Akrylové protézy

Čo sú akrylové protézy - vlastnosti ich výroby, indikácie na použitie

Akrylové (alebo laminárne) protézy zostávajú najobľúbenejším typom protézy s čiastočnou a úplnou adentiou už takmer sto rokov. Až do začiatku 20. storočia bola základňa odnímateľnej protézy zhotovená z gumy a neskôr sa použili akrylové plasty. Hlavným rozdielom takejto protézy je tuhosť základov, ktorými nie sú kontúry zubov upevnených v nej priehľadné.

Tento najprístupnejší typ protézy môže byť použitý v každom veku, ale v praxi sa akrylové protézy v modernom zubnom lekárstve používajú hlavne na korekciu defektov chrupu u starších pacientov. Vo väčšine prípadov sa protézy, ktorých základom je akrylový plast, používajú na úplnú a čiastočnú adentiu, keď nie je možné inštalovať implantáty alebo používať iné typy protézy.


Plné akrylové protézy pre hornú a dolnú čeľusť

Výhody a nevýhody konštrukcií z akrylového plastu

Počas plánovania eliminácie zubných problémov pacienta musí zubár povedať o všetkých výhodách a nevýhodách všetkých typov odnímateľných protetík tak, aby si mohol človek vybrať svoj zámerne.

Výhody akrylových protéz

Medzi hlavné výhody akrylových protéz patrí:

 1. Cenovo dostupná cena je cenovo najvýhodnejším typom odnímateľných protetík.
 2. Schopnosť obnoviť estetické a funkčné vlastnosti chrupu v prítomnosti kontraindikácií implantácie a iných typov protézy.
 3. Spoľahlivosť a jednoduchosť použitia a jednoduchá údržba akrylových konštrukcií.
 4. Rovnomerné rozloženie žuvacieho zaťaženia ďasien a oporných zubov.
 5. Technologicky jednoduchá výroba takýchto konštrukcií.
 6. Schopnosť používať tento typ protézy pri ochoreniach parodontu (protéza sa vyrába lúčom).
 7. Protetická výrobná rýchlosť.

a) akrylová protéza

b) nosník upevnený na korunách pokrývajúcich oporné zuby.

Hlavné nevýhody akrylových protéz

Ortopedické štruktúry s akrylovými plastmi majú nasledujúce nevýhody:

 1. Poranenie mäkkých tkanív ústnej dutiny v dôsledku veľkej oblasti nasadenia protézy.
 2. Poškodenie skloviny oporných zubov pri dlhodobom používaní zubných protéz s upínacím zvieraním. Odieranie skloviny môže viesť k rozvoju zlého procesu a zubnému kazu.
 3. Uvoľňovanie toxickej látky (metakrylátový ester), ktorá môže spôsobiť rozvoj alergických reakcií.
 4. Krehkosť základne - akrylátové protézy sa rozpadajú celkom ľahko so zvýšeným zaťažením žuvačky na jednom mieste alebo pádom.
 5. Vo väčšine prípadov je slabá fixácia plných zubných protéz (najmä pre dolnú čeľusť) - pre spoľahlivú fixáciu je lepšie použiť špeciálne prostriedky (napr. Fixačná pasta "Korrega").
 6. Porézna štruktúra bázy, ktorá vedie k akumulácii patogénnych mikroorganizmov - s nedostatočnou hygienou ústnej dutiny, predĺženým nosením protézy môže spôsobiť rozvoj zubných ochorení infekčného a zápalového charakteru (stomatitída, gingivitída, periodontitída, glositída).
 7. Trvanie adaptácie a zmena reči v období návyku na protézu.


Čiastočná protéza z akrylového plastu s upínaním

Aj napriek všetkým nedostatkom, akrylové protézy zostávajú najobľúbenejšou protetickou možnosťou u starších ľudí v dôsledku finančnej dostupnosti.

Indikácie a kontraindikácie pre použitie
ich ortopedické akrylové plasty

svedectvo

Inštalácia akrylových protéz je uvedená v:

 • čiastočná adentia (neprítomnosť niekoľkých zubov v rade) v rôznom veku;
 • plnohodnotný (bez všetkých zubov) - môžete použiť odnímateľné protézy s akrylovými protézami a na základe nainštalovaných implantátov;
 • v pediatrickej praxi s cieľom zabrániť rozvoju patologických zmien uhryznutia v prípade skorého odstránenia zničených mliečnych zubov;
 • u mladých ľudí ako dočasná náhrada defektov chrupu v protetike pevnými kovovo-keramickými konštrukciami.


Dočasná akrylová protéza

kontraindikácie

Nemôžete inštalovať akrylové protézy ľudí:

 • majú alergickú reakciu na materiál, z ktorého je základ vyrobený;
 • Neodporúča sa používať tento typ protézy v prípade výraznej resorpcie čeľustnej kosti, v dôsledku čoho sa alveolárna časť stane takmer plochá, v tomto prípade sa protéza nedrží ani pri použití fixačných prostriedkov;
 • Stojí za to premýšľať o iných typoch protézy v prítomnosti silne výrazného reflexu rán, pretože použitie protézy v tomto prípade bude výrazne ťažké alebo vôbec nie je možné.

Vlastnosti použitia akrylových ortopedických štruktúr

Životnosť protézy

Priemerná doba používania akrylových protéz je 2-3 roky, po ktorých je vo väčšine prípadov potrebné ich nahradiť. So stabilným zubným zdravím, náležitou starostlivosťou o protézu a dodržiavaním všetkých prevádzkových predpisov môžete predĺžiť jej životnosť na 5 rokov - to je maximálna doba prevádzky konštrukcií z akrylového plastu. Zvyčajne sa po 2-2,5 rokoch fixácia protézy rozbije, začne spôsobiť nepríjemné pocity počas jedenia alebo ustupovania, keď sa rozpráva a smeje sa.

Adaptácia funkcie

Je potrebné poznamenať, že akrylové protézy majú najdlhšiu dobu adaptácie medzi všetkými typmi odnímateľných protetík, môžu dosiahnuť 30-40 dní - to je spôsobené konštrukčnými vlastnosťami samotnej protézy. Po výrobe, aby sa dosiahlo čo najpohodlnejšie použitie, je nutné niekoľkokrát navštíviť zubára, aby sa protéza napravila. Ale aj potom bude trvať niekoľko dní až mesiac, kým sa úplne prispôsobí protéze.

Tvrdý plast a tlak vyvíjaný na ďasná počas jedenia po dlhú dobu spôsobujú pacientovi bolesť. Protéza hornej čeľuste úplne prekrýva oblohu, ktorá môže zmeniť chuť, vnímanie pachov a neumožňuje rozlíšiť teplotu jedla (najmä ak bola protéza vykonaná na oboch bezzubých čeľustiach).

Aby ste sa rýchlo prispôsobili prítomnosti akrylovej protézy v ústach, mali by ste ju v prvých dňoch používať čo najčastejšie, ale pravidelne ju odstraňovať z úst na odpočinok (optimálne odstrániť protézu každé dve hodiny po dobu 15-20 minút, postupne predlžovať dobu jej nájdenia v ústach). ústa). Ak chcete urýchliť adaptáciu, počas prvých dvoch dní nemôžete odstrániť štruktúru v noci, ak nespôsobuje nepohodlie. V prvých dňoch budete musieť veľa rozprávať (aj keď ste sami, môžete nahlas čítať, hovoriť básne alebo len povedať niečo pre seba), čo vám uľahčí závislosť a umožní vám rýchlo sa zbaviť defektov reči spôsobených nosením protézy.

Typy a náklady na akrylové protézy

Existujú dva typy akrylových protéz: plné a čiastočné, ktoré môžu mať upínacie, lúčové a uzamykacie fixačné systémy. Okrem toho je možné klasifikovať konštrukcie z akrylového plastu v závislosti od materiálu, z ktorého sa protéza vyrába (v rôznych prípadoch dovážané plasty a súprava zubov alebo ruských sú určené na výrobu).


Akrylová protéza s uzamykacím systémom

Náklady na akrylovú protézu pre pacienta závisia viac od materiálu použitého na jeho výrobu ako od dĺžky defektu chrupu. V závislosti od priania pacienta je možné použiť akryl na základňu a umelé zuby japonských firiem (Yamahachi, Hico),Česká spoločnosťSpofadent, Ruské firmy. Cena čiastočnej zubnej náhrady je vytvorená na základe spôsobu jej upevnenia na nosné zuby. Okrem vyššie uvedených faktorov sú náklady na zubnú protézu významne ovplyvnené kvalifikáciou zubného lekára a povesťou kliniky, kde pracuje, tabuľka uvádza priemerné ceny tohto typu protézy.

Typ protézy

Typ fixácie

Cena (v rubľoch)

1.

Plná akrylová protéza

Protéza sa udržiava vytvorením zriedeného priestoru medzi ňou a povrchom sliznice.

Od 7 do 15 000

2.

Čiastočná akrylová chrupka

Klammernoe - s pomocou kovových háčikov (spony)

5 až 12 000

Nosník - pomocou kovového lúča, upevnený na korunkách oporných zubov, sa takéto upevnenie častejšie používa pri ochoreniach parodontu

15 až 24 000

Hrad (na závesoch) - podobne ako upevnenie zubných protéz, pozostáva z dvoch častí, z ktorých jedna je upevnená na korunke oporného zubu a druhá na protéze.

Od 18 do 28 000

3.

Dočasná akrylová protéza, ako aj protézy, protéza používaná v pediatrickej praxi, náhrada predčasne odstránených mliečnych zubov

Najčastejšie čiastočné so sponou

Od 5 do 10 000, môžu byť jeho náklady zahrnuté do ceny permanentnej protézy

Fázy výroby akrylových ortopedických štruktúr

Vďaka jednoduchej technológii trvá výroba akrylových protéz krátku dobu (v priemere od 3 do 7 dní, pri zložitých prácach sa čas výroby môže predĺžiť až na 10-14 dní). Čas, ktorý laboratórne etapy výroby akrylových protéz vyžadujú, závisí od umiestnenia a technického vybavenia laboratória. Kliniky, ktoré majú svoje laboratóriá umiestnené v tej istej budove so stomatologickými ordináciami, môžu ponúknuť výrobu akrylovej protézy doslova do 1 dňa.

Pred inštaláciou protéz je potrebná prípravná fáza, počas ktorej zubný lekár čo najviac odstráni všetky problémy v ústnej dutine pacienta (vylieči kaz a jeho komplikácie, vykoná potrebnú terapiu pre zápalové ochorenia - zápal ďasien, periodontitídu, odstráni zuby, ktoré sa nedajú liečiť).

Etapy protetiky s akrylovými protézami

 1. Klinické - príprava oporných zubov a odstránenie odtlačkov z pacientových čeľustí. Mnohí zubári odporúčajú zakrytie oporných zubov vyrazenými alebo liatymi korunkami, aby sa zabránilo vzniku zubného kazu v miestach, kde sa ich dotýkajú spony. Na výrobu akrylových protéz budete potrebovať dva výtlačky z oboch čeľustí. Trvanie prvej etapy je od pol hodiny do dvoch hodín a trvá jednu návštevu u zubára.
 2. Laboratórium - v zubnom laboratóriu, na základe poskytnutých odtlačkov, sa sadrové modely nalievajú, s ktorými sa vyrábajú uhryzávacie vosky, tento proces trvá od 1 do 3 dní.
 3. Klinické - je potrebné uhryznúť záhryzové valce, aby sa určili vlastnosti uhryznutia a výška zostávajúcich zubov. Stupeň trvá od 15 minút do pol hodiny.
 4. Laboratórne - modelovanie voskovej bázy s výrobou umelých zubov na nej, trvanie od 1 do 3 dní.
 5. Klinická montáž voskovej konštrukcie trvá od štvrť do pol hodiny.
 6. Laboratórne - akrylová protéza, brúsenie a leštenie, od 1 do 3 dní.
 7. Klinická montáž a korekcia hotovej protézy.

Ak je technické laboratórium umiestnené v tej istej budove so stomatologickou ordináciou, môže byť niekoľko stupňov kombinovaných do jedného, ​​najmä ak je potrebná dočasná akrylová protéza na nahradenie defektu chrupu v očakávaní permanentnej neodstrániteľnej protézy.

Starostlivosť o protézu a pravidlá jej prevádzky

Aby sa predĺžila životnosť akrylovej konštrukcie na maximum, musíte starostlivo dbať na protézu a dodržiavať pravidlá jej používania:

 • po každom jedle ho vyberte a opláchnite pod studenou vodou;
 • kefka dvakrát denne s bežnou zubnou pastou bez bieliacich a abrazívnych zložiek alebo použitím špeciálne navrhnutého výrobku;
 • raz denne môžete protézu vložiť do dezinfekčného roztoku, možno ju zakúpiť v lekárni (alebo si ju môžete pripraviť sami z produktov určených na čistenie protéz zakúpených v lekárni);
 • aspoň raz ročne by ste mali navštíviť zubára, aby sa monitoroval stav protézy a tkanív ústnej dutiny;
 • Nejedzte príliš tvrdé alebo lepkavé potraviny (sušienky, karamel, karamel, mäsové kosti);
 • je potrebné odmietnuť použitie žuvačky;
 • Pretože akrylová báza má zvýšenú krehkosť, je potrebné pokúsiť sa chrániť protézu pred pádmi alebo zvýšeným zaťažením namiereným na jednom mieste, čo môže viesť k jej zlyhaniu.

Oprava akrylových protéz

Pri použití protézy môžu nastať prípady vedúce k oprave štruktúry, medzi ktoré patria:

 • extrakcia zubov - v tomto prípade je možné zväčšiť umelý základ (všetky súpravy sú štandardné, takže rozdiel medzi starým a novým nebude znateľný), dokonca aj vzdialený oporný zub môže byť nahradený;
 • strata umelého zubu z protézy alebo jej odštiepenie - zub sa nahradí;
 • odtrhnúť spony alebo potrebu pridať ďalší blokovací prvok;
 • neúplné uchytenie základu protézy k tkanivám protetického lôžka - je možné premiestniť protézu;
 • tvorba trhlín alebo prasklín na základe - po oprave v tomto prípade často vyžaduje úpravu;
 • porucha základne - v tomto prípade je možná oprava protézy alebo jej náhrada v závislosti od doby používania a zložitosti poruchy.

Oprava akrylovej protézy trvá menej ako jeden deň, nie je potrebné ju platiť, ak ešte neuplynula záručná doba (zvyčajne je to rok od dátumu odovzdania protézy);

Pacient Recenzie na akrylátové protézy

Marina Ivanovna, 58 rokovPred pár mesiacmi som položil čiastočnú akrylovú zubnú protézu na hornú čeľusť, priťahovali ma nízke náklady, zatiaľ čo som bol úplne spokojný. Spojovacie prostriedky nie sú viditeľné, bezpečne sa držia a nespôsobujú nepríjemné pocity pri žuvaní. Zvykla som si na to už dosť dlho, cítila som v ústach tvrdé cudzie telo.

Igor Anatolyevich, 62 rokovPri inštalácii akrylových protéz sa zistilo, že mám veľmi výrazný reflex, ale zubár mi povedal, že po úprave som mohol nosiť svoje protézy, nakoniec som musel všetko úplne prepracovať, pretože som si na ne nemohol zvyknúť. Teraz nosím byugel, majú oveľa menšiu plochu základne.

Svetlana, 48 rokovDlho odstránil spodné stoličky na oboch stranách, mohol len žuť na predných, ako králik. Keďže neexistovala finančná možnosť vybrať si iný typ protézy, zastavila som sa na čiastočnej akrylovej protéze pre dolnú čeľusť. Už tri roky som ho nosila, nepotrebujem ho vymeniť, v prvých dňoch to bolo veľmi nepríjemné a potom som si na to zvykla a už si to nevšimla, ale môžem jesť bez problémov.

Pozor, sú kontraindikácie, je nutná konzultácia s odborníkom.

Loading...