15 vecí, ktoré potrebujete vedieť pri výbere chladiča

Ako nerobiť chyby pri nákupe a pripájaní

Viete, prečo majú radiátory rebrovaný alebo zvlnený povrch a nie len okrúhle alebo ploché? Ako to môže ovplyvniť výber radiátora pre váš domov? Odpoveď nájdete v tomto článku.


Skutočnosť č

Vykurovacie teleso pracuje efektívne, ak jeho tepelný výkon zodpovedá ploche miestnosti (v charakteristikách radiátorov sa používa aj pojem „prenos tepla“).

Ak si kúpite radiátor, ktorého výkon je omnoho väčší, než je potrebné, miestnosť bude neustále prehrievaná, čo môže viesť k zníženiu vlhkosti vzduchu a obsahu kyslíka v ňom. Ak je výkon pre danú oblasť nedostatočný, budete studený.

Je ťažké presne vypočítať požadovanú tepelnú kapacitu vykurovacieho telesa, pretože existujú špeciálne techniky. Zohľadňuje sa všetko: klíma, vlastnosti budovy, parametre tepelného systému. Túto hodnotu je však možné odhadnúť približne takto: pre vykurovanie miestnosti s jedným oknom strednej veľkosti a jednou stenou smerujúcou do ulice, v strednej zóne Ruskej federácie, sa vyžaduje minimálne 1 kW na každých 10 m². Ak máte miestnosť s rozlohou 12 m² - potrebujete radiátor, ktorého tepelný výkon nie je nižší ako 1200 wattov.

Jeden z najobľúbenejších modelov - hliník Global ISEO 500 - má prenos tepla 181 wattov na sekciu. Radiátor zostavený z 12 takýchto častí môže účinne ohrievať štandardnú miestnosť s plochou asi 20 m². Tepelná sila bimetalového zariadenia Thermo BiLiner 500, pozostávajúca z 10 kompaktných sekcií, je 1710 W. Model bol navrhnutý tak, aby spĺňal požiadavky aerodynamiky pre optimálne rozloženie prietoku vzduchu. Oceľový radiátor Kermi 11 (panel) dlhý 110 cm má kapacitu 1190 wattov. Surový 7-dielny Konner - 1050 W a dĺžka 56 cm.

Skutočnosť č

Pri výbere chladiča je potrebné zohľadniť pracovný tlak v systéme vykurovania domu.

Pracovný tlak väčšiny profilových oceľových a liatinových radiátorov je do 9 atm, hliník - viac ako 12 atm. Technické charakteristiky bimetalových radiátorov udávajú hodnoty nad 30 atm. Zásoba (rozdiel medzi indikátormi vykurovacieho systému a chladiča) sa odporúča odobrať najmenej 2 atm.

V mestských výškových budovách sa tlak udržiava až na 9 atm, ale môže sa zvýšiť až na 13 atm (napríklad počas testov). Preto pre mestský byt musíte kúpiť hliníkový alebo bimetalový radiátor.

Bimetalové ohrievače sú ideálne pre vysoký a nestály tlak. Globálne radiátory globálnej spoločnosti, ako napríklad globálny model VOX-R 500 (hliník) alebo Global Style Plus 500 (bimetalové), fungovali dobre. Môžu byť inštalované v obytných, kancelárskych a komerčných budovách s akýmkoľvek systémom vykurovania (centrálne, autonómne). Pri ich vývoji boli zohľadnené technické vlastnosti ruských vykurovacích systémov.

Oceľ sa odporúča, aby v súkromných domoch, v chatách, kde je tlak vo vykurovacom systéme malý. Kermi radiátory sa často používajú v stavbe chaty. Séria Kermi FTV má integrovaný termostat.

Skutočnosť č

Vodné kladivo môže poškodiť oceľový radiátor.

Ale pevné hliníkové regály na podobné účinky. Materiál v nich si zachováva prirodzenú plasticitu, takže pravdepodobnosť trhliny je malá. Napríklad hliníkové radiátory Elsotherm (najmä AL S 500/80) boli testované pri 24 atm, takže tlakové rázy v domácich sieťach nie sú pre nich hrozné. Môžu byť inštalované v budovách akejkoľvek výšky a účelu.

Skutočnosť č

Hmotnosť prístroja určuje, či sa teplota miestnosti rýchlo zmení.

Najviac masívne radiátory sú vyrobené z liatiny. Preto je ich tepelná zotrvačnosť veľká - pomaly sa zahrieva a ochladzuje, teplotné výkyvy sa upokojujú. Ocel a hliník sa naopak pomerne rýchlo zohrievajú a ochladzujú rovnako rýchlo.

Skutočnosť č

Z masívnosti radiátora závisí jeho jednoduchá inštalácia.

Liatina nielenže poskytuje radiátoru vysokú tepelnú kapacitu a tepelnú zotrvačnosť, ale tiež komplikuje inštaláciu a údržbu zariadenia. Hliníkové a oceľové radiátory vážia oveľa menej. Jedna časť liatiny Retro 600 s kapacitou 180 W váži 11,4 kg a šesťdielny hliník Calidor Super 350 s tepelným výkonom viac ako 800 W - len 6,72 kg. Malá hmotnosť a rozmery uľahčujú inštaláciu zariadenia a jeho prípadnú opravu.

Skutočnosť č

Citlivosť zariadenia na kvalitu nosiča tepla (v dôsledku toho spoľahlivosť a trvanlivosť) závisí od materiálu, z ktorého je chladič vyrobený.

Voda sa používa ako nosič tepla v našich domácnostiach. Ak je radiátor náročný na jeho kvalitu, môže byť inštalovaný len vo vykurovacích systémoch s dobrou úpravou vody.

Pri liatinovom radiátore nezáleží na kvalite chladiacej kvapaliny. Liatina, z ktorej sú vyrobené časti, je dostatočne odolná voči korózii. Ale s dlhým použitím v sieti, kde voda nie je príliš dobre čistená, sa na vnútorných stenách radiátorových kanálov vytvára plaketa (kvôli tomu, že povrch je porézny, hrubý), čo vedie k zníženiu prenosu tepla.

Oceľové panely sú vyrobené z nízkouhlíkovej ocele, ktorá má dobrú odolnosť voči korózii. Ale v otvorených systémoch (v ktorých má nádrž na odtok prebytočného chladiva otvorenú štruktúru - v tomto prípade celý vykurovací systém komunikuje priamo s atmosférou), oceľové radiátory sú náchylné na koróziu. Preto sa oceľové radiátory používajú v uzavretých systémoch.

Hliník vo vode nie je vystavený korózii, ak sa nenarušuje film vytvorený na jeho povrchu, ktorý zabraňuje priamemu kontaktu materiálu s vodou.


Na ochranu hliníkových radiátorov sa počas výrobného procesu na vnútorný povrch rúrok aplikuje špeciálny polymérny povlak. Zvyšuje odolnosť povrchu proti korózii, zabraňuje tvorbe plakov a upchávaniu lúmenu rúrok. Napríklad taliansky model Calidor Aleternum Super 500 má jedinečný náter vyvinutý spoločnosťou Fondital. Radiátory s ochranným náterom pracujú dlhšie (do 15 rokov), môžu sa používať v systémoch vykurovania so zvýšenými kyselinovými alebo zásaditými hodnotami chladiva: Aleternum umožňuje prevádzku pri pH 5-10. Odporúča sa inštalovať radiátory tejto série v mestských výškových budovách av súkromných domoch.

Pozri tiež: 8 najlepších hliníkových radiátorov

Na spoľahlivom bimetalickom Rifar Monolit výrobca poskytuje záruku 25 rokov. Kanály pre nosič tepla sú vyrobené z ocele so zvýšenou odolnosťou voči korózii. Jednodielna konštrukcia zaručuje životnosť zariadenia, schopnosť pracovať pri tlakoch do 100 atm (test - 150 atm). Žiadne priesečníkové spoje. Na typ chladiacej kvapaliny, na kvalitu prípravy, je tento model absolútne nenáročný, môže pracovať pri dostatočne vysokej teplote - až 135 °.

Skutočnosť 7

Medené armatúry nesmú byť inštalované s hliníkovými radiátormi.

Deštrukcia hliníka pôsobením vody je značne zvýšená, ak časti chladiča majú priamy kontakt s meďou. Preto pri pripájaní hliníkových radiátorov pomocou oceľových konektorov, zástrčiek atď.

Skutočnosť 8

Prítomnosť krížových spojov a tesnení v telese chladiča nepriaznivo ovplyvňuje jeho spoľahlivosť.

Pri nákupe by sa mala venovať osobitná pozornosť kvalite spojov a tesnení. Pripojenia - slabé miesto v dizajne zariadenia. Dokonca aj v liatinových radiátoroch sa môžu pretrhnúť tesniace krúžky a vsuvky. Oceľové profily a rúrky sú zvárané, takže tieto zariadenia sú oveľa silnejšie a odolnejšie. Možnosť úniku v pevnom radiátore je oveľa menšia.

Skutočnosť č

Tepelný výkon chladiča závisí od celkovej plochy.

Čím viac ohrievaného povrchu zariadenia, tým viac tepla je schopný dať do miestnosti. Plocha sa zvyšuje nielen zmenou dĺžky a šírky karosérie, ale aj pridaním hrán, výčnelkov. Oceľové panely sú často balené.

Skutočnosť č

Pri nesprávnej inštalácii jednotky (veľmi nízka, príliš blízko steny) sa môže znížiť tepelný výkon chladiča.

Veľa tepelného žiariča poskytuje konvekcia. Preto by mal byť okolo prístroja dostatok priestoru na pohyb vzduchu. Odporúča sa ponechať 10 cm voľného priestoru nad a pod, 4 cm od steny.

Fakt 11

Tuhé radiátory nie je možné zvýšiť.

V hliníkových radiátorových článkoch sú vzájomne prepojené vsuvky. Prebytok môže byť odstránený, chýbajúce môžu byť pridané a poškodené môžu byť vymenené.

Fakt 12

Tepelná účinnosť radiátorov závisí od toho, ako je chladivo dodávané a vypúšťané.

Radiátory majú univerzálny dizajn alebo umožňujú iba hornú časť, len nižšie pripojenie k systému - to je potrebné zvážiť pri výbere. Tepelný tok zo zariadenia sa zvyšuje, ak voda tečie smerom nahor a je vypúšťaná zdola. Prúdenie chladiacej kvapaliny zospodu a odstránenie zhora znižuje prenos tepla o takmer 20%.

Skutočnosť č

Radiátory majú inú stredovú vzdialenosť, iný typ spojenia.

Všetky tieto parametre vašej siete tiež potrebujú vedieť. Na jednej strane chladiča sú potrubia (vstup a výstup) vo vašej miestnosti alebo na opačnej strane? Ako ďaleko sú? Aký je priemer?

Skutočnosť č

Použitie dekoratívnej clony znižuje tepelnú účinnosť chladiča (v priemere o 15-20%).

Obrazovka chráni batériu pred prachom a poškodením. Ak viete vopred, že váš radiátor bude pokrytý dekoratívnou obrazovkou, vyberte model s väčším tepelným výkonom. Dekoratívne mriežky, perforované sitá znižujú prestup tepla.

Skutočnosť č

Ak bývate v bytovom dome, je možné vykurovacie telesá nahradiť inými typmi spotrebičov a inými parametrami len po dohode.

Vykurovací systém je súčasťou koncepcie "spoločného majetku" doma. Teplo je distribuované do všetkých bytov a spoločných priestorov v dome. Systém je navrhnutý tak, aby dodávané teplo postačovalo pre každého, aby sa všade udržiavala správna teplota. Návrh vykurovacieho systému doma (vrátane radiátorov) je popísaný v schválenej projektovej dokumentácii.

A teraz si predstavte, že v jednom z apartmánov umiestnili radiátor, ktorý vyžaduje oveľa viac tepla ako štandardné v tomto dome. Systém bude poškodený, ostatní spotrebitelia môžu trpieť. Toto je len jeden príklad. Preto pred platbou za nové radiátory by ste sa mali obrátiť na správcovskú spoločnosť (HOA board, atď.), Zistiť, či môžete inštalovať vybrané zariadenie vo vašom byte a dohodnúť sa na jeho inštalácii.


Aby sme to zhrnuli, Radiátory sú vyrobené z rôznych materiálov a tento materiál určuje vhodnosť zariadenia na zahrnutie do vykurovacieho systému. Pred nákupom je potrebné zistiť parametre chladiacej kvapaliny a celého systému vo vašej domácnosti, vypočítať potrebnú tepelnú kapacitu, určiť umiestnenie prístroja a koordinovať prácu s odborníkmi na správcovskú spoločnosť.

Loading...