Ako si vybrať ústny irigátor?

Irrigator - módne alebo potrebné zariadenie na čistenie zubov a ústnej hygieny? Názor zubára

Čo je irigátor pre ústnu dutinu a aké sú parametre pre výber tohto zariadenia? Predtým, ako začnete s výberom zariadenia, musíte sa poradiť so zubným lekárom, rozhodnúť, či ho potrebujete a koľko ľudí v rodine ho bude používať - ​​záleží na type zavlažovača, ktorý musíte kúpiť. Pokúsime sa zistiť: kto potrebuje irigátor pre ústnu dutinu, aké typy zariadení existujú a aké funkcie a parametre by sa mali použiť pri výbere.

Čo je to irigátor a na čo slúži?

irigátor sa nazýva zariadenie, ktoré pomocou riadeného prúdu vody čistí priestory medzi zubami, zatiaľ čo masíruje ďasno. Je omnoho účinnejšie ako zubná kefka alebo niť, aby sa vyrovnala s mäkkým povlakom na ťažko dostupných miestach. Výhody tohto zariadenia sú:

 • vysoká úroveň ústnej hygieny;
 • prevencia vzniku ochorení zubov a ďasien;
 • odstránenie patogénov z povrchu zubov, protéz, ortodontických systémov, ako aj zo sliznice, ďasien a jazyka;
 • urýchlenie regenerácie ďasien, metabolizmu a fungovania slinných žliaz;
 • zlepšená mikrocirkulácia.

Kto odporučil použitie zavlažovača?

Zubní lekári odporúčajú používať irigátor:

 1. Ženy počas tehotenstva - tehotné ženy majú zvýšené riziko vzniku kariálnych lézií a periodontálnych ochorení, irigátor dôkladne odstraňuje plaky, zvyšky jedla a ľahko masíruje ďasná. Po určitom čase používania irigátora si budúce mamičky všimnú významné zlepšenie stavu ústnych tkanív.
 2. Pacienti s problémami so uhryznutím alebo preplnené zuby, ktoré podstúpia ortodontické ošetrenie s rovnátka a čelia problému kvalitného čistenia zubov - smerovaný prúd špeciálneho roztoku alebo vody z irigátora odstraňuje plak a zvyšky jedla zo všetkých ťažko dostupných miest.
 3. Ľudia s periodontálnym ochorením - Zubní lekári odporúčajú používať zariadenie na zápal ďasien a počiatočné štádiá parodontitídy, zatiaľ čo pre väčší účinok namiesto vody používajte roztoky predpísané lekárom.
 4. Pacienti s ortopedickými štruktúrami v ústach (odnímateľné a fixné protézy, implantáty).
 5. fajčiari a ľudí, ktorí majú zlý dych.
 6. Pacienti s diagnózou chronickej rinitídy alebo sinusitídyt sú často menované umývaním nosovej dutiny, pre ktorú môžete použiť špeciálnu trysku.

Kontraindikácie pre použitie prístroja

Neodporúča sa používať irigátor v týchto prípadoch:

 • chronické ochorenia ústnej sliznice v akútnom štádiu;
 • krvácanie ďasien, ktoré neprebieha po dvoch týždňoch používania zariadenia;
 • deti môžu používať irigátor iba pod dozorom dospelých;
 • závažné ochorenia srdca a kardiovaskulárneho systému.

V každom prípade, pred použitím zariadenia, by ste sa mali poradiť so svojím zubným lekárom.

Typy zavlažovačov

Aby ste sa rozhodli, ktorý zavlažovač si kúpite, musíte odpovedať na nasledujúce otázky:

 1. Kto bude prístroj používať - ​​jedna osoba alebo všetci členovia rodiny?
 2. Majú vaši rodinní príslušníci ortopedické alebo ortodontické štruktúry, problémy so uštipnutím alebo orálne ochorenia?
 3. Používajú zariadenie deti a starší ľudia?
 4. Ako často a ako dlho odchádzate z domova a potrebujete na cestu výlet do zariadenia na starostlivosť o ústnu dutinu?
 5. Záleží na vás hluk a spotreba energie?

Existujú tri typy zavlažovačov: s hydraulickým čerpadlom poháňaným elektrinou - stacionárne a prenosné; pripojenie k prívodu vody.

Stacionárny zavlažovač

Pre rodinu je najlepšie si vybrať stacionárny zavlažovač s radom tipov pre všetky domácnosti.

Tieto modely pracujú v sieti, pulzujúci dostatočne silný prúd tekutiny zo zásobníka sa dodáva pod tlakom. Z medzizubných priestorov odstraňuje mäkký plak a zvyšky jedla z ortopedických a ortodontických štruktúr.


Výhody stacionárnych zavlažovačov:

 • veľký objem nádrže
 • rôznych režimov, veľkej sady trysiek,
 • veľká sada trysiek,
 • dostatočne silný motor, ktorý umožňuje vytvoriť dobrý tlakový prúd tekutiny.

nevýhody:

 • stacionárne zavlažovač zaberá veľa miesta
 • počas prevádzky môže vibrovať a vydávať veľa hluku,
 • hrozí nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom (nedotýkajte sa pracovného zariadenia mokrými rukami alebo ho nepoužívajte pri kúpaní a sprchovaní, je neprijateľné ponoriť zavlažovač do vody),
 • vyžaduje pravidelné umývanie a sušenie dýz, čo je špeciálne miesto na skladovanie dýz, aby sa zabránilo hromadeniu mikroorganizmov na ich povrchu.

Minimálne náklady na stacionárne zavlažovače sú asi 3000 rubľov.

Prenosný zavlažovač

Ak často opúšťate dom na dlhú dobu (na služobných cestách, na návšteve, cestovanie) alebo plánujete používať zariadenie v krajine alebo v práci, mali by ste venovať pozornosť modelu. prenosné zavlažovače, Skladajú sa z nádrže, batérie a čerpadla. Batéria vydrží približne sedem dní.


Výhody prenosných zavlažovačov:

 • malá veľkosť a malá hmotnosť zariadenia,
 • mobility.

nevýhody:

 • nemôže sa otočiť a nakloniť,
 • malý výkon, neumožňuje vytvoriť dobrý tlakový prúd,
 • malý objem nádrže
 • niekoľko trysiek a režimov.

Minimálna cena zariadenia je od 2000 rubľov.

Vodovodné zavlažovače

Zariadenie je pripojené priamo k vodovodnej batérii, sada zvyčajne obsahuje tipy na rôzne vodovodné batérie. Odstránenie po použití nie je potrebné, pretože zariadenie má adaptér, ktorý umožňuje prepínať vodu.

výhody:

 • nízke náklady
 • nepretržitého zásobovania vodou
 • malej veľkosti a mobility.

nevýhody:

 • Nízka kvalita vody z vodovodu.

Minimálna cena je od 1200 rubľov.

Ďalšie kritériá výberu zavlažovania

Vlastnosti prúdu tekutiny

Jedným z najdôležitejších kritérií výberu je technológia, s ktorou sa zuby čistia, alebo funkcia prúdu kvapaliny. Podľa tohto kritéria možno identifikovať:

 1. Čistenie pomocou jednosmerného prúdu - v súčasnosti sa technológia prakticky nepoužíva. Od čistenia, keď sa to stane tenký nepretržitý prúd kvapaliny.
 2. Zavlažovače, ktoré vytvárajú pulzujúci prúd - vďaka malým, takmer nepostrehnuteľným pulzáciám, sú účinnejšie čistenie a mikromasáž ďasien.
 3. Čistenie prúdom tekutiny s mikrobublinkami vzduchu je najefektívnejšie, pretože okrem čistenia zubov sa gumy masírujú a periodontálne vrecká sa čistia.

Počet a typy dýz pre zavlažovač

Niektoré modely zavlažovačov majú jednu štandardnú trysku, čo nie je najlepšia voľba pre dobrú ústnu hygienu. Je lepšie zvoliť si model, ktorý obsahuje základnú sadu trysiek, pred nákupom by ste sa mali poradiť s odborníkom, ktorý vám pomôže určiť počet potrebných trysiek. Okrem toho môže súprava obsahovať nasledujúce dýzy:

 • čistiť jazyk,
 • pre periodontálne vrecká,
 • na čistenie ortodontických prístrojov,
 • na čistenie fixných protéz,
 • na starostlivosť o implantáty,
 • hlava kefy,
 • na leštenie zubnej skloviny a odstraňovanie plakov z kávy a cigariet,
 • na umývanie nosa a nosohltanu.


Ak sa plánuje, že zariadenie bude používať niekoľko ľudí, je lepšie kúpiť trysku inej farby pre každého člena rodiny - to umožní zamieňať ich s používaním. Na dosiahnutie najlepšieho výsledku môžete na zavlažovanie ústnej dutiny použiť hygienické kvapaliny. Lekárske oplachy a balzamy vám odporučí lekár na základe stavu ústnej dutiny - to môže byť tekutina obsahujúca fluorid alebo vápnik, činidlá s protizápalovým, antibakteriálnym alebo hemostatickým účinkom.

Schopnosť regulovať tlak prúdu tekutiny

Prakticky všetky modely zavlažovačov majú možnosť regulovať tlak a pri nákupe je potrebné zabezpečiť, aby zariadenie malo takúto funkciu. Je nevyhnutné, ak pomôcku používajú deti, starší pacienti, pacienti s periodontálnym ochorením. Áno, a absolútne zdraví ľudia. je lepšie začať používať irigátor s najmenším výkonomjeho postupné zvyšovanie.

Možnosť opravy v prípade rozbitia a dostupnosti servisných stredísk

Pri výbere zavlažovača pre ústnu dutinu dbajte na to, či je možné v prípade rozbitia opraviť. Napätie, tvrdá voda a príliš časté používanie môžu poškodiť stroj a mnohé modely sa nedajú opraviť vôbec, môžu sa vymeniť iba.

Pred konečnou voľbou výrobcu venujte pozornosť dostupnosti servisných stredísk vo vašom meste, kde môžete vykonávať záručné a pozáručné opravy.

Ako používať irigátor pre zariadenie slúžiť dlhú dobu?

Existuje niekoľko základných pravidiel pre používanie zariadenia:

 1. Aby sa zabránilo prehriatiu, nie je možné zariadenie zapnúť, keď je nádrž prázdna.
 2. Ak sa na čistenie použijú bylinné odvarky, musia sa po použití dôkladne filtrovať a prístroj umyť.
 3. Na zavlažovanie úst nepoužívajte tekutinu na báze oleja.

Najlepší výrobcovia rôznych modelov zavlažovačov

Vo svete sú len málo spoločností uznávanými lídrami vo výrobe zavlažovačov. Patrí medzi ne:

 1. Braun - Nemecká spoločnosť, ktorá vyrába hlavne domáce spotrebiče. Táto spoločnosť vlastní značku Oral-B, pod ktorou sa vyrábajú výrobky pre starostlivosť o ústnu dutinu a je veľmi obľúbená. Charakteristickým znakom tejto spoločnosti je vysoká kvalita a primeraná cena tovaru.
 2. Voda pik Technológie - najprv vyrábala zavlažovače, vyrába tieto zariadenia pod značkami Water pik, Laars, Instapur.
 3. Panasonic Corporation -Japonská spoločnosť špecializujúca sa na výrobu elektroniky, vyrába vysoko kvalitné zavlažovače, vybavené maximálnym technologickým vybavením.
 4. Bredmed - spoločnosť z Talianska, spočiatku sa špecializovala na výrobu rozprašovačov, ale teraz sú od tejto spoločnosti zavlažovače.

Stanovisko experta k pozitívnym aspektom používania irigátora

Mnohí pacienti, ktorí si kúpili zavlažovač, veria, že bude schopný nahradiť čistenie zubov bežnou kefou, nie je to tak. Zariadenie by sa malo používať po tradičnom čistení zubov a nite (zubná niť), len v tomto prípade účinne bojuje s problémami s ústnou dutinou. Za to Ak chcete vybrať správny irigátor, potrebujete odborné poradenstvo, ktorý identifikuje hlavné problémy a bude schopný zachytiť kvapalinu pre zavlažovač.

Ako používať irigátor? video

A nakoniec - video o tom, čo je irigátor potrebný a ako ho správne používať.

Loading...