Ako si vybrať syntetizátor?

Aký je rozdiel medzi modelmi syntetizátora a prečo takýto rozdiel v nákladoch? Odpovede, tipy, hodnotenia v článku.


Hudba je porovnávaná s hlasom srdca, nazývaným reťazec duše, skladatelia jej venujú celý svoj život, ich najväčšie diela sú dodnes nažive. Epochy sa navzájom nahrádzajú a hudba je večná ...
A výrazne sa zmenili len hudobné nástroje a naďalej sa zlepšujú a snažia sa držať krok s modernitou. Jeden z najpozoruhodnejších objavov našich dní možno možno nazvať syntezátorom. Hovoriť o tom si zaslúži, ak nie celú knihu, potom samostatný článok. Veľký počet gombíkov, prepínačov, pák a displejov vytvára dojem, že nie je možné sa s tým vyrovnať. To však nie je tento prípad. Všetko je oveľa jednoduchšie.

Kde začať? Naozaj potrebujete syntetizátor?

Chcem syntetizátor! Je syntezátor naozaj? Alebo možno digitálne klavír? Čo je lepšie pre začiatočníkov? Čo je to nástroj pre profesionálov? Vyberte si len medzi novými alebo stojí za zváženie použitej možnosti?

Začiatok výberu syntetizátora by mal byť s definíciou cieľa. Všetko záleží na tom, čo potrebujete. Odborníci odporúčajú premyslieť funkcie vopred, aby sa nákup nestal drahou hračkou s nevyužitým potenciálom.

Napríklad syntezátor, aby sa naučil hrať, sa bude výrazne odlišovať od syntetizátora potrebného na prácu v hudobnej skupine. Diskotéka DJ bude potrebovať úplne iný nástroj, ako sa pobaviť tráviť čas s priateľmi s hudbou, a hlboké štúdium a tvorba hudby (nasledovaná nahrávaním a úpravou) bude vyžadovať profesionálny model, celú pracovnú stanicu.

Čo sú syntetizátory?

Priradenie rozdeľuje syntetizátory na:

štúdium (s funkciou učenia a napríklad s veľmi užitočným a dôležitým akordovým slovníkom (Chordova kniha));
interaktívne (s automatickou sprievodnou funkciou - reprodukcia rytmu a doprovodu, ktorú performer doplní svojou hrou);


predvádzanie (bez funkcie automatického doprovodu). Používa sa na hranie strán v súboroch;


Digitálne klavíry (navonok sú veľmi podobné syntetizátoru, iba digitálny klavír má napodobeninu kladivového systému (klávesy musia byť stlačené s rovnakým úsilím ako v bežnom akustickom klavíri). Digitálne klavír stojí za nákup, napríklad ak potrebujete nahradiť „obyčajný“ menej objemným a pohodlnejším nástrojom, rovnaká úloha v syntetizátore je oveľa významnejšia. Stojí za zmienku, že je to imitácia kladivovej mechaniky, ktorá výrazne zvyšuje náklady.

pracovné stanice (multifunkčné systémy pre tvorbu, editáciu, nahrávanie jednotlivých zvukov, akordov, melódií, častí ...).


Ktorá firma je lepšia?

Veľa závisí od výrobcu v syntetizátoroch. Nákupom nástroja od neznámej jednodňovej firmy riskujete poškodenie sluchu alebo veľmi rýchlo narazíte na problém s poruchami.

Pre domáce použitie je lepšie nájsť Casio a Yamaha. Mimochodom, nie každý vie, že spoločnosť Yamaha, ktorá vyrába motocykle, člny, snežné skútre, lodné motory a vodné skútre, začala s tvorbou organu (to boli klávesové nástroje, ktoré jej začali vo svete veľkých podnikov). Okrem toho kov a plasty pre hudobné nástroje podliehajú rovnakému technologickému spracovaniu ako materiály pre lode, takže syntetizátory Yamaha sú považované za najkvalitnejšie.

Pre divadelné predstavenia a štúdiovú tvorbu sú zvukové syntetizátory vyrábané takými uznávanými spoločnosťami ako Korg, Kurzweil, Roland, veľmi dobré a lacné nástroje čínskej spoločnosti Medeli.

hodnotenie hlavných výrobcov zvukovej kvality: t

1. Korg, Kurzweil
2. Casio, Yamaha
3. Medeli, Worlde

Pokračovanie v téme - Hodnotenie najlepších syntetizátorov pre začiatočníkov i profesionálov.

Ďalej by ste sa mali oboznámiť s najdôležitejšími charakteristikami syntetizátorov.

Ako si vybrať ten správny syntezátor? 10 dôležitých vlastností z čoho vyberať

1. Veľkosť kľúča. K dispozícii sú štandardné, mini a dokonca aj mikro možnosti. Aby si ručička zvykla na normálne veľkosti a nepotrebovala byť rekvalifikovaná neskôr (a to, verte mi, je určite oveľa horšia ako učenie sa najprv), odborníci odporúčajú nákup nástrojov so štandardnými kľúčmi (aj pre deti, najmä po 5 rokoch).


2. Počet kľúčov. Štandard je 88 kusov (7 oktáv + 3 ďalšie kľúče). Vzhľadom k tomu, že celý rad sa používa v zriedkavých prípadoch, boli zavedené ďalšie formáty: 61 klávesov (5 oktáv), 73 klávesov (6 oktáv), 76 klávesov (6 oktáv + 3 ďalšie kľúče) a 88 klávesov pre fanúšikov tradícií. Môžete tiež nájsť 49 kľúčov, ale ako ukazuje prax, to nestačí na realizáciu väčšiny kreatívnych nápadov.

Treba poznamenať, že ak je počet kľúčov menší, neznamená to, že syntetizátor je zbavený. Nevýhoda je kompenzovaná „transformáciou“ (posunutím klávesnice nahor / nadol o požadovaný počet oktáv).

3. Aktivita (dynamika) klávesnice. V pasívnej klávesnici hlasitosť zvuku nezávisí od sily stlačenia klávesov, ale v aktívnej (dynamickej) verzii bude hlasitosť aj tón tónu zvukov závisieť od toho, ako stlačíte. Odborníci odporúčajú dávať prednosť druhej možnosti. Táto funkcia sa zvyčajne nazýva „Touch Response“.


4. Polyfónia. Tento koncept odráža počet zvukov súčasne prehrávaných stlačením jediného tlačidla.

Ak napríklad hráte iba melódiu, polyfónie = 1, ale ak chcete pridať každý úder s bicím, basom, akordom (napríklad zo štyroch zvukov) a niečo ako doprovod rytmickej gitary, budete potrebovať polyfónnu hodnotu 8 ,

A ak náhle budete chcieť využiť efekty, ako je zbor, harmonizácia, dodať zvuk nejaké ďalšie zvukové alebo priestorové efekty, ako je napríklad reverb, echo? A stále je to taká rezerva, že nástroj „neudrží“? Podľa odporúčaní expertov by sa nemali používať syntetizátory s polyfóniou pod 32. To je prípad, keď čím viac, tým lepšie!

Štandardy sú nasledujúce: 24, 32, 48, 64, 128.

5. Výrobná spoločnosť. Toto kritérium sa zvyčajne uvádza na konci - v tomto prípade je však veľmi dôležité.

6. Počet zvukov (timbres) a rytmov (štýlov). Prax ukazuje, že viac ako 40 farieb a štýlov sa používa veľmi zriedka. Aby ste si však vybrali, čo presne sa vám bude páčiť a čo by malo byť časom uprednostňované, musí byť široký rozsah: aspoň 100 rytmov a 100 zvukov.


7. Sekvencer (multi-track recording). Môžete hrať syntezátor tromi spôsobmi: môžete si vybrať nejaký nástroj (gitara, klavír, saxofón) a hrať melódiu, môžete doplniť hlavnú tému s štýlmi zabudovanými do syntetizátora, a môžete predpísať skladby a potom synchronizovať záznam (napríklad, ste hrali na klavíri , potom dal na basový bubon, potom basovú gitaru, a tak ďalej).

To všetko robí sekvencer, ktorý je trikrát silnejší ako syntetizátory bez funkcie nahrávania. Štandardy pre sekvencery sú:

• 1 skladba;
• 2 stopy;
• 6 skladieb;
• 17 skladieb.

Dôležitou vlastnosťou sekvencera je pamäť, ktorá sa zvyčajne vyjadruje v počte bankoviek, ktoré možno uložiť.

Neexistujú žiadne odporúčania. Čím viac sa topí, tým vyššie sú náklady. Vyberte si na základe potrieb.

8. Úplné školenie. Máme číslo číslo 8, ale ak hovoríme o kúpe syntezátora pre deti, potom by táto položka mala byť číslo 1! Samozrejme, nič nemôže nahradiť „živého“ učiteľa, ale dieťa bude mať veľa dojmov! Moderné syntetizátory môžu byť vybavené systémami, ktoré dokonca poskytujú odhady. A skutočnosť, že každý sviatok detí sa bude konať s treskom, neváhajte. Najefektívnejšie (iné veci sú rovnaké) bude možnosť so vstavaným osvetlením kľúča.


9. Dostupnosť externých pamäťových zariadení. Konektory. Hudba je vytvorená. Bude veľmi vhodné, aby ste ho okamžite nahrali na USB flash disk alebo SD kazetu (to sú vstavané sloty, nemali by ste si ich zamieňať s USB portami, ktoré sú k dispozícii v takmer každom modernom syntetizátore, čo je vhodné pripojiť sa napríklad k počítaču). Je vhodné venovať pozornosť konektorom na pripojenie iných externých zariadení - pedálov, slúchadiel alebo zariadení na zosilnenie zvuku.

Okrem toho sú pokročilé modely digitálneho syntetizátora vybavené viacstranovými ponukami a operačným systémom s možnosťou aktualizácie.

10. Voliteľné príslušenstvo. Čo iné by mohlo byť potrebné?

• Namiesto nákupu celého syntetizátora sa môžete obmedziť na nákup tzv. MIDI klávesnice - to sú klávesy na ovládanie virtuálnych syntetizátorov na počítači. Mimochodom, oveľa lacnejšie možnosť (v priemere 5 tisíc rubľov).


• Ak sa chystáte nielen hrať, ale aj spievať, potom vyberte syntezátor s funkciou vokodéra.


• Môže byť potrebné napájanie (zvyčajne sa predáva samostatne).

• Stojan. Môže byť obyčajný (s jedným rámom X) pre ľahké syntetizátory a vylepšený (s dvoma rámčekmi X) pre ťažké nástroje, jednoúrovňové a dvojúrovňové (pre 2 syntetizátory).

• Pedále. Bude potrebné, ak potrebujete hrať ako klavír. Tam sú pedále "udržiavať", predĺženie trvania po-zvuk a pedále "hlasitosť" pre ovládanie hlasitosti.

• Klávesnica combo - špeciálny prenosný systém na zvýšenie hlasitosti. Používa sa hlavne v štúdiách (doma je dosť zvuku systému reprodukovaného v syntetizátore).

• Pri preprave syntezátora (zvoleného podľa rozmerov syntetizátora) sa používa kryt pre klávesy.

Ktorý syntetizátor kúpiť - nový alebo použitý?

Stojí za zváženie použitú možnosť?

Ak plánujete kúpiť dobrý syntetizátor, mali by ste venovať pozornosť nielen novým modelom, ale aj použitým. Prečo? Príklad z osobnej skúsenosti. Tento nástroj bol potrebné hrať na svadbách, a to je od leta do zimy sám, a nádherné, kúpil z rúk Yamaha PRS 2000 nikdy zlyhal. Potom bol nahradený starým kľúčom Roland E16 získaným od priateľa. Vydané pred niekoľkými desaťročiami, a stále hrá!
Čo hľadať?

Čo hľadať, takže máte aj šťastie s použitým syntetizérom? Po prvé, o použiteľnosti. Elektronická súčiastka spravidla zlyhá, ale môže dôjsť k problémom pri stlačení tlačidiel a tlačidiel. Túto otázku starostlivo skontrolujte (push / bounce / sound). Niekedy je potrebné vymeniť gumu (sú rozdrvené, obrúsené, roztrhané), v zásade je postup na ich výmenu pomerne jednoduchý (budete potrebovať len kríž a malý plochý skrutkovač). Nechcete sa s tým obťažovať - ​​nekupujte, ale v tomto môžete tiež znížiť cenu!

Koľko stojí dobrý syntetizátor?

O cenách a špecializácii

Cena rozdeľuje syntetizátory do rozpočtu (až do výšky 1 000 USD) a profesionálnych (viac ako 1 000 USD) modelov.

Okrem toho sa špecializujú syntetizátory (digitálne piano, syntetizátory vocoderov, modely s funkciou virtuálnej analógovej simulácie, syntezátory, klasické pracovné stanice) a univerzálne (s automatickým sprievodom, interaktívnymi, aranžérmi).

Ilustratívny príklad

Tip: predtým, než idete do obchodu pre syntetizátor, pozrite sa na internete pre model, ktorý potrebujete vopred, pozorne si prečítajte popisy, vlastnosti prístroja (už ich poznáte) a porovnajte rôzne modely!

Napríklad:

1.Kid školenia syntezátor CASIO LK-120 (LK120). Priemerná cena je 7500 rubľov.


Charakteristiky: podsvietenie tlačidiel, postupné učenie (100 vzdelávacích melódií), 61 klávesov, 100 farieb, 12-tónová polyfónia, 50 rytmov, LCD displej, 2 reproduktory po 2W,

2. Poloprofesionálny syntetizátor CASIO WK-220 (WK220). Priemerná cena je 13 500 rubľov.


Vlastnosti: 76 klávesov citlivých na dotyk, 600 vstavaných farieb, 180 hotových štýlov, 48 polyfónnych poznámok, 6-stopový sekvencer, učenie akordov, audio vstup, vzorkovanie (5 zvukov + 3 perkusie).

Osobná skúsenosť

Na záver o tom, ako som si vybral prvý syntezátor (ako darček mojej dcére na moje narodeniny). Najprv som sa dozvedel, aké dôležité vlastnosti mal, potom ich porovnal pre syntetizátory ich cenovej kategórie v internetových obchodoch. Rozhodol som sa pre tri najvhodnejšie modely.

Nasledujúci deň som išiel do skutočného obchodu s hudobnými nástrojmi. Máme malé mesto, len dve z troch vybraných sa ukázali byť. Hral na všetkých! Ukázalo sa, že majú úplne iný zvuk!

V dôsledku toho som si kúpil drahší nástroj, než som plánoval na začiatku, navyše sa ukázalo, že nie je vôbec jedným z tých, ktoré som si vybral v internetovom obchode. Najmä z hľadiska melódie a kvality zvuku, toto priťahovalo:


Loading...