Porézne keramické bloky

Pohodlie pokládky a chyby v práci

Dnes v konštrukcii poréznej keramiky môže byť (a je) považovaný za elitný stavebný materiál - zaslúžený, mimochodom. Veľký formát bloku so vzduchovými dutinami zapracoval hlavné výhody keramických tehál s ďalšími vlastnosťami, ako sú napríklad vysoké tepelnoizolačné vlastnosti. Stena z pórovitých blokov môže byť položená v jednej vrstve bez následnej dodatočnej izolácie. V tomto prípade mechanická pevnosť konštrukcie netrpí!

Vlastnosti pórovitých blokov

Na výrobu materiálu podľa procesu sa používa stavebná hlina, ktorá je stále v surovej forme drevnej štiepky. Po pridaní plniva sa zmes ílu a triesok spáli pri teplote vyššej ako tisíc stupňov. Súčasne v procese spaľovania drevné štiepky len vyhoria, v uzavretej štruktúre materiálu vzniká veľké množstvo pórov, ktorých objem dosahuje 50% celkového objemu budúcich blokov, Tieto uzavreté póry a štrbiny zabraňujú tepelným stratám stien budov a zvyšujú odolnosť proti prenosu tepla. V dôsledku toho stena s celkovou hrúbkou 45-50 centimetrov plne spĺňa stanovené požiadavky tepelného inžinierstva, ktoré sú kladené na vonkajšie steny a steny.


Vzhľadom k tomu, že bloky majú taký veľký počet vnútorných dutín, sú pórovité keramické bloky vybavené vynikajúcimi dodatočnými vlastnosťami: okrem vysokej tepelnej izolácie je to tiež vysoká zvuková izolácia, vynikajúca priepustnosť pre pary a dobrá odolnosť voči mrazu, ako aj úplná ekologická šetrnosť a požiarna bezpečnosť.

Mechanické vlastnosti: priemerná hustota pórovitého keramického bloku je približne 2-krát nižšia ako priemerná hustota silikátovej tehly (760 - 860 kilogramov na meter štvorcový). Tepelná vodivosť je len od 0,15 do 0,29 W / m * stupňa (pre tehlu - 0,65 - 0,81), pevnosť blokov zodpovedá medzinárodnej značke M-75-150. Takáto sila stačí na vytvorenie nosných stien pre sedemposchodovú budovu z keramických tvárnic.

Typy pórovitých keramických blokov.

V zásade sa typy pórovitých keramických blokov líšia len v rozmeroch. Ich výška je navyše takmer vždy násobkom muriva. Preto v takmer každom prípade môže byť projekt každého domu z tehál prispôsobený murivu z pórovitých blokov.

Štandardná šírka týchto blokov je 25 cm, dĺžka blokov sa môže líšiť, zvyčajne je to 25, 30, 38, 44 a 50 centimetrov. Je to dĺžka, ktorá určuje, aká bude hrúbka steny, pretože pri pokládke sú porézne keramické tvárnice položené s dlhou stranou cez steny, Bloky sa ukladajú na bežnú cementovú maltu a na lepidlo, ale odborníci radia použitie špeciálnej teplej malty na pokládku - jej použitie zvyšuje izolačné vlastnosti stien o 17%. Stena v jednej vrstve blokov, aj keď sa používa konvenčná cementová malta, bude vždy spĺňať typové normy pre 1. klimatické pásmo - to je väčšina ruských regiónov. Ak pri pokládke keramických tvárnic s dĺžkou 38 cm používate teplé riešenie, môžete zabezpečiť dodržiavanie noriem v takmer každom regióne Ruskej federácie. Ak používate konvenčné riešenia, budete musieť dodatočne vykonať izoláciu steny.


V prípade vnútorných nosných stien budov a budov sa môžu použiť bloky dĺžky 25 cm a viac, pričom tieto bloky sa môžu použiť aj na stavbu priečok alebo na vonkajšie steny s dodatočnou izoláciou. To platí, ak je technicky nemožné zväčšiť hrúbku nosných stien - napríklad keď je základ príliš úzky. Táto metóda sa tiež používa v prípade potreby na maximalizáciu jednoduchosti celej štruktúry.

Veľmi malé bloky s hrúbkou 8, 10 a 11 cm sú ideálne na stavbu priečok, ako aj na obkladanie akýchkoľvek monolitických pásov alebo ako dodatočné prídavné prvky. Polovičné bloky a rohové bloky sa používajú na ukladanie pravých uhlov a uhlov ukladania 135 stupňov. Keramické bloky určené pre zariadenie vnútorných stien majú o niečo vyššiu tepelnú vodivosť ako sú tie, ktoré sú určené pre zariadenie vonkajších stien.


Bez ohľadu na to, akú konštrukciu a hrúbku má stena, bude potrebných 16 keramických blokov na jeden štvorcový meter stenovej konštrukcie, pretože v každom murive je ich šírka konštantná a je 25 cm, výška jedného radu muriva je tiež 25 cm.

Typy poréznych keramických tvárnic

elementárne jednoduchá stena - keramický blok a dekoratívne fasádne prevedenie. Ako dokončovací materiál možno použiť tvárovú keramiku alebo bežnú omietku. V prvom prípade bude na konečnú povrchovú úpravu steny potrebná ventilovaná vzduchová medzera a (povinné) ohybné kovové spojenia medzi hlavnou stenou a obkladovou stenou.

Dvojitá stena Je usporiadaný podľa princípu „mokrej fasády“ - jedná sa o keramický blok a pevný izolačný materiál z minerálnej vlny hrúbky 6–10 cm, ktoré môžu byť usporiadané s dĺžkou bloku od 25 do 30 cm. v hlavných blokoch, priepustnosť pary, inak sa v stene akumuluje nadmerná vlhkosť - z tohto dôvodu by ste nemali používať polystyrénovú penu na izoláciu.


Trojvrstvové steny Keramické bloky sú usporiadané s objemovou alebo tuhou izoláciou, ktorá je umiestnená medzi nosnými stenami blokov a vonkajšími obkladovými stenami z poréznych keramických blokov s dĺžkou 1 až 11 cm (to môže byť aj slinoková tehál alebo obklad).

Vlastnosti a vysoká rýchlosť kladenia blokov

Začnime s vysokou rýchlosťou. Jeden porézny keramický blok môže nahradiť 5 až 15 tehál v murive - steny takéhoto materiálu budú postavené oveľa rýchlejšie ako tehly. V tomto prípade bude jednovrstvová stena mať špecifickú hmotnosť dvakrát menšiu ako tehlová stena a bude postavená asi 4-krát rýchlejšie. Najväčší porézny blok váži nie viac ako 20-22 kg, ľahko ho zdvihne jedna osoba. Bloky sú veľmi blízko pri sebe, ich špeciálny systém „groove-comb“ si zachováva silnú priľnavosť. Výsledkom je, že pokládka jedného štvorcového metra steny zaberá z profesionálneho muriva maximálne hodinu.

Nasledujúce funkcie. Je žiaduce stavať steny pri teplote +5 ° C a vyššie - to je nevyhnutné na elimináciu použitia nemrznúcich prísad (použitie prísad výrazne znižuje pevnosť muriva pri kompresii). Pred položením navlhčite bloky - na tento účel môžete každú otvorenú paletu zaliť hadicou. Riešenie nie je umiestnené vo zvislých spojoch, okrem rohov a spojov vonkajších a vnútorných stien. Šev by mal mať vo všetkých prípadoch rovnakú hrúbku približne 12 mm.

Niektorí výrobcovia poréznych keramických blokov radia, aby sa medzi riadky položila sieťovina s úzkymi okami, aby sa roztok nedostal do pórov. Rezané prvky sa odporúčajú používať len v strede stien a umiestniť ich čo najďalej od rohov a miest rozhrania.

Prvé rady blokov sa musia položiť na vyrovnaný podklad. Všetky rohy konštrukcie by mali byť umiestnené na rovnakej úrovni vo vzťahu k vodorovnej čiare - v budúcnosti bude veľmi ťažké korigovať akúkoľvek odchýlku. Medzi základňou a skutočným prvým radom muriva je potrebné zabezpečiť hydroizolačnú vrstvu. Pokládka by mala začínať v rohoch budovy, najviac 3 - 4 riadky by sa mali položiť zvisle. Bloky by mali byť položené v blízkosti vrchu a nemali by sa presúvať na stranu lôžka.


Steny, ktoré na seba nadväzujú, vrátane vnútorných a vonkajších, by mali byť postavené v rovnakom čase, pričom by sa mali vzájomne prepojiť, „utopiť“ v každom druhom rade bloky vnútornej steny do vonkajšej steny o cca 10-15 cm. neskôr, vo vonkajšej stene pre jej potrebu opustiť drážky. Vnútorné steny môžu byť vyrobené z iného materiálu, ale nie z keramických blokov.

Veľké chyby

Tak sme sa dostali k podstate príbehu. Keďže materiál je na modernom trhu so stavebnými materiálmi pomerne nový, aj skúsení stavitelia môžu pri práci v poréznych keramických blokoch robiť nepresnosti a zjavné chyby. Medzi nimi sú:

  • Kladenie pórovitých blokov pozdĺž steny drážkované, dlhá strana, Takéto položenie nie je dovolené ani pri stavbe vnútorných stien, pretože môže narušiť priľnavosť blokov. Okrem toho, izolačné vlastnosti každej jednotky oddelene v kolmom smere sú omnoho menšie a omietka na dokončovacie práce bude trvať takmer dvakrát toľko.
  • Kombinácia blokov s tehlami a iné stavebné materiály s vyššou tepelnou vodivosťou nie sú povolené! To vždy vedie ku kondenzácii vlhkosti na stenách, plesniach a podobne.
  • Položte rad keramických blokov bez bandážovania tiež neprijateľné! Tým sa výrazne zníži pevnosť muriva.
  • Nie je povolené rôzne hrúbky švov medzi jednotlivými radmi, To vážne porušuje geometriu stien, pri ktorých konštrukcii sú nerovnomerne rozložené zaťaženia. Hrubé švy budú zároveň v prevádzke s potenciálnymi studenými mostmi, čo výrazne zníži tepelnoizolačné vlastnosti stien.

Loading...