratórnych krvných testov niekoľkokrát ročne s určením biochemických parametrov, to znamená hladiny cholesterolu, triglyceridov a glukózy.

Ako znížiť rizikové faktory?

5 účinných tipov, ktoré fungujú

Čo musíte jesť:

 • Do dennej stravy je potrebné zahrnúť omega-3 mastné kyseliny, priaznivé účinky na srdce, krvný tlak, zrážanie krvi, metabolizmus lipidov.
 • Každý deň musíte jesť ovocie a zeleninu obsahujúcu antioxidanty a vlákninu.
 • Hladina cholesterolu je redukovaná zrnom, kvôli vysokému obsahu rozpustných vlákien v jeho zložení.
 • Ako nápoje je potrebné používať nízkokalorické nealkoholické nápoje, čaj, minerálnu vodu.

Čo by malo byť vylúčené zo stravy:

 • Produkty, ktoré nadhodnocujú množstvo nasýtených mastných kyselín (palmový olej).
 • Tučné odrody mäsa (bravčové mäso, kačica, husa, bravčová klobása).
 • Tučné mliečne výrobky (vaječné žĺtky, majonéza).
 • Varná soľ.
 • Dezerty, koláče, sladené nápoje a alkohol.

Ako správne variť jedlo:

 • Dajte prednosť grilu, použite non-stick hrnce, čo vám umožní neuplatňovať tuk vo varení.
 • Nejedzte vyprážané jedlá!

Aktívny životný štýl:

 • Štart postupne zvyšovať fyzickú aktivitu, najprv sa zapojiť do chôdze, v budúcnosti - jogging, plávanie.
 • Fyzická aktivita by mala byť pravidelná a meraná (aspoň 2-3 krát týždenne).

Odstráňte zlé návyky:

 • Ak nemôžete prestať fajčiť a piť alkohol, musíte sa poradiť s lekárom. Lekár si vyberie individuálnu metódu liečby závislosti.
 • S výskytom abstinenčného syndrómu, ktorý je sprevádzaný úzkosťou, úzkosťou, neschopnosťou sústrediť sa a nespavosťou, by ste nemali návštevu odborníka odložiť. S týmito problémami je celkom možné vyrovnať sa.

záver: preventívne opatrenia sú prístupné pre každého a môžu zabrániť rozvoju závažných kardiovaskulárnych ochorení, zlepšiť kvalitu a trvanie života.

Loading...