Ktorý kúpeľ je lepší: liatina alebo akryl?

V inštalatérskom obchode - ako v láske: sme prekvapení voľbou niekoho iného

Liatina alebo akryl? Kov alebo plast? Ak budete ignorovať skromný sortiment oceľových kúpeľov, potom sú inštalatéri užívatelia rozdelení presne do dvoch táborov v ich preferenciách - priaznivcov tradícií (liatiny) a znalcov nových (akryl). Ako šťastie by to, každý výrobok má svoje vlastné odlišné výhody, a preto kupujúci zakaždým sú mučení pochybnosti pri výbere v obchode! Ak vezmeme do úvahy celý súbor charakteristík používateľov, budeme riskovať nestrannú analýzu a stále budeme odpovedať na otázku "Ktorý kúpeľ je lepší: liatina alebo akryl."

Ako si vybrať kúpeľ

Väčšina článkov vymenúva zásluhy rôznych produktov za biznis a suché a poskytuje kategorické rady na základe technických parametrov. Je však lepšie robiť to inak - vidieť, čo je pre užívateľov kúpeľov dôležité a na základe skutočných názorov hlasové odporúčania týkajúce sa typu a materiálu výrobku. Čo hľadajú ľudia pri výbere inštalatéra?

Pozrite si základné požiadavky!

 • Komfort na použitie. ( "Lepšia liatina - je teplejšia»).
 • Farbu. ( "Akrylátový kúpeľ usporiadaný podľa farby obkladu»).
 • Cena. ( "Bohužiaľ, nebolo dosť peňazí na módne a drahé akryl, takže sme si kúpili kvalitnú liatinu»).
 • Kvalita. ( "V dobrých liatinových kúpeľoch je pevnosť skloviny taká, že osy klesali počas opravy a žiadne stopy»).
 • Jednoduchá starostlivosť. ( "S akrylovou úsporou bude - nie je potrebné kupovať čistiace prostriedky do kúpeľne. Všetky usadeniny sa jednoducho premyjú vodou.»).
 • Jednoduchá inštalácia. ( "Manžel z liatinového kúpeľa sa dal bez problémov»).
 • Pohodlné doručenie. ( "Akryl sa ľahko zvýši do nášho piateho poschodia»).
 • Rozmery a prevedenie. ( "Jedinou akrylovou vaňou je veľkosť.»).

Názory boli rozdelené rovnako - a stále nie je jasnosť, ktorá kúpeľňa je lepšia: akryl alebo liatina. Takže stojí za posúdenie objektívnosť užívateľských vyhlásení!

Kvalitný materiál - odolný kúpeľ

Hlavné požiadavky na inštalatérske práce - dlhodobé pohodlné používanie bez straty prevádzkových a estetických vlastností. Ak hodnotíte kúpele v tejto perspektíve, potom budú s najväčšou pravdepodobnosťou vodcovia liatina, Medzi jej hlavné charakteristiky patrí:

 • Životnosť - do 40-50 rokov;
 • Dobrá tepelná kapacita - voda pomaly vychladne, približne o 10-15 minút;
 • Vysoká pevnosť - materiál sa nedeformuje, nie je poškodený a prakticky sa neopotrebuje.

Uvažuje sa o „slabom prepojení“ liatinových kúpeľov, ale stojí za to objasniť, že pri kvalitných výrobkoch od známych výrobcov nie sú takmer žiadne problémy so sklovinou. Až po mnohých rokoch prevádzky môže dôjsť k miernemu oderu a strate lesku, ale do tej doby budú pravdepodobne chcieť len vylepšiť kúpeľ.

Pokiaľ ide o akryl, potom jeho charakteristiky pre tie isté ukazovatele sú nasledovné: t

 • Životnosť je približne 20 rokov;
 • Tepelná kapacita je mierne vyššia ako liatina - ochladenie o jeden stupeň Celzia trvá asi pol hodiny.
 • Zlá odolnosť proti nárazom, kompenzovaná jednoduchými opravami;

Tiež veľmi dôležité pri výbere akrylového kúpeľa pozrite sa na použitý druh zosilneniektorý sa vyrába buď na báze kompozitu zo sklených vlákien alebo polyuretánu. Prvá možnosť nie je nebezpečná len prebytočnými parami, ktoré sa používajú pri výrobe styrénu, ale má tiež tendenciu vytvárať mikrotrhliny s následnou deštrukciou materiálu. Tento typ poruchy v akrylových kúpeľoch nie je možné obnoviť. S polyuretánovým kompozitom nie sú žiadne takéto problémy a kúpeľ slúži mnoho rokov bez akýchkoľvek známok opotrebovania.

cenaktoré je určené predovšetkým kvalitou, „konkurenti“ nie sú veľmi rozdielni:

 • Liatina - 8-20 tisíc rubľov a viac;
 • Akryl - 9-25 tisíc rubľov a vyššie.

Pri diskusii o materiáloch stojí za zmienku aj niekoľko ďalších bodov, ktoré sú položené vo fáze výroby:

 • rozmery;
 • tvaru;
 • Farbu.

Podľa týchto ukazovateľov liatina určite stráca, pretože prichádza so štandardným obdĺžnikovým tvarom v bielej farbe. v akrylVzhľadom na vynikajúcu plasticitu materiálu neexistujú takmer žiadne obmedzenia tvaru a veľkosti. Okrem toho, plast je ľahko maľovať v hmote, to znamená, že paleta farieb pre kúpeľ je veľmi široký.


Zhrnutím charakteristík materiálov a ich nákladov, berúc do úvahy všetky užívateľské parametre v tejto skupine, je možné poznamenať, že akryl je lepší ako liatina dizajnu za podobnú cenu as miernym oneskorením v technických údajoch.

Dodávka a montáž

absolútny vodcovstvana tieto položky v akrylu, Nízka hmotnosť znižuje ťažkosti pri dodávke a dobre premyslený rámový inštalačný systém je ľahko realizovateľný aj pri absencii špeciálnych zručností. Liatina s hmotnosťou 120 kg je ťažko prenosná a ťažko sa zdvíha. Tieto nedostatky, ako sa ukazuje, sú pre používateľov veľmi dôležité.

Inštalácia akrylového kúpeľa sa vykonáva podľa jedného z dvoch schém:

 • na ráme rámu s nohami;
 • na tehlovej základni.

Tretia metóda, ktorá kombinuje obe technológie, je tiež možná. Bez ohľadu na spôsob inštalácie by ste sa mali postarať o montážne háky alebo vodidlá namontované v stene. Tento prístup umožní stabilizovať tvar kúpeľa, to znamená zabrániť jeho deformácii a poškodeniu počas používania.

Monolitická liatina sa ľahšie inštaluje, pretože nevyžaduje žiadne schémy zapojenia a ďalšie podmienky. Užívatelia potrebujú len vložiť do kúpeľne ťažké inštalatérske práce a pripojiť sifón podľa pokynov.

Pre každý typ inštalovanej inštalácie profesionálne tajomstvo inštalácie:

 1. Vonkajší povrch liatinový kúpeľ Odporúča sa pokryť striebornou farbou. Pomôže to znížiť prenos tepla, čo znamená, že voda zostane dlhšie teplá.
 2. Pri inštalácii akryl po všetkých manipuláciách stojí za to vykonať dve ďalšie dôležité veci: izoláciu spoja kúpeľa a steny tesniacim materiálom a po vyschnutí uzavrieť šev lepiacou páskou. To poskytne ešte väčšiu konštrukčnú tuhosť, ktorá je veľmi dôležitá pre akrylátové inštalácie.

Denná starostlivosť a používanie

Veľmi zaujímavá otázka z hľadiska výberu medzi dvoma typmi kúpeľov! Faktom je, že názory používateľov a výrobcov ako sa starať o akrylový kúpeľrozchádzajú:

 • Prvé sa domnievajú, že je dosť opláchnuť vodovodnú vodu a utrieť mydlovou špongiou;
 • Druhá trvá na získaní špeciálnych fondov na starostlivosť o akrylové nátery.

Vzhľadom k tomuto rozporu, tam sú spory na fórach av obchodoch, či je drahé sa starať o akrylové kúpele, alebo nie. Správna odpoveď je samozrejme tá, ktorú výrobcovia radia. Pretože voda, bez ohľadu na to, aký je ideálny, stále zanecháva na akryle povlak, čo spôsobuje jeho postupné žltnutie a stratu prítomnosti. Nanešťastie výrobky z akrylovej starostlivosti nepatria k rozpočtovým riešeniam, takže finančné náklady budú vyššie ako čistiace pasty a gély na liatinu.

Liatinový kúpeľ s dobrou kvalitou, smalt už nie je ťažké čistiť plastové inštalatérske práce. Nečistoty a plak sa okamžite zmyjú a obmedzenia prostriedkov sú prakticky neprítomné. Jediné, čo by ste nemali kupovať, sú lieky s vysokým obsahom kyselín. Korózne prostredie poškodzuje štruktúru povlaku a spôsobuje jeho pórovitosť a postupné zničenie.

Pokračovanie porovnávania materiálov môžeme zhrnúť - Starostlivosť o vysoko kvalitnú liatinu je jednoduchšia a lacnejšia ako akrylová.

Ktorý kúpeľ je lepší?

Na základe požiadaviek užívateľov a skutočných vlastností liatiny a akrylu je to bezpečné Výhody plastov sú oveľa viac ako výhody liatiny.


Pri podmienečne rovnakej hodnote a podobných technických parametroch akryl:

 • Nevyvoláva problémy s dopravou a vzostupom;
 • Jednoducho namontované;
 • Predáva sa v rôznych farbách a prevedeniach;
 • Ľahko sa opravuje poškodením a trieskami;
 • Rýchlo vyčistené;
 • Dlhodobo udržiava teplotu vody.

Za zmienku stojí aj dôležitý fakt pohodlného používania akrylátových vaní. Plast je vždy teplý materiál, preto, keď ste sa rozhodli sa osprchovať, nemusíte stáť s nohami na studenom povrchu kovu alebo čakať na čas, kým sa voda nezohreje. Tomuto nepohodliu sa nedá vyhnúť, ak je nainštalovaný kúpeľ zo železa.

Fanúšikovia tradície, samozrejme, môžete zostať verní ťažkopádnej a ťažkej inštalácii, ale pri ďalšej oprave si stále myslite: možno by ste sa mali pozrieť na niečo modernejšie a nie menej kvalitné ako liatinová vaňa?

A nakoniec, video od odborníkov spoločností Cersanit a Villeroy & Boch - užitočné tipy na výber dokonalej kúpeľne:

Loading...