Celá pravda o plynových ohrievačoch vody

Vlastnosti nákupu, inštalácie a prevádzky všetkých typov plynových ohrievačov


V našej krajine sú plynové ohrievače vody známe už dlho a zaslúžia si zaslúženú dôveru. Medzi ich výhody patrí práca na plyne, čo umožňuje výrazné úspory na nákladoch na teplú vodu (v dôsledku toho je lacnejšie ekonomicky ako elektrický ohrievač vody), nezávislosť od dodávok elektriny, čo je veľmi výhodné vo vidieckych oblastiach, skôr nízke náklady na vybavenie, široká výber modelov podľa typu a značky výrobcu.

Moderné plynové ohrievače vody sú vybavené všetkými druhmi ovládacích zariadení, ktoré umožňujú užívateľom byť úplne istí v bezpečnosti zariadenia.

Plynové ohrievače vody sú podľa spôsobu prevádzky rozdelené do dvoch typov: prietokové (stĺpové) a skladovacie (plynové kotly). Každý z nich má nesporné výhody a nevýhody. Vyberte si najlepšiu možnosť len po dôkladnom oboznámení sa so všeobecnými zásadami prevádzky každého typu zariadenia.

Prietokové plynové ohrievače


Plynové ohrievače vody typu prúdenia, alebo ako sa nazývajú - stĺpy - to sú zariadenia, ktoré pracujú na hlavnom plyne. Oni sú populárne ako teraz a predtým boli široko známe medzi domácimi spotrebiteľmi. Moderné reproduktory sú veľmi pohodlné, bezpečné a bez významných nedostatkov svojich predchodcov. Sú vybavené termostatmi, ktoré umožňujú jednoducho udržiavať zvolenú teplotu, majú viacúrovňové bezpečnostné systémy, vstavané funkcie, elegantný vzhľad a nezaberajú veľa miesta.

Vlastnosti plynových ohrievačov vody tohto typu

Hlavnou požiadavkou na inštaláciu takýchto ohrievačov vody je prítomnosť trvalého plynu z hlavných sietí. Treba však povedať, že niektorí výrobcovia vyrábajú ohrievače vody, ktoré dobre fungujú na skvapalnenom plyne, ale počet takýchto modelov je veľmi malý.
V závislosti na kapacite jednotky môže zohriať z 5 na 17 litrov vody za minútu - čo najviac môžete jednoducho otvoriť centrálny kohútik teplej vody.

Typy prietokových ohrievačov vody

Podľa spôsobu zapaľovania majú plynové ohrievače vody tieto typy:

  • piezo (iskra pochádza z piezoelektrického prvku);
  • Elektronické zapaľovanie (iskra pochádza z jednoduchých batérií);
  • hydro (horák sa vznieti priamo z mini-turbíny).

Odborníci na vedomie, že plynové ohrievače vody s Pietro-zapaľovanie a konštantné spaľovanie pilotného plameňa (najčastejšie sú to low-end modely domácej výroby Neva, Vektor) nakoniec spotrebujú viac plynu, respektíve vyššie účty za jeho platbu, než u modelov s automatickým zapaľovaním batérií alebo hydro.
Okrem toho sú mnohé z najnovších modelov vybavené modulačnými horákmi, ktoré regulujú činnosť zariadenia podľa zvýšenia alebo zníženia množstva spotrebovanej teplej vody (alebo kolísania teploty na výstupe).

Technické vlastnosti fungovania prietokových ohrievačov vody


Plynové ohrievače vody sú úplne bezpečné - keď plameň na riadiacom horáku zhasne alebo dôjde k poruche v komíne, dochádza k prívodu plynu, a preto stĺpec pracuje na zabránení núdzovej situácie.

Hlavnou výhodou všetkých typov plynových stĺpcov je okamžité ohrievanie vody - akonáhle sa zapne plameň horáka, voda, ktorá prechádza cez cievku vnútri tohto plynového stĺpca, sa začne zahrievať. Preto sa užívatelia môžu dostať bez čakania na prakticky neobmedzené množstvo ohrievanej vody.

Plynové ohrievače vody majú výkon od 17 do 30 kW. Ak je potrebná teplá voda pre jeden prívod vody, napríklad v kuchyni, potom by stačil stĺpec navrhnutý pre 17 - 23 kW. Ak chcete plne zabezpečiť teplú vodu a kúpeľňu, potrebujete zariadenie s kapacitou viac ako 24 kW. Maximálna hodnota pre plynové vykurovacie telesá je 28-30 kW. Z tohto indikátora bude závisieť množstvo ohrievanej vody za jednotku času. Výkon rôznych modelov reproduktorov sa môže pohybovať od 5 do 16 litrov za minútu. Vzhľadom na orientáciu pri výbere optimálneho typu kolóny podľa pomeru výkonu a prietoku teplej vody:

  • 10-11 litrov za minútu - stačí len na kuchynské potreby alebo na sprchu;
  • 13-14 litrov za minútu - umožňuje súčasne používať ohrievanú vodu na dvoch rôznych miestach - napríklad v kuchyni a kúpeľni;
  • 14 litrov za minútu alebo viac je maximálny komfort, dáva možnosť prijímať vodu s vysokou teplotou naraz.

Stojí za zmienku, že indikátor 24 kW je nad limitom pre elektrické ohrievače vody - aby sa zabezpečila takáto účinnosť jednotky, musela by byť pripojená k elektrickej sieti pomocou kábla s hrúbkou prsta pre dospelých.

Spaľovacia komora

Okamžité ohrievače vody majú otvorenú alebo uzavretú spaľovaciu komoru. Stojí za to zvážiť, že ohrievače s uzavretou komorou sú v prevádzke bezpečnejšie. Dôvodom je to, že odvádzajú vzduch nie z miestnosti, kde sú priamo založené, ale zo susedného, ​​kvôli prítomnosti potrubného systému. Modely vykurovacích telies s otvorenou komorou naopak spotrebúvajú vzduch z miestnosti, v ktorej sa nachádzajú - a preto, ak dôjde k akejkoľvek poruche v systéme, plyn môže vstúpiť do miestnosti, kde je stĺpec nainštalovaný, čo môže viesť k núdzovým následkom. Zvláštnu pozornosť si preto vyžadujú kolóny s otvorenou spaľovacou komorou.

Výhody prietokových ohrievačov vody

Prietokové ohrievače vody sú celkom elegantné, nezaberajú veľa miesta a sú úsporné pri spotrebe plynu. Po otvorení vodovodného kohútika sa automatizácia zapne a otvorí plynový ventil a zapáli horák. Teraz existuje niekoľko zapaľovacích systémov - s alebo bez knôtu v službe. Prítomnosť knotovej povinnosti znamená, že môže byť zapálená sama pomocou zapaľovača, ako to bolo pred mnohými rokmi. V systémoch bez knôtu v prevádzke sa zapaľovanie plynového horáka uskutočňuje automaticky pomocou elektronického alebo hydrodynamického zapaľovania. Princípy fungovania hydrodynamického zapaľovacieho systému sú celkom jednoduché a nevyžadujú dodatočné zdroje energie - po otvorení kohútika tečie studená voda do kolóny, zatiaľ čo voda obracia turbínu generátora, ktorý vyrába elektrinu, aby zapálil plyn.
Pri inštalácii plynového prietokového ohrievača vody je dôležité zvážiť, že vzdialenosť medzi jednotkou a kohútikom by nemala byť väčšia ako 6 metrov, inak sa čas čakania na vodu zvýši.

Najvýhodnejšie sú stĺpiky s modulárnymi horákmi, pretože automaticky regulujú prietok plynu v takom množstve, že keď tlak vody kolíše na výstupe, jeho teplota je konštantná.

Plynový stĺpec v prítomnosti hlavného plynu je teda jednou z najjednoduchších a najekonomickejších možností na získanie teplej vody.

Akumulačné plynové ohrievače


Plynové ohrievače vody akumulačného typu - kotly - sú zariadenia s veľkou kapacitou, ktoré ohrievajú vodu pomocou skvapalneného alebo hlavného plynu. Líšia sa od gejzírov pri menších nákladoch elektrickej energie a pôsobivejších rozmeroch. Rovnako ako iné pohony, také ohrievače vody potrebujú určitý čas na ohrev vody, resp. Podobné modely sú menej populárne medzi obyvateľstvom ako stĺpec. Inštalačný proces a prietok, a zásobník ohrievač vody, plyn-poháňal, takmer identické.

Výhody plynových kotlov

Treba poznamenať, že väčšina značiek vyrába dve verzie modelov plynových ohrievačov, ktoré sa týkajú typu spaľovacej komory: zatvorené a otvorené. S uzavretým typom spaľovacej komory sa ťah vykonáva násilne, s otvoreným typom - v prírodnom.
Akumulačné plynové ohrievače s núteným rozstupom sú modernejšie a pohodlnejšie na použitie, nevyžadujú dodatočné prúdenie vzduchu v miestnosti na podporu procesov spaľovania, ich inštalácia je jednoduchšia a lacnejšia, pretože nemusia inštalovať tradičný komín. Zároveň je tu však jedna nevýhoda - sú drahšie ako plynové ohrievače vody s otvoreným typom spaľovacej komory.

Technické charakteristiky plynových kotlov

Kotly, ktoré sú určené pre domáce potreby, resp. Majú malý výtlak, sú namontované priamo na stenu, a plynové kotly polopriemyselného a priemyselného typu sú inštalované na podlahe kvôli veľkej veľkosti a veľkej hmotnosti. Nástenné ohrievače vody majú nádrže do 120 litrov, toto množstvo vody postačuje pre domáce potreby bežnej 3-4-člennej rodiny. Objem podlahových vykurovacích telies sa môže pohybovať od 150 do 20 000 litrov.

Nespornou výhodou ohrievačov kotlovej vody je prítomnosť zásobníka teplej vody - existuje vďaka zásobnej nádrži. Ohrievače vody tohto typu majú tiež minimálne tepelné straty - takmer všetky modely majú špeciálnu tepelno-izolačnú vrstvu pozostávajúcu z poly-polyuretánu alebo minerálnej vlny, ktorá zabraňuje rýchlemu ochladzovaniu vody.

Akumulačné plynové ohrievače sú úplne bezpečné - väčšina modelov má senzory ťahu a prítomnosť plameňa. V prípade poruchy blokujú prívod plynu do jednotky.
Akumulačné ohrievače sú tiež vynikajúce pre domáce použitie vo veľkých rodinách - zariadenie je možné pripojiť k viacerým miestam na odber vody súčasne a súčasne používať teplú vodu v kúpeľni av kuchyni.

Čo sa týka dôležitých vlastností kotlov, stojí za zmienku, že v dôsledku postupného ohrievania kvapaliny v nádrži majú zásobníky ohrevu vody relatívne nízky výkon - od 4,2 do 9 kW. Čím vyššie je toto číslo, tým je jednotka výkonnejšia a tým rýchlejšie sa voda ohrieva. Za zmienku tiež stojí, že pri rovnakých objemoch zásobníka na ohrev vody ohrievač vody ohrieva vodu rýchlejšie ako elektrická. Okrem toho to nezávisí od výpadkov, obmedzení alebo kolísania výkonu.

Výber plynových ohrievačov vody

Najcennejšou výhodou ohrievačov vody je nezávislosť od prerušenia dodávky teplej vody centralizovaným systémom teplej vody, nie je vypnutá v prípade nehody, prerušenia alebo údržby. Je nepochybne dôležité, aby užívateľ nezávisle zvolil požadovanú teplotu vody (od 200 do 600 ° C). Okrem toho sa často stáva, že teplota teplej vody v centrálnom systéme zásobovania teplou vodou nie vždy zodpovedá normám pre teplotu - horúca voda prúdi potrubiami, nie horúca.

Okrem toho stojí za zmienku, že výška platieb za vodu ohrievanú plynovým ohrievačom vody bude v každom prípade nižšia ako tarifa za centralizované dodávky.

Pri nákupe plynového ohrievača vody by ste mali venovať veľkú pozornosť jeho technickým vlastnostiam - ak je výkon menší ako je potrebné na použitie, vždy bude chýbať teplá voda (voda bude nižšia), pri konštantnom preťažení zariadenie rýchlo zlyhá. Tiež, ak je výkon jednotky dostatočne blízko pre plánovanú spotrebu, ohrievač vody sa môže tiež čoskoro rozbiť - pri konštantnej prevádzke pri maximálnom výkone a pri vysokých rýchlostiach sa vykurovacie články čoskoro nepodarí.

Porovnávacie technické charakteristiky plynových ohrievačov vody

Potreba automatickej regulácie plameňa v stĺpcoch

Moderné stĺpy majú tradičný alebo modulárny horák. Pri konštrukcii tradičného horáka vykurovacie teleso neustále pracuje pri danom výkone, teplota vody sa zmení, ak sa zníži tlak prúdu vody. V závislosti od vašich potrieb musíte manuálne znížiť alebo zvýšiť výkon. Stĺpy s modulačným horákom nemusia vykonávať tieto manipulácie, pretože existuje automatická regulácia, špeciálne snímacie práce, ktoré monitorujú kvapalinovú hlavu, tlak plynu a zodpovedajúcim spôsobom nastavujú výkon, čo umožňuje užívateľovi udržiavať teplotu.

Typy materiálu výmenníka tepla v dizajnoch plynových ohrievačov

Ako súčasť ohrievačov vody je jednou z najdôležitejších zložiek výmenník tepla. Preto pri nákupe musíte venovať pozornosť tomu, z akého materiálu je vyrobený. Najčastejšie je vyrobený z medi - tento materiál je trvanlivý, nepodlieha korózii, resp. Jednotka bude verne slúžiť dlhú dobu. Meď má však slabú stranu - neznášanlivosť voči pôsobeniu príliš vysokých teplôt, v tomto prípade sú potrebné senzory, ktoré neumožnia prehriatiu prvku.

Výmenník tepla môže byť vyrobený z medi - bude odolný voči vysokým teplotám, ale jeho životnosť je relatívne krátka - na pevnosť niekoľko rokov. preto nie je prekvapujúce, že náklady na stĺpec s oceľovým tepelným výmenníkom budú nižšie ako pri medenom.

Inštalácia plynových ohrievačov vody


Najdôležitejším bodom v otázkach inštalácie je, že nie je možné vykonávať a pripájať plynový ohrievač vody samostatne alebo s pomocou neprofesionálov v snahe ušetriť peniaze na inštaláciu. Inštalácia amatérov môže nielen poškodiť plynové zariadenia, ale aj nebezpečné situácie, úniky plynu, požiare, výbuchy.

Pri montážnych prácach si na začiatku akékoľvek plynové zariadenie vyžaduje osobitnú pozornosť a seriózny prístup. S cieľom poskytovať služby v oblasti inštalácie a údržby plynových jednotiek v našej krajine existuje povinná certifikácia všetkých služieb, ktoré sa v tejto oblasti práce zaoberajú. Ich činnosť je upravená regulačnými dokumentmi štátneho štandardu. Pri uzatváraní zmluvy o montáži plynových jednotiek by ste mali starostlivo preskúmať všetky certifikáty a dokumenty služby, získať spätnú väzbu od zákazníkov (najlepšie zo všetkých, ak sú to priatelia, susedia, príbuzní, ktorí už pred niekoľkými mesiacmi už najali špecialistov tejto služby).

Existuje niekoľko rôznych možností pripojenia plynových ohrievačov vody - pomocou flexibilnej vložky, kovovo-plastovej alebo propylénovej rúry. Pre horúcu vodu sa používajú len propylénové alebo kovové plastové rúrky, pretože pružná vložka rýchlo zlyhá.

Ak je namontovaný nástenný plynový ohrievač vody, potom je kompletný s kotvami pre montáž jednotky na stenu. Mali by ste tiež vziať do úvahy kvalitu vody - v prípade, že voda z vodovodu je tvrdá, pri zahrievaní sa vytvorí zrazenina, v prípade potreby sa odporúča umiestniť filter na výstup teplej vody tak, aby v potrubí neboli žiadne usadeniny. Okrem toho musíte zvážiť, že tvorba vodného kameňa znižuje účinnosť ohrievača vody a jeho životnosť.Aby ste predišli jeho vzniku, mali by ste kontaktovať špecialistov, ktorí budú pravidelne čistiť plynové ohrievače vody z výsledného vodného kameňa, nie je možné vykonať tento postup sami.

Inštalácia plynového ohrievača akéhokoľvek typu by mala byť zverená špecialistom: po prvé, zaisťuje bezpečnosť a absenciu núdzových situácií, po druhé, je to záruka samotného ohrievača vody, pretože v prípade samočinnej inštalácie zariadenia sa záruka na výrobok automaticky odstráni.

Technické požiadavky na inštaláciu plynových ohrievačov

Vo všetkých súkromných domoch a apartmánoch pri inštalácii stĺpov je potrebné poznať počiatočné bezpečnostné požiadavky.

Ak je stĺpec s otvorenou spaľovacou komorou, potom by kubická kapacita podlahovej plochy mala byť aspoň 8 m2. Ak je ohrievač vody s uzavretou komorou, potom by mala byť plocha miestnosti aspoň 6 metrov štvorcových. Výška stropu v miestnosti by mala byť najmenej 2,2 metra a musí mať prirodzené vetranie. Ak je model kolónou s otvorenou spaľovacou komorou, potom je potrebné zaistiť konštantný prívod čerstvého vzduchu do miestnosti, napríklad cez okno alebo mierne otvorené dvere.
Najčastejšie sa gejzíry inštalujú čo najbližšie k miešačkám (odberné miesta vody). V apartmánoch sa nachádzajú prevažne v kuchyni.

Pre plynové prietokové ohrievače vody, ktoré majú otvorenú komoru, musia byť produkty spaľovania odstránené pomocou prirodzeného dymovodu. Tento komín by mal byť vyrobený z ocele odolnej voči kyselinám, pretože v procese oxidácie vytvorí agresívne kyseliny, ktoré spôsobujú koróziu na jednoduchom, nechránenom kove. V modeloch s uzavretou komorou musia byť produkty spaľovania odstránené koaxiálnym kanálom.

zistenie

Plynové ohrievače vody sú skvelé na ohrev teplej vody. Používajú sa pre domáce a priemyselné potreby v prítomnosti hlavného alebo skvapalneného plynu. K dispozícii je široký výber typov vykurovacích telies - sortiment domácich i zahraničných výrobcov tohto zariadenia je prezentovaný na trhu, z ktorých každý má široký modelový rad. Medzi ich nesporné výhody patrí nezávislosť od napäťových rázov v elektrickej sieti (čo sa v našich podmienkach vyskytuje pomerne často, najmä mimo mesta), nákladová efektívnosť a autonómne zabezpečenie domu alebo bytu teplou vodou. Za kúpu plynových ohrievačov stojí iba nový stav, kontrola prítomnosti všetkých certifikátov a povolení - v prípade falošnej ceny môže byť cena nepozornosti príliš vysoká, pretože môže spôsobiť nebezpečnú situáciu. Inštalácia zariadenia by mala byť zverená aj špecialistom, ktorí si predtým prečítali svoje licencie a pracovné povolenia, pretože v prípade inštalácie zariadenia nešpecializovanými pracovníkmi sa záruka na zakúpený tovar automaticky spáli.

Loading...