Ako si vybrať tapetu do kuchyne?

Vytvárame pohodlie v najobľúbenejšej miestnosti v dome

Pri zdobení stien kuchyne sa používa spravidla niekoľko dokončovacích materiálov. Miesto v blízkosti umývadla a sporáku, tzv. „Pracovná zástera“, je vystavené silnému znečisteniu a vyžaduje si vážnu ochranu. Preto je pre túto oblasť tradične používaná dlažba. Zostávajúce steny sú často pokryté tapetou. Vzhľadom k tomu, stupeň znečistenia stien v kuchyni je veľmi vysoká, existujú špeciálne požiadavky na dokončovacie materiály.

Povinné požiadavky na tapetu do kuchyne

Výber tapety pre kuchyňu, mali by ste starostlivo zvážiť vlastnosti, ktoré priamo ovplyvňujú kvalitu materiálu a jeho trvanlivosť.

  • Odolnosť voči vlhkosti, Toto kritérium slúži ako ukazovateľ toho, ako sa materiál vzťahuje na vlhkosť, to znamená, či sa môže čistiť vodou. Kuchynské tapety by mali byť odolnejšie voči vlhkosti ako iné miestnosti.
  • hustota, Na základe tohto kritéria je určená hrúbka tapety, ktoré sú ľahké a tenké alebo husté. Odolnosť proti opotrebeniu, kvalita upevnenia na stenu, požiadavky na povrch, na ktorom sa bude lepenie vykonávať, závisí od hustoty.
  • Priepustnosť pár, Povinné požiadavky na materiály používané v miestnostiach s vysokou vlhkosťou. Dobrá paropriepustnosť tapety vám umožní rýchlo osušiť steny kuchyne a udržať dobrú mikroklímu v miestnosti.
  • svetlostálosť, Ak sa miestnosť nachádza na strane tieňa, tento indikátor možno ignorovať. Ak sa plánuje tapeta kuchynských stien s tapetou na slnečnej strane, potom kvôli nízkej svetelnej odolnosti stratia atraktívny vzhľad za pár rokov.

Obyčajný papier a textilné tapety nie sú vhodné do kuchyne. Netolerujú vlhkosť a neumožňujú kvalitné čistenie saponátmi. Neodporúča sa voliť objemovú tapetu, inak krásne kučery a kvety budú pokryté tmavou patinou a bude veľmi ťažké ju umývať.

Čo tapetu pre kuchyňu je lepšie?

Vďaka svojej špecifickosti na stenách kuchyne sa hromadí prach zmiešaný s tukom a tmavý dotyk horenia. Ani permanentne pracujúca kapota ich nemôže úplne chrániť. Preto je najlepšie pre kuchyne fit umývateľné tapety. Najjednoduchšou a lacnou možnosťou je umývateľná papierová tapeta, ktorej vrchná vrstva je pokrytá špeciálnym vodoodpudivým transparentným gélom. Táto tapeta môže byť utretá s vlhkou handričkou, ale nemôžete trieť - farba sa odlepí z úsilia, a materiál môže trhať. Majú tiež nízku svetlostálosť a rýchlo vyblednú na slnku, preto sa neodporúča používať ich v kuchyni na južnej strane. Budú slúžiť papierové tapety na 3 - 4 roky, vyžadujú rovný povrch, a pri lepení lepidlom, list sám je potiahnutý.
Väčšina odborníkov sa domnieva, že ideálnou voľbou pre kuchyňu sú vinylové tapety.


Tento materiál je vysoko odolný voči mechanickému poškodeniu, vlhkosti a chemikáliám. Preto môžete umývať vinyl tapety s použitím detergentov, a dokonca aj trieť štetcom. Vďaka svojej hrúbke a reliéfnej štruktúre plátno dokonale skrýva chyby a nepravidelnosti na povrchu stien. Vinyl tapety je veľmi trvanlivý a bude zdobiť steny kuchyne po dobu najmenej 10 rokov, zachovanie jeho pôvodný vzhľad. Okrem toho, trh má veľké množstvo rôznych textúr a farieb, čo umožňuje stelesniť všetky rozhodnutia o dizajne. Pri prilepení lepidla na stenu a suché listy tapety sú prekryté na vrchole. Vinylové plátno dokonale padne - neroztrhne sa, nezmrští, nedrží sa a nenaplní.

Tipy na výber farieb tapiet v kuchyni

Voľba obyčajných tapiet pre kuchyňu je tradične považovaná za najjednoduchšiu možnosť.


Monochromatické tapety slúžia ako dobré zázemie pre vynikajúci nábytok, záclony a dekoračné predmety, ale vyžadujú svetlé doplnky. Môže to byť veľkolepá "pracovná zástera", viacfarebné textílie, svetlé kuchynské fronty. Použite tapetu s chytľavým vzorom
Zdobí kuchyňu a poskytne viac priestoru pre prejav osobnosti hostesky


Pozadie s veľkolepým a jasným vzorom by však malo vyvážiť jednoduchý nábytok svetlých odtieňov s hladkými lakonickými fasádami a minimom príslušenstva.Môžete použiť tapetu v kuchyni bod, ktorý im umožní stať sa prvkom dekor. Prilepte ich napríklad len na jednu stenu. Akcent steny pomôžu oživiť miestnosť a vytvoriť efekt "živého" priestoru. Skvelým riešením bude tapeta s efektom 3-D


alebo tapetu


Zostávajúce steny sú prelepené s bežnými tapety spoločníkov alebo maľované farbou, aby zodpovedali. Dobrou voľbou pre kuchyňu je tapeta, imitácia povrchov a textúr prírodných materiálov. Napríklad kameň, keramická dlažba, mramor, rezané drevo atď. Tapety sú oveľa lacnejšie ako materiál, ale umožňujú stelesniť zaujímavé dizajnérske riešenia.Nákup tapety pre kuchyňu, môžete použiť na vytvorenie zázemia pre nábytok a doplnky, alebo vybrať možnosti, ktoré budú hlavnou výzdobou kuchyne. Môžete si kúpiť kvalitné plátno, ktoré bude trvať viac ako 10 rokov, alebo každý rok zmeniť tapetu a vychutnať si nový interiér. Prínos ponúkaný výrobcami rôznych tapiet je úžasný.

Nezabudnite však, že kuchyňa je miestom stretnutia pre celú rodinu a vybraná tapeta by mala osloviť všetkých jej členov!

Pozrite si video: TAPETOVANIE 2016 náš výber prác Maliar Košice . (Február 2020).

Loading...