Najužitočnejšie a najzaujímavejšie novinky v radiátoroch

Vykurovanie novými technológiami

Mikatermická vesmírna technológia

Začiatkom januára švajčiarska spoločnosť Stadler Form oznámila spustenie vydania najzaujímavejšej série, inovatívnej v technickej časti a atraktívneho dizajnu. Aj keď je dnes v oblasti ventilátorových ohrievačov ťažké prísť s niečím novým, táto značka pripravila nový produkt na vydanie, zaujímavý na niekoľkých miestach naraz.

Pre izoláciu palivových článkov použitý materiál, predtým používaný len v kozmickej technológii a, kupodivu, v kozmetike. Toto je Micathermic, jeden z poddruhov umelej sľudy s veľmi malou štruktúrou. Tento prístup nám umožnil minimalizovať tepelný odpor pri zachovaní ochranných vlastností oxidácie.

Ohrievač vzduchu je samozrejme vybavený všetkými najmodernejšími riadiacimi systémami. Táto ochrana proti prehriatiu a prepätiu, schopnosť nastaviť požadovanú teplotu v miestnosti, na základe informácií získaných zo snímačov, časového relé.

Ďalším vrcholom pripravovanej série (ktorá odráža skutočnosť, že materiál na izoláciu sa používa aj v kozmetike) je autorský návrh zariadení, ktorý má mnoho možností. Ohrievače ventilátorov sa tak ľahko zmestia do každého interiéru a nebudú sa tam objavovať ako cudzie telesá. Za zmienku stojí aj to, že nové ventilátory a ich pohony na prívod vzduchu do vykurovacích telies sú prakticky tiché, nič nebude rušiť pohodlie.


Vývoj aerodynamickej geometrie

Jedným z prvých takýchto prístupov bol Electrolux. Ak skôr vo vývoji ohrievačov ventilátorov, najväčšia pozornosť bola venovaná procesom výmeny tepla, vzhľadom na to, že samotný vzduch by bol distribuovaný po miestnosti, potom dizajnéri tejto spoločnosti venovali pozornosť aerodynamike.

V minulom roku sa objavili prvé modely, ktoré majú starostlivo vypočítaný spôsob priechodu vzduchu vo vnútri skrine, okolo vykurovacích telies a na výstupe. Poskytuje teda nielen optimálny pohyb prúdenia ohriateho vzduchu, ale aj neprítomnosť nepohodlných zón.

V roku 2015 túto myšlienku prevzali mnohí ďalší vývojári ventilátorov (predovšetkým z Číny), takže trh už čaká na vydanie lacnejších modelov, ktoré tento princíp implementujú. Ak vezmeme do úvahy, ako rýchlo dokonca najkomplexnejšie vývojové trendy prijali firmy zo Stredného kráľovstva, môžeme očakávať, že do konca tohto roka budeme môcť kúpiť cenovo dostupné ohrievače vzduchu s vynikajúcou distribúciou vzduchu.


Kombinácia s ozonizátorom

Timberk predstavil hotový ventilátor s patentovanou technológiou Oxygen Safe. Podstata princípu činnosti týchto zariadení spočíva v tom, že okrem ohrevu vzduchu v miestnosti a kontroly jeho vlhkosti (ktorá nie je dlhodobo nová) monitorujú aj jeho kvalitu a tiež ju nasýtia ozónom. Každý vie, ako je vzduch po búrke príjemný - práve preto, že výboje blesku premieňajú časť kyslíka na ozón. Ohrev ventilátora Timberk plní rovnakú funkciu (samozrejme iba bez blesku a blikania).

Ozonácia vzduchu umožňuje nielen príjemnejšiu atmosféru v miestnosti, ale tiež eliminuje nepríjemné pachy a zabíja patogénne baktérie. Podobná technológia existovala už v ohrievačoch ventilátorov, ale inžinieri Timberk išli ďalej: teraz je regulované aj množstvo ozónu vo vzduchu. Pre informáciu: aj keď je tento plyn pre telo dobrý, v prebytku sa ozón stáva skutočným jedom.

Nový ohrievač ventilátorov bol vytvorený v high-tech štýle a má všetky možnosti, ktoré sú súčasťou moderných domácich spotrebičov - diaľkové ovládanie, možnosť programovania atď.


Ohrievače bez ventilátorov

Dyson je jedinou spoločnosťou na svete, ktorá vyrába zariadenia tohto druhu pomocou patentovanej technológie (hoci pirátske kópie sa už objavujú). Dyson AM05 nepoužíva obežné koleso na vytvorenie prúdenia vzduchu. Tlak teplého vzduchu vzniká vďaka špeciálnej konfigurácii kanálov na vedenie vzduchu. Pri pohybe cez úzky štrbinový kanál umiestnený pozdĺž obrysu oválu zariadenia sa zvyšuje prietok vzduchu. Vďaka určitému aerodynamickému tvaru obrysu sa celkový prietok vzduchu zvyšuje 6-krát. Tento prístup umožňuje nielen znížiť spotrebu energie, ale tiež umožňuje, aby zariadenie bolo úplne tiché. Atraktívny je dizajn tejto série, ktorá pripomína veľké fúkacie zariadenie na mydlové bubliny.

Tento rok sľubujú ďalší rozvoj linky, a to nielen v zlepšovaní technických vlastností (ktoré sú už omnoho vyššie ako analógy v tejto jednotke), ale aj pri zvyšovaní rozmanitosti dizajnových foriem by mal prístroj vyhovovať každému interiéru.


Loading...