Ľudové prostriedky na popáleniny

Ktoré v žiadnom prípade nemožno použiť!

Liečba popálenín ľudových prostriedkov

Je ťažké poprieť potrebu tradičnej medicíny. Aj vzhľadom na to, že prevažná väčšina receptov tradičnej medicíny neprešla klinickými skúškami a ich použitie nemožno odporúčať ako hlavné metódy liečby, môžu byť užitočné ako adjuvanty.

Toto vyhlásenie sa však nevzťahuje na všetky populárne metódy: niektoré z nich možno klasifikovať ako zbytočné, iné ako podmienečne neškodné, a ešte iné - úprimne nebezpečné.

Pozrime sa bližšie na najobľúbenejšie spôsoby tradičnej medicíny, ktoré sa odporúčajú na liečbu popálenín - a zistite, či budú užitočné alebo naopak - spôsobia vážne škody?

ľad
najpopulárnejší ľudový liek na popáleniny

Je ťažké vysledovať vznik a vývoj tohto mýtu, ale ľad je dnes považovaný za najlepší ľudový prvý pomoc pri popáleninách. Tradičná medicína zahŕňa okamžitú aplikáciu ľadu v akejkoľvek forme na spálenú oblasť kože. V niektorých prípadoch sa medzi odporúčaniami môžeme stretnúť aj s niečím z kategórie „Ak nie je ľad, vezmite si balík mrazenej zeleniny alebo mäsa z mrazničky“. Je možné, že „prospech“ ľadu vidia liečitelia spôsobom, akým pôsobia protiklady: ak zranenie vzniklo v dôsledku vysokých teplôt, potom by sa malo liečiť pri nízkych teplotách.

ale popáleniny - nie hematómv ktorom aplikácia ľadu (nevyhnutne zabalená v látke!) skutočne pomáha zúžiť lumen krvných ciev a znížiť krvácanie. Pri popáleninách na koži dochádza k významnému porušeniu termoregulácie, ktorá je ďalej zhoršovaná ľadom. Ak nemusíte dostať status jedinečného pacienta, ktorý má súčasne popáleniny aj omrzliny - vzdať sa myšlienky použitia ľadu na spálenú kožu.

Strúhané surové zemiaky

Zemiaky sa do položky zaraďujú len ako príklad. V skutočnosti existuje veľa odrôd tohto receptu tradičnej medicíny: lopúcha a listnatých listov, mleté ​​do kaše a aplikované na popáleniny, strúhanej surovej mrkvy, kapustové listy, a tak ďalej.

Všetky tieto metódy využívajú princíp zvlhčovania spálenej kože - takmer všetky časti čerstvých rastlín, pri mletí, produkujú šťavu, ktorá v skutočnosti slúži ako "aktívna zložka". ale podobný účinok možno dosiahnuť nahradením časti kože poškodenej popáleninou prúdom studenej vody.

Okrem toho, potreba nájsť správne suroviny (zemiaky, mrkva, atď), umývanie z kontaminácie a mletie vedie k strate drahocenného času: horenie je potrebné zvlhčiť a ochladiť len v prvých 15-20 minútach, potom sa táto myšlienka stane bezvýznamnou a v niektorých prípadoch môže dokonca viesť ku komplikáciám.

Do určitej miery môžu rastlinné suroviny prispievať k saturácii kože biologicky aktívnymi látkami, ktoré stimulujú bunkové delenie. Ale uvažujem vysoké riziko infekcie pri použití takýchto "improvizovaných" prostriedkov sa hodnota takejto biostimulácie zníži na nulu.

Aloe vera

V ľudovom liečiteľstve sa aloe javí ako všeliek na akékoľvek poškodenie kože. Nie je prekvapením, že liečba popálenín (jedného z najbežnejších typov poranení) nie je bez použitia tejto rastliny úplná.

Aloe je naozaj bohatý na látky, ktoré stimulujú proces bunkového delenia kože, zmäkčujú účinok voľných radikálov, urýchľujú hojenie a vo všeobecnosti „omladzujú“ kožu. Ale len v jednom prípade: ak vek aloe je najmenej 4-5 rokov starý, a rezané listy prešli predbežným spracovaním, ktoré spočíva v predĺženom skladovaní listov na tmavom, chladnom mieste. V takých podmienkach prospešné látky obsiahnuté v aloe prechádzajú do aktívnej formy a môžu byť považované za skutočne biologicky aktívne. inak jednoducho ho navlhčite pomocou spornej čistoty a úžitku a pokazíte rastlinu.

med

Ako liek na popáleniny, tradičná medicína dôrazne odporúča med. Okrem toho, nielen pre vonkajšie (mazanie horieť medom), ale aj pre vnútorné použitie. "Komplexný prístup" je schopný rýchlo vyliečiť popáleniny akéhokoľvek stupňa závažnosti.

Nebudeme poprieť výhody medu, ako prostriedku bohatého na biologicky aktívne látky, mikro- a makroprvky a všeobecne posilňujúce imunitný systém. Nemá to však nič spoločné s popáleninami: aplikovaný na poškodenú kožu, med vytvára prekvapivo priaznivé podmienky pre kolonizáciu rany patogénmi, V dôsledku toho je popálenie často komplikované hnisavými zápalmi, ktoré vyžadujú antibakteriálnu terapiu.

Spotreba medového roztoku vo vnútri je do určitej miery odôvodnená. Pitie dostatočného množstva tekutiny zabraňuje dehydratácii a uľahčuje elimináciu toxínov vytvorených počas rozpadu bielkovín, ktoré boli pred spálením neoddeliteľnou súčasťou kožných buniek. Ale pri menších popáleninách je dehydratácia a intoxikácia nepravdepodobné. Pri ťažkých popáleninách veľké množstvo tekutiny ďalej komplikuje prácu obličiek a vedie k následkom inej, závažnejšej úrovne.

Okrem toho, alergici a ľudia s žalúdočným vredom budú obzvlášť „šťastní“ na medové nápoje, v ktorých med môže spôsobiť stavy, ktoré potrebujú pomoc tradičnej medicíny, a pomoc by mala byť naliehavá.

Rastlinné oleje a živočíšne tuky

Ak je možné pochopiť a logicky zdôvodniť použitie rakytníkového oleja alebo hypericum pri liečbe drobných popálenín (obsah bioaktívnych látok a analógov antibiotík v nich), potom popularita slnečnicových, kukuričných, olivových a iných olejov, ako aj husacích tukov spôsobuje zmätok.

V tradičnej medicíne sa odporúča aplikovať olej, napríklad rakytník, na hranicu popálenín a zdravej kože, aby sa zabránilo praskaniu kože počas hojenia. Ale tradičná medicína je kategorická: olej alebo tuk by sa mal aplikovať na celú oblasť popáleniny hrubou vrstvou. Táto metóda môže byť považovaná za dokonalú a nenahraditeľnú, ak váš cieľ - úplne upchať póry kože a zastaviť "dýchanie" kože, Berúc do úvahy, že hlavná časť kyslíka vyžadovaná kožnými bunkami ich vstupuje priamo z okolitého vzduchu, liečba popálenín touto metódou môže trvať mesiace a roky, pretože chemické procesy, ktoré prebiehajú za účasti kyslíka, sa jednoducho zastavia v koži: regenerácia, cyklus delenie a obnova buniek atď. Liečba popálenín olejmi môže byť komplikovaná abscesmi, nekrózou a inými stavmi. Jazva po zotavení vám vždy pripomenie neuveriteľnú liečivú silu slnečnicového oleja.

moč

Liečbu popálenín močom vlastnej „produkcie“ možno považovať za apogeu tradičnej medicíny.

Chemické a biologické štúdie moču v ňom nenašli nič, čo by mohlo prispieť k liečbe tepelných, chemických alebo radiačných popálenín. V ľudovej medicíne je však táto metóda umiestnená ako univerzálna a nemá kontraindikácie.

Je možné súhlasiť s tým, že aplikácia moču na popáleniny, ktorá nie je sprevádzaná tvorbou pľuzgierov alebo poškodením integrity kože, môže mať sedatívny účinok v dôsledku účinku placeba (ak pevne veríte v liečivé vlastnosti moču). ale pokiaľ ide o popáleniny, môže byť použitie moču nebezpečné, Napríklad soli obsiahnuté v moči dráždia ranu a spôsobujú dehydratáciu tkanív, ktoré sú už dostatočne ovplyvnené stratou tekutiny. Navyše, produkty metabolizmu, ktoré sú vylučované v moči, a to aj so silnou túžbou nemožno nazvať užitočným. A raz na rane, tieto látky iniciujú zápalové procesy, ktorých výsledok je ťažké predvídať.

A ak je vo Vašom tele nejaká systémová infekcia, potom použitie infikovanej moču môže spôsobiť široké spektrum komplikácií v celom tele a priniesť do vášho života veľa vzrušenia. Ako je hospitalizácia s následnou dlhodobou liečbou, ale nie močom.

Čo robiť s popáleninou?

Takže ľudové prostriedky nemôžu pomôcť s liečbou popálenín. Ak je popáleniny malé, ochlaďte pokožku pod studenou vodou a po 15-20 minútach aplikujte sterilný obväz. Liečba popálenín vyžaduje len lieky. Ak je popáleniny ťažké, koža by sa nemala ochladzovať. Pite pacienta a uistite sa, že ste sa čo najskôr obrátili na liečebnú inštitúciu!

Prečítajte si viac o prvej pomoci a liečbe popálenín vo videu Andrei Alekseev, vedúci centra popálenín chirurgického ústavu. AV Vishnevsky:

Pozor, sú kontraindikácie, je nutná konzultácia s odborníkom.

Loading...