Výhody a poškodenie zelenej kávy

Pomôže vám zelená káva schudnúť?

V poslednej dobe, medzi vášnivý ochotný schudnúť, prostriedky založené na zelenej kávové zrná sa stali veľmi populárne. Prečo je zelená - a nie obyčajná, pražená, známa všetkým a milovaná mnohými ľuďmi? Prakticky jediná látka, ktorá je obsiahnutá v zelenej káve - a čiastočne sa rozpadá počas praženia - je kyselina chlorogénová.
A bolo mnoho správ, že kyselina chlórogénová (CGC) obsiahnutá v nich je jedinečným „spaľovačom tuku“. Zdá sa, že by sme sa mali radovať zo skutočnosti, že sa našiel „elixír harmónie“, ale podozrenie je príliš svetlé, reklamný charakter takýchto správ.

Dúfame, že väčšina čitateľov si už uvedomila, že reklama by mala byť dôveryhodná. A ak hovoríme o látke, potom nie je zlé obrátiť sa na názor odborníkov, ktorí študujú látky a ich vlastnosti, t. Chemici. Zaujímavosťou je, že na úsvite vzniku chemických vied Robert Boyle nazval svoju slávnu prácu Skeptický chemik. Budeme sa snažiť a urobíme nový spôsob, ako schudnúť s primeraným množstvom zdravého skepticizmu a oddeliť pravdu od mýtov.

Čo je kyselina chlorogénová a čo sa s ňou konzumuje?

Vezmime si ako prvý zdroj informácií článok „Kyselina chlorogénová. Biochémia a fyziológia “(autori - ukrajinskí vedci A.P. Levitsky, A.E. Vertikova, I.A. Selivanskaya) a snažia sa ju preložiť z vedeckého jazyka do verejného jazyka. HCG nie je len kyselina. Je to ester, zlúčenina dvoch kyselín (kofeín a chinín), z ktorých každý je tiež biologicky aktívna látka.

Vo svete rastlín je HGC pomerne bežnou látkou. Väčšina z nich sa nachádza v listoch suchých čučoriedok (1–10%), stevie (3–12%) a kávových zŕn (5–10%). V oveľa menších množstvách sa CGC nachádzalo v plodoch čučoriedky, čučoriedky, dráča, ako aj v artičokoch, arašidoch, čakanke, púpave. Veľmi málo v bežných plodoch, plodoch, zelenine a iných potravinách okrem hrozna a (pozornosť!) - okrem slnečnicových semien.

Chemici v bežných semenách nachádzajú 0,6 až 5% kyseliny chlorogenovej. To je už alarmujúce! Tradičné milovníkov slnečnicových semien - Khokhlushki a Kuban Cossacks - nie je pravdepodobné, že prejdú odlievaním pre úlohu modelov v reklamách doplnkov stravy na chudnutie.

To znamená, prvý mýtus:

"Zelená káva je jedinečným prírodným zdrojom kyseliny chlorogénovej, a preto pomáha chudnúť."

Rovnakí analytickí chemici v praženej káve nájdu CHC v množstve 5,5% av rozpustnej káve až do 10%. Keď praženie jeho obsah nie je tak znížená, a sublimačná technológia výroby instantnej kávy dokonca zvyšuje jeho koncentráciu v hotovom produkte.

Preto máme druhý mýtus:

"Kyselina chlorogenová je úplne zničená pri opekaní kávových zŕn"

Od chémie po biológiu. Kyselina chlorogénová a myši


Teraz zvážime, čo je známe o biologickom účinku chronického hydrochloridu. Ako pri čistých chemických pokusoch, tak aj pri pokusoch na laboratórnych myšiach sa zistila vysoká antioxidačná aktivita kyseliny chlorogenovej. Táto užitočná vlastnosť znižuje aktivitu niektorých nepriaznivých oxidačných procesov v tele. HCG je 27-krát viac ako antioxidanty grapefruitu, ale je oveľa horšie ako kyselina kávová. Ale s metabolizmom v tele ChGC kyseliny kávovej sa práve vytvára.

Žiaľ, účinok kyseliny chlorogénovej na zmenu hmotnosti u pokusných zvierat bol doteraz študovaný veľmi málo. Fragmentárne informácie neumožňujú vyvodiť konečné závery. Austrálski biológovia, ktorí dávali myšiam významné dávky CHC, nezistili účinok pôsobenia proti obezite v strave nadbytočných kalórií.

Okrem toho, v dôkladných štúdiách kórejských vedcov o antidiabetickej aktivite kyseliny chlorogénovej sa zistilo významné zvýšenie hmotnosti diabetických myší dostávajúcich CHGC. Hladina glukózy v krvi myší, ktoré nedostali CHGC, sa zvýšila a v experimentálnej skupine sa udržiavala na stabilnej úrovni. tj cukrovka pomoc je tam, ale váha získava niečo! Je potrebné sa ňou zaoberať podrobnejšie. Tým istým Kórejcom sa zistilo, že predmetná látka zvyšuje aktivitu glykogénového transportéra GLUT-4 v tukovom tkanive. Ukazuje sa, že v experimentoch na myšiach bol stanovený opačný účinok. Kyselina chlorogénová vedie k tomu, že glukóza z krvi ľahšie preniká do buniek a akumuluje sa vo forme glykogénu, ktorého časť sa následne premieňa na tuk.

Za zmienku stojí skutočnosť, že CGC v strave myší viedlo k významnému zvýšeniu koncentrácie takej dôležitej látky pre metabolizmus lipidov (tukov) ako je inzulín v krvi. Ďalšie zaujímavé vlastnosti CHC sú účasť na komplexných biochemických procesoch, ktoré znižujú riziko malígnych novotvarov a tvorbu cholesterolových plakov v krvných cievach. Tieto nepochybné výhody lieku nemôže viesť k "spaľovanie tukov" a chudnutie s nadváhu.

Ukazuje sa, že tretí mýtus:

"Kyselina chlorovodíková - spaľovač tuku"

"Je pravda, že zelená káva stráca váhu ...?" Alebo ľudia nie sú myši!

Ukazuje sa zvláštna situácia. Na jednej strane máme svedectvá od ľudí, ktorí úspešne používali výrobky na chudnutie na báze zelenej kávy. Na druhej strane nejasné reklamné vysvetlenie mechanizmu účinku, závažné experimenty, ktoré ukazujú, že kyselina chlorogénová má mnoho výhod, ale nie je schopná rozkladať tuk nahromadený v ľudskom tele. Odkiaľ pochádza tento rozpor? Je to len samo-návrh, "placebo efekt" alebo len "rozvod"? alebo zelená káva je stále užitočná a pomáha chudnúť? Nemôžu byť všetky recenzie nepravdivé?

Termín "spaľovač tuku" je len chytľavá reklamná fráza. Spaľovanie tukov je jeho oxidáciou na tvorbu vody a oxidu uhličitého. Je veľmi pochybné, že môžete vytvoriť látku, ktorá bude viesť tento proces v živom organizme, a je tak rozumné, že bude schopný odlíšiť požadovaný tuk od nepotrebného.

Je zaujímavé, že predajcovia týchto liekov pre športovcov (predovšetkým kulturistov) sú čestnejší ako tí, ktorí podporujú výživové doplnky pre ženy v domácnosti. To nie je prekvapujúce. Vedenie nosom fyzicky silných ľudí je plné vážnych následkov. Špecialisti na športovú výživu si môžu vyzdvihnúť potrebné informácie a nás. Konkrétne píšu, že "spaľovače tukov" nezničia tuk chemickými prostriedkami, ale urýchlia a zmenia metabolizmus, takže tuk sa vynakladá na úhradu nákladov na energiu organizmu.
Takže ľudia nie sú myši. Hlodavce jedli dosť a spali spokojní so životom, a človek, ktorý si skutočne stanovil za cieľ schudnúť, pracuje. A v tomto môže pomôcť káve (nie zelená, ale najbežnejšia - vrátane rozpustnej). Niektoré faktory sú také.

  1. Aktívna gramotná reklama inšpiruje človeka k tomu, aby veril v úspech, a pozitívny postoj je polovičný úspech.
  2. Tonické vlastnosti kávy v dôsledku komplexu alkaloidov (kofeín, teofylín, teobromín) vedú k aktívnejšiemu životnému štýlu, ktorý vynakladá viac energie.
  3. Uľahčenie kardiovaskulárnych a inzulínových systémov kyselinou chlorogenovou poskytuje lepšiu toleranciu fyzického a psychického stresu.
  4. Zrýchlenie výmeny glukózy medzi krvou a bunkami v dôsledku pôsobenia CGC bráni premene sacharidov na tuky s aktívnym životným štýlom.
  5. Diuretické vlastnosti spôsobené alkaloidmi - urýchľujú vylučovanie produktov rozkladu tuku z tela.
  6. Odporúča sa zelená káva vypiť pred jedlom alebo počas jedla, Ale čo odborníci na výživu hovoria o čistej vode:

"Ale ak pijete pred jedlom, môžete schudnúť! Voda opitá pred jedlom, odvádza od žalúdka oslabené tráviace šťavy, aktivuje trávenie a uhasí prvý záchvat hladu, ktorý vedie k nasýteniu menším množstvom jedla. Odporúča sa piť 10-15 minút pred jedlom." Ak pijete šťavu, je to lepšie o 25-30 minút. (Doktor výživu-gastroenterológ Oksana Komarova, // academianapitkov.ru).
Rovnakú pozornosť vyjadril aj špecialista na kávu Sergej Reminny vo svojom článku o zelenej káve.

Škoda zelenej kávy

Nepokúšajte sa so svojím zdravím! A tiež na to utrácať peniaze! Pamätajte - zelená káva nie je potravinársky výrobok - ale surovina pre jeho výrobu. Odoberá sa a skladuje v nehygienických podmienkach, môže sa spracovať plynmi - na likvidáciu škodcov. Pri opekaní a spracovaní sú všetky škodlivé látky zničené - ale suroviny (tj zelená káva) - môžu byť pre zdravie dokonca nebezpečné.


A konečne odporúčame sledovať slávnu show "Hovorí Ukrajina" - vydanie, len venovaný zelenej kávy.

Snažili sme sa vám povedať celú pravdu o zelenej káve - ak to pomôže schudnúť, o jej prínosoch a škodách, ktoré môže priniesť.
Prípravky založené na zelenej káve, nie všeliek, ktorý vám umožní zničiť tuk bez toho, aby ste vstali z pohovky, ale skutočná, vysoko kvalitná pražená káva v kombinácii so športom a správnou výživou vám môže pomôcť zbaviť sa tuku!

Požehnaj ťa!

Loading...