15 vecí, ktoré musíte vedieť pri výbere ohrievača pre váš domov

Ako nerobiť chyby pri výbere"V každom dome pod oknom je horúca harmonika." Samozrejme, poznáte odpoveď na túto hádanku pre deti. A môžete okamžite povedať, že v ňom je chyba. Nie vždy je táto „akordeón“ taká horúca, ako by sme chceli! Takže musíte kúpiť ohrievače.

Ohrievače sú teraz veľmi odlišné. Ak pôjdete do obchodu bez toho, aby ste premýšľali o tom, ktoré kúrenie je najlepšie pre váš domov, a kúpite si prvé, môžete urobiť vážnu chybu a dokonca poškodiť vaše zdravie. Z nášho článku sa dozviete niekoľko faktov, ktoré vám umožnia správne sa rozhodnúť.

Skutočnosť 1: pre mestský byt je múdrejší vybrať si jeden z elektrických ohrievačov (olej, infračervené žiarivky, ventilátorové ohrievače alebo konvektory). Pre vidiecky dom, kde nie je elektrická sieť alebo je obmedzený jeho výkon, sú vhodné plynové ohrievače.

V meste sa zriedka používajú plynové ohrievače pre domácnosť. Ale v chalupách, v vidieckych domoch, kde často nie je žiadna elektrina (alebo ešte nemali čas to urobiť), sú kachle len v plánoch, plynové kúrenie poháňané balónom je výborným riešením. Aj keď je elektrina, plynové ohrievače budú užitočné, pretože plyn je lacnejší. A miestnosť sa zahrieva rýchlejšie. Mnohí ľudia si vyberajú kombinované vykurovanie - po dlhej neprítomnosti rýchlo vykurujú dom s plynovým spotrebičom a využívajú elektrinu na trvalé vykurovanie.

Majitelia vidieckych domov hovoria dobre o talianskych spotrebičoch, napríklad o plynovom infračervenom ohrievači Pullover I Turbo Plus (4,2 kW). Má prídavné kúrenie pre 2 kW a elektrický ventilátor - takže zariadenie môže pracovať na 2 typoch paliva. Výkon týchto modelov je regulovaný v krokoch (v krokoch 1,4 kW). Jeho maximálna hodnota sa oproti bežným modelom zvyšuje o 1,5-2 krát. Tam je piezo zapaľovanie, ovládanie plynu. Zabudovaný bezpečnostný systém blokuje prívod paliva so zvýšením koncentrácie oxidu uhličitého.Skutočnosť č. 2: medzi elektrickými ohrievačmi sa za najlacnejšie považujú vykurovacie telesá. Infračervené ohrievače a konvektory sú drahšie.

Najobľúbenejšie ventilátorové ohrievače (Timberk, Ballu, Supra, Electrolux) stoja 300-500 až 2000 rubľov. Existujú modely a drahšie. Ceny konvektorov a infračervených ohrievačov s kapacitou 1000 W začínajú od 2000-3000 rubľov.

Fakt 3: Príliš nízka cena modelu (v porovnaní s inými podobnými zariadeniami rovnakej skupiny a kapacity) môže naznačovať chyby v montáži, materiály a absenciu dôležitých funkcií.

Možno, že obchod, kde ste videli podozrivo lacné kúrenie drží predaj. Ale len v prípade, pozorne si preštudujte vybraný model. Nízka v porovnaní s rovesníkmi, cena často majú ohrievače bez automatického termostatu. Alebo v prístroji nie je žiadne relé prehriatia. Teleso môže byť vyrobené z lacného materiálu (jednoduché druhy kovov alebo plastov). Nevýhody takýchto materiálov - náchylnosť na koróziu, krehkosť, nepríjemný zápach pri zahrievaní.

Fakt 4: Rôzne typy vykurovacích telies ohrievajú miestnosť rôznymi rýchlosťami.

Všeobecný vzor je nasledovný: najrýchlejšie ohriaty vzduch v ohrievači miestnosti. Účinok sa prejavuje takmer okamžite. Konvektor tiež rýchlo dodáva teplo - trvá niekoľko minút. Aby sa miestnosť ohriala olejovým ohrievačom, trvá aspoň pol hodiny. Čas závisí, samozrejme, od veľkosti miestnosti.

Je to vysvetlené jednoducho. Olej sa pomaly zahrieva. Čas po zapnutí prístroja sa spotrebuje na ohrev samotného vykurovacieho telesa, potom by sa mal olej zohriať, až potom sa teplota vzduchu zvýši. Ale zariadenie sa ochladí tak pomaly! Po vypnutí bude preto teplo v miestnosti stále udržiavané. Konvektory a ohrievače ventilátorov vytvárajú konštantný pohyb vzduchu, všetok jeho objem je poháňaný ohrievačom a rýchlo získava požadovanú teplotu. Tak rýchlo sa ochladí.

Účinnejšie ohrievače oleja so vstavaným ventilátorom. Napríklad séria Timberk TOR 51 ... EZ I (51.2007, 51.2509 a 51.2811 sa líši v počte sekcií a výkone). Tieto modely majú zabudovaný ohrievač ventilátora, ktorý je možné vypnúť, trojstupňové vykurovanie, ako aj zabudovaný ionizátor vzduchu - vzácny prvok pre ohrievače oleja. Napĺňa vzduch vzduchovými iónmi, znižuje škodlivé účinky elektromagnetického žiarenia, odstraňuje zápach. Zariadenia série sú určené na vykurovanie priestorov od 17 do 30 m2. m.

Infračervené ohrievače, na rozdiel od iných typov zariadení, neohrievajú vzduch, ale predmety. Teplota vzduchu sa preto nezvýši príliš rýchlo. Avšak teplo vedľa neho sa cítite už tridsať sekúnd po zapnutí ohrievača. Vzhľadom na ich rýchlosť a efektivitu sú tieto spotrebiče hodnotené ako energeticky účinné ohrievače pre domácnosť.Skutočnosť 5: ak potrebujete smerové teplo (napríklad nepovažujte za potrebné minúť energiu na vykurovanie veľkej miestnosti, ale chcete mať teplo vo vašom obľúbenom kresle), IR ohrievač bude robiť.

Konvektory a ohrievače oleja sú navrhnuté tak, aby zvyšovali teplotu vzduchu v celom priestore miestnosti. Vyberajú sa vzhľadom na objem (alebo plochu) miestnosti. V zozname charakteristík týchto zariadení uveďte parameter "vykurovacia oblasť" (príklad: vykurovacie teleso Delonghi GS 770920 - výkon do 2 kW, vykurovacia plocha s maximálnym výkonom - 20 m2. M). Teplo z infračerveného ohrievača bude pociťovať predovšetkým priamo pred prístrojom (okolitý vzduch sa ohrieva nepriamo, cez objekty), takže tento typ by mal byť použitý na lokálne vykurovanie.

Fakt 6: Nástenné konvektory pre domácnosť účinnejšie vykurujú miestnosť, ak sú nainštalované nízko nad podlahou. Infračervené žiarenie by naopak malo byť umiestnené vyššie.

Je to spôsobené mechanizmom ich práce. Konvektor odvádza vzduch z miestnosti. Ak chcete dostať studený vzduch do spotrebiča, a nie iba vyhrievaný, je potrebné znížiť ohrievač nižšie - koniec koncov, teplý vzduch, prechádzajúci cez ohrievač, stúpa k stropu a ten studený sa hromadí nižšie. Žiarenie infračerveného ohrievača má smer, takže zariadenie je umiestnené nad oblasťou, ktorá vyžaduje ohrev. Jedným z hlavných parametrov v zozname vlastností infračervených ohrievačov je minimálna montážna výška (Timberk TCH A2, odporúčaná výška zavesenia je 2,5 m).

Skutočnosť 7: V miestnostiach, kde sú okná a dvere zle izolované, sú časté prievany alebo je potrebné pravidelné vetranie, infračervené kúrenie bude najefektívnejšie.

Účinnosť všetkých ostatných typov elektrických ohrievačov pre domácnosť je znížená, ak je v miestnosti neustále otvorené dvere. Prostredníctvom trhlín ľahko uniká z miestnosti teplý vzduch a dovnútra sa dostáva studený. Ukazuje sa, že okrem miestnosti, môžete zahriať ulice alebo chodby. Návrhy neovplyvňujú prevádzku infračerveného ohrievača. Stále bude teplo. Infračervené ohrievače sa úspešne používajú na ohrev verandy, otvorenej kuchyne, môžete ju použiť priamo na ulici.

Fakt 8: ohrievače ventilátorov sú najhlučnejšie medzi ohrievačmi.

Úroveň hluku počas prevádzky zariadenia je subjektívny indikátor. Jeden ohrievač ventilátora je otravný a druhý majiteľ rovnakého modelu pokojne spí - ventilátor s ním nezasahuje. Ak ste citliví na hluk, počúvajte v obchode, ako tento alebo tento model funguje. Ventilátorové ohrievače Electrolux EFH / C-5115, Rolsen RCH-2507 a Ballu BFH / C-20, obsadené hornými líniami v zoznamoch populárnych modelov, sú celkom tiché. Ale hluk ventilátora Ballu BFH / S-05 má sťažnosti zákazníkov.

Ohrievače oleja sa ticho zohrievajú. Jediné zvuky, ktoré sa ozývajú vedľa zariadenia, kliknú, keď sa ochladia. IR ohrievače vôbec nerobia žiadne zvuky.

Fakt 9: Tepelné ventilátory sú najmenšie medzi ohrievačmi.

Timberk TFH T05UFK termofan (500 W), určený na vykurovanie jedného pracoviska (stolička, stôl atď.) Má výšku iba 10 cm a váži 0,7 kg. Zariadenia Ballu BFH, Electrolux EFH, série Rolsen (s maximálnym výkonom 1,5 kW) na výšku nepresahujú 25 cm a vážia 1,4 kg. Olejové ohrievače pre domácnosť, zvyčajne majú výšku asi 65 cm, dĺžka závisí od počtu sekcií. Výška konvektorov je asi pol metra.Skutočnosť 10: pre použitie v miestnostiach s vysokou vlhkosťou (napríklad na sušenie kúpeľne) sú vhodné len modely s utesneným vodotesným puzdrom.

Predpokladajme, že v prístroji nie je otvorená špirála - ak konštrukcia neposkytuje zvýšenú ochranu proti vlhkosti, nemôžete ju zapnúť v miestnostiach alebo nebytových priestoroch s vysokou vlhkosťou! Vodotesné puzdro je vybavené ohrievačmi značky Timberk: TCH A2 (infračervené), TOR 41 ... FH (séria olejových ohrievačov), tiež General Climat NY23E a niektoré ďalšie.

Fakt 11: ak je ohrievač určený pre dom bez ústredného kúrenia, mali by ste si vybrať model s funkciou "protimrazová ochrana".

Ohrievače vybavené touto funkciou automaticky udržiavajú teplotu vzduchu v miestnosti na približne 5 ° C. To pomáha zabrániť zamrznutiu stien v dome, ak majitelia sú dávno preč a hlavné kúrenie je vypnuté. Príklady modelov s funkciou „protimrazovej ochrany“: tepelný ventilátor Timberk TFH W200AD, olejové ventilátory série Delonghi GS (770920, 770715, 771225 atď.), Medzi infračervené sú zariadenia Campa. Túto funkciu má asi tretina konvektorov na trhu (Noirot, Timberk, NeoClima, Ensto).

Skutočnosť 12: Nesprávne nainštalovaný alebo nízko kvalitný infračervený ohrievač môže byť zdraviu škodlivý.

Infračervené žiarenie nie je pre ľudí úplne bezpečné. Čo môže ohroziť nesprávnu inštaláciu zariadenia alebo jeho zlú kvalitu? Nadmerné vystavenie infračerveným lúčom s určitými vlastnosťami môže viesť k rôznym nepríjemným následkom (od vysychania pokožky až po poškodenie zrakových orgánov). Preto, pre použitie týchto žiarení vyvinuté hygienické normy. Zodpovední výrobcovia ich nevyhnutne zohľadňujú pri vývoji svojich zariadení.

Aby infračervený ohrievač fungoval nielen efektívne, ale aj bezpečne, mali by ste dodržiavať niekoľko pravidiel:

  • vybrať si model známeho (lepšieho európskeho) výrobcu v obchode s dobrou povesťou;
  • inštalujte zariadenie nie nižšie ako minimálna výška špecifikovaná v návode (a preto pri výbere zohľadnite výšku stropu v miestnosti);
  • Zariadenie nemierte priamo na osobu (najmä na deti a na podvaly).


Fakt 13: Ak člen rodiny trpí astmou alebo je náchylný na bronchitídu a iné ochorenia dýchacieho systému, je bezpečnejšie inštalovať infračervené ohrievače.

Ohrievače vybavené ventilátorom, sú schopné zdvihnúť do vzduchu všetok prach v miestnosti. Prachové častice uložené na ohrievanom telese alebo vykurovacom telese horia a spôsobujú nepríjemný zápach. Infračervený ohrievač je v tomto ohľade úplne bezpečný, nevytvára ťažký pohyb vzduchu.

Skutočnosť č. 14: pre trvalé vykurovanie detskej izby by sa mali zvoliť ohrievače s montážou na stenu alebo na strop..

Zariadenia na kolieskach sú veľmi pohodlné, ale sú príčinou mnohých detských zranení. Ohrievač bezpečne namontovaný na stene alebo na strope nie je schopný spadnúť alebo inak poškodiť dieťa (a pre dieťa je ťažšie ho dosiahnuť). Možnosť takejto inštalácie je vo všetkých infračervených ohrievačoch, vo väčšine konvektorov, v malej časti tepelných ventilátorov. Ešte bezpečnejšie riešenie pre škôlku je teplá podlaha.

Fakt 15: medzi podlahovými modelmi sú bezpečnejšie ohrievače so systémom vypnutia pri prevrátení..

Ak sú v dome deti, veľké domáce zvieratá, starí ľudia, vyberte model s ochranným systémom v prípade prevrátenia. Najmä ak si vyberiete olejový ohrievač alebo tepelný ventilátor. Takéto zariadenia automaticky klesnú, keď spadnú.

Už ste pochopili, že otázka, ktoré vykurovacie zariadenie si vybrať pre dom, by sa malo osloviť veľmi zodpovedne. Vezmite do úvahy skutočnosti uvedené v tomto článku - a ušetriť sa z mnohých chýb.

Loading...