Nástroje na prácu so sadrokartónovými doskami

Najkomplexnejší prehľad nástrojov potrebných na prácu so sadrokartónovými doskami.Zvláštnosťou práce s sadrokartónu je, že napriek zdanlivej jednoduchosti celého procesu bude jeho inštalácia vyžadovať dostatočne veľký počet nástrojov a príslušenstva. Môžete robiť bez niektorých, bez ostatných. Veľa záleží na tom, čo a koľko sa plánuje urobiť.

Ak sú sádrokartónové práce vykonávané ako súčasť opravy vášho vlastného bytu, môžete ísť „tvrdo a dlho“ pozdĺž cesty, ale zároveň ušetriť na nákupe významnej časti nástrojov. Aj keď v tomto prípade záleží na tom, čo presne sa plánuje urobiť: je celkom možné jednoducho zarovnať steny a strop s minimálnym súborom, a ak je navrhnutý viacúrovňový strop s osvetlením, budete potrebovať takmer všetko.

Ako znížiť sadrokartónu?

Listy sadrokartónu vyžadujú vysoko kvalitné, presné a presné rezanie. Aby ste dosiahli požadovaný výsledok s minimálnym úsilím a bez plytvania nervami, mali by ste venovať pozornosť vysoko kvalitným nástrojom, ktoré sú špeciálne navrhnuté na prácu s GCR.
Lacné tapety nôž môžu byť vhodné len v tých prípadoch, keď je potrebné vykonať základnú prácu malého objemu (napr. na zošitie vodovodu). Čepele, pôvodne navrhnuté na prácu s papierom, sú dlhé a tenké, takže pri rezaní GCR sa často ohýbajú a zlomia.


Pri rezaní takýmto nožom bude koniec rezaného prvku vždy nerovnomerný a bude vyžadovať nastavenie. Ohyby takého povrchu budú malé (2 - 3 mm), ale to bude vyžadovať vyrovnanie materiálu s rovinou a potom dokončenie povrchu tmelom. A tak s každým kusom materiálu. Maximálne, čo je možné urobiť s ich pomocou, je znížiť aj pruhy materiálu. Ale na odstránenie skosenia, aby sa otvor alebo krivočarý prvok s jeho pomocou nebude fungovať.
Špeciálny nôž na sadrokartón skladá sa tiež z rukoväte a vymeniteľných čepelí, ale ako vždy celá podstata dizajnu je v detailoch. Kvalitný nôž by mal mať pevný, dobre nastavený nôž, ktorý sa neohne ani pri vysokom tlaku.


Najvhodnejšími a najpraktickejšími špecialistami sú lakovacie nože so segmentovou čepeľou štandardnej šírky 18 mm v kovovom ráme so skrutkovým uzáverom a pogumovaným gripom. Ak plánujete pracovať s GVL, GVLVO alebo GVLVO, ktoré obsahujú spevňujúce častice a vlákna, mali by ste venovať pozornosť konštrukčným nožom špeciálnej série pre prácu s týmito materiálmi.

Nôž je nevyhnutným minimom pre prácu, ale ak sa plánujú veľké objemy, bude veľmi užitočný špeciálny. rezačka "plattenshneider". S ním môžete ľahko a rýchlo rezať aj rovnobežné pásy materiálu s maximálnou šírkou 630 mm. Konštrukcia obsahuje dva kotúčové kotúče, ktoré podrezávajú lepenku na oboch stranách naraz. V porovnaní s tou istou operáciou vykonávanou s nožom nebude existovať zvláštna výhoda v rýchlosti, ale rez bude ľahší a bude vyžadovať menšie úsilie.

Ručná píla pri práci s GCR. Bez neho v zásade nie je možné vyrábať rezné krivočiare konštrukčné prvky.Má malú veľkosť a jemne zúbkovanú látku, ktorá materiál nikdy nerozpadá.

Ak je potrebné urobiť otvory pre následnú montáž zásuviek, svetiel alebo spínačov, je veľmi pohodlné použitie sada kruhových fréz štandardných veľkostí.Používajú sa ako špeciálne dýzy pre elektrické vŕtačky s priemerom od 60 do 95 mm. Rovnaký výsledok, ale v širšom rozsahu je možné získať použitím balerína pre hypocardboard.


S ním môžete vytvoriť otvor s priemerom 12 až 230 mm.

Ak je potrebné použiť zakrivené plochy ako súčasť konštrukcie (napríklad pri konštrukcii oblúka), v niektorých prípadoch sa priečne rezy používajú na jednej strane sadrokartónu, aby sa neskôr ohýbali. Ale existuje špeciálny nástroj, ktorý vám umožňuje vykonávať túto operáciu veľmi rýchlo, efektívne a bez rizika poškodenia listu. Je tu zvláštne ihlový valec pre prácu s sadrokartónové doskyktoré, keď sú navinuté na jednej strane materiálu, zanechávajú za sebou perforáciu.Potom sa povrch zvlhčí štetcom, voda preniká do sadrového jadra plechu a stáva sa pružnou. Tým sa dá ľahko ohnúť do požadovaného stavu perforovanou stranou dovnútra.

Sádrokartónové elektrické náradie

Skrutkovač sadrokartónu

Hlavným nástrojom každej sadrokartónu bola a bude skrutkovač. V extrémnych prípadoch, s malým množstvom práce, môžete použiť elektrickú vŕtačku alebo elektrický skrutkovač, ale práca bude trvať niekoľkokrát dlhšie. Nedá sa povedať, že nejaký nástroj bude robiť (aj keď ho už máte, samozrejme by ste ho nemali kupovať špeciálne na opravu).


Ak sa rozhodnete kúpiť, mali by ste vedieť, ako vybrať správny skrutkovač, a najmä by ste mali venovať pozornosť nasledujúcim bodom:

  • zariadenie môže byť napájané zo siete alebo batérie (v prvom prípade bude nástroj vydržať dlhšie a nebude vyžadovať periodické nabíjanie, ale práca s ním nebude taká pohodlná ako u jeho bezdrôtového zariadenia);
  • Pri používaní sieťového nástroja je dôležité, aby bol kábel dostatočne dlhý;
  • dôležitá je ergonómia a pohodlná hmotnosť (skrutkovač bude potrebný neustále a dlhú dobu, takže je dôležité, aby sa ruka neunavovala, je ľahká a pohodlná na prácu);
  • malé rozmery, takže môžete namontovať profil aj v blízkosti steny;
  • prítomnosť brušného držiaka (toto je obzvlášť dôležité pri práci s čalúnením stropu);
  • nástroj musí byť vybavený odnímateľným uzáverom, aby sa zabránilo tomu, že skrutka pri dotiahnutí skrutky zlomí sadru;
  • 300-500 otáčok za minútu stačí na prácu so sadrokartónovými doskami, takže v tomto prípade nie je potrebné zakúpiť si výkonnú jednotku.

Najmä pre profesionálov, ktorí sa neustále zaoberajú sádrokartónovými prácami, pri ktorých musia byť pri každom objekte dotiahnuté tisíce skrutiek a samorezných skrutiek. skrutkovačov (alebo páskových) .Svojím princípom fungovania sa veľmi podobajú automatu: majú tiež pásku s úchytkami, ktorá sa automaticky pohybuje v pohybe a dodáva ich do práce. Priemerná pracovná rýchlosť je 4-5 skrutiek za sekundu. Výhody v rýchlosti sú zrejmé, ale na druhej strane bude spotrebný materiál stáť asi dvakrát toľko, ako je obvyklé. Cena za kazetový skrutkovač Makita 6821 je približne 12 000 rubľov, SENCO DuraSpin DS200-AC (USA) je približne 10 000 rubľov a Bosch GSR 6-45 bude stáť 11 až 12 000 rubľov.

vŕtačka

Zvláštnosťou voľby vhodného perforátora pre montáž sadrokartónu je, že musí byť nevyhnutne schopný pracovať v režime vŕtania, zatĺkania a sbíjačky.V zásade, pre prácu s betónovými alebo tehlovými stenami bude dosť energie okolo 500-550 wattov. Je dôležité, aby nebola ťažká, spoľahlivá, dobre chránená pred prachom a pohodlná na používanie.

bulharský

Uhlová brúska (bulharská) sa používa na rezanie profilu z hrubej ocele (0,55-0,6 mm).Najčastejšie ide o originálny vysokokvalitný profil, ktorý môže byť v zásade odrezaný kovovými nožnicami, ale v tomto prípade je rez často nerovnomerný, s otřepmi a vyžaduje dodatočné spracovanie.

Ručné nástroje pre sadrokartónové práce

Kovové nožnice pre rezný profil. Najlepšie je mať ich v duplikáte (jeden s dlhými perami a druhý s krátkymi).
Rezačka profilov na výrobu otvorov je veľmi jednoduché ovládanie, pripomínajúce úder jeho princípom činnosti. Prostredníctvom takýchto otvorov v ráme môžete ľahko položiť akékoľvek káble, elektrické rozvody vo vnútri sadrokartónových konštrukcií.


Pred nákupom frézy na prácu s sadrokartónmi je dôležité vedieť, že funguje len s kovovým profilom do hrúbky 1 mm. Vlastnosť tohto nástroja možno nazvať jeho citlivosťou na prácu v prachu, najmä keď spadne do oblasti závesu.
Lúpacia rovina (rašple) pre sadrokartónové dosky. Tento nástroj sa používa na obrábanie koncových plôch, umožňuje odstrániť prebytočný materiál na hrane po rezaní.Štrukturálne je to kovové puzdro s rukoväťou, na ktorom je namontovaný nôž s množstvom rezných hrán, ktorý je upevnený upínacou skrutkou.
Hobľovačka na hrany používa sa na skosenie priečnych hrán materiálu. To je nevyhnutné na zvýšenie plochy švu medzi listami pre presnejšie dokončenie jeho tmelu.

Na tieto účely môžete použiť maliarsky nôž, ale rýchlosť práce bude samozrejme veľmi nízka.
Montážna pištoľ Používajú ho len odborníci, ktorí svojou pomocou veľmi rýchlo upevnia rám z masívneho betónu, ocele, dreva, tehly.


Bezpečnosť pri prevádzke prístroja je zaručená elektronickým riadiacim systémom, ochranou pred úmyselným záberom, odolnosťou všetkých prvkov voči vysokým teplotám.

Meracie prístroje

Výsledok všetkých prác závisí od toho, ako presne a správne závisia povrchové označenia a merania materiálu, takže je potrebný kvalitný a efektívny merací nástroj. Dnes je k dispozícii množstvo užitočných nástrojov, ktoré vám umožnia rýchlo a jednoducho dokončiť jednu z najdôležitejších a najdlhších fáz práce.

Ruleta - potrebné minimum, ktoré umožňuje meranie potrebných vzdialeností pri vykonávaní označenia. Jeho zjavné nedostatky možno nazvať skutočnosťou, že má sklon sa ohýbať a ohýbať.Ak si zvolíte takýto nástroj pre seba, je lepšie dať prednosť páskovému meradlu s dostatočnou dĺžkou a šírkou pásky, ako aj magnetom na nulovej značke.

hladina potrebné určiť odchýlky od vertikálnej a horizontálnej, preniesť uhol sklonu jedného zo stavebných prvkov na iný. Pri práci s kovovými profilmi je veľmi výhodné použiť hladinu bubliniek s magnetickým prúžkom.Na vyrovnanie stropu je vhodné použiť vodnú hladinu. Najjednoduchšia hladina vody je hadica naplnená vodou a pracuje na princípe komunikácie nádob. Jeho prednosťami sú pomerne vysoká presnosť merania, nízke náklady. Nevýhodou je pracovať sám s vodnou hladinou je ťažké, potrebujete partnera.


Odborníci často používajú laserovú konštrukčnú úroveň, ktorá im umožňuje rýchlo vykonávať značenie do 100 m (hoci maximálna presnosť je zaistená len vo vzdialenosti menšej ako 10 m, čo je vo väčšine prípadov viac ako dosť).

Výťahy zo sadrokartónu

Takéto zariadenia sú navrhnuté tak, aby práca bola čo najpohodlnejšia a najrýchlejšia. Niektoré z nich sú ťažko zvládnuteľné, najmä ak pracuje len jedna osoba. Ako príklad capture, umožňuje preniesť list sadrokartónu na jednu osobu.Ak pracujú dvaja ľudia, môžete použiť špeciálne rukoväte: pod ich vlastnou váhou sa listy držia medzi podperami.

Za zmienku stojí osobitne montážna podpera, ktorá bude udržiavať list sadrovej dosky vo vertikálnej polohe počas jej pripevnenia k rámu. Toto zariadenie vám umožňuje pracovať normálne nezávisle bez toho, aby ste prilákali asistentov. Zariadenie je možné nastaviť na výšku v rozsahu 5-50 mm.


Medzi všetky vyššie uvedené nástroje pre prácu s sadrokartónové dosky, tam sú tie, bez ktorých nebude možné vykonať vysoko-kvalitné inštalácie, zvyšok môže výrazne urýchliť prácu, aby bolo pohodlnejšie, pohodlnejšie. Všetko záleží na individuálnom prístupe k práci a úlohe, voľba je na vás!

A konečne - veľmi zaujímavé video o tom, ako profesionáli pracujú s sadrokartónu, aké nástroje používajú a ako organizujú svoju prácu.

Odporúča sa pre zobrazenie!

Loading...