Čo potrebujete vedieť pri kúpe notebooku?

Najdôležitejšia vec, ktorú potrebujete vedieť, keď idete na nový notebook, hybridný alebo Windows tablet


Táto príručka je dobrou pomôckou pri výbere najlepšieho notebooku, hybridného počítača alebo tabletu Windows, ale mali by ste začať takými zariadeniami, ktoré boli v roku 2013 najobľúbenejšie.

Nikto vám nepovedie, že ste urobili chybu pri výbere, ak táto voľba padla na najnovšiu verziu Apple MacBook Air. Modely s 13 a 11 palcami dostali aktualizovaný procesor Intel Core i5 a vykazujú vynikajúce výsledky v životnosti batérie.

Niečo podobné pod Windows je drahý 13-palcový Samsung Ativ Book 9 Plus, ktorý demonštruje kvalitu obrazu nad HD. Laptop Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro má podobné vysoké rozlíšenie a vďaka schopnosti vyvíjať sa ľahko zmení na tablet - a stojí menej ako 1000 USD.

Veľmi lacná možnosť, vhodná na surfovanie po internete a chatovanie, je 14-palcový HP Chromebook 14 s operačným systémom Google Chrome OS.

Od roku 2012 sa obraz na trhu s mobilnými zariadeniami veľmi zmenil. Systém Windows 8 (aktualizovaný na verziu 8.1) sa stal predvoleným operačným systémom a jeho kachľové rozhranie znamená, že sa dotykový displej stal štandardom pre takmer všetky nové prenosné počítače. Okrem toho, po zdĺhavom suchu na trhu pre tablety Windows, éra Win 8 splodil desiatky týchto zariadení, z ktorých mnohé nie sú niektoré jednoduché tablety, ale ambiciózne hybridy s valcovanie, rotujúce, a dokonca aj odnímateľné obrazovky.

Mnohé z príručiek, ktoré vysvetľujú, ako vybrať správny počítač, sú plné technických údajov. Vyzdvihneme najdôležitejšie vlastnosti, ktoré je potrebné zohľadniť pri kúpe nového laptopu, a pre každú z nich uveďte čo najpodrobnejšie vysvetlenia. Začnime troch základných pravidiel výber notebooku.

Tri základné pravidlá pre výber notebooku

1. Dobrý notebook by nemal byť veľa

Ak si spomeniete, pred niekoľkými rokmi cena 1000 dolárov bola považovaná za normálnu pre rozpočet laptop. Dnes, za tieto peniaze, si môžete kúpiť prvotriedne zariadenie, a iba Apple (aj keď iní sa tiež snažia) s ich pravidelným zvyšovaním cien mimo hlavného zboru.

Preto, keď nám napíšu: „Potrebujem notebook na štúdium, ale mám len 1500 dolárov,“ zvyčajne odporúčame spomaliť a kúpiť si nejaký obyčajný tenký notebook za $ 700 - $ 800.

A za peniaze to nebude nízkoenergetický plastový box. Intel Core i5 procesory a dotykové obrazovky v elegantných štíhlych puzdrách s 128 GB SSD sú to, čo si môžete kúpiť za túto cenu. To je viac ako dosť pre väčšinu používateľov, pokiaľ neupravia HD video alebo neprehrávajú najmodernejšie hry.

Stručne povedané, všetky tieto roky si ľudia kúpili príliš veľa notebookov. Krátkodobá éra 300 dolárov netbookov bola odhodená z trhu v opačnom smere, ale teraz sa všetko stabilizovalo v požehnanom strede. Dotykové obrazovky a hybridy mierne zvýšili priemernú cenu, ale stále nie sú žiadne problémy za 999 dolárov, alebo dokonca lacnejšie, aby si vybrali prvotriedny notebook alebo hybrid.


2. Premýšľajte z hľadiska mobility

Keď sa ma ľudia pýtajú, aký druh notebooku, začínam odpovedať na otázku: „Koľko dní v týždni ho budete nosiť so sebou?“.

Odpoveď určuje, aká bude veľkosť obrazovky, aká je veľkosť a váha systému ako celku. Pre tých, ktorí veľa cestujú, urobia svetlé 13-palcové ultrabooky (ako MacBook Air). Úžasný prielom bol urobený ultraprenosnými prenosnými počítačmi s monitormi s uhlopriečkou 11,6 palca as najnovšími 11-palcovými hybridmi a tabletmi s operačným systémom Windows je možné „obrazovku“ odpojiť a vziať so sebou a nechať pevnú klávesnicu doma alebo v práci.

Viac priemerné notebooky strednej veľkosti, ako napríklad 15-palcové notebooky, budú pravdepodobne pred vami a nie je to zábavné.

A napokon, ak ste presvedčení, že nikdy nebudete musieť vziať tento notebook so sebou, dobre, alebo veľmi, veľmi zriedka, potom bude pre vás pracovať solídna náhrada 17 alebo viac palcov. Majte na pamäti, že väčšina z týchto veľkých notebookov nemá rád opustiť okolie zásuvky na dlhú dobu, a dnes, v ére Windows 8, len veľmi málo z nich má dotykový displej.

3. Design je naše všetko

V nadväznosti na výsledky testovania a merania výkonu stoviek notebookov sa odvážim povedať nasledovné: vo vnútri sú všetky prekvapivo podobné. Poviem dokonca toto: väčšina notebookov je zostavená z rovnakej sady procesorov, pevných diskov, pamätí, grafických kariet - a to všetko bolestne pripomína spotrebný tovar.

A tu prichádza jeho majestát Design. Keďže väčšina notebookov určitej triedy s podobnými komponentmi pracuje zhruba rovnakým spôsobom, je to vzhľad, ktorý určuje, prečo niektoré modely uprednostňujú iní.

Zvážte svoj notebook ako rozšírenie svojej osobnosti: môžete ho nosiť celý deň, alebo dokonca po celom svete, posielať z neho listy, ukladať na ňom osobné fotografie a dokumenty a používať ho na spojenie s inými ľuďmi na sociálnych sieťach.


A ako každý osobný doplnok, ako sú okuliare alebo oblečenie, musíte si vybrať notebook tak, aby vyhovoval vášmu štýlu, aby jeho dizajn fungoval pre vás a cítili ste sa pohodlne, takže klávesnica a touchpad sú pohodlné.

Apple to dokonale pochopil. MacBook plnka nie je moc odlišná od vycpávky iných notebookov (operačný systém je iná vec), ale ich užívateľské rozhranie je jednoducho fantastické, a dizajn sa stal štandardom, to je, ako si ľudia predstaviť "skutočný" laptop.

Dnešné ultrabook nadšenie potvrdzuje tieto slová o dizajne, potvrdzuje ich, a agresívne reklama s Samsung Ativ 9 a Asus Transformer Book s dokonalým vzhľadom.

Notebook je významnou investíciou, ktorej fyzické stelesnenie bude pravdepodobne každý deň. A pokiaľ ide o výber medzi dizajnom, ktorý sa vám páči, a malými technickými rozdielmi, všimol by som si, že takmer všetky moderné notebooky sú dostatočne výkonné, aby mohli vykonávať každodenné úlohy - preto si vyberte dizajn.

Typy notebookov

Existuje mnoho možností na oddelenie notebookov do kategórií. Sú to napríklad: multimédiá, hry, tenké a ľahké, ultrabooky, ultratenké a ultraprenosné. termín "Ultrabook" Vyskytuje sa veľmi často, ale technicky to vôbec nie je kategória, ale jednoducho ochranná známka spoločnosti Intel, ktorá sa udeľuje notebookom, ktoré vyhovujú požiadavkám tejto spoločnosti. Väčšina z nich sa podobá na 13-palcový MacBook Air, ale môžete tiež nájsť 14 a 15-palcové ultrabooks. Niekedy sú systémy, ktoré sú tiež veľmi tenké, ale nie parametre spoločnosti Intel, nazývané „falošné knihy“ (fauxtrabooks) alebo jednoducho ultra-knihy.

Aby sme pochopili celú túto zoologickú záhradu, vezmeme veľkosť obrazovky ako definujúci parameter - čo je celkom v súlade s vyššie uvedenými tipmi na výber prenosného počítača na základe toho, ako často s ním musíte cestovať. Toto je najbežnejšia kategorizácia notebookov, napríklad na CNET.


Ultraprenosné (11 - 12 palcov)

Ultra-prenosné systémy s 11 a 12-palcovými obrazovkami sa vrátili na trh vďaka úsiliu spoločností Sony a Apple, ako aj vzniku hybridov spoločnosti Lenovo, HP a ďalších výrobcov. Bežne spúšťajú nízkonapäťové procesory Intel Atom alebo niečo z radu AMD E. Cena 11-palcových tabliet pre systém Windows 8 začína na úrovni 499 USD a dodatočná klávesnica bude stáť približne 100 USD.

13 palcové notebooky

Toto je jediná veľkosť obrazovky, ktorá si zaslúži výber v samostatnej kategórii. Takéto zariadenia zaberajú svoj vlastný ekologický výklenok. 13 palcov je najmenšia veľkosť prenosného počítača, s ktorou môžete pohodlne pracovať po celý deň a zároveň je to najväčší počítač, ktorý môžete jednoducho prenášať s vami viac ako raz alebo dvakrát týždenne. Typickými zástupcami sú Apple MacBook Pro a Air, ako aj Sony Vaio Pro 13.

Ako už bolo spomenuté, „ultrabook“ je ochranná známka spoločnosti Intel, ktorá sa často používa na označenie ľahkých 13-palcových notebookov s hrúbkou menšou ako 18 mm as jednotkou SSD. Vzhľadom k tomu, takmer všetky 13-palcové notebooky sú ultrabook hrubé, marketingový termín vybledne do pozadia a môžete zabudnúť na formality. Inými slovami, ak je počítač vo všetkých ako ultrabook, aj keď sa to nazýva, nemusíte vymýšľať nič.

Niektoré hybridy a transformátory tiež spadajú do kategórie "13 palcov", hoci 13-palcová tableta vyzerá trochu monstrózne.

Stredne veľké (14, 15 a 16 palcov)

Táto kategória je tvorená tradičnými 15-palcovými notebookmi, spolu s ich 14-a 16-palcovými bratmi. Hoci sú technicky považované za mobilné zariadenia, väčšina z nich vedie k sedavému životnému štýlu alebo sa pohybuje pozdĺž trajektórie domácej práce.

Väčšina notebookov strednej veľkosti má dvojité alebo štvorjadrové procesory, zvyčajne Intel Core i, ako aj 4 alebo 8 GB pamäte a veľké pevné disky najmenej 320 GB. Doplnky ako samostatná jednotka GPU alebo jednotka Blu-ray sú zriedkavé, hoci sú k dispozícii. Intel umožňuje volať ultrabooks a niektoré 14-palcové a 15-palcové notebooky, ak majú určité rozmery a spĺňajú množstvo špecifických požiadaviek. Ale je to zriedkavé.

Niche ceny a príležitosti mid-size - najširší, a najlacnejšie z nich stojí asi 500 dolárov, a hornej bar je ďaleko za 1000 dolárov. Typická konfigurácia je od $ 800 do $ 1000.

Náhrady stolových počítačov (17 palcov a viac)

Tieto masívne notebooky s obrazovkami od 17 palcov doslova nahradzujú kombináciu systémovej jednotky, monitora a klávesnice, ale v prípade núdze nie je veľký problém ich prenášať.

Spravidla tu pracuje štvorjadrový procesor a grafická karta Nvidia alebo AMD. Obraz musí mať hodnotu aspoň 1080 p, 1920 × 1080, aby nedochádzalo k problémom s Blu-ray a iným vysoko kvalitným grafickým obsahom.

Hoci 17-palcové varianty sú pre túto kategóriu najtypickejšie, existuje pomerne málo 18-palcových modelov a tieto veľké stolové náhrady sa stávajú skutočnými lekárskymi komplexmi pre domácnosť, pre rodinu, kde je práca, hry, video a zvuk v jednom. Niekedy môžete nájsť vzorky s odnímateľnými 18-20-palcovými obrazovkami, ktoré sa premenia na obrovské tablety pochybnej prenosnosti.


Hybridy, tablety a transformátory

Väčšina mobilných počítačov s odnímateľnými, preklápacími alebo skladacími obrazovkami má displeje s uhlopriečkou 11,3 alebo 13,3 palca a správať sa takmer rovnako ako bežné dvojité laptopy príslušnej kategórie. Niektorí, ako sú zástupcovia Lenovo Yoga line, väčšinu času a vyzerajú ako bežné notebooky, iní, ako napríklad Microsoft Surface Pro, trávia svoj život väčšinou v režime tabletu.

Typické procesory sú Intel Atom a Core i5, čo je dôvod, prečo hybridy stoja najmenej 499 dolárov, a niektoré z nich sa vypínajú na 1000. Dnes sa dá pomerne málo hybridov považovať za bežné riešenia, hlavne preto, že systém Windows 8 sa ešte nerozvinul do stavu skutočného tabletu. operačný systém. Okrem toho je mnoho odnímateľných klávesníc a touchpadov takýchto systémov jednoducho hrozné. Ak však hľadáte menšie mobilné zariadenie, odporúčame vám pozrieť sa nielen na tradičné dvojkrídlové varianty, ale aj na to, aby ste nestratili hybridy rovnakej veľkosti.

CPU / Procesory

Či sa vám to páči alebo nie, niektoré technické veci budú musieť venovať určitú pozornosť. Bude to o moderných procesoroch Intel a AMD ao tom, kde žijú.

AMD

Táto spoločnosť (aj materská spoločnosť výrobcu grafických procesorov, predtým známa ako ATI) nedávno vydala novú generáciu zrýchlených procesorov. V AMD nie sú nazývané CPU (Central Processing Unit, CPU), ale UPU (zrýchlené procesorové jednotky, Accelerated Processing Unit, APU) a znamenajú kombináciu CPU a samostatného grafického procesora - ale v jednej „fľaši“.

Nové čipy AMD A4, A6, A8 a A10 začali od tohto jari zaplňovať Acer, HP a ďalších výrobcov, ale sú tiež vhodnými možnosťami pre počítače s rozpočtom a strednou triedou. Nezabudnite, že s procesormi AMD je podstatne menej notebookov ako s procesormi Intel.

Úplný zoznam spracovateľov AMD nájdete na internetovej stránke tejto spoločnosti.

intel

Ak vyberiete prenosný počítač, tablet, hybrid alebo dokonca pracovnú plochu, je pravdepodobnejšie, že sa v ňom nachádza procesor Intel. Modely posledného riadku majú rovnaké mená ako zástupcovia troch predchádzajúcich generácií, čo vedie k určitému zmätku. Avšak, čipy, ktoré videli svetlo v júni 2013, sú známe pod kódovým menom Haswell (predchádzajúca generácia bola Ivy Bridge).

Tieto CPU štvrtej generácie vydané v roku 2013 sa dajú ľahko identifikovať podľa čísla štyri, s ktorým začína časť ich kódového označenia. Napríklad nový Sony Vaio Pro 13 je vybavený procesorom Intel Core i5-4200U 1,6 GHz. Ďalšie technické podrobnosti sú uvedené na stránke spoločnosti Intel.

Rozdiel vo výkonnosti medzi najnovšou generáciou a predchádzajúcou generáciou procesorov je malý. Haswell však môže výrazne šetriť životnosť batérie a prvé notebooky, ktoré sme testovali, vybavené týmito procesormi, utreli nos 13-palcového MacBook Air s 12-hodinovou výdržou batérie. Hľadanie laptopu s Haswellom je zatiaľ skutočným pátraním, ale je potrebné predpokladať, že čoskoro bude vybavený akýmkoľvek modelom určeným pre mobilnú prácu.


  • Core i3 pracuje v mnohých rozpočtových a stredných triedach notebookov, dve jadrá pre každodenné potreby stačí.
  • Core i5 predstavuje hlavné smerovanie procesorov Intel a pracuje v mnohých 15-palcových a niektorých 17-palcových notebookoch v cenovom rozpätí od 600 USD do 1000 USD.
  • Core i7 Je k dispozícii v štvorjadrovej verzii a je možné ho nájsť v drahších a produktívnejších počítačoch, ktoré potrebujú iba hráči alebo tí, ktorí pracujú profesionálne s videom.
  • Pentium, Celeron a Atom sú stále vyrábané (áno-áno!) a žijú v energeticky efektívnom výklenku a autori vážnych počítačových recenzií ich pripomínajú s odporom. Ak je to možné, vyhnite sa prenosným počítačom s čipmi Pentium a Celeron. Najnovšia verzia Atom, predtým známa ako Bay Trail, má slušný výkon a vykazuje vynikajúcu spotrebu energie v malých tabletách a hybridoch.
  • Xeon - procesor pre vysoko výkonné pracovné stanice. S najväčšou pravdepodobnosťou sa s ňou nikdy nepretínate, ak sa nezaujímate o nový valcový stolný počítač Apple Mac Pro alebo iný systém, ktorý nie je určený na bežné používanie.

Pevné disky a pevné disky

Váš nový notebook bude mať buď „tradičný“ pevný disk s rotujúcimi platňami (HDD) alebo jednotkou SSD (Solid State Drive), t. Žiadne iné ako flash pamäť, podobné SD kartám a čo je nainštalované v smartfónoch. Existujú aj hybridné pohony, v ktorých malý (20 alebo 32 GB) SSD pracuje spolu s veľkými HDD veľkosťami. Teoreticky to umožňuje rýchlejšie načítanie systému a zrýchľuje prácu aplikácií, ale napríklad hudobné a video súbory sa ukladajú na pevný disk.

  • HDD hlavnými pohonmi vo väčšine notebookov. Pevné disky sú priestranné a lacné, ale sú masívne a teplé a majú veľa pohyblivých častí. Musíte si vybrať aspoň 320-gigabajtový pevný disk, dokonca aj pre rozpočtové systémy. Väčšina diskov sa otáča rýchlosťou 5400 otáčok za minútu (v angličtine označovaná ako RPM), ale sú tiež rýchlejšie - pri 7200, ktoré budú užitočné pre značné množstvo údajov o streamovaní, strih videa a hier.
  • SSD pracujú ticho a sotva sa zahrejú, ale oveľa drahšie a menej priestranné. 11-palcový Apple MacBook má celkom nainštalovaných 64 GB SSD diskov a stojí to takú radosť $ 999. Je tu možnosť aktualizácie na 128 a 256 GB, ale bude to stáť o niečo viac.Niet pochýb o tom, že SSD je budúcnosť, ale v súčasnosti je ich kapacita relatívne malá a nemožno ich uložiť, napríklad veľké video zbierky.

Najčastejšie otázky

Aké porty a ďalšie funkcie potrebujem?

Najmenej pár portov USB. Väčšina moderných notebookov má najmenej dva porty USB 3.0, ktoré sú rýchlejšie ako USB 2.0, ale len ak sú pripojené zariadenia kompatibilné s rozhraním USB 3.0, napríklad pevné disky. Nie je potrebné ani diskutovať o potrebe slotu na kartu SD. Rovnako ako video výstup HDMI. Každý notebook má dnes Wi-Fi kompatibilný s takmer všetkými štandardmi tohto protokolu a so všetkými smerovačmi.


Aké porty a ďalšie funkcie je možné zrušiť?

Väčšina notebookov má stále staromódny video výstup VGA, ale ak nechcete pripojiť niečo ako CRT monitor, nepotrebujete ho. DisplayPort pre video alebo Thunderbolt (takéto vysokorýchlostné rozhrania) sú potrebné iba ak máte kompatibilné zariadenia. Najtenšie notebooky často nemajú ethernetový konektor, ktorý sa považuje za nahradený Wi-Fi. Nie je to vôbec fakt, a nech je to len v prípade. Ale ak tam nie je, nie je to koniec sveta. Bluetooth je dobrý, ale iba ak máte v úmysle používať myš Bluetooth, reproduktory Bluetooth alebo slúchadlá Bluetooth. V opačnom prípade je to k ničomu, a ak existuje - je užitočné ho vypnúť, aby sa batéria zbytočne nenahrádzala.

Potrebujem jednotku CD / DVD?

Skôr nie ako áno a v niekoľkých málo tenkých a ľahkých notebookoch to nemôže byť v zásade. Je však užitočné ho opustiť, pretože existuje dosť málo ľudí, ktorí majú stále obrovské archívy filmov, hudby, hier a iných užitočných vecí na CD a DVD. tj Mnohé z nich sú doslova viazané na optické disky - nechaj ich.

Potrebujem grafickú kartu?

Ak nebudete hrať veľmi vážne hry (Skyrim, Metro: Last Light, atď) na tomto notebooku, budete mať viac ako dosť bežných počítačových schopností. Súčasné verzie integrovaného Intel GPU patria do rodiny HD 5000. Nebudú ťahať vážne hry (ako tie spomínané), ale budú sa vyrovnať s normálnymi alebo nedávno považovanými „vážnymi“ hrami. Ak chcete zmenąi »detail obrázku, vyberte moľnos» Áno a pomocou nového súboru.


Čo je lepšie: tablet na Windows alebo laptop?

Windows tablety na veľmi dlhú dobu nespôsobil nič iné ako sklamanie, a len s príchodom Windows 8 sa nejaká animácia prísť. Koniec koncov, Windows 8 môže pracovať s dotykovými obrazovkami ako s príbuznými (aj keď nie vždy, ako s najbližšími príbuznými), a väčšina tabliet a hybridov v tomto systéme môže fungovať v režime notebooku alebo mať vhodné príslušenstvo. Ak píšete veľa alebo aktívne používate myš alebo touchpad, je lepšie zvoliť si tradičný notebook alebo hybridný notebook, ako napríklad Lenovo Yoga.

Čo je lepšie: Windows alebo Mac OS X?
To je jedna z naj provokatívnejších otázok. Fanúšikovia systému Windows oceňujú jeho flexibilitu, schopnosť doladiť a prispôsobiť systém. Beží na takmer akomkoľvek hardvéri, a s príchodom ôsmich sa stala priateľskejšou k dotykovým obrazovkám a tabletom a dostala temperamentné moderné rozhranie, ktoré bolo veľkým prielomom.

Operačný systém Apple funguje len na vybraných desktopoch a laptopoch. Prítomnosť spoločnej softvérovej a hardvérovej platformy zároveň umožňuje vytvárať oveľa stabilnejšie a predvídateľné programy a rovnaký dojem zostáva u používateľa. A to nehovorí o skutočnosti, že mnohí uprednostňujú užívateľsky prívetivé dizajnové a navigačné a riadiace prvky OS X. Ale pod Windows existujú neporovnateľne viac napísaných programov, najmä voľných; a samozrejme hry.

Musím si teraz kúpiť, alebo je lepšie počkať na ďalšiu aktualizáciu / upgrade / OS / CPU atď.?

Ide o miliónovú otázku a týka sa takmer všetkého, čo sa týka technológie. Dokonca aj nové zariadenie, hoci je privedené do domu, je už trochu zastarané a je stále viac a viac staromódne každý deň, pretože ďalšia nová verzia je takmer po ruke. To musí byť realizované, a keď to pochopíte, bude to pre vás jednoduchšie, budete môcť relaxovať a kúpiť si niečo, čo vám dá radosť. Na vylepšeniach nie je nič suché.

A konečne - ako si vybrať notebook? Zaujímavé video tipy z obchodu Eldorado

Loading...